Αποστολέας Θέμα: Γειά σ΄όλους  (Αναγνώστηκε 3520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimisgr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
Γειά σ΄όλους
« στις: Ιούνιος 09, 2009, 23:53 »
Καλησπέρα σ' όλους.

Αν και δεν είμαι κάτοχος του Jimny, είμαι αρκετό καιρό μέλος του club και διαβάζω με προσοχή τα περισσότερα θέματα.

'Εχω πάρει την απόφαση να αγοράσω το Jimnaki γιατί πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα off road αυτοκίνητα και το μοναδικό σ΄αυτή την τιμή.

Ο μοναδικός ανασταλτικός παράγοντας στην αγορά μου είναι το πρόβλημα με το τρέμουλο στο τιμόνι και περίμενω μήπως βρεθεί κάποια λύση από την suzuki γιατί κάτι τέτοιο διάβασα οπότε και τα νέα μοντέλα δεν θα έχουν πλέον αυτό το πρόβλημα.

Θα 'ηθελα να ρωτήσω αν αυτό το τρέμουλο εμφανίζεται σ' όλα τα jimny ή είναι θέμα τύχης να σου παρουσιαστεί. Και επίσης αν το τρέμουλο είναι τόσο ενοχλητικό.
Κάθε απάντηση και συμβουλή για την αγορά ευπρόσδεκτη.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2009, 02:13 »
Καλησπερα,
Πιστευω πως ειναι το τελευταιο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις στο jimny.Προσφερει τοσα αλλα που το πιθανο τρεμουλο ειναι μικρης σημασιας.Στο δικο μου αμαξι το προβλημα εχει λυθει με 2 ζυγοσταθμισεις και τιποτε παραπανω.Επισης ειχα αλλαξει και τα μπουλονια με αλλα καλυτερα.
Τα περισσοτερα καθαροαιμα 4χ4 αντιμετωπιζουν τρεμουλο μπορει οχι στα 80 χλμ/ωρα αλλα στα 120-140 κλπ.
Εχω οδηγησει pajero και στα 120 νομιζα οτι το τιμονι θα μου φυγει απο τα χερια...
Το πιθανο τρεμουλο δεν νομιζω οτι αποτελει ανασταλτικο παραγοντα για την αγορα του jimny.

Φιλικα Αγγελος.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2009, 15:06 »
εγω τρεμουλο δεν ειχα καταλαβει, μεχρι που το διαβασα εδω και μου μπηκε η ιδεα να το παρατηρησω.
ειναι μπαχαλο η κατασταση με το τρεμουλο και ακρη δε θα σου βρουνε.
ουσιαστικα φταινε η ζαντες αλλα nevermind.
δεν ειναι τιποτα τρομερο φιλε μου.

το μονο που θα σε χαλασει αναλογα με τη χρηση που θα του κανεις βεβαια, ειναι η δυναμη νομιζω.
καλα τα 1300 αλλα σε μερικα κομματια τα 1600 θα ειναι πιο φρονιμα.

αυτα προσωπικα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 10, 2009, 15:52 »
Σωστόςςςςςςςςςς!    cl

Άλλωστε, αν συνυπολογίζαμε τις κλίσεις στις στροφές, την παροιμιώδη "ευστάθεια"  μετά τα 120χλμ (αν το ψηλώσεις, ακόμα χερότερα..), το "άψογο" φρένάρισμα, καθώς και την ευστάθειά του, όταν φυσάει πλευρικός άνεμος, τότε η Suzuki θα είχε φύγει από την Ελλάδα....
Φίλε μου, αν έχεις συνειδητοποίήσει τις ανάγκες σου ζύγισε τα όποια αρνητικά και τα πάμπολλα υπέρ και αποφάσισε. Το τρέμουλο είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σε απασχολεί.

Αποσυνδεδεμένος jimisgr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2009, 18:50 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Κ' εγώ έτσι σκέφτομαι και έχω αποφασίσει να τ΄αγοράσω.
Πιστεύω ότι το το jimny μας, μπορεί να προσφέρει τόσες off road συγκινήσεις που το πρόβλημα αυτό δεν είναι και τόσο σημαντικό. Ελπίζω να το έχω σύντομα στα χέρια μου και να σας μεταφέρω τις πρώτες μου εντυπώσεις. 

Αποσυνδεδεμένος crazy

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2009, 20:36 »
Jιμι καλησπερα εισαι κ απτους τυχερους γιατι θα το παρεις κ πιο φτηνα λογω της μειωσης των τελων των τρελων παρτο οπως θελεις!Παντως παρτο σε χρωμα που να του ταιριαζει η λασπη θα δεις ειναι ωραιο κ τρομαζει τζιπουρες με 4σιο κοστος απ αυτο.Παιδια πειτε ττις γνωμες σας στον ανθρωπο >c082
ΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ Κ ΟΛΟ ΑΝΑΠΟΔΑ

Αποσυνδεδεμένος jimisgr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 11, 2009, 12:41 »
Μ' άρεσε να το πάρω σε μαύρο χρώμα αλλά λόγω ζέστης το καλοκαίρι είμαι μεταξύ ασημί ή μπέζ.

Η μείωση στην τιμή είναι περίπου στα 500 ευρώ αλλά σου δίνουν και το multimedia station μαζί.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 11, 2009, 13:50 »
Μ' άρεσε να το πάρω σε μαύρο χρώμα αλλά λόγω ζέστης το καλοκαίρι είμαι μεταξύ ασημί ή μπέζ.

Η μείωση στην τιμή είναι περίπου στα 500 ευρώ αλλά σου δίνουν και το multimedia station μαζί.
Ασπρο παρτο..!Να μην εχεις προβλημα με την ζεστη(γιατι κανει αντανακλαση)και οι λασπες θα φενονται απιστευτα..! ;D ..Εγω αν το επερνα καινουργιο ασπρο θα το επερνα..!

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 11, 2009, 14:11 »
+1, Ασπρο, επειδή δεν φαίνονται (εύκολα) οι γρατζουνιές

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 11, 2009, 14:19 »
Μ' άρεσε να το πάρω σε μαύρο χρώμα αλλά λόγω ζέστης το καλοκαίρι είμαι μεταξύ ασημί ή μπέζ.

Η μείωση στην τιμή είναι περίπου στα 500 ευρώ αλλά σου δίνουν και το multimedia station μαζί.

Ασπρο ειναι θετικο σε αποψη ζεστης αν κ για να ειμαι ειλικρινης εγω που το εχω μαυρο δεν εχω παρει ακομα δοση καυσωνα κ δυσκολιας....
Απο την αλλη το ασπρο κ το κοκκινο ΔΕΝ βγαινουν μεταλλικα(ειναι ενα αρνητικο)...
Το κακο με το μαυρο ειναι οτι αν εισαι αρρωστος με το να ειναι καθαρο το αυτοκινητο σου τοτε πολυ απλα ΔΕΝ παιρνεις μαυρο γιατι ολη μερα θα εισαι με ενα πανι στο χερι....
Εγω δεν το εχω μετανιωσει καθολου ασε που οταν πλυνεις το μαυρο  αυτοκινητο ειναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ απο αποψη ομορφιας...

Αποψεις...ΧΕΧΕ

Το μονο σιγουρο ειναι JIMNY να ναι k oπως να ναι....:D
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!

Y.Γ
Σκεφτομαι να κανω ενα αλλο topic να δω στατιστικα τι χρωμα Jimny εχουν οι περισσοτεροι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2009, 14:22 από Gagarin »
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 11, 2009, 14:42 »
Αν βαριέσαι να το πλένεις, το ασημί, μπεζ και το άσπρο, καθώς και το κόκκινο (λιγότερο) κάνουν για σένα. Στα σκούρα χρώματα, η βρωμιά φαίνεται αμέσως και συνεχώς το αυτοκίνητο θα φαίνεται άπλυτο...
Αν δεν έχεις και κλειστό πάρκινγκ, τότε το πρόβλημα θα είναι πιο συχνό.


Υ.Γ1. Αν τώρα έχεις απωθημένο με κάποιο συγκεκριμένο χρώμα, πάρτο. Στο κάτω κάτω κάνεις το κέφι σου, δε θα γίνεις σκλάβος του αυτοκινήτου!!!
Υ.Γ2. A clean car is a sign, of a sick mind !!

Άντε και καλορίζικο!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 11, 2009, 15:06 »
Και εμενα ασπρο μ'αρεσει πολυ...ειναι της μοδας τελευταια.Βλεπω συχνα ενα καινουριο ασπρο στην Καλαμαρια (Θεσσαλονικη)με την αεροτομη, νικελ χερουλια και ΧΕΝΟΝ φωτα.Μπιμπελό ειναι....
Απλα αν το παρεις ασπρο κερωνε το μονος σου 2-3 φορες το χρονο γιατι δεν ειναι μεταλλικο και θα θαμπωσει σε 2-3 χρονια.

Αντε με το καλο...
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 11, 2009, 15:43 »
Παντως το μπεζ, μιλαω απο πειρα, ειναι οτι καλυτερο για τη βρωμα,λασπη κ.τ.λ.  γι'αυτο το εγω το προτιμησα. για εμενα το πιο ωραιο ειναι ενα γκρι πετρολ καπως, δεν ξερω αν καταλαβαινετε ποιο εννοω!!!!

Αποσυνδεδεμένος kostas.samos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 12, 2009, 00:58 »
geia sas paidia.giti eimai kainourgios xristis kai den kserw pou na grapsw.8a h8ela na me voioi8hsete sto pies einai h diafores tou jimny sport apo to eplo jimny?euxaristw gia thn katanohsi.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Γειά σ΄όλους
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 12, 2009, 01:06 »
καλως τον.. μονο μια παρακληση.. να γραφεις Ελληνικα, εκτος αν δεν υποστηριζει το τερματικο σου.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...