Αποστολέας Θέμα: Μονο 82? θελω και αλλα μουλαρακια...  (Αναγνώστηκε 5316 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Μονο 82? θελω και αλλα μουλαρακια...
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 23, 2007, 23:33 »
kalispera paidia.eimai apo kypro.tora fraftika sto club kai blepo exei endiaferousa sizitisi.ti leei to xtapodi? roc2

καλησπερα αντωνη, καλως ηρθες, τι ακριβως θελεις να κανεις?
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Μονο 82? θελω και αλλα μουλαρακια...
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 28, 2009, 10:50 »
Καλημερα σε ολους!θα ηθελα και εγω να ενημερωθω για το κιτ εξατμιση-τσιπ με πμ.Αν και ειμαι vvt δεν νομιζω να εχει και μεγαλη διαφορα η κατασκευη εξατμισης η διαφορα φανταζομαι θα ειναι στο τσιπ.Τα 85 ειναι λιγα!!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μονο 82? θελω και αλλα μουλαρακια...
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 28, 2009, 11:07 »
Επανήρθε το θέμα.....

Ξαναλέω, όπως λέω σε όλους :

Αυξάνοντας την υποδύναμη ενός κινητήρα, αρχίζουν ένα σωρό άλλα προβλήματα. Το αντιμετωπίζω και εγώ.... Το σύστημα μετάδοσης είναι φτιαγμένο για 85 άλογα. Αν τα κάνουμε 100, με μαθηματική ακρίβεια θα καταστρέψουμε τα περισσότερα κινούμενα μέρη : σταυρούς, καρέ από άξονες μετάδοσης, ρουλεμάν, διαφορικά, γρανάζια σαζμάν και τρανσφερ, και πολλά άλλα. Και μη μου πει κανείς ότι έχοντας άλογα μόνο για ώρα ανάγκης, δεν θα τα χρησιμοποιήσει και αλλού.... το έλεγα και εγώ...

Αυτή τη στιγμή, το αμάξι μου είναι πάλι στη ράμπα με τις βάσεις του τρανσφερ να είναι πλεξούδες... 2 ρουλεμάν σπασμένα, και 1 σταυρό άχρηστο.

Γιατί ένα Jimny να έχει 100 άλογα ? Γνωστός μου το πούλησε γιατί δε μπορούσε να κάνει ταξίδι με πάνω από 140 χλμ/ω.... αρα λάθος επιλογή το Jimny.

Και αν με ρωτήσετε γιατί "γαργάλησα" το δικό μου 4χ4, όσοι με ξέρετε, έχετε την απάντηση.... (και έχω τελική 105 χλμ/ω)

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Μονο 82? θελω και αλλα μουλαρακια...
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 28, 2009, 14:17 »
Επανήρθε το θέμα.....

Ξαναλέω, όπως λέω σε όλους :

Αυξάνοντας την υποδύναμη ενός κινητήρα, αρχίζουν ένα σωρό άλλα προβλήματα. Το αντιμετωπίζω και εγώ.... Το σύστημα μετάδοσης είναι φτιαγμένο για 85 άλογα. Αν τα κάνουμε 100, με μαθηματική ακρίβεια θα καταστρέψουμε τα περισσότερα κινούμενα μέρη : σταυρούς, καρέ από άξονες μετάδοσης, ρουλεμάν, διαφορικά, γρανάζια σαζμάν και τρανσφερ, και πολλά άλλα. Και μη μου πει κανείς ότι έχοντας άλογα μόνο για ώρα ανάγκης, δεν θα τα χρησιμοποιήσει και αλλού.... το έλεγα και εγώ...

Αυτή τη στιγμή, το αμάξι μου είναι πάλι στη ράμπα με τις βάσεις του τρανσφερ να είναι πλεξούδες... 2 ρουλεμάν σπασμένα, και 1 σταυρό άχρηστο.

Γιατί ένα Jimny να έχει 100 άλογα ? Γνωστός μου το πούλησε γιατί δε μπορούσε να κάνει ταξίδι με πάνω από 140 χλμ/ω.... αρα λάθος επιλογή το Jimny.

Και αν με ρωτήσετε γιατί "γαργάλησα" το δικό μου 4χ4, όσοι με ξέρετε, έχετε την απάντηση.... (και έχω τελική 105 χλμ/ω)

και τα σφραγίσματα στο πάτωμα  ha lol lol lol
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Μονο 82? θελω και αλλα μουλαρακια...
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 04, 2009, 00:38 »
δεν ειναι το θεμα τα αλογα για να ξεκιναμε απο φαναρι να κανουμε 0-400,ουτως ή αλλως εγω το jimny το εχω για δευτερο οποτε αν θελω να τρεξω απλα δεν το επιλεγω,σπανια περναω τις 4000 στροφες, απλα θα ηθελα να εχει λιγο ροπουλα κυριως χαμηλα και να μην με κρεμαει στις ανηφορες.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μονο 82? θελω και αλλα μουλαρακια...
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 04, 2009, 08:04 »
Αν έχεις το κινητήρα με το μονό εκκεντροφόρο, τα πράγματα είναι εύκολα.... φτιάχνεις κατα παραγγελία εκκεντροφόρο και βλέπεις διαφορά στα χαμηλά και τα ίδια στα ψηλά (για ροπές)

Με διπλό εκκεντροφόρο, πάλι γίνεται, αλλά πολύ πιο δύσκολα και πιο ακριβά.


Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μονο 82? θελω και αλλα μουλαρακια...
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 04, 2009, 13:29 »
Ποσο παει το "μαλλι" για αυτη τη διδδικασια??.Εχω τον G13BB με τον ενα εκκεντροφορο,.
Καμια προταση/μαγαζι?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μονο 82? θελω και αλλα μουλαρακια...
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 04, 2009, 13:33 »
Πάρε με τηλέφωνο

210 5773050
6972401123