Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!  (Αναγνώστηκε 6755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« στις: Μάιος 28, 2009, 19:16 »
Παιδιά σας παραθέτω παρακάτω κάποιες ερωτήσεις μετά την χθεσινή πρώτη μου off road εμπειρία,(εάν δείτε ερωτήσεις-μπούρδες είναι λόγω απειρίας):

   α)Ποιός ο λόγος να ψηλώσουμε το Jimnaki μας με ελατήρια και αμορτισέρ,αφού έτσι κι αλλιώς ο άξονας θα παραμείνει στο ίδιο ακριβώς ύψος και έτσι πάλι στο πρώτο ψηλό νεροφάγωμα θα ξανακολλήσουμε?

   β)Για να ψηλώσει και ο άξονας επιτυγχάνεται μόνο με αλλαγή ελαστικών μεγαλύτερου ύψους?Δεν υπάρχει άλλος τρόπος?Και αν ναί ποιός?

   γ)Εάν τελικά το Jimnaki "σηκωθεί" για τον χ ή ψ λόγο,επηρεάζεται καθόλου η έλξη π.χ τρέιλερ βάρκας?

   δ)Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες οδηγίες για όσον αφορά ένα καλό CB?Mάρκα,κόστος και κόστος τοποθέτησης?
 Μετά την χθεσινή βόλτα θεωρώ οτι είναι ενα χρήσιμο αξεσουάρ.Απ'οτι έχω ακούσει χρειάζεται και ειδική άδεια?

   ε) Οι δέστρες μου είναι καλό που είναι μαμά ή προτείνετε κάτι καλύτερο?Αυτό το ρωτάω για να σας διευκολύνω στην ρυμούλκηση με τον εργάτη.... lol lol lol

  Έχω κι άλλες αλλά στο μέλλον..... ;)

  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2009, 19:46 »
Καλησπερες.....


α)Εχεις δίκιο οτι οι αξονες παραμενουν στο ιδιο ύψος κ επομένως πρεπει να πας σε λιγο μεγαλυτερο λαστιχο ετσι ώστε να σηκωθουν κ οι αξονες....αλλα...αλλαζοντας ανάρτηση ψηλώνει κ όλο το υπολοιπο αυτοκίνητο με αμεση συνεπεια να εχεις καλυτερες γωνιες ράμπας(=γωνία που δημιουργείται αναμεσα στους αξονες κ το αυτοκινητο...) που σε διαφορετικη περίπτωση θα τακαρεις για πλακα,καλυτερη γωνιας προσβασης σε ενα εμποδιο,καλυτερη γωνια φυγης...κλπ κλπ
Επίσης, εσεις οι καινουριοι με τον χαμηλοτερο προφυλακτηρα... 87 87 ha ha ή θα πρεπει να κοψετε προφυλακτηρα...ή να ψηλωσετε...γιατι χθες ειχαν αρκετες επαφες κ οι προφυλακτηρες...
Εν τέλει σε τετοιου τυπου νεροφαγωματα όπως χθές δεν μπορείς να κανεις πολλα πραγματα γιατι απλα πρεπει να το χώσεις μεσα στις αυλακιές,κ αν οι αυλακιες ειναι ακομα πιο βαθιές δε περνανε ουτε πιο ψηλα οχήματα.Οποτε για αρχη μη τρελαινεσαι... ;)

β)Απαντηθηκε παραπανω.... ;)

γ)Η έλξη δεν επηρεαζεται.Απλά αν βάλεις καποια πολυ μαλακα ελατηρια κ τραβας συνεχεια(συνεχεια ομως...) μπορει να σου κατσουν ευκολα...

δ)Για το cb μη τρελαινεσαι.Υπαρχουν καλα cb σε μικρο κόστος,φορας κ μια μαγνητικη κεραια παλι οικονομικη κ εισαι κομπλε!!Αδεια κανονικα χρειαζεσαι...αλλα κ αυτο δεν ειναι κατι τοσο τραγικο για να γινει.Γινεται κ σε ΚΕΠ.Εγω προσωπικα δεν εχω...

ε)Οι δεστρες ειναι καλο να τις ενισχυσεις πρωτου στραβωσουν.Στραβωνουν για πλακα...κ αν στραβωσουν μετα ειναι παιδεμα να ξαναρθουν στη θεση τους(στο λεω εκ πειρας...).Αν θες να σου στειλω με Pm που μπορεις να βρεις για να μη με κραξουν για διαφημιση!!


Αυτα.....(ειχα ορεξη σημερα τελικα.... lol lol)

Οτι θες να ρωτας...τιποτα δεν ειναι ντροπη!!

Φιλικα,Ευθυμης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2009, 19:50 από efthimis »

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2009, 20:30 »
ε)Οι δεστρες ειναι καλο να τις ενισχυσεις πρωτου στραβωσουν.Στραβωνουν για πλακα...κ αν στραβωσουν μετα ειναι παιδεμα να ξαναρθουν στη θεση τους(στο λεω εκ πειρας...).Αν θες να σου στειλω με Pm που μπορεις να βρεις για να μη με κραξουν για διαφημιση!!


Ευθύμη για στείλε βρε φίλε όταν μπορέσεις ένα ΠΜ.Ευχαριστώ. roc2
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2009, 21:55 »
α)Ποιός ο λόγος να ψηλώσουμε το Jimnaki μας με ελατήρια και αμορτισέρ:http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,3286.0.html
β)Για να ψηλώσει και ο άξονας επιτυγχάνεται μόνο με αλλαγή ελαστικών μεγαλύτερου ύψους:Ναι. Θεωρητικά θα μπορούσες να βάλεις άξονες από UNIMOG, αλλα κανεις δεν το έχει κάνει
γ)Εάν τελικά το Jimnaki "σηκωθεί" για τον χ ή ψ λόγο,επηρεάζεται καθόλου η έλξη π.χ τρέιλερ βάρκαςΑν η μετατροπή είναι λογική και ισορροπημένη, μάλλον όχι.
δ)Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες οδηγίες για όσον αφορά ένα καλό CBhttp://www.jimnyclub.com/forum/index.php/board,19.0.html
Μετά την χθεσινή βόλτα θεωρώ οτι είναι ενα χρήσιμο αξεσουάρ.Απαραίτητο!
ε) Οι δέστρες μου είναι καλό που είναι μαμά ή προτείνετε κάτι καλύτεροθέλουν ενίσχυση-ψάξε στο φόρουμ
Αυτό το ρωτάω για να σας διευκολύνω στην ρυμούλκηση με τον εργάτη...Οτι δέστρα και να έχεις, ο εργάτης του άλλου το ίδιο ζορίζεται!

Αποσυνδεδεμένος Tomasjimny

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 270
  • μονο ''jimny'' τα υπολοιπα υστερουν χα χα χα
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 30, 2009, 13:47 »
Μπραβο ρε παιδες, θα το τρελανετε το παιδι.  0_21

Αν σε απασχολει κ η ελξη με το jimny θα σου προτεινα να βαλεις μονο ενα λαστιχο για αρχη λιγο πιο ψηλο πχ 195/80/15 το οποιο μπαιινει χωρις να σηκωσεις το αμαξι ( κ γω αυτο φοραω) κ αργοτερα αφου δεις πως ειναι τα διαφορα setup απο γνωστους κ φιλους να αποφασισεις για αναρτηση (κ το εννοω λεγοντας αργοτερα αν θες να γλιτωσεις τις πολλες αλλαγες)   lol

Α κ το θεμα με τις δεστρες μην το αμελησεις  a105

Αυτα ...

Φιλικα Θωμας

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 30, 2009, 14:19 »
εγω παντως ρυμουλκω ενα φουσκωτο 5 μετρα γυρω στα 600-700 κιλα + τρεϊλερ και το αυτοκινητο εχει αναρτηση ΟΜΕ +4 ποντους και δεν εχει κανενα προβλημα,ουτε καν καθεται το αυτοκινητο πισω. σημασια εχει να ειναι ζυγισμενο το σκαφος πανω στο τρειλερ σωστα,ουτε να μην ασκει τρελη πιεση στον κοτσαδορο αλλα ουτε να εχει ταση να σουζαρει.

σημειωση: μετακινουμε τον αξονα του τρεϊλερ ειτε μποστα ειτε πισω με το σκαφος πανω για να ζυγιστει και να εχει μια ελαφρια ταση προς τα μπροστα οχι υπερβολικη, γιατι αν διαβασεις και τις προδιαγραφες του κοτσαδορου νομιζω οτι η καθετη πιεση που μπορει να του ασκηθει ειναι περιπου 40 κιλα.

ελπιζω να βοηθησα,
φιλικα Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 08, 2009, 19:54 »
Να κανω και γω μια ερωτησουλα ;D:
Στο manual του jimny αναφαιρει οτι γενικα σε ενα trailer, για να ειναι ασφαλης η μεταφορα, πρεπει να ασκει καθετα στο κοτσαδορο το 1/10 του συνολικου του βαρους (για ανηφορες και κτλ) ομως το οριο του jimny  σε καθετο βαρος ειναι τα 40 κιλα.

Ετσι λοιπον τι βαρος θα πρεπει να ασκειτε κοτσαδορο μας για ενα σκαφος των 700 κιλων, ωστε να ειμαστε ασφαλης ;
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 08, 2009, 20:15 »
Οπως και να το δεις, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ να είσαι ασφαλείς έλκοντας 700 κιλά με ένα Jimny.


Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 08, 2009, 20:23 »
προχθες υστερα απο πολυ παιχνιδι στην ατταρτ μεσα στις λασπες(υψους μεχρι το πατομα του αυτοκινητου) ειχα τα εξης προβληματα:
μου αναψε το φωτακι της μπαταριας το θεμα ειναι οτι μου αναψε μια μερα μετα
και δευτερον ο συμπλεκτης μου εγινε σκληρος και ακουγετε ενα θορυβος τριβης ελαστικου οταν το παταω. Ο δισκος του συμπλεκτη και γενικα ολο το συστηματα του γινεται να παρουνε νερο(λασπονερο) σε νορμαλ συνθηκες παντα;
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 08, 2009, 20:38 »
Δεν είναι ανυσηχιτικά αυτά, αλλά πρέπει να το κοιτάξεις.

Το δυναμό του Jimny έχει πρόβλημα με τις λάσπες... Μαζεύει λάσπη στα καρβουνάκια-ψύκτρες και όταν στεγνώσει, δε δουλεύει το ελατήριο, με αποτέλεσμα να μη φορτίζει σωστά τη μπαταρία, ή και καθόλου. Καθάρισμα θέλει... Αν δε πετύχει με σπρέυ, θέλει λύσιμο. Σε μάστορα αν πας, η ταρίφα είναι κανα 60άρι.... Στη Suzuki θα στο βγάλουν άχρηστο (πιθανόν).

Σε νορμαλ συνθήκες, ο δίσκος συμπλέκτη δε παίρνει νερά. Στην Attart, είναι πολύ εύκολο να πάρει λάσπη. Αν φτάσει στο επίπεδο του μηχανισμού της ντίζας, πάλι θέλει καθάρισμα. Αν το αφήσεις όμως, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά σκλυραίνει και κάνει θορύβους... Μακροχρόνια και με συνεχής λάσπες, θα έχεις φθορές, πάνω από τις φυσιολογικές


Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 08, 2009, 20:40 »
Ποια είναι η φίσα που κόβεται ρε παιδιά για να ξέρουμε? Αυτη με τα 6 καλωδιάκια?
\

Αποσυνδεδεμένος crazy

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 08, 2009, 20:45 »
Αυτη ακριβως ειναι κ νομιζω καποιος ειχε βρει πατεντα για να μην κοβεται j12
ΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ Κ ΟΛΟ ΑΝΑΠΟΔΑ

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 08, 2009, 20:45 »
Αυτη ακριβως ειναι κ νομιζω καποιος ειχε βρει πατεντα για να μην κοβεται j12

Για πες....

Αποσυνδεδεμένος crazy

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 08, 2009, 20:51 »
Επειδη η συνδεση κανει οτι θελει εχεις καποιο τηλ να σε παρω γιατι φενεται η ζεστη το ενοχλει το καβουρδιστιρι μου!
ΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ Κ ΟΛΟ ΑΝΑΠΟΔΑ

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις μαζεμένες!!!
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 08, 2009, 21:45 »
τι σπρευ ειναι αυτο πως να το ζητησω κανει το wd40 ;
τη ντιζαα του συμπλεκτη να την ψαψω απο την καμπινα ή απο την μηχανη ;
Going there is half the fun!