Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER  (Αναγνώστηκε 63746 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος insane

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #210 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 22:34 »
Κι γω με τη σειρά μου ...

Έκανα ευθυγράμμιση με τις ρόδες επάνω στο αυτοκίνητο (Κόστος 25 €).
Εξαφανίστηκε τελείως το τρέμουλο , όλα καλά.....
ΑΛΛΑ μετά από περίπου 2000 χλμ επανήλθε σε πιο ήπια μορφή όμως




Αποσυνδεδεμένος christos bob

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • otan i fisi zografizi
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #211 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 13:22 »
ZIGOSTATHMISI ME MOYAGE KAI TELOS TOYLAXISTON STO DIKOMOY

Αποσυνδεδεμένος jimnovios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #212 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 14:20 »
εχω την εντυπωση οτι το τρεμουλο ειναι θεμα συντονισμου.
αν ηταν συγοσταθμισης, θα το εκανε σερι απο μια ταχυτητα και πανω, τουλαχιστον μεχρι καποια σεβαστα χιλιομετρα.
τωρα που ολοι το παρατηρειτε στα 70-80, ειναι μικρο το ευρος για να ειναι θεμα 'στραβωματος'.
εγω προσωπικα εχω τρεμουλο μια στο τοσο. πολυ σπανια και συνηθως οταν τρεμει, ειναι το μοτερ κρεμασμενο.
επεισης της κοπελας μου το τζιμνι ειναι του 99 μοντελο και δεν εχει τρεμουλο ποτε χωρις να πειραξει κατι.

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #213 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 09:48 »
Γεια σας φίλοι .καλή χρονιά.

σχετικά με το τρέμουλο.εμένα ξαφνικά ξεκίνησε να τρέμει μεταξύ 70-80 και κατά την επιτάχυνση αλλά και κατά το φρενάρισμα.επίσης γύρω στα 40χλμ όταν επιβράδυνα ξεκινούσε ένα έντονο τρέμουλο και έπρεπε να σταματήσει εντελώς το αυτοκίνητο για να σταματήσει το τρέμουλο.Προχθές πήγα στο συνεργείο,άλλαξα ρουλεμάν τσιμούχες του μπροστινού συστήματος και εξαφανίστηκε το πρόβλημα.(ρουλεμάν βασιλικού πίρου δεν άλλαξα).Χθες πήγα περίπου 5χλμ χωματόδρομο,και όταν βγήκα στον άσφαλτο ξεκίνησε πάλι να τρέμει όπως παλιά.Τώρα ποια λύση υπάρχει? t4 t4 t4 t4 t4 t4
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #214 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 12:04 »
Πονεμένη ιστορία που κρατάει χρόνια, εγώ σταμάτησα να ασχολούμαι αν και πρόσφατα, ο μηχανικός που με πέρασε το αέριο και το έκανε βόλτα, είπε πως έχω στραβές δισκόπλακες, φαινόμενο που λαμβάνει χώρα όταν μετά απο χιλιόμετρα όπου ανάβουν οι δίσκοι, πηγαίνουμε σε νερόλακκους, σε πλυντήριο αυτοκινήτων, ή όπως στη περίπτωσή μου στη γλίστρα για να ρίξουμε τη βάρκα και ακουμπάνε και οι τέσσερις τροχοί στο νερό...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #215 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 15:11 »
http://vaxxi.net/Jimny/Jimny_Wobble_Service_Bulletin.pdf
Αρκετά βοηθητικό αυτό το λίνκ.Δίνει μέσα και τους κωδικούς για τα συνεμπλόκ και τις ροδέλες που έβγαλε η suzuki  για το τρέμουλο.
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος willy8

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #216 στις: Μάρτιος 03, 2015, 09:37 »
Καλημερα , μετα απο εκτενή μελέτη σε όλο το post  είπα να διορθώσω και εγω το τρέμουλο γιατί δεν πηγαινε αλλο . αρχικά έκανα πάλι ζυγοστάθμιση μειώθηκε κατα 20 % περίπου και σε επικοινωνία με φίλο μου μηχανικό στην suzuki μου είπε να βάλω την ροδέλα μονο στον κάτω αριστερό βασιλικό πίρο . μετα και την τοποθέτηση ειδα ότι μειωθηκε σημαντικά αλλ α δεν εξαλείφθηκε τελείως ,οπότε απομενει το τελευταίο βημα , η αλλαγη σινεμπλοκ ........θα δούμε . Να σημειώσω ότι πριν κανα 2 χρόνια που είχα βάλει λάστιχα 195/80 δεν είχα κανένα τρέμουλο , μολις έβαλα μαμα διάσταση εμφανιστηκε πάλι .

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #217 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:10 »
Να σημειώσω ότι πριν κανα 2 χρόνια που είχα βάλει λάστιχα 195/80 δεν είχα κανένα τρέμουλο , μολις έβαλα μαμα διάσταση εμφανιστηκε πάλι .
Ακριβώς έτσι συνέβη και σε μένα! Με τα 195/80/15 Mudολάστιχα, όλα μια χαρά. Τώρα που του έβαλα τα "δρόμου", άρχισαν τα παρατράγουδα

Αποσυνδεδεμένος MKK

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #218 στις: Μάρτιος 03, 2015, 18:10 »
Να σημειώσω ότι πριν κανα 2 χρόνια που είχα βάλει λάστιχα 195/80 δεν είχα κανένα τρέμουλο , μολις έβαλα μαμα διάσταση εμφανιστηκε πάλι .
Ακριβώς έτσι συνέβη και σε μένα! Με τα 195/80/15 Mudολάστιχα, όλα μια χαρά. Τώρα που του έβαλα τα "δρόμου", άρχισαν τα παρατράγουδα

... περίεργο ακούγεται  0_21 ... λογικά τα δρομίσια ζυγοσταθμίζονται ευκολότερα & δεν έχουν τις φθορές των mud  8)...

Αποσυνδεδεμένος Ινδιανος

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #219 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 15:34 »
Τελικά υπαρχή κάποιος που να έλυσε αυτό το πρόβλημα και να μας πει τον τρόπο?  t4

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 00:00 »
Τελικά υπαρχή κάποιος που να έλυσε αυτό το πρόβλημα και να μας πει τον τρόπο?  t4
Ναι!
Πανάρ του μπροστινού. Έλεγχος συνεμπλόκ, έλεγχος για τυχών μπόσικα στις βίδες της μπάρας (ιδιαιτέρα σε αυτήν που εδράζεται στο σασί).

Εγώ πέρασα μία Μ12 με παξιμάδι ασφαλείας (και μπόλικο σφίξιμο) και δεν ξανακούνησε ΠΟΤΕ!!!!!



Το εξήγησα και τις προάλλες στον Γιαννάκη (jimever)... roc2
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 14:15 »


Το εξήγησα και τις προάλλες στον Γιαννάκη (jimever)... roc2

Και που του το εξήγησες;;;;;;;;;;;;;;;;;
Στράφι πήγαν τα λόγια σου!!!!!    ha ha ha

Καλύτερα να συζητούσατε για την δυναμική εξέλιξη του πληθυσμού των ζαργάνων !!!!!! ha ha

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 11:06 »
Και που του το εξήγησες;;;;;;;;;;;;;;;;;
Στράφι πήγαν τα λόγια σου!!!!!    ha ha ha

Καλύτερα να συζητούσατε για την δυναμική εξέλιξη του πληθυσμού των ζαργάνων !!!!!! ha ha
Τς τς τς.....σα δε ντρέπεσαι λέω εγώ..... 174>/ _261> _261> u141 dup b16 >egrapses<
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 10:52 »
Και που του το εξήγησες;;;;;;;;;;;;;;;;;
Στράφι πήγαν τα λόγια σου!!!!!    ha ha ha

Καλύτερα να συζητούσατε για την δυναμική εξέλιξη του πληθυσμού των ζαργάνων !!!!!! ha ha
Τς τς τς.....σα δε ντρέπεσαι λέω εγώ..... 174>/ _261> _261> u141 dup b16 >egrapses<

Τι γελάτε ρε ? Στράφι πήγαν. Περισσότερη εξέλιξη είχαν οι ζαργάνες από το Jimny τα τελευταία 20 χρόνια.
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 13:40 »
Τι γελάτε ρε ? Στράφι πήγαν. Περισσότερη εξέλιξη είχαν οι ζαργάνες από το Jimny τα τελευταία 20 χρόνια.
Έλα μου ντε..... lol lol lol
B.R.A.T. President
www.brat.gr