Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...  (Αναγνώστηκε 28252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 14:22 »
Λοιπόν, εμένα πριν 3 ημέρες που έπιασαν τα κρύα, κατα τις 5.30 το πρωί, βάζω μπροστά, ξεκιινάω κανονικά με σκάλωμα στην αρχή (το είχα πλύνει για αλάτια απο κάτω λόγο φουσκωτού ;D, και δεν το κάνω βόλτα μετά να στεγνώσει, ::) αλλά ο μηχανικός μου είπε για να μην το παθαίνω να έχω το χειρόφρενο off για μια μέρα... 8))
 Τεσπα, ξεκινάω λοιπόν κανονικά και για 10 χιλιόμετρα περίπου ή 15 λεπτά, ανέβαζε στροφές σα να πατινάρει, τι σαν, αυτό εκανε ασχέτου ταχύτητας... Πήρα τηλ. το μηχανικό και μου είπε να το παρακολουθήσω και αν το κάνει μόνο στην αρχή που είναι κρύο το τουτού είναι μάλλον απο τα λεγώμενά μου, δίσκος η/και πλατό, ή/και χτένια και να το πάω μια βόλτα να το δεί....
Τι λέτε κύριοι? Υπόψιν απο τότε 2 πρωινά τώρα δεν το ξαναέκανε... t4 j12

Ε τοτε οταν στο ξανακανει το βλεπεις  :)
τις στροφες τις ανεβαζε μονο του ή οταν παταγες το γκαζι ηταν σαν να πατιναρει ?
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 22:30 »
Λοιπόν, εμένα πριν 3 ημέρες που έπιασαν τα κρύα, κατα τις 5.30 το πρωί, βάζω μπροστά, ξεκιινάω κανονικά με σκάλωμα στην αρχή (το είχα πλύνει για αλάτια απο κάτω λόγο φουσκωτού ;D, και δεν το κάνω βόλτα μετά να στεγνώσει, ::) αλλά ο μηχανικός μου είπε για να μην το παθαίνω να έχω το χειρόφρενο off για μια μέρα... 8))
 Τεσπα, ξεκινάω λοιπόν κανονικά και για 10 χιλιόμετρα περίπου ή 15 λεπτά, ανέβαζε στροφές σα να πατινάρει, τι σαν, αυτό εκανε ασχέτου ταχύτητας... Πήρα τηλ. το μηχανικό και μου είπε να το παρακολουθήσω και αν το κάνει μόνο στην αρχή που είναι κρύο το τουτού είναι μάλλον απο τα λεγώμενά μου, δίσκος η/και πλατό, ή/και χτένια και να το πάω μια βόλτα να το δεί....
Τι λέτε κύριοι? Υπόψιν απο τότε 2 πρωινά τώρα δεν το ξαναέκανε... t4 j12

Ε τοτε οταν στο ξανακανει το βλεπεις  :)
τις στροφες τις ανεβαζε μονο του ή οταν παταγες το γκαζι ηταν σαν να πατιναρει ?
Όταν πάταγα το γκάζι...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 06:35 »
Τελικά πήρα τον δίσκο στο χέρι και το κατσικάκι το πήρε η Οδική απο τα βουνά του Κόζιακα για Θεσν/νίκη....
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος panagiotis kexagias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • JIMNY ORESTIADA
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 22:17 »
Δε ξερω τα περι εγγυησεως.Εγω προσωπικα ειχα αλλαξει  αισθητηρα εκκεντροφορου επειδη οποτε ζεσταινοταν μου εσβηνε τη μηχανη.Οταν κρυωνε λιγακι,ολα καλα....Μηπως,λεω μηπως,κ σε σενα για καποιο λογο μπερδευεται η κατασταση??
παιδες εχω ακριβως το ιδιο προβλημα , οταν το  jimny ειναι κρυο ολα οκ οταν ζεσταθει (σκοτσαρι) σαν να  εχει ατροφια, σημερα αλαξα φιλτρο αερα, μπουζι , αλλα  τιποτα. Αναρωτιεμαι αν  ειναι  καποιος αισθητηρας δεν θα  πρεπει  να  αναψει  το τσεκ της  μηχανης ???????? .
efthimi  η οποιος αλλος  ξερει ποσο  κοστιζει ο  αισθητηρας????, και αν καποιος εχει φοτο να  ανεβασει  για  να δω που βρισκετε αυτο το πραματακι για  να  το αλαξω 87 87 87

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 14:27 »
Ακριβώς το ίδιο θέμα και εγώ ... όταν το αυτοκίνητο ζεσταίνεται και είμαι σταματημένος ανεβοκάτεβάζει στροφές σε βαθμό που πάει να σβήσει  ... αισθητήρα εκκεντροφόρου ή πεταλούδας είπαμε ?  lol
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 14:35 »
Εμενα στην αρχη μου το παρουσιαζε οταν το ψιλοζοριζα εκτος...κ ηταν αισθητηρας εκκεντροφορου. Μη καθησεις να το αλλαξεις μονος σου.Πηγαινε στη σοθζουκι κ στο αλλαζει τσαμπε,επιτοπου.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 15:29 »
Αν το αυτοκίνητο στο ρελαντί ανεβοκατεβάζει στροφές και πάει να σβήσει (ή σβήνει) μάλλον είναι αισθητήρας εκκεντροφόρου. Αν κάνει σκορτσαρίσματα με σταθερό γκάζι ή καμιά φορά σβήνει στην πορεία και ανάβει το check engine μάλλον είναι αισθητήρας θέσεως πεταλούδας, τουλάχιστον στο δικό μου αυτά ισχύουν... bhe bhe lol lol lol
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος panagiotis kexagias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • JIMNY ORESTIADA
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 17:43 »
παιδια καλησπερα σημερα πιγα στη suzuki και ροτισα τιμη αισθητηρα  εκκεντροφορου 91euro. πριν τον παρω ηθελα να ειμαι σιγουρος και βγαλαμε ενος φιλου με το  ιδιο  μοτερ (G13BB) αλλα  παλι τα ιδια κανει................ ??? ??? .
Αυριο θα δοκιμασω και  τις πεταλουδας να  δουμε τι γινετε......
Α.......  επισης δεν μου  εχει αναψη το τσεκ τις μιχανης....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2010, 17:48 από panagiotis kexagias »

Αποσυνδεδεμένος jimisgr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 22:02 »
Καλησπέρα παιδιά.

Πρίν λίγες μέρες πήρα το νέο μου jimny.

Η ένδειξη στο στροφόμετρο βρίσκεται πάντα περίπου στις 900-1000 στροφές όταν είμαι στο ρελαντί.

Είναι φυσιολογικό αυτό ή θα πρέπει να είναι λιγότερες?

Αποσυνδεδεμένος woody

  • Jimny
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 22:32 »
Παντως το δικό μου vvt  όταν ζεσταθεί στο ρελαντί έχει περίπου 650στρ.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 07:40 »
Καλησπέρα παιδιά.

Πρίν λίγες μέρες πήρα το νέο μου jimny.

Η ένδειξη στο στροφόμετρο βρίσκεται πάντα περίπου στις 900-1000 στροφές όταν είμαι στο ρελαντί.

Είναι φυσιολογικό αυτό ή θα πρέπει να είναι λιγότερες?
Μήπως όταν ζεσταθεί οι στροφές πέφτουν;

Αποσυνδεδεμένος jimisgr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 20:25 »
Καλησπέρα παιδιά.

Πρίν λίγες μέρες πήρα το νέο μου jimny.

Η ένδειξη στο στροφόμετρο βρίσκεται πάντα περίπου στις 900-1000 στροφές όταν είμαι στο ρελαντί.

Είναι φυσιολογικό αυτό ή θα πρέπει να είναι λιγότερες?
Μήπως όταν ζεσταθεί οι στροφές πέφτουν;
Ναι τελικά το παρατήρησα σήμερα και όταν ζεσταθεί πεφτουν γύρω στις 650 στροφές

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 11:12 »
Ε, τότε είσαι μια χαρά!! :)

Αποσυνδεδεμένος panagiotis kexagias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • JIMNY ORESTIADA
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 19:08 »
τελικα το προβλημα λυθηκε ............  και μας επεσαν τα μαλλια  bhe bhe bhe bhe   
και τι ηταν ουτε που το φανταζομασταν 0_21 0_21 0_21    ο ενας απο τους δυο πολαπλασιαστες εχανε ρευμα οταν εμπενε κανονικα στην θεση του, και ενο εξω εστελνε ρευμα κανονικα στο μπουζι και ειμασταν σιγουροι οτι δουλευει , οταν το βαζαμε επανω ειχαμε διαροη με αποτελεσμα το jimny να ρεταρι...........     
ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ. 160eura shoc shoc shoc shoc shoc   
-//- ΠΑΛΙΑ ΑΝΤΑΚΤΙΚΑ 40-70eyra
Και τελικα εβαλα εναν απο Grant Vitara 1600 με 30eyro      και δουλευει ρολοι     


Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με τις στροφες του κινητήρα...
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 23:14 »
τελικα το προβλημα λυθηκε ............  και μας επεσαν τα μαλλια  bhe bhe bhe bhe   
και τι ηταν ουτε που το φανταζομασταν 0_21 0_21 0_21    ο ενας απο τους δυο πολαπλασιαστες εχανε ρευμα οταν εμπενε κανονικα στην θεση του, και ενο εξω εστελνε ρευμα κανονικα στο μπουζι και ειμασταν σιγουροι οτι δουλευει , οταν το βαζαμε επανω ειχαμε διαροη με αποτελεσμα το jimny να ρεταρι...........     
ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ. 160eura shoc shoc shoc shoc shoc   
-//- ΠΑΛΙΑ ΑΝΤΑΚΤΙΚΑ 40-70eyra
Και τελικα εβαλα εναν απο Grant Vitara 1600 με 30eyro      και δουλευει ρολοι     



Αφου το βρήκες μη μιλάς καθόλου.