Αποστολέας Θέμα: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.  (Αναγνώστηκε 8185 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« στις: Αύγουστος 27, 2009, 11:00 »
re paidia emena to jimny mou ine tou 2005 pou ta voithitika tou ine me koumpakia,ke xtes san ekana mia anavasi poli diskoli vgike i tetrakinisi alla mono mprosta.kai otan evala opisthen itan mesa tavoithitika.exei simvei se kapion afto mexri tora??an exei simvei peste mou ke mena gia na 3ero.
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος baba

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 547
  • Φύλο: Άντρας
  • "quis custodiet ipsos custodes ?
    • http://brat.gr
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2009, 15:15 »
re paidia emena to jimny mou ine tou 2005 pou ta voithitika tou ine me koumpakia,ke xtes san ekana mia anavasi poli diskoli vgike i tetrakinisi alla mono mprosta.kai otan evala opisthen itan mesa tavoithitika.exei simvei se kapion afto mexri tora??an exei simvei peste mou ke mena gia na 3ero.

... βρήκες μήπως από κάτω και κόπηκε το σωληνάκι που μεταφέρει υγρά στο εμπρός διαφορικό ;;; ...

... για πήγαινε ρίξε μια ματιά ...

... γιατί για κάτι τέτοιο μου ακούγεται ...
... μικρό το πρόβλημα εάν είναι αυτό  ;) ... το λύνεις ...   ;) :)
... και ξεμπερδεύεις μια και καλή βάζοντας  και μια ποδιά στο transfer ...  ;)
brat c.o.b
"Chairman of the ... Bored"


γιάννης παπασταματίου ... κατά κόσμο ... baba ...
... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 27, 2009, 20:08 »
Φιλε μου κάπου είχα ανοίξει και εγώ ενα θεματάκι παρόμοιο!!
Ακομα δικίνητο πάει. Έχω αλλάξει ενα σωρό πράγματα και τίποτα. Μια δεν δουλεύουν τα κουμπακια και μια δουλεύουν αλλα δεν κλειδώνουν οι πλύμνες.
Τον Νοέμβρη κλείνω ενα χρόνο και ακόμα δεν ξέρουν τι έχει. Suzuki!!!!

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2009, 01:09 »
Υπαρχουν ηλεκτρονικοι αισθητηρες στις πλυμνες; (που να δινουν σημα αμμα εχουν κουμπωσει η οχι)

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2009, 14:12 »
στο δικο μου παντως δουλευουν μια χαρα.απλως καμια φορα οταν παταω 4wd πρεπει να κουνησω ελαχιστα το τιμονι για να ακουστει το κλειδωμα και ειμαι οκ. το 4L μπαινει αμεσως.διαβασε καλα το βιβλιαρακι μηπως κανεις καμια λαθος κινηση και αν δεν σταματησει το προβλημα πηγαινε στο μηχανικο σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2009, 14:14 από thanasoulas »

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2009, 14:41 »
Υπάρχουν ηλεκτρονικοι αισθητηρες φίλε eldar
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 28, 2009, 15:07 »
μερικές φορές με τα κουμπακια μου κάνει και μένα κόλπα. δεν νομίζω όμως να είναι εκεί το πρόβλημα. απλά για ευκολία αναφέρω ότι για να αλλάξουμε μετάδοση  από πίσω σε 4κίνηση συμπλέκτης+ κουμπάκι είτε σταματημένος είτε σε κίνηση μέχρι 50χλμ. (καλύτερα όμως σταματημένος) και από 4κίνηση σε αργό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σταματημένος + ευθεία το τιμόνι + πατημένο φρένο + συμπλέκτης + κουμπάκι. αν δεν μπαίνει πατάμε λίγο γκάζι χωρίς σχέση στο κιβώτιο, αν πάλι δεν μπαίνει κανουμε λίγο μπροστά ή πίσω. αλλά δεν νομίζω οτι είναι αυτό το πρόβλημα του vasou. κάτι άλλο παίζει. αν τα κάνεις αυτά και δεν γίνεται τίποτα τότε πρέπει να το κοιτάξεις.  bhe

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2009, 15:52 »
γεια να βαλεις 4wd παντα το τιμονι ευθεια,συμπλεκτη δεν χρειαζεται να πατας, μονο γκαζινα μην πατας γιατι μπορει να σε τρανταξει.βεβαια για το 4L θελει σταματημενος και συμπλεκτη,βεβαια φρενο δεν παταω.επισης τα κουμπακια να τα αλλαζεις διαδοχικα και οχι απο 2wd σε 4L και αντιστροφα.

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 28, 2009, 19:12 »
Υπαρχουν ηλεκτρονικοι αισθητηρες στις πλυμνες; (που να δινουν σημα αμμα εχουν κουμπωσει η οχι)
οχι δεν υπάρχουν-υπάρχει μόνο αισθητήρας κενού

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 28, 2009, 19:14 »
μερικές φορές με τα κουμπακια μου κάνει και μένα κόλπα. δεν νομίζω όμως να είναι εκεί το πρόβλημα. απλά για ευκολία αναφέρω ότι για να αλλάξουμε μετάδοση  από πίσω σε 4κίνηση συμπλέκτης+ κουμπάκι είτε σταματημένος είτε σε κίνηση μέχρι 50χλμ. (καλύτερα όμως σταματημένος) και από 4κίνηση σε αργό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σταματημένος + ευθεία το τιμόνι + πατημένο φρένο + συμπλέκτης + κουμπάκι. αν δεν μπαίνει πατάμε λίγο γκάζι χωρίς σχέση στο κιβώτιο, αν πάλι δεν μπαίνει κανουμε λίγο μπροστά ή πίσω. αλλά δεν νομίζω οτι είναι αυτό το πρόβλημα του vasou. κάτι άλλο παίζει. αν τα κάνεις αυτά και δεν γίνεται τίποτα τότε πρέπει να το κοιτάξεις.  bhe
φίλε μου λυπάμαι, αλλά οι οδηγίες που δίνεις είναι περίεργες/υπερβολικές

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 28, 2009, 20:41 »
που είναι το περίεργο φίλε μου;; για να βάλεις τετρακίνηση πατάς μόνο συμπλέκτη με το τιμόνι στην ευθεία είτε σταματημένος είτε σε κίνηση. για να βάλεις αργό πρέπει οπωσδήποτε να είσαι σταματημένος, πατάς συμπλέκτη και λίγο το φρενο με το τιμόνι στην ευθεία. μέχρι τώρα εσύ τι κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2009, 21:55 »
Σωστός ο Λούσιφερ. Τα ίδια κάνω και εγώ γιατί το καλοκαίρι χρειάστηκε αρκετές φορές και προσπάθησα να το ψάξω. Η αργή μπαίνει με τον τρόπο που περιγράφει.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 29, 2009, 01:29 »
re paidia emena to jimny mou ine tou 2005 pou ta voithitika tou ine me koumpakia,ke xtes san ekana mia anavasi poli diskoli vgike i tetrakinisi alla mono mprosta.kai otan evala opisthen itan mesa tavoithitika.exei simvei se kapion afto mexri tora??an exei simvei peste mou ke mena gia na 3ero.

πως καταλαβες δηλαδη οτι βγηκε η τετρακινηση;
(απο πισω και να θες δεν μπορει να βγει....)

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 29, 2009, 12:22 »
που είναι το περίεργο φίλε μου;; για να βάλεις τετρακίνηση πατάς μόνο συμπλέκτη με το τιμόνι στην ευθεία είτε σταματημένος είτε σε κίνηση. για να βάλεις αργό πρέπει οπωσδήποτε να είσαι σταματημένος, πατάς συμπλέκτη και λίγο το φρενο με το τιμόνι στην ευθεία. μέχρι τώρα εσύ τι κάνεις;

Παντος η ''γρηγορη τετρακινηση'' μπαινει και χωρις συμπλεκτη....

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: provlima me thn tetrakinisi se jimny tou 2005 me koumpakia.
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 30, 2009, 21:49 »
αναφέρω ότι για να αλλάξουμε μετάδοση  από πίσω σε 4κίνηση συμπλέκτης+ κουμπάκι είτε σταματημένος είτε σε κίνηση μέχρι 50χλμ. (καλύτερα όμως σταματημένος)
συμπλέκτης+ κουμπάκι ο συμπλέκτης δεν χρειάζεται-
μέχρι 50χλμ. η ταχύτητα μπορεί να είναι μέχρι 100χλμ/ώρα-
(καλύτερα όμως σταματημένος) γιατί???
και από 4κίνηση σε αργό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σταματημένος + ευθεία το τιμόνι + πατημένο φρένο + συμπλέκτης + κουμπάκι.
ευθεία το τιμόνι-δεν χρειάζεται
πατημένο φρένο-δεν χρειάζεται για την αλλαγή παρα μόνο για την ακινητοποίηση του αυτοκινήτου