Αποστολέας Θέμα: Jimny vs G.Vitara  (Αναγνώστηκε 5143 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Caveman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
Jimny vs G.Vitara
« στις: Αύγουστος 05, 2009, 14:48 »
Παιδιά θέλω λίγο την βοήθεια σας. t4
Θέλω να πάρω αυτοκίνητο που να έχει καλές off road δυνατότητες αλλά να μην είναι η μοναδική του χρήση αυτήν.
Βασικά έχω σχεδόν καταλήξει στο Jimny αλλά κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου παίζει και το GV του 2005 με τα αργά.Για το Jimny έχω διαβάσει πολλά και έχω σχηματίσει μια γνώμη.Θέλω να μου πείτε λίγα για το GV π.χ τι κατανάλωση έχει περίπου,πόσο off road είναι (έχω ακούσει ότι σε test drive κόλλησε και πήγαν με το jimny της αντιπροσωπείας για να το βγάλουν!),με τι ταχύτητες μπορείς να ταξιδέψεις (αν και γενικά δεν τρέχω) κλπ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Περιμένω τα φώτα σας!

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 10, 2009, 23:47 »
Καλησπέρα φιλαράκο.
Για το vitara υπάρχει και το αντίστηχο vitaraclub και εκεί μπορούν να σου πούν τα παιδιά με λεπτομέριες τα "κουσούρια" του.
Όσο για τη σύγκρηση των δύο: το βιτάρα έχει ψαλίδια μπροστά, που το κάνουν πιο άνετο, ενώ ο τζιμάκος άκαμπτο άξονα που το κάνει κάπως πιο δύστροπο.
Το ένα είναι 1600 το άλλο 1300 και τέλος το ένα είναι κάπως άνετο, απο θέμα χώρου, ενώ το δεύτερο τενέκι!
Όσο για τα κολήματα, μην ακούς το κοντό και το μακρή του κάθε εξυπνάκια, όλα είναι σχετικά. Παίζουν πολλά ρόλο στο να κολήσει ένα όχημα(και να ξεκολήσει συνάμα) λάστηχα, έδαφος, χειρισμός οδηγού.
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος Caveman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 11, 2009, 00:05 »
Ευχαριστώ πολύ ρε φίλε!
Να σαι καλά που ασχολήθηκες.
Έκανα μια επίσκεψη στο vitaraclub και έλυσα ακρετές απορίες μου. ;)
Μάλλον πάω για Jimny! :)

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 11, 2009, 00:17 »
Σωστος!!!! cl cl cl cl
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 11, 2009, 10:45 »
οταν μιλαμε για Jimny δεν μιλαμε για αυτοκινητα ''σειρας - εμπορικης παραγωγης'' αλλα για διαχρονικο μοντελο με ιδιαιτερη φιλοσοφια ... 10 χρονια ηδη στη παραγωγη κ βλεπουμε!

_10155> _10155> _10155>

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 11, 2009, 14:35 »
οταν μιλαμε για Jimny δεν μιλαμε για αυτοκινητα ''σειρας - εμπορικης παραγωγης'' αλλα για διαχρονικο μοντελο με ιδιαιτερη φιλοσοφια ... 10 χρονια ηδη στη παραγωγη κ βλεπουμε!

_10155> _10155> _10155>
+10000
Οι αγγλοι λενε...
Ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει!!!
Αυτο ακουσαν τα αλανια της Suzuki κ συνεχιζουν...
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 14, 2009, 21:14 »
Αυτο ακουσαν τα αλανια της Suzuki κ συνεχιζουν...
Ναι...,
 τα αλάνια της Suzuki εδώ και 10 χρόνια δεν έχουν βάλει ούτε θερμαινόμενους καθρεύτες στον τενεκέ. 'Εχω βαρεθεί να κετεβαίνω μετά απο κάθε ρεματιά, τον χειμώνα, να καθαρίζω τους καθρεύτες με μαλαστούπα! >:(
Αυτό οι αστραχανέοι δεν το έχουν πάρει χαμπάρι;
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 21:34 »
Αυτο ακουσαν τα αλανια της Suzuki κ συνεχιζουν...
Ναι...,
 τα αλάνια της Suzuki εδώ και 10 χρόνια δεν έχουν βάλει ούτε θερμαινόμενους καθρεύτες στον τενεκέ. 'Εχω βαρεθεί να κετεβαίνω μετά απο κάθε ρεματιά, τον χειμώνα, να καθαρίζω τους καθρεύτες με μαλαστούπα! >:(
Αυτό οι αστραχανέοι δεν το έχουν πάρει χαμπάρι;

 lol lol lol lol lol lol Έχεις και ένα δίκιο,κάποιες μικρό-προσθήκες χρειάζεται, βέβαια στην ποιο πρόσφατη ανανέωση του κάνα πολλά χαζά(βλέπε προφυλακτήρα,κουμπι 4χ4 κτλ) αλλά τι να κάνουμε...?
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος leon88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 21:59 »
Εγώ λέω να παρεις το grand vitara. είναι καλύτερο αυτοκινητο μεγαλύτερης κατηγορίας και πιο all around οχημα. το jimny, ναι είναι λίγο πιο καθαρόαιμο, πιο μικρο ( χρηση εντός πόλης ευκολότερη) ,αλλά δε συγκρίνονται. Ετσι κι αλλιως και τα δυο έχουν τεράστιες εκτός δρόμου δυνατότητες. Αλλά το gv ταξιδευει κιόλας. Άσε που με το jimny παίρνεις μαζι κι ένα άλυτο πρόβλημα ( βλέπε τρεμουλο στο τιμόνι). Άν δεν έχεις πρόβλημα με τα χρήματα σκέψου σοβαρά το grand vitara.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 22:12 »
Παράθεση
Ναι...,
 τα αλάνια της Suzuki εδώ και 10 χρόνια δεν έχουν βάλει ούτε θερμαινόμενους καθρεύτες στον τενεκέ. 'Εχω βαρεθεί να κετεβαίνω μετά απο κάθε ρεματιά, τον χειμώνα, να καθαρίζω τους καθρεύτες με μαλαστούπα! Angry
Αυτό οι αστραχανέοι δεν το έχουν πάρει χαμπάρι;
Υπαρχει εκδοση με θερμαινομενους καθρευτες, απλα δεν ερχεται στην Ελλαδα....στην Γερμανια πχ τα Jimny εχουν θερμαινομενους καθρευτες...
Παράθεση
Παιδιά θέλω λίγο την βοήθεια σας. help
Θέλω να πάρω αυτοκίνητο που να έχει καλές off road δυνατότητες αλλά να μην είναι η μοναδική του χρήση αυτήν.
Βασικά έχω σχεδόν καταλήξει στο Jimny αλλά κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου παίζει και το GV του 2005 με τα αργά.Για το Jimny έχω διαβάσει πολλά και έχω σχηματίσει μια γνώμη.Θέλω να μου πείτε λίγα για το GV π.χ τι κατανάλωση έχει περίπου,πόσο off road είναι (έχω ακούσει ότι σε test drive κόλλησε και πήγαν με το jimny της αντιπροσωπείας για να το βγάλουν!),με τι ταχύτητες μπορείς να ταξιδέψεις (αν και γενικά δεν τρέχω) κλπ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Περιμένω τα φώτα σας!
Αδερφε εξαρταται καθαρα απο τον σκοπο που το προοριζεις....ο μητσος πχ δεν κανει για βασικο αυτοκινητο οικογενειας, ειναι ομως ιδανικος πχ για δευτερο αμαξι.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 23:25 »
Επισης το τρεμουλο λυνεται πολυ απλα αν αλλαξεις τα εργοστασιακα μπουλονια (20 ευρω) τουλαχιστον εμενα ετσι λυθηκε.
Grand vitara το προηγουμενο ηθελα να παρω και εγω καποτε αλλα εκεινο εχει αλλα προβληματα περα απ το οτι καει οσο 2 jimny. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 03, 2010, 01:31 »
Αν θες να δεις το vitara τότε μόνο σε 2.0 για βενζίνη ή αλλιώς το 1.9 πετρέλαιο.Το 1.6 είναι εντελός φίδι και χωρίς πολλές δυνατότητες.Πιστεύω πως η 1.9 έκδοση είναι πολύ καλή γιατί συνδιάζει δύναμη,οικονομία,ασφάλεια(μόνιμη 4κίνηση)και δυνατότητες με την 4κίνηση να γίνεται σε 50-50 και "αργά"!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 03, 2010, 02:41 »
αν δεν εχεις παιδια, σκυλια και πεθερικα, παρε jimny και βαλτου και τεμπελη.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 03, 2010, 14:21 »
αν δεν εχεις παιδια, σκυλια και πεθερικα, παρε jimny και βαλτου και τεμπελη.

....εγώ που έχω μόνο σκυλιά,το πήρα και του έβαλα τεμπέλη  ha  ha
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Jimny vs G.Vitara
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 03, 2010, 16:35 »
Δεν το συζητω ο τεμπελης ειναι υποχρεωτικος..... ειτε εχεις παιδια σκυλια ειτε οχι lol lol lol lol lol