Αποστολέας Θέμα: start and stop στο jimny μας?!  (Αναγνώστηκε 5342 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
start and stop στο jimny μας?!
« στις: Οκτώβριος 10, 2009, 11:11 »
Λετε να μπορουμε να βαλουμε start and stop στα τωρινα μας jimny??(ισως απο Τοyota..?) ::) ...

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 20:36 »
πουλανε μπουτον start - stop αλλα οπως και να εχει το κλειδη θα το βαζεις στην μιζα και θα πρεπει να τρυπησεις καπου για να το βαλεις.
λιγο σπαστικο το βλεπω να πρεπει να κανω 2 κινησεις για να βαλω μπροστα
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 00:12 »
πουλανε μπουτον start - stop αλλα οπως και να εχει το κλειδη θα το βαζεις στην μιζα και θα πρεπει να τρυπησεις καπου για να το βαλεις.
λιγο σπαστικο το βλεπω να πρεπει να κανω 2 κινησεις για να βαλω μπροστα
Οχι δεν με καταλαβες..!Ενοω το start and stop που εχουν καπια αμαξια οταν σταματανε πχ στο φαναρι και ο κινητηρας μπαινει σε αναμονη ..

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 00:22 »
πουλανε μπουτον start - stop αλλα οπως και να εχει το κλειδη θα το βαζεις στην μιζα και θα πρεπει να τρυπησεις καπου για να το βαλεις.
λιγο σπαστικο το βλεπω να πρεπει να κανω 2 κινησεις για να βαλω μπροστα
Οχι δεν με καταλαβες..!Ενοω το start and stop που εχουν καπια αμαξια οταν σταματανε πχ στο φαναρι και ο κινητηρας μπαινει σε αναμονη ..
πλάκα κάνεις, έτσι;;;; ??? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 00:35 »
πουλανε μπουτον start - stop αλλα οπως και να εχει το κλειδη θα το βαζεις στην μιζα και θα πρεπει να τρυπησεις καπου για να το βαλεις.
λιγο σπαστικο το βλεπω να πρεπει να κανω 2 κινησεις για να βαλω μπροστα
Οχι δεν με καταλαβες..!Ενοω το start and stop που εχουν καπια αμαξια οταν σταματανε πχ στο φαναρι και ο κινητηρας μπαινει σε αναμονη ..
πλάκα κάνεις, έτσι;;;; ??? ??? ??? ??? ??? ???
Αν λες για εμενα..οχι δεν κανω πλακα.. ;D

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 00:47 »
Αν λες για εμενα..οχι δεν κανω πλακα.. ;D
[/quote]
φίλε μου νομίζω ότι το jimnακι μας έχει άλλα βασικά προβλήματα! δεν νομίζω οτι πραγματικά μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο σε jimny. εδώ δεν είχε θερμόμετρο εσύ θέλεις να βάλεις σύστημα για να μπαίνει ο κινητήρας σε αναμονή σε περίπτωση στάσης;;;; πραγματικά χωρίς παρεξήγηση, νομίζω οτι κάνεις πλάκα!!!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 17:44 »
Αν λες για εμενα..οχι δεν κανω πλακα.. ;D
φίλε μου νομίζω ότι το jimnακι μας έχει άλλα βασικά προβλήματα! δεν νομίζω οτι πραγματικά μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο σε jimny. εδώ δεν είχε θερμόμετρο εσύ θέλεις να βάλεις σύστημα για να μπαίνει ο κινητήρας σε αναμονή σε περίπτωση στάσης;;;; πραγματικά χωρίς παρεξήγηση, νομίζω οτι κάνεις πλάκα!!!!
[/quote]
Δεν παρεξηγω..Αλλα δεν κανω πλακα..  ::)

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 18:28 »
Παίδες, όλα γίνονται. Και σας τα φτιάχνω εγώ αν θέλετε.

Ποιος πληρώνει όμως ένα τέτοιο αυτοματισμό?

Η πιο απλή κατασκευή είναι να σβήνει η μηχανή όταν έχουμε τη νεκρά για πάνω από 1-2 δευτερόλεπτα. Και μετά να παίρνει μπρος μόλις πατήσουμε συμπλέκτη για να ξεκινήσουμε....

Αρα, 1 αισθητήρας νεκράς, 1 χρονοδιακόπτη, 1 ρελέ να σβήνει η μηχανή, 1 αισθητήρα στον συμπλέκτη, 1 ρελέ για τη μίζα, 1 αισθητήρα για να σταματήσει η μίζα όταν έχει πάρει η μηχανή

Και τι γίνεται αν πάρει μπροστά με πατημένο συμπλέκτη, αλλά δεν βάλουμε 1η ταχύτητα? Σε 1-2 δεύτερα θα δοθεί η εντολή να σβύσει, αλλά ο αισθητήρας του συμπλέκτη θα μιζάρει για να πάρει πάλι μπρος.

Σου δίνω μια απλή εκδοχή, χωρίς Artificial Inteligence. Για ποιό έξυπνα συστήματα, θες εγκέφαλο, και κάποιο πρόγραμμα για να λειτουργεί, μαζί με ένα κάρο αισθητήρες, πιθανόν αυτόματο κιβώτιο κτλ.....

Γνώμη μου είναι να το ξεχάσεις σαν πράξη και κράτα το σαν όνειρο....  lol lol lol

Οσο για τα αυτοκίνητα που έχεις δει να σταματάνε στο φανάρι και να σβήνει η μηχανή, ξεκινούν με ηλεκτρισμό και μετά από καποια χλμ/ω ενεργοποιείται ομαλά η μηχανή και κοτσάρει με αυτόματο κιβώτιο για ομαλή λειτουργία. Είναι τα λεγόμενα υβριδικά αυτοκίνητα (και έχουν πολλά και σύνθεα κόλπα για να λειτουργήσουν)

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 18:55 »
Παίδες, όλα γίνονται. Και σας τα φτιάχνω εγώ αν θέλετε.

Ποιος πληρώνει όμως ένα τέτοιο αυτοματισμό?

Η πιο απλή κατασκευή είναι να σβήνει η μηχανή όταν έχουμε τη νεκρά για πάνω από 1-2 δευτερόλεπτα. Και μετά να παίρνει μπρος μόλις πατήσουμε συμπλέκτη για να ξεκινήσουμε....

Αρα, 1 αισθητήρας νεκράς, 1 χρονοδιακόπτη, 1 ρελέ να σβήνει η μηχανή, 1 αισθητήρα στον συμπλέκτη, 1 ρελέ για τη μίζα, 1 αισθητήρα για να σταματήσει η μίζα όταν έχει πάρει η μηχανή

Και τι γίνεται αν πάρει μπροστά με πατημένο συμπλέκτη, αλλά δεν βάλουμε 1η ταχύτητα? Σε 1-2 δεύτερα θα δοθεί η εντολή να σβύσει, αλλά ο αισθητήρας του συμπλέκτη θα μιζάρει για να πάρει πάλι μπρος.

Σου δίνω μια απλή εκδοχή, χωρίς Artificial Inteligence. Για ποιό έξυπνα συστήματα, θες εγκέφαλο, και κάποιο πρόγραμμα για να λειτουργεί, μαζί με ένα κάρο αισθητήρες, πιθανόν αυτόματο κιβώτιο κτλ.....

Γνώμη μου είναι να το ξεχάσεις σαν πράξη και κράτα το σαν όνειρο....  lol lol lol

Οσο για τα αυτοκίνητα που έχεις δει να σταματάνε στο φανάρι και να σβήνει η μηχανή, ξεκινούν με ηλεκτρισμό και μετά από καποια χλμ/ω ενεργοποιείται ομαλά η μηχανή και κοτσάρει με αυτόματο κιβώτιο για ομαλή λειτουργία. Είναι τα λεγόμενα υβριδικά αυτοκίνητα (και έχουν πολλά και σύνθεα κόλπα για να λειτουργήσουν)
Oκ καταλαβα :P ..!!Παντος δεν ειναι μονο τα υβριδικα που εχουν τετιο συστημα..Και μινι κουπερ εχω δει και bmw εχω δει και yaris εχω δει...

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 21:27 »
Οσο για τα αυτοκίνητα που έχεις δει να σταματάνε στο φανάρι και να σβήνει η μηχανή, ξεκινούν με ηλεκτρισμό και μετά από καποια χλμ/ω ενεργοποιείται ομαλά η μηχανή και κοτσάρει με αυτόματο κιβώτιο για ομαλή λειτουργία. Είναι τα λεγόμενα υβριδικά αυτοκίνητα (και έχουν πολλά και σύνθεα κόλπα για να λειτουργήσουν)

Χαρη τα κανουν κ τα βενζινα...BMW 320 το κανει απλα πρεπει να φορας ζωνη ασφαλειας(το ξερω απο πρωτο χερι)...
Αλλα οπως καλα λες ειναι μπερδεμα...αρα ΟΝΕΙΡΟ κ να σου πω σιγα τι θα κερδισεις...@@
Ας βρεθει το φαρμακο για το parkinson κ μετα ολα τα αλλα ειναι πολυτελειες...
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 23:32 »
Οντως το after market σε τέτοια πράγματα ξέχνα το...  ;)
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 01:01 »
Βασικά εμένα αν με ρωτούσαν 100 πράγματα που θα μπορούσαν να μου προσφέρουν σαν έχτρα σε αυτό το αμάξι αυτό δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ.
Εκτος του οτι έχει αρκετά αλλα προβλήματα που θέλουν φτιαξιμο σε αυτό το αμάξι σκέψου πόσα άλλα υποτιθέμενα αυτοκίνητα εκτός δρόμου παρουσιάζουν προβλήματα στα ηλεκτρονικά τους απο υγρασίες και λάσπες! (οχι οτι το vvt δεν παρουσιάζει)!!
Τι νομίζεις οτι θα μπορούσες να κερδίσεις αν κατάφερνε κάποιος με πατέντα να σου κάνει αυτό που ζητάς;;
Και σου λέω οτι άντε οτι δουλεύει άψογα χωρις προβλήματα!
Στα χιλια λίτρα βενζίνης πόσα λίτρα είναι αυτά που θα γλιτώσεις;
Τι νομίζεις οτι καιει στο ρελαντί του αυτό το αυτοκίνητο;
Έχω ενα 320 με αυτό το σύστημα και πολλές φορές ειδικά οταν είμαι στην αθήνα το απενεργοποίω γιατί δεν έχει νόημα να αναβοσβήνει κάθε πέντε δευτερόλεπτα που σταματας και ξεκινας στην κίνηση.
Ασε που μια φορά επαθε ενα κόλλημα και δεν έπερνε μπρός με τίποτα.
Όπως είπε και κάποιος πιο πάνω καλύτερα για την τσέπη σου να το ξεχάσεις. Εντελός φιλικά στο λέω απο τις ελάχιστές γνώσεις και εμπειρίες που έχω!
Αλήθεια πως σου μπήκε στο μυαλό αυτή η ιδέα;


Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 12:00 »
Βασικά εμένα αν με ρωτούσαν 100 πράγματα που θα μπορούσαν να μου προσφέρουν σαν έχτρα σε αυτό το αμάξι αυτό δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ.
Εκτος του οτι έχει αρκετά αλλα προβλήματα που θέλουν φτιαξιμο σε αυτό το αμάξι σκέψου πόσα άλλα υποτιθέμενα αυτοκίνητα εκτός δρόμου παρουσιάζουν προβλήματα στα ηλεκτρονικά τους απο υγρασίες και λάσπες! (οχι οτι το vvt δεν παρουσιάζει)!!
Τι νομίζεις οτι θα μπορούσες να κερδίσεις αν κατάφερνε κάποιος με πατέντα να σου κάνει αυτό που ζητάς;;
Και σου λέω οτι άντε οτι δουλεύει άψογα χωρις προβλήματα!
Στα χιλια λίτρα βενζίνης πόσα λίτρα είναι αυτά που θα γλιτώσεις;
Τι νομίζεις οτι καιει στο ρελαντί του αυτό το αυτοκίνητο;
Έχω ενα 320 με αυτό το σύστημα και πολλές φορές ειδικά οταν είμαι στην αθήνα το απενεργοποίω γιατί δεν έχει νόημα να αναβοσβήνει κάθε πέντε δευτερόλεπτα που σταματας και ξεκινας στην κίνηση.
Ασε που μια φορά επαθε ενα κόλλημα και δεν έπερνε μπρός με τίποτα.
Όπως είπε και κάποιος πιο πάνω καλύτερα για την τσέπη σου να το ξεχάσεις. Εντελός φιλικά στο λέω απο τις ελάχιστές γνώσεις και εμπειρίες που έχω!
Αλήθεια πως σου μπήκε στο μυαλό αυτή η ιδέα;


Το εχω ξεχασει ηδη..! lol..Η ιδεα  μου μπηκε γιατι θα ηθελα να κανω το jimny να μολυνη οσο πιο λιγο γινετε και να εξοικονομει οσο το δυνατων περισσοτερη βενζινη..!..Και σκεφτηκα οτι ισως ειναι ενας τροπος και αυτος..ειδικα για την πολη..

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 13:21 »
Στο τέλος θα πληρώνεις πιο πολλά σε μπαταρίες (αντί για 5 χρόνια, θα σε βγάζουν 1)

Λογικά τα αυτοκίνητα με τέτοια συστήματα πρέπει να έχουν σύστημα εκκίνησης με χαμηλή συμπίεση.
Το είχε ένα μηχανάκι μου χωρίς μίζα. Είχε μια μανέτα, τη πάταγες και άνοιγε μία βαλβίδα για να εκτονώνει τη συμπίεση και να μπορέσεις να βάλεις μπροστά με το πόδι. Μόλις έπερνε στροφές το μοτέρ, όπλιζε και κράταγε τη συμπίεση, και με την αδράνεια του στροφάλου συνέχιζε και έπερνε κανονικά.

Χωρίς αυτή τη μανέτα, ανέβαινες πάνω στο kick start και ούτε που στροφάριζε η μηχανή


Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: start and stop στο jimny μας?!
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 14:58 »
δεν ειναι κατι απλο να φτιαχτει αυτο, καθως οι κινητηρες που εχουν αυτον τον αυτοματισμο,
εχουν ειδικη μιζα ωστε να γυριζει  πιο γρηγορα και εχουν και προγραμμα που υπολογιζει περα απο το αν πατας φρενο, αν εχεις ταχυτητα μεσα κλπ κλπ , το ανοιγμα των βαλβιδων ετσι ωστε να μην εχεις καθυστερηση στην εκκινηση και ο κινητηρας να τεθει αμεσα σε λειτουργια.

βασικα ειναι ολα θεμα marketing Νομιζω.

Σε μια ερευνα που ειχε κανει το  auto bild στα μικρα αυτοκινητα , κατω απο 1400 κε δεν ειχε ουσιαστικο οφελως καθως η διαφορα ηταν μηδαμινη και συγκριτικα με το επιπλεον κοστος αγορας δεν αξιζει τον κοπο.

Απο εκει και περα οταν αποκτησω οικολογικη συνειδηση ,θα κοιταξω το cuore που εχει καταναλωση κατω απο 5 λιτρα , ή θα βγαλω την σχαρα, τις μπαρες, τις κεραιες, τους προβολεις, και θα ξεχασω τα mud  :)

φωτια στις γραμματειες....