Αποστολέας Θέμα: Jimny πετρελαίου  (Αναγνώστηκε 2437 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Jimny πετρελαίου
« στις: Οκτώβριος 21, 2009, 19:23 »
Έχω να κάνω την εξής ερώτηση:έχω ένα jimny πετρελαίου και όταν βγαίνω έξω στην εθνική και τρέχω με 130-140 οι στροφές του είναι γύρω στις 3500-4000(παρα κάτι) και το τέρμα των στροφών είναι στις 4200(καπου εκεί).Όταν λοιπον τρέχω τόσο ζορίζεται ο κινητήρας?Μήπως θα υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον??Μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να αυξηθεί η κατανάλωση και φυσικα να πέσουν λίγο οι στροφές??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny πετρελαίου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 19:37 »
  Αυτό που ζητάς έχει να κάνει με την σχέση μετάδοσης των στροφών του κινητήρα με ότι άλλο παρεμβάλλεται μέχρι να φτάσει η μετάδοση στους τροχούς. Δηλαδή ή θα πρέπει να φτιάξεις άλλα γρανάζια για το κιβώτιο ή θα πρέπει να μακρύνεις το κορωνοπήνιο. Δεν ξέρω όμως αν σε συμφαίρει οικονομικά. Εκτός και αν έχεις μικρότερο βήμα από το Suzuki Ignis και ταιριάζουν που θέλει να αλλάξει ο αδελφός μου.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny πετρελαίου
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 20:24 »
Δηλαδή μόνο έτσι γίνεται???  :o  :o Έχω ακούσει για κάτι πράγματα που βάζεις στην μηχανή αλλά δεν θυμάμαι τι   0_21
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Jimny πετρελαίου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 20:30 »
Δηλαδή μόνο έτσι γίνεται???  :o  :o Έχω ακούσει για κάτι πράγματα που βάζεις στην μηχανή αλλά δεν θυμάμαι τι   0_21

Δυστυχώς μόνο έτσι. Οτιδήποτε για την μηχανή είναι ράδιο αρβύλα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny πετρελαίου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 20:33 »
  Δεν γνωρίζω κάτι σχετικό.

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Jimny πετρελαίου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 16:01 »
Γενικά τα diesel δεν κάνει να δουλεύον στο όριο των μέγιστων στροφών.Μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη διάσταση ελαστικά και έτσι να μακρύνεις το βήμα του λίγο.

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: Jimny πετρελαίου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 20:16 »
Φίλε pointer αυτό είναι το θέμα με τα ντίζελ (πάει στην κουβέντα που κάναμε στο άλλο ποστ), χαμηλά έχουν πολύ δύναμη αλλά ψηλά σκάνε λόγο της φιλοσοφίας λειτουργίας τους. Αν μεγαλώσεις την διάμετρο των τροχών θα χάσεις γενικά απο την δύναμη τ' αμαξιού (έτσι γίνεται τουλάχιστων με τα βενζινοκίνητα), αλλά θα πάρεις μερικά χλμ παραπάνω τελική (αν καταφέρει να τα βγάλει λογο μεγαλήτερου βάρους τροχών). Το μόνο παρήγορο στην περήπτωση του δικού σου μοντέλου είναι ότι είναι υπερτροφοδοτούμενο και ίσως να μην το επιρεάσει τυχών μικρή αύξηση του βάρους των τροχών.
Αυτά τα πειράματα ήθελα να κάνω εγώ, αλλά δεν μου περισεύουν χρήματα για πέταμα. lol lol lol
Αν θες να δοκιμάσεις το αυτό βρές κάποιον που φοράει 215/75 ή 195/80, τραμπάρετε τροχούς και βγές μια βόλτα σε μια γνώριμη σου διαδρομή. Μετά τ' αποτελέσματα και τις παρατηρήσεις σου πες τις και σε μας.
Θοδωρής