Αποστολέας Θέμα: Tαχυτητες  (Αναγνώστηκε 953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Tαχυτητες
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 09:13 »
Καλημερα, εδω και μερικες μερες δεν μπαινουν καθολου ευκολα οι ταχυτητες στο jimny μου. Ειδικα η πρωτη και η οπισθεν θελει πολυ ζορι. Αντιθετως οταν βαζω 4Χ4 τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.
Τι ειναι αυτο ρε παιδες? Μειναμε απο κιβωτιο? Δισκος πλατο ?

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Tαχυτητες
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:34 »
Για αρχή κοίταξε την πεταλιέρα στο επάνω μέρος (στο πάτωμα). Το jimny πονάει στο συγκεκριμένο μέρος, σκίζει τη λαμαρίνα του πατώματος και θέλει είτε ενίσχυση είτε αλλαγή πεταλιέρας. Ύστερα κοίτα τη ντίζα του συμπλέκτη για τυχόν φθορές, αν είναι εντάξει πιθανόν να θέλει ρύθμιση, αν το "κενό" σημείο του πεντάλ δεν είναι στα σωστά πλαίσια (1-2 εκατοστά) μπορέις να το ρυθμίσεις από τον πλαστικό ρεγουλατόρο που βρίσκεται στο σημείο που εισέρχεται η ντιάζα στο σασμάν (κάτω από το αυτοκίνητο). Αν όλα είναι εντάξει, κοίταξε δίσκο/πλατώ ή κιβώτιο, ελπίζω να μη φτάσεις εκεί... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:36 από Metalaxe »
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tαχυτητες
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 22:19 »
Τώρα που κρύωσε ο καιρός και οι βαλβολίνες είναι κρύες και πιο παχύρευστες οι ταχύτητες στην αρχή μπαίνουν πιο δύσκολα, πόσο μάλλον στο jimny που μπαίνουν ούτως η άλλος δύσκολα.

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Tαχυτητες
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:19 »
Το jimny πηγε στην personal best Aλιμου για το μεγαλο service και το συγκεκριμενο προβλημα ηταν οπως ειπε και ο metalaxe η πεταλιερα....ειχε ξεκολλησει. Κολληθηκε και τωρα ολα ειναι μια χαρα. Φυσικα μου ειπαν να το παω σε 3-4 μερες να γινει και η τελικη ρυθμιση της ντιζας.