Αποστολέας Θέμα: Αμορτισέρ τιμονιού  (Αναγνώστηκε 22616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Αμορτισέρ τιμονιού
« στις: Ιούλιος 23, 2009, 22:26 »
  Καλησπέρα παίδες, θέλω να ρωτήσω έχει βάλει κανείς αμορτισέρ τιμονιού;    Μπήκα σε ένα μαγαζί για βελτιώσεις 4χ4 και μου είπε ότι στα Jimny το πρώτο πράγμα που βάζουν είναι αμορτισέρ τιμονιού γιατί σταματάει τελείως ο τζόγος που έχει το τιμόνι.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2009, 01:58 »
Καλησπέρα Setteras. Με εντελώς ειλικρινή και φιλική διάθεση και με γνώμονα αποκλειστικά το δικό σου συμφέρον, θα σου προτείνω να μείνεις μακρυά από το συγκεκριμένο "αητόπουλο/εμπορόπουλο" που έτυχε και συμβουλεύτηκες φίλε μου, ειδικά αν η διατύπωση του ήταν ακριβώς όπως μας την μετέφερες στο φόρουμ. Το αμορτισέρ τιμονιού δεν σταματάει τίποτε απολύτως, απλά το καμουφλάρει.


Αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον λαστιχά που έβαλε σε κάποιο Jimny 29psi/29psi πίεση στα BFGoodrich μπρος/πίσω και στη συνέχεια ενημέρωσε (ευτυχώς) τον ιδιοκτήτη ότι του έβαλε λίγο λιγότερο αέρα από τον κανονικό για να "πατάει καλύτερα το αμάξι"... ::)

Αποσυνδεδεμένος manolito

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2009, 09:24 »
o tzogos pragmati eksafanizetai... (to keno pou exei to timoni)

to tremoulo apla kamouflaretai, opws eipe kai o filos Jpat  ;D
brat . . .

... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2009, 09:34 »
Αν υπάρχει κενό, θέλει ρύθμιση ο ατέρμονας. Ενα βιδάκι είναι μόνο. Αλλά πριν τα 7-8 χρόνια σκληρής χρήσης, αποκλείεται να εμφανιστεί τζόγος.

Τα υπόλοιπα είναι γνωστά μέσα στο φόρουμ....  lol lol

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 25, 2009, 22:51 »
   Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το αμάξι το πήρα πριν από κανα 3μηνο και έχει 33000χλμ και από αυτόν που το πήρα δεν είναι του χαρακτήρα του να τρέχει στα όρη και τα βουνά σαν κάποιους παλαβιάρηδες yah. Πάντως άσχετα με το συγκεκριμένο θέμα πραγματικά ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του και προβληματίζομαι αν αποφασίσω αργότερα να κάνω καμία καλή μετατροπή ποιον να εμπιστευθώ.

Αποσυνδεδεμένος 100%HUNTER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • SUZUKI JIMNY "THE BEST THERE IS"
    • www.jimnyclub.com
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 11:34 »
και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο settera. εμένα μου είπε ο μηχανικός μου πως το πρόβλημα είναι πως έχω βάλει ζάντες 8" ιντζών.................. τί λέτε ρε παιδιά εσείς που το κατέχεται το θέμα??????
HUNTING IS LIFE

Αποσυνδεδεμένος powerbyte

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 10:42 »
  Καλησπέρα παίδες, θέλω να ρωτήσω έχει βάλει κανείς αμορτισέρ τιμονιού;    Μπήκα σε ένα μαγαζί για βελτιώσεις 4χ4 και μου είπε ότι στα Jimny το πρώτο πράγμα που βάζουν είναι αμορτισέρ τιμονιού γιατί σταματάει τελείως ο τζόγος που έχει το τιμόνι.

Καλημέρα,

έβαλα αμορτισέρ τιμονιού.

Το τιμόνι φαίνεται ποιο "γεροδεμένο" και έχει μια σταθερή σκληρότητα, είτε στρίβεις (επαναφέρεις) είτε είσαι στην ευθεία. Μου θυμιζει αρκετά πλέον γερμανικό αυτοκίνητο. Στο χώμα δεν το έχω δοκιμασει ακόμα.

Δημήτρης.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 17:53 »
Έβαλα και εγώ αμορτισέρ,μου ρύθμισαν και τον ατέρμονα και έχω δει θεαματικά αποτελέσματα.Προτείνω και εγώ να γίνει μια τέτοια αναβάθμιση σε όσους δεν την έχουν κάνει ήδη..αργότερα αλλάζω και δισκόπλακες και ησυχάζω από όλα!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 22:39 »
Καλησπέρα Setteras. Με εντελώς ειλικρινή και φιλική διάθεση και με γνώμονα αποκλειστικά το δικό σου συμφέρον, θα σου προτείνω να μείνεις μακρυά από το συγκεκριμένο "αητόπουλο/εμπορόπουλο" που έτυχε και συμβουλεύτηκες φίλε μου, ειδικά αν η διατύπωση του ήταν ακριβώς όπως μας την μετέφερες στο φόρουμ. Το αμορτισέρ τιμονιού δεν σταματάει τίποτε απολύτως, απλά το καμουφλάρει.


Αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον λαστιχά που έβαλε σε κάποιο Jimny 29psi/29psi πίεση στα BFGoodrich μπρος/πίσω και στη συνέχεια ενημέρωσε (ευτυχώς) τον ιδιοκτήτη ότι του έβαλε λίγο λιγότερο αέρα από τον κανονικό για να "πατάει καλύτερα το αμάξι"... ::)


+1

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 14:33 »
Αν υπάρχει κενό, θέλει ρύθμιση ο ατέρμονας. Ενα βιδάκι είναι μόνο. Αλλά πριν τα 7-8 χρόνια σκληρής χρήσης, αποκλείεται να εμφανιστεί τζόγος.

Τα υπόλοιπα είναι γνωστά μέσα στο φόρουμ....  lol lol



χαρη που ειναι αυτο το βιδακι και πως το ρυθμιζεις;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 18:33 »
καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα τα φώτα σας.Θέλω να αγοράσω ένα αμορτισέρ τιμονιού και ήθελα πληροφορίες για το που μπορώ να βρω καμία καλή τιμή!!!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 18:55 »
καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα τα φώτα σας.Θέλω να αγοράσω ένα αμορτισέρ τιμονιού και ήθελα πληροφορίες για το που μπορώ να βρω καμία καλή τιμή!!!
http://4x4shop.gr/index.php?target=categories&category_id=665
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 20:16 »
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση metalaxe,πολύ καλή τιμή. Το είχα κοιτάξει μέχρι πριν λίγο καιρό αυτό το site και δεν είχε, από ότι βλέπω αναβάθμισε τη λίστα με τα εμπορεύματα που έχει.

Αποσυνδεδεμένος powerbyte

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 21:31 »
  Καλησπέρα παίδες, θέλω να ρωτήσω έχει βάλει κανείς αμορτισέρ τιμονιού;    Μπήκα σε ένα μαγαζί για βελτιώσεις 4χ4 και μου είπε ότι στα Jimny το πρώτο πράγμα που βάζουν είναι αμορτισέρ τιμονιού γιατί σταματάει τελείως ο τζόγος που έχει το τιμόνι.

Καλημέρα,

έβαλα αμορτισέρ τιμονιού.

Το τιμόνι φαίνεται ποιο "γεροδεμένο" και έχει μια σταθερή σκληρότητα, είτε στρίβεις (επαναφέρεις) είτε είσαι στην ευθεία. Μου θυμιζει αρκετά πλέον γερμανικό αυτοκίνητο. Στο χώμα δεν το έχω δοκιμασει ακόμα.

Δημήτρης.

Στα πλην:
Δεν επαναφέρει εύκολα και μπερδεύει, επίσης λίγο σκληρό στο παρκάρισμα. Δεν ξέρω εάν συμβαίνει επειδή είναι καινούργιο (pro comp es2000)...

Δημήτρης.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αμορτισέρ τιμονιού
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 22:11 »
Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ.Το ότι δεν επαναφέρει εύκολα και δυσκολεύει στο παρκάρισμα.Αλλά δεν πειράζει,θα κανουμε μπράτσα!!  lol  lol
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!