Αποστολέας Θέμα: Ακουω αποψεις για πιθανη αλλαγη κινητηρα  (Αναγνώστηκε 3249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
χαιρετιζωωωω.....παιδια εδω και καμια δυο βδομαδες οταν το αυτοκινητο μεινει 1-2 μερες ακινητοποιημενο οταν το ξεκιναω βγαζει ασπρο καπνο για λιγο και μετα τιποτα...ξερω οτι ειναι λαδια αλλα απ εκει και περα ποσο σοβαρο ειναι δεν ξερω(σημ. ειναι το μοντελο του '99 16βαλβιδος μονοεκκεντρο;. Σε  περιπτωση που ειναι κατι το πολυ σοβαρο και χρειαζετε αλλαγη τι μου προτεινετε?

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Ακουω αποψεις για πιθανη αλλαγη κινητηρα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 07, 2009, 15:24 »
Για 1300 κυβικα ενδιαφερεσαι?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακουω αποψεις για πιθανη αλλαγη κινητηρα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 07, 2009, 15:27 »
Για 1300 κυβικα ενδιαφερεσαι?

απο 1.3 μεχρι 1.6

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Ακουω αποψεις για πιθανη αλλαγη κινητηρα
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 07, 2009, 15:33 »
Εγω αν θα αλλαζα κινητηρα, πραγμα που θα το κανω στα επομενα 2 χρονια,θα εβαζα diesel 1.5 ddis.Ειναι δυσκολη μετατροπη αλλα πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.
Επισης μπορεις να βαλεις απο grand vitara 1600 αλλα δεν ξερω τη διαφορα που θα εχει στην καταναλωση.
Αλλη λυση ειναι απο swift 1.3 με τα 92 αλογα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακουω αποψεις για πιθανη αλλαγη κινητηρα
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 07, 2009, 15:35 »
Εγω αν θα αλλαζα κινητηρα, πραγμα που θα το κανω στα επομενα 2 χρονια,θα εβαζα diesel 1.5 ddis.Ειναι δυσκολη μετατροπη αλλα πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.
Επισης μπορεις να βαλεις απο grand vitara 1600 αλλα δεν ξερω τη διαφορα που θα εχει στην καταναλωση.
Αλλη λυση ειναι απο swift 1.3 με τα 92 αλογα.
χτες οταν ρβτησα και γω για τον 1.5 τον πετρελαιοκινητο μου ειπαν οτι δεν αξιζει επιδη ειναι πολυ βαρετος κινητηρας

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακουω αποψεις για πιθανη αλλαγη κινητηρα
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 07, 2009, 19:01 »
χαιρετιζωωωω.....παιδια εδω και καμια δυο βδομαδες οταν το αυτοκινητο μεινει 1-2 μερες ακινητοποιημενο οταν το ξεκιναω βγαζει ασπρο καπνο για λιγο και μετα τιποτα...ξερω οτι ειναι λαδια αλλα απ εκει και περα ποσο σοβαρο ειναι δεν ξερω(σημ. ειναι το μοντελο του '99 16βαλβιδος μονοεκκεντρο;. Σε  περιπτωση που ειναι κατι το πολυ σοβαρο και χρειαζετε αλλαγη τι μου προτεινετε?

Αρχικα βλεπεις το κοστος της επισκευης...
Για φλατζουλα σε κοβω(παλιες εποχες απο citroen μου θυμισες με τους καπνους...χεχε)..τωρα αν θελει κ πλαναρισμα υπολογισε κατι πιο πανω σε χρημα...
Για να το τσεκαρεις κοιτα το ψυγειο σου αν εχει λαδια στο νερο...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΛΑΔΙΑ
Απο την αλλη ο κινητηρας ειναι παλιος γιατι δεν βλεπεις κατι απο Jimny VVT;
Σε diesel οπως λεει κ ο greenjimny θελει πατεντα...παντως ειναι πιο δυνατος απο τον 1.3 που εχεις κ σιγουρα δεν ειναι πιο βαρετος απο αυτον που εχεις...:D
Τωρα αν θες ΑΛΟΓΑ πας σε Vitara 1.6 8v η 16v ειναι μια λυση που θα δεις γκαζι κ δυναμη στο μητσακο σου αλλα δεν ξερω τι μετατροπες θελει (βασεις μηχανης-σασμαν-φρενα κλπ) κ το κοστολογιο ποσο θα παει...

OΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΣΤΟ ΝΕΤ Κ ΣΤΟ FORUM ΜΑΣ!!!
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ακουω αποψεις για πιθανη αλλαγη κινητηρα
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 07, 2009, 19:18 »
χαιρετιζωωωω.....παιδια εδω και καμια δυο βδομαδες οταν το αυτοκινητο μεινει 1-2 μερες ακινητοποιημενο οταν το ξεκιναω βγαζει ασπρο καπνο για λιγο και μετα τιποτα...ξερω οτι ειναι λαδια αλλα απ εκει και περα ποσο σοβαρο ειναι δεν ξερω(σημ. ειναι το μοντελο του '99 16βαλβιδος μονοεκκεντρο;. Σε  περιπτωση που ειναι κατι το πολυ σοβαρο και χρειαζετε αλλαγη τι μου προτεινετε?
Το δικό μου βγάζει καπνό κάθε μέρα το πρωί όταν το βάζω μπρος όπως και ενός φίλου, νερά δεν περνάνε στα λάδια, 3 μάστορες που το είδαν μου είπαν ότι είναι τσιμουχάκια βαλβίδων. Ακόμα δεν το έχω φτιάξει (εδώ και κανένα χρόνο), μάλλον θα το κάνω τον επόμενο μήνα. Θέμα αλλαγής κινητήρα ή επισκευής δεν παίζει για τέτοια βλάβη αλλά για καλό και για κακό μέτρα τη συμπίεση (η οποία πρέπει να είναι 199 psi με ελάχιστο όριο τα 170 psi και διαφορά μεταξύ δύο οποιονδήποτε κυλίνδρων όχι μεγαλύτερη από 14,2 psi) να δεις τι γίνεται... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2009, 19:24 από Metalaxe »
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος NIKOS-JIMNY

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
Απ: Ακουω αποψεις για πιθανη αλλαγη κινητηρα
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 26, 2009, 15:20 »
kalispera paidia
exo  to  jimnaki  tou  99  kai  to  pira  me  82000xlm  kai sto  6mhno espase  to  moteraki
auto  pou  ebala  tora  den  mou  exei  bgalei  problima alla  den  trabaei  kai  toso