Αποστολέας Θέμα: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ  (Αναγνώστηκε 6631 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 00:57 »
Παιδια σημερα μετα την βροχη, απλα καταλαβα, οτι τα μαμα λαστιχα ειναι απλα δολοφονικα για τον εαυτο μου. Το αμαξι μου ειναι καινουργιο και τα λαστιχα ειναι κατασκευης 46/07!!!!!!!!Απαραδεκτο αλλα πρεπει να τα αλλαξω....δεν γινεται σε καθε βροχη να παιζω την ζωη μου κορωνα γραμματα.....ακουω τισ αποψεις αλλα και τις προτασεις σας!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 07:40 »
+100000000000000000000000000000000000000000000000

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ 1971

  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • http://www.youtube.com/user/ACARABBAL
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 10:27 »
Εχεις απολυτο δικιο. Δεν πιστευω να εχουν βγει χειροτερα λαστιχα απο αυτα. Εγω θα προτεινα τη δοκιμασμενη λυση των yokohama ΑΤ. roc2
Ζώντας, σχεδιάζοντας το μέλλον, χάνεις το σήμερα.
JIMNY, BEERS & ROCK "N" ROLL
YOU LIVE ONLY ONCE.
http://www.youtube.com/user/ACARABBAL

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 10:39 »
εγω παλι θα διαφωνησω λιγακι,

Με τις πρωτες βροχες οι δρομοι παντα γλιστρανε , εννοειται οτι θελει πολυ προσοχη με το Jimny αλλα σε αυτο ευθυνεται η ποιοτητα του δρομου και το οτι το αμαξι ειναι πιο ελαφρυ πισω και εχει πισω κινηση.

και εγω εχθες πηγαινοντας απο πορτο ραφτη - μαρουσι απο τον παλιο δρομο ειχε σημεια ιδιως στον γερακα που για να ξεκινησω εβαζα δευτερα  ;D ομως οπου ειχε καλο οδοστρωμα ηταν μια χαρα.

Σιγουρα εχει και καλυτερα λαστιχα αλλα δε μπορεις να τα εχεις ολα. Ενα Πρωτογενες λαστιχο καλο στην βροχη θα συνεπαγεται μαλακη γομα και συνεπως ακαταλληλο για σκληρη χρηση.

φοβερη προσφηση και σε βρεγμενο δρομο ειχα με τα αναγομωμενα mud αλλα εκει υπηρχαν αλλα προβληματα για καθημερινη χρηση.

φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 11:16 »
Σιγουρα εχει και καλυτερα λαστιχα αλλα δε μπορεις να τα εχεις ολα. Ενα Πρωτογενες λαστιχο καλο στην βροχη θα συνεπαγεται μαλακη γομα και συνεπως ακαταλληλο για σκληρη χρηση.

φοβερη προσφηση και σε βρεγμενο δρομο ειχα με τα αναγομωμενα mud αλλα εκει υπηρχαν αλλα προβληματα για καθημερινη χρηση


Ποιά λάστιχα (μάρκα, τύπος διαστάσεις), είχες τότε?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2009, 11:17 από YannisS »

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 13:41 »
και εγω αυτα εχω προς το παρον, τα μαμα.δεν ειναι ομως δολοφονοι ρε παιδια.μην κανουμε την τριχα τριχια.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 13:47 »
Σιγουρα εχει και καλυτερα λαστιχα αλλα δε μπορεις να τα εχεις ολα. Ενα Πρωτογενες λαστιχο καλο στην βροχη θα συνεπαγεται μαλακη γομα και συνεπως ακαταλληλο για σκληρη χρηση.

φοβερη προσφηση και σε βρεγμενο δρομο ειχα με τα αναγομωμενα mud αλλα εκει υπηρχαν αλλα προβληματα για καθημερινη χρηση


Ποιά λάστιχα (μάρκα, τύπος διαστάσεις), είχες τότε?

σαν ασφαλτινα εχω τα εργοστασιακα bridgestone, απο αναγομωση ειχα της pneus elite και της tagom σε διασταση 205/70/15 (θεωρητικα) με πελμα http://www.tagomtires.it/IT/shop/FUORISTRADA/OFF-ROAD/Diablo/12/25/174/2.html τα pneus ειχαν πιο μαλακη γομα και πιο καλο φρεναρισμα στο βρεγμενο αλλα μεγαλυτερη φθορα στην ασφαλτο
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 23:04 »
Λοιπόν, τα μαμά λαστιχάκια είναι καλά μέχρι ένα σημείο! Όταν τα είχα κ γω, με είχαν βγάλει ασπροπρόσωπο! Κ πέτρες φάγανε και ανηφόρες με απάτητο χιονι ανεβήκαν και λασπούλες κ τα παντα! Αλλά όσο περνούσε ο καιρός και λογικά σκλήρυναν, αρχισε το τζιμνάκι να μου κάνει κόλπα στην ασφαλτο! Ακόμα κ στο στεγνό γλυστρούσε! Στο βρεγμένο....πατινάζ! Σίγουρα δεν είναι για τζιπ! Κ μάλιστα για κάποιον που ασχολειται συστηματικά με τα εκτος δρόμου. Το πέλμα γρηγορα θα αρχίσει να κομματιάζεται, τα σκισιματα απο πετρες στα μη ενισχυμένα πλαινα καραδοκούν! Η μόνη τους χρήση ειναι να κρατούν τον αέρα μέσα τους! Κ είναι αρκετα για κάποιον που θέλει να παίξει λίγο με το καινουριο τζιμνακι του για να το μάθει κ να δει τι θέλει. Όταν αλλάξει επιτέλους λάστιχα θα πεί αυτό που είπα κι εγω.....τί έχανα τόσο καιρό!!!!

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 00:17 »
Λοιπόν, τα μαμά λαστιχάκια είναι καλά μέχρι ένα σημείο! Όταν τα είχα κ γω, με είχαν βγάλει ασπροπρόσωπο! Κ πέτρες φάγανε και ανηφόρες με απάτητο χιονι ανεβήκαν και λασπούλες κ τα παντα! Αλλά όσο περνούσε ο καιρός και λογικά σκλήρυναν, αρχισε το τζιμνάκι να μου κάνει κόλπα στην ασφαλτο! Ακόμα κ στο στεγνό γλυστρούσε! Στο βρεγμένο....πατινάζ! Σίγουρα δεν είναι για τζιπ! Κ μάλιστα για κάποιον που ασχολειται συστηματικά με τα εκτος δρόμου. Το πέλμα γρηγορα θα αρχίσει να κομματιάζεται, τα σκισιματα απο πετρες στα μη ενισχυμένα πλαινα καραδοκούν! Η μόνη τους χρήση ειναι να κρατούν τον αέρα μέσα τους! Κ είναι αρκετα για κάποιον που θέλει να παίξει λίγο με το καινουριο τζιμνακι του για να το μάθει κ να δει τι θέλει. Όταν αλλάξει επιτέλους λάστιχα θα πεί αυτό που είπα κι εγω.....τί έχανα τόσο καιρό!!!!

+1

Αποσυνδεδεμένος ITALTRONIC

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 107
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 12:43 »
Λοιπόν, τα μαμά λαστιχάκια είναι καλά μέχρι ένα σημείο! Όταν τα είχα κ γω, με είχαν βγάλει ασπροπρόσωπο! Κ πέτρες φάγανε και ανηφόρες με απάτητο χιονι ανεβήκαν και λασπούλες κ τα παντα! Αλλά όσο περνούσε ο καιρός και λογικά σκλήρυναν, αρχισε το τζιμνάκι να μου κάνει κόλπα στην ασφαλτο! Ακόμα κ στο στεγνό γλυστρούσε! Στο βρεγμένο....πατινάζ! Σίγουρα δεν είναι για τζιπ! Κ μάλιστα για κάποιον που ασχολειται συστηματικά με τα εκτος δρόμου. Το πέλμα γρηγορα θα αρχίσει να κομματιάζεται, τα σκισιματα απο πετρες στα μη ενισχυμένα πλαινα καραδοκούν! Η μόνη τους χρήση ειναι να κρατούν τον αέρα μέσα τους! Κ είναι αρκετα για κάποιον που θέλει να παίξει λίγο με το καινουριο τζιμνακι του για να το μάθει κ να δει τι θέλει. Όταν αλλάξει επιτέλους λάστιχα θα πεί αυτό που είπα κι εγω.....τί έχανα τόσο καιρό!!!!
συμφωνω οσο ειχα τα μανισια λαστιχα στην αρχη ηταν καλα αλλα οσο παλιωναν το jimny μονο χορευε....
οπου δεν υπαρχει δρομος τον ανοιγει ενα JIMNY

Αποσυνδεδεμένος leon88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 22:48 »
Με παλιά μαμά σε βροχή είναι σα να 'χεις Μ3. Λίγο πιο ψηλό. Αλλά μπαλαράει το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 07:35 »
Με παλιά μαμά σε βροχή είναι σα να 'χεις Μ3. Λίγο πιο ψηλό. Αλλά μπαλαράει το ίδιο.
+1 ;D roc2
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 18:21 »
και εγω αυτα εχω προς το παρον, τα μαμα.δεν ειναι ομως δολοφονοι ρε παιδια.μην κανουμε την τριχα τριχια.
Εχεις δικιο...
Αν ειδες εγω εκανα την κινηση να τα αλλαξω φιλε μου...
Ο λογος με 30χλμ σε ανοιχτη στροφη με βροχουλα χορεψα...
Οκ λιγο παιξιμο το γκαζι κ λιγο τιμονι ηρθα χωρις να κλαιω γιατι οκ με 30χλμ κ οπως πηγαινα λαμαρινοδουλεια θα επεφτε οχι θεμα υγειας...
Σε στεγνο οδοστρωμα ειναι αρκετα καλα δεν εχεις προβλημα...
Σε βροχη ειναι για πολυ φειδωλες καταστασεις αν ξεχαστεις θα θυμηθεις τον λαμαρινα(αρα καλυτερα να θυμηθεις πρωτα τον λαστιχα γιατι με 350 ευρω+- θα εισαι πιο ανετος)...
Για εκτος δρομου δεν ειναι μιας κ ο κατασκευαστης το λεει H/T...
Ενδεικτικα δες μια αποψη
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Bridgestone&tireModel=Dueler+H%2FT+D684
κ στην γενικη καταταξη ειναι απο τα τελευταια...
http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=HAS

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ!!!
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 18:40 »
Ενδεικτικα δες μια αποψη
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Bridgestone&tireModel=Dueler+H%2FT+D684
κ στην γενικη καταταξη ειναι απο τα τελευταια...
http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=HAS

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ!!!

+1
Σωστος ... κ τεκμηριωμενος!!!!

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 18:48 »
Αν παντως το αμαξι ειναι ολοκαινουργιο αρα και τα λαστιχα τιθετε θεμα στρωσιματος οπως και στο κινητηρα. Παρολα αυτα θα τυχαινει να πεφτεις σε πολυ γλιτσα, τοτε βαζε τετρακινηση (δε θα εχεις προβλημα να σπασεις το transfer σε τοσο ολισθηρο οδοστρωμα) απο την αλλη αν σε τρωει και σενα λιγο πηγαινε σε καμια αλανα και μαθε το. Εμενα την μερα που μου πλαγιασε για πρωτη φορα τα πηρα στη κρανα και πηγα σε μια αλανα και επαιξα απο τοτε τα αναποδα >c082 ερχονται ασυναισθητα αν και τωρα τελευταια με τοσες βροχες οι δρομοι εχουν καθαρισει και ειναι σαν στεγνοι
Going there is half the fun!