Αποστολέας Θέμα: mploke!!!  (Αναγνώστηκε 2638 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xatzi8

  • Jimny
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
mploke!!!
« στις: Απρίλιος 25, 2010, 00:59 »
καλησπερα σε ολους.το ερωτημα που θα ηθελα να κανω ειναι ποσο ειναι το κοστος για μπλοκε διαφορικο να βαλω στο τζιμνυ μου?κ ι εργασια θελει καποιο χρονο?
ΑΝ ΠΟΤΕ ΠΕΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΡΙΕΜΕΝΟ ΠΟΤΑΜΙ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ!ΘΑ ΠΛΗΓΩΘΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΑΦΕΣΟΥ Κ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΗΡΕΜΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!!

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: mploke!!!
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 25, 2010, 19:42 »
καλησπερα φιλε εχεις 3 επιλογες
1. lockright με 500ε περιπου μηχανικου συστηματος και μπενει μονο στο πισω διαφορικο.
2. protrack by Αμοριανος με 700ε ανα αξονα περιπου(δλδ 700ε για πισω και 700ε για μπροστα) με κομπρεσερακι
3. arb lockers με 1100ε ανα αξονα με κομπρεσερακι

συνηθως την 2η και την 3η επιλογη χρησημοποιουμε με το lockriht υπαρχουν καποια θεματακια

σε ολες τις περιπτωσεις το αφηνεις 1 μερα μεσα την επομενη το περνεις (το περισσοτερο) 
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος xatzi8

  • Jimny
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mploke!!!
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2010, 00:56 »
seyxaristo
ΑΝ ΠΟΤΕ ΠΕΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΡΙΕΜΕΝΟ ΠΟΤΑΜΙ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ!ΘΑ ΠΛΗΓΩΘΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΑΦΕΣΟΥ Κ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΗΡΕΜΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: mploke!!!
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 26, 2010, 07:09 »
  Την πρώτη επιλογή μην την σκέφτεσαι καθόλου. Και για το μπροστά να έχεις υπόψιν σου ότι το ψιλορισκάρεις αν δεν αλλάξεις ημιαξόνια και μπιλιοφόρους.

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: mploke!!!
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2010, 23:30 »
μηπως βγάζει τίποτα η quaiffe για jimny ???


Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: mploke!!!
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 28, 2010, 17:01 »
μηπως βγάζει τίποτα η quaiffe για jimny ???


μιλαμε για μπλοκε για off road,οτι αλλο quaiffe torsen κλπ παμε σε drift και αγωνιστικα αλλου τυπου,αν δεν κανω λαθος.

  Την πρώτη επιλογή μην την σκέφτεσαι καθόλου. Και για το μπροστά να έχεις υπόψιν σου ότι το ψιλορισκάρεις αν δεν αλλάξεις ημιαξόνια και μπιλιοφόρους.
φιλε seterra καμοια δεκαρια φορες τα εχω χρησημοποιησει μεχρι τωρα δεν εχω κοψει ουτε ιμιαξονια ουτε τιποτα
αλλωστε και με τα ενισχυμενα δεν σου εγγυατε κανεις οτι δεν θα σπασει!
δεν σπανε και τοσο ευκολα!
αμα σπασει το αλλαζεις και μετα και βαζεις ενισχυμενα.
αποψη μου παντα και απο την λιγοστη εμπειρια που εχω.   
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: mploke!!!
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 28, 2010, 17:23 »
@givrgos

Διαφωνώ φίλε Γιώργο...
Π.χ. εγώ δεν θα ήθελα για κανένα λόγω να μου σπάσουν τα ημιαξόνια στις Ντοματιές...  ή όταν θα είμαι μέσα στην λάσπη χωμένος και μετά να βάλω ενισχυμένα...

Τα ενισχυμένα έχουν αποδείξει την συμπεριφορά τους από αγώνες - ζόρι - και πολύ οριακές καταστάσεις με μεγάλα λάστιχα...
Στο τέλος βέβαια όλα σπάνε... αλλά πρέπει να τα ζορίσεις πολύ και να τα έχεις ήδη ταλαιπωρήσει...
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: mploke!!!
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 28, 2010, 17:39 »
@givrgos

Διαφωνώ φίλε Γιώργο...
Π.χ. εγώ δεν θα ήθελα για κανένα λόγω να μου σπάσουν τα ημιαξόνια στις Ντοματιές...  ή όταν θα είμαι μέσα στην λάσπη χωμένος και μετά να βάλω ενισχυμένα...

Τα ενισχυμένα έχουν αποδείξει την συμπεριφορά τους από αγώνες - ζόρι - και πολύ οριακές καταστάσεις με μεγάλα λάστιχα...
Στο τέλος βέβαια όλα σπάνε... αλλά πρέπει να τα ζορίσεις πολύ και να τα έχεις ήδη ταλαιπωρήσει...

βρε καλο ειναι να υπαρχουν αλλωστε ντοματιες δεν το εχω δοκιμασει ακομα χα χα χα ..........
και δεν το χρησημοποιω και πολυ συχνα .ουτε κανω τριαλ καθε  βδομαδα δεν λεω οτι δεν χρειαζεται αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα.
ola kala!