Αποστολέας Θέμα: Hot Bits  (Αναγνώστηκε 6678 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jimakos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
Hot Bits
« στις: Απρίλιος 11, 2009, 00:21 »
Γεια σας,
Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς τα Hot Bits στο Jimny σε αγώνα enduro-trial ride? Αν ναι σε πια σκάλα και με τι ελατήρια?
Σου επιτρέπουν γρήγορη οδήγηση ή θα το σπάσω?

Αν δεν παιζουν τα Hot Bits τι να κάνω? Επειδή έχω ακούσει διάφορες προτάσεις (που είναι και υποκειμενικές) θα ήθελα να μάθω παραγματικά τι παίζει.

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2009, 13:46 »
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν α) έχεις ήδη τα Hotbits επάνω και ρωτάς αν θ' αντέξουν σε αγώνα ή β) θέλεις να τρέξεις σε αγώνα και ρωτάς αν τα Hotbits είναι καλά για να τα βάλεις. Επίσης δε μας λες τι ελατήρια έχεις επάνω.
Όπως και να 'χει, δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα αντοχής, φαίνεται πολύ γερή κατασκευή, η μόνη "αδυναμία" τους όσο αφορά την αγωνιστική οδήγηση είναι τα σινεμπλόκ (για σκληρή χρήση τα steel spherical bearings είναι καλύτερα).
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 11, 2009, 15:25 »
Καλησπέρα παιδιά. Για την ίδια χρήση, αγώνα trail ride δηλαδή, πιστεύετε ότι το σετ OME θα τη βγάλει καθαρή ή θα πρέπει όποιος τα έχει βάλει να ετοιμάζεται για αλλαγή την επόμενη μέρα?

Αποσυνδεδεμένος Jimakos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 11, 2009, 20:42 »
Καλησπέρα Metalaxe, συγνώμη δεν ήμουν ξεκάθαρος.

Αυτή την στιγμή φοράω ελατήρια OME με Koni Heavy track. Τέλεια στην άσφαλτο και βατό χωματόδρομο αλλά μην βρεθώ σε νεροφαγώματα και αυλάκια.κοπανάνε πάρα πολύ.ειδικά τα πίσω κλωτσάνε σαν γαιδούρι. Μήπως δεν κάνουν τα ελατήρια? Επίσης έχω αλλάξει τα σινεμπλόκ με Super Pro.

Δεν γνωρίζω τίποτα απο Hotbits απλά μου έχου πεί ότι είναι πολύ καλά αγωνιστικά για γρήγορη οδήγηση και μ'ενδιαφέρουν πολύ.
Απλά δεν ξέρω αν θα αντέξει το Jimny μου στα κωπανήματα.

Για να απαντήσω και στο φιλο Jpat την Κυριακή που μας πέρασε πήγα στο Trial Ride στα Καλάβρυτα και είδα 2 Jimny το ένα με Mad ελατήρια και Procomp και το άλλο με full kit OME και πηγαίνανε τέζα. Πιστέψτε με συμετείχα και εγώ με το Jimny μου και έκανα στην άκρη για να με περάσουν.

Ολα είναι υποκειμενικά και πάντα οτιδήποτε εξαρτάται απο τι θέλουμε εμείσ οι ίδιοι.

Να είστε πάντα καλά και σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2009, 13:24 »
τα πίσω κλωτσάνε σαν γαιδούρι. Μήπως δεν κάνουν τα ελατήρια? Επίσης έχω αλλάξει τα σινεμπλόκ με Super Pro.

Τα ελατήρια δε φταίνε με τίποτα, τα ΟΜΕ έχουν πολύ καλή συμπεριφορά εκτός, τα αμορτισέρ είναι απλά πολύ σκληρά.

Απλά δεν ξέρω αν θα αντέξει το Jimny μου στα κωπανήματα.
Δεν έχει κανένα πρόβλημα σαν αμάξωμα, απλά αν είναι πολύ σκληρά τα αμορτισέρ (όπως είπες ότι είναι), κινδυνεύεις να σπάσεις βάσεις αμορτισέρ και σίγουρα σε λίγο θα γίνει κουδουνίστρα το αυτοκίνητο από τους τριγμούς...

Γενικά τώρα όσο αφορά την αγωνιστική (γρήγορη) οδήγηση, τα αμορτισέρ (και τα σημεία στήριξής τους) δέχονται τις μεγαλύτερες καταπονήσεις. ¶ρα ιδανικά θέλεις αμορισέρ αζώτου monotube με ξεχωριστό κάνιστρο αν είναι δυνατόν, steel spherical bearings αντί για σινεμπλόκ, μεγάλη διάμετρο εμβόλου για αντοχή, αν είναι ρυθμιζόμενο (συμπίεση/εκτόνωση) ακόμα καλύτερα και γενικά πολύ καλή ποιότητα υλικών και κατασκευής συνολικά. Τα Hotbits απ' όσο γνωρίζω πληρούν τις περισσότερες προϋποθέσεις και θεωρώ ότι είναι πολύ καλά για αγωνιστική χρήση.
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Jimakos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2009, 17:33 »
Καλησπέρα Metalaxe και σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου.  roc2
Θα κοιτάξω όσα μου είπες και θα τα τηρήσω. Eχω μιλήσει και μ'εναν στην Γαλλία ο οποίος έχει βγεί πρωταθλητής στο Enduro με Jimny και μου είπε τα ίδια μ'εσένα. Μάλιστα είχαν κάνει ρεπορτάζ για το Jimny σ'ενα περιοδικό του χώρου όπου το έχω παραγγείλει και το περιμένω με αγωνία. a105 a105

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ j12 j12 j12

 

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 15, 2009, 08:41 »
Να 'σαι καλά, Καλές Γιορτές.... ;) ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος pipis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 49
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 15, 2009, 13:23 »
EINAI ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΕΣ.

Αποσυνδεδεμένος BOUTS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2009, 10:04 »
Καλημέρα.
Αναφορικά με το σετ της ΟΜΕ σε συνθήκες αγώνα (έχω τρέξει στα 3 από τα 4 trailride φέτος), μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλό αλλά με σχετική ασάφεια σε γρήγορη οδήγηση (σε κλίσεις στις στροφές θα το ήθελα πιο σταθερό, σχετικά καλό στο τσίμπημα των φρένων πριν τη στροφή, καλό σε νεροφαγώματα-σαμαράκια). Επειδή και γω ψάχνομαι για καλύτερη ανάρτηση, δεν έχω καταλήξει ακόμα και θα ήθελα τη γνωμη σας, από τη στιγμή που η hot bits είναι ψιλοακριβή.

Ευχαριστώ.
The road of excess leads to the palace of wisdom

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2009, 11:31 »
Αν θέλεις "αγωνιστική" ανάρτηση δε γίνεται τίποτα με λίγα χρήματα, πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη. Μια σχετικά καλή και σχετικά φθηνή ανάρτηση για γρήγορη οδήγηση είναι η ProComp 2 ή 3 ίντσες, θα σε ταλαιπωρήσει βέβαια αρκετά σε χαμηλότερες ταχύτητες γιατί κοπανάει (είναι σφιχτή).
Ένας καλύτερος πιστεύω συνδυασμός θα είναι ένα καλό ελατήριο (π.χ. Mad) με ένα καλό ρυθμιζόμενο αμορτισέρ (π.χ. ProComp MX6) με τιμή γύρω στα 550 - 600 ? το σετ, από κει και πέρα ανεβαίνεις στο χιλιάρικο και βάλε για καλύτερες λύσεις...
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος BOUTS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 05, 2009, 15:06 »
Αντώνη ευχαριστώ. Και γω σκεφτόμουν για ελατήρια mad χωρίς να έχω καταλήξει σε αμορτισέρ. Για τα rancho τι λες από πλευράς σκληρότητας συγκριτικά με τα procomp; Επίσης δεν ξέρω καθόλου με ironman τι γίνεται.
The road of excess leads to the palace of wisdom

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 05, 2009, 15:21 »
Τα Rancho δεν τα έχω δοκιμάσει οπότε δε μπορώ να σου πω, πιστεύω ότι κινούνται στα ίδια επίπεδα σκληρότητας, ironman έχω πάρα πολύ καιρό ν' ακούσω και ν' ασχοληθώ, δεν ξέρω...
Πιστεύω πάντως ότι τα εξάποντα Mad είναι πάρα πολύ καλά ελατήρια και θα σε καλύψουν πλήρως, επίσης μπορείς να δεις τα Bilstein B6 Sport σαν ζευγάρι για τα Mad, έχω την εντύπωση ότι θα ταιριάξουν πολύ καλά για γρήγορη οδήγηση...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος BOUTS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2009, 15:51 »
Ok ευχαριστώ. Η πλάκα είναι ότι θέλω την άνεση ενός μαλακού αμορτισέρ, τη σιγουριά ενός σκληρού στις στροφές, το ανώδυνο πέρασμα από τα σαμάρια, τη σταθερότητα σε επιταχύνσεις, τα πάντα όλα.

Ε, εντάξει το' χε@@.
The road of excess leads to the palace of wisdom

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2009, 21:07 »
 :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Jimakos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
Απ: Hot Bits
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 06, 2009, 09:49 »
Καλημέρα,

Ας μου επιτραπεί η παρακάτω παρατήρηση. ::) ::)

Mad + Procomb πολύ καλά αλλά στην γρήγορη οδήγηση μπορεί να τερματίσουν.
Αποτέλεσμα στο Enduro Αργολίδας 2008 να μου σπάσουν οι 2 μπροστινές βάσεις και η πίσω βίδα αριστερά.  bhe bhe bhe bhe

Ισως αν ενισχυθούν οι βάσεις να παίζουν παιχνίδι.

Αυτά!!!