Αποστολέας Θέμα: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ  (Αναγνώστηκε 6393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 21:00 »
Αν παντως το αμαξι ειναι ολοκαινουργιο αρα και τα λαστιχα τιθετε θεμα στρωσιματος οπως και στο κινητηρα. Παρολα αυτα θα τυχαινει να πεφτεις σε πολυ γλιτσα, τοτε βαζε τετρακινηση (δε θα εχεις προβλημα να σπασεις το transfer σε τοσο ολισθηρο οδοστρωμα) απο την αλλη αν σε τρωει και σενα λιγο πηγαινε σε καμια αλανα και μαθε το. Εμενα την μερα που μου πλαγιασε για πρωτη φορα τα πηρα στη κρανα και πηγα σε μια αλανα και επαιξα απο τοτε τα αναποδα >c082 ερχονται ασυναισθητα αν και τωρα τελευταια με τοσες βροχες οι δρομοι εχουν καθαρισει και ειναι σαν στεγνοι
Δεν νομίζω πως τα λάστιχα χρειάζονται στρώσιμο. Όπως δεν νομίζω ότι σε αλάνα μαθαίνεις να κάνεις ανάποδα και πόσο μάλλον σε πισωκίνητα. Τα πισωκίνητα είναι πολύ απότομα αυτοκίνητα και οι χειρισμοί που απαιτούνται είναι πολύ λεπτοί και δεν θα έλεγα ότι πάντα είναι οι ίδιοι και ακόμα έχουν ένα ακόμα μειονέκτημα ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το χειρόφρενο.

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 23:01 »
τι ενοεις δε μαθαινεις σε αλανα ???, ειναι ενα ασφαλες μερος χωρις αλλους αδηγους και αυτοκινητα και με περιθωρια χωρου για λαθη. Σαφως και απαιτουν λεπτες κινησεις και επιδεξιοτητα και φυσικα το καθε πισωκινητο διαφερει ως ενα βαθμο απο το αλλο, αλλα για να σωθεις απο την δυσκολη στιγμη δε χρειαζεται να εισαι και πρωταθλητης στο drift. Δε ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2009, 23:05 από elsp »
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 15:03 »
  Όταν είσαι στην αλάνα τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά από ψυχολογίας. Γιατί κατ'αρχήν το επιδιώκεις εσύ να σου ¨φύγει¨ το αυτοκίνητο οπότε το περιμένεις και εκτός αυτού ξέρεις ότι είναι πολύ δύσκολο το να πάθεις υλικές και ακόμα περισσότερο σωματικές ζημιές. Οπότε το μυαλό σου είναι πολύ πιο ξεκάθαρο. Όταν όμως είσαι έξω τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Πόσες φορές έχεις ακούσει την έκφραση ¨κόλλησε¨ και ας ήταν έμπειρος. Και δε μιλάω μόνο στο θέμα της οδήγησης αλλά σε πάρα πολλά θέματα. Την κρίσιμη στιγμή δεν ξέρεις πως μπορεί να αντιδράση ο καθένας μας γιατί το μυαλό θολώνει από την εκτίναξη της αδρεναλλίνης. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό αυτό που πρότεινες να έχει υπάρξει 1 εξεικίωση με το να βλέπεις να χάνεις τον έλεγχο του αυτοκινήτου έστω και στημένα και αυτό για να ξέρεις έστω και ¨θεωριτικά¨ τι θα πρέπει να κάνεις την στιγμή εκείνη. Αλλά ξαναλέω δεν είναι το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 15:39 »
 Όταν είσαι στην αλάνα τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά από ψυχολογίας. Γιατί κατ'αρχήν το επιδιώκεις εσύ να σου ¨φύγει¨ το αυτοκίνητο οπότε το περιμένεις και εκτός αυτού ξέρεις ότι είναι πολύ δύσκολο το να πάθεις υλικές και ακόμα περισσότερο σωματικές ζημιές.
+10000000000
Σε κατι στροφες εμπαινα κ εγω λιγο με κωλο κ αναποδο τιμονακι αλλα οκ ημουν ετοιμος κ δεν παιζει κινδυνος...
Στο προχθεσινο...η αντιδραση ηταν αλλη αφου δεν περιμενα κατι(να πεταξει κωλο) κ μπορω να πω οτι εχω μπει με δικο μου θελω πιο "αγρια" σε στροφη...
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 15:43 »
Η επανάληψη είναι η μήτηρ της μάθησης.... Σε πολλές δραστηριότητες υποβαλόμαστε σε διαρκείς "προπονήσεις", που σκοπό έχουν να οξύνουν την κρίση, αυξάνουν την αντίληψη,  βελτιώσουν τη φυσική κατάσταση και καθιστούν "δεύτερη φύση" τις εκάστοτε απαιτούμενες αντιδράσεις
Όπως είναι γνωστό, στο εξωτερικό (κυρίως) υπάρχουν ειδικές σχολές που πηγαίνεις και σε τεχνητό περιβάλλον μαθαίνεις είτε να οδηγείς αυτοκίνητο σε ακραίες συνθήκες (πάγο, γλίτσα κλπ), να πετάς αεροπλάνο (simulators), είτε να πετάς πύραυλο κλπ. Ο λόγος της άσκησης αυτής είναι η εξοικείωση με συνθήκες απλές, καθημερινές, μέχρι ακραίες, που πιθανότατα δε θα σου συμβούν ποτέ. Συμμετέχοντας σε τέτοιες σχολές, μαθαίνεις να αυτοματοποιείς όσο γίνεται τις αντιδράσεις σου, άρα όταν σου συμβεί κάποιο συμβάν, να μην σε μπλοκάρει ο φόβος, η άγνοια, το απρόβλεπτο.

Εν κατακλείδι, ΠΡΟΠΟΝΗΘΕΪΤΕ όποτε και όπου μπορείτε (πάντα χωρίς να βάζετε σε βλακώδη  κίνδυνο εσάς και τους άλλους).

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 16:03 »
Και οι δύο απόψεις είναι σωστές και οι δύο απόψεις είναι λάθος!  bhe Από τη μία είναι πολύ διαφορετικές οι συνθήκες όταν προκαλούμε εμείς τα "περίεργα" σε σχέση με όταν έρχονται από μόνα τους χωρίς να το θέλουμε. από την άλλη είναι σωστή και η άποψη ότι με "προπόνηση" οι αντιδράσεις μας αυτοματοποιούνται! εγώ όταν έδωσα για δίπλωμα (όπως και όλοι στην Ελλάδα) έπρεπε οπωσδήποτε να ξέρω να κάνω οπισθογωνία! τόσο αναγκαίο είναι;;; οκ ας δεχτώ οτι είναι αναγκαίο, πρέπει οπωσδήποτε να έχω και συγκεκριμένη απόσταση από το πεζοδρόμιο;;;; είναι λόγος αυτός να μην μπορεί κάποιος να πάρει δίπλωμα; κανείς όμως πριν μου δώσουν το ρόζ χαρτάκι δεν με ρώτησε αν μπορώ να οδηγήσω σε χιόνι, αν μπορώ να οδηγήσω με πυκνή ομίχλη, αν μπορώ να οδηγήσω με πολλή βροχή, αν μπορώ... αν μπορώ... αν μπορώ...
ρωτώ λοιπόν εγώ κάτι το οποίο πάντα με προβληματίζει, γιατί πέφτουν διάφορα αεροπλάνα από λάθους χειρισμούς των πιλότων; δεν έχουν "προπονηθεί" αρκετά σε προσομοιωτές;
και από την άλλη πλευρά, πόσα ατυχήματα (και συνεπώς ΖΩΕΣ) θα αποφεύγαμε αν είχαμε πάρει ΟΛΟΙ μας σωστές βάσεις για οδήγηση σε διάφορες δύσκολες συνθήκες;

Αποσυνδεδεμένος xarisk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 10:28 »
ολοι δικαιο εχετε αλλα περισσοτερο θα συμφωνησω με την ιδεα της αλανας...ο λογος ειναι γιατι εκει μπορεις να μαθεις το αυτοκινητο σου πιο καλα και εευθερα χωρις φοβο....εγω παρολα αυτα δεν εκανα πρακτικη στην αλανα αλλα στον κανονικο δρομο ...οπου με την πρωτη βροχη και σε μικρη στροφη μου εφυγε ο κολος αλλα το κρατησε με αναποδα...οταν το ειδα αυτο επειδη δεν το γνωριζα ο αμαξι αρχισα και εχω το νουμ ου στα βρεγενα και στις στρφες αι οποτε εβλεπα νερακι και στροφουλα εμπαινα εγω ετοιμος για κολιδια και ετσι καπωςτο εμαθα...τωρα φυσικα δεν το κανω ενοειτε δεν παιζουμε ...εχω ομως την εντυπωση οτι με λιγη προσοχη επανερχετε με αναποδο τιμονι.οταν το ειχα παθει αυτο μολις το ειχα αγορασει απο μαντρα και ειχε 2 βριντεστον και 2 μαμα....φυσικα τωρα εχει 4 βριντεστον.
CCNA-CCNA Security
Cisco SMB Solutions For Engineers
http://www.networksociety.gr
http://www.kelaidisbikes.gr

Αποσυνδεδεμένος leon88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ- ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 22:28 »
Προσοχή: το τζιμνυ έχει παααρα πολύ αργό τιμόνι και δε δέχεται δευτερη διόρθωση αν χρειαστει. Επίσης τουμπαρει. Άρα είναι επικινδυνο για ανάποδα.