Αποστολέας Θέμα: Tριζουν τα παραθυρα???  (Αναγνώστηκε 8069 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Tριζουν τα παραθυρα???
« στις: Απρίλιος 03, 2009, 19:05 »
Καλησπερα
Τα παραθυρα μου τριζουν "εντονα" οταν δεν τα ανοιγω τερμα και κανουν πολυ σπαστικο θορυβο.
Ανοιξα τις πορτες, εβαλα γρασο στους μηχανισμους αλλα παλι τα ιδια.
Σε αλλα jimny που εχω μπει δεν κανουν τον παραμικρο θορυβο.
Πηγα σε μαστορα για τις τσιμουχες και μου λεει οτι δεν χρειαζονται αλλαγη και βεβαια γιατι δεν το αφηνω ποτε στον ηλιο ωστε να ξεραθουν.
Τι μπορω να κανω?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 03, 2009, 19:23 »
Καλησπερα
Τα παραθυρα μου τριζουν "εντονα" οταν δεν τα ανοιγω τερμα και κανουν πολυ σπαστικο θορυβο.
Ανοιξα τις πορτες, εβαλα γρασο στους μηχανισμους αλλα παλι τα ιδια.
Σε αλλα jimny που εχω μπει δεν κανουν τον παραμικρο θορυβο.
Πηγα σε μαστορα για τις τσιμουχες και μου λεει οτι δεν χρειαζονται αλλαγη και βεβαια γιατι δεν το αφηνω ποτε στον ηλιο ωστε να ξεραθουν.
Τι μπορω να κανω?
Και εμενα μερικες φορες οταν δεν τα ανοιγω τερμα αρχιζουν και τρεμουν...Αλλα δεν γινετε παντα..!

Αποσυνδεδεμένος ITALTRONIC

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 107
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 03, 2009, 20:36 »
και γω το παρατηρω τωρα τελευταια βεβαια δεν τριζουν μονο τα παραθυρα αλλα ολα τα πλαστικα αλλα απο την αρχη δεν ετριζαν
οπου δεν υπαρχει δρομος τον ανοιγει ενα JIMNY

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 03, 2009, 22:49 »
Δυνάμωσε τη μουσική! Και το δικό μου έχει αρχίσει δειλά δειλά να κελαηδάει ˙ λίγο τα πλαστικά, λίγο τα παράθυρα και λίγο περισσότερο η ρεζέρβα. Δυναμώνω τη μουσική και δεν ακούω τίποτα!
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2009, 00:08 »
Ε δεν γινεται παντα να εχω δυνατα τη μουσικη.Παντως σε jimny ιδιας χρονολογιας με το δικο μου δεν το κανει.Επισης ναι τριζουν και τα πλαστικα και η ρεζερβα αλλα δεν εχει τρακαρει ποτε το αμαξι ουτε την παραμικρη λακουβα δεν εχει κανει.Σε ενα φιλο μου με grand vitara ετριζαν στην αρχη και μετα αρχισε να πεφτει σιγα σιγα το παραθυρο και τελικα τα εχει η τερμα κλειστα η τερμα ανοιχτα.Τα δικα μου τριζουν παρα πολυ και νιωθεις οτι το τζαμι πραγματικα κρεμεται απο ενα μικρο συρματακι.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 04, 2009, 01:43 »
Ε δεν γινεται παντα να εχω δυνατα τη μουσικη.Παντως σε jimny ιδιας χρονολογιας με το δικο μου δεν το κανει.Επισης ναι τριζουν και τα πλαστικα και η ρεζερβα αλλα δεν εχει τρακαρει ποτε το αμαξι ουτε την παραμικρη λακουβα δεν εχει κανει.Σε ενα φιλο μου με grand vitara ετριζαν στην αρχη και μετα αρχισε να πεφτει σιγα σιγα το παραθυρο και τελικα τα εχει η τερμα κλειστα η τερμα ανοιχτα.Τα δικα μου τριζουν παρα πολυ και νιωθεις οτι το τζαμι πραγματικα κρεμεται απο ενα μικρο συρματακι.

τα παραθυρα δεν εχω ασχοληθει ακομα αλλα θα γινει εντος των ημερων.

τα πλαστικα τριζουν μονο οταν συντονιζουν απο τα ηχεια αλλα εχω λυση απλα θελει δουλεια.

Η ρεζερβα δεν τριζει, τριζει ή μαλλον κοπανει ολη η πισω πορτα και αυτο επειδη θελουν λιγο ρυθμισμα τα λαστιχενια σημεια που ακουμπαει πανω στο αμαξωμα. αυτα οταν τα στριβεις, βιδωνουν και ξεβιδωνουν αντιστοιχα. δοκιμαστε να τα ξεβιδωσετε λιγακι ωστε να ερθουν πιο κοντα στην πισω πορτα την ωρα που κλεινει. Θελουν ρυθμισμα και τα πανω και τα κατω αλλιως θα ειναι σαν πετσικαρισμενη η πορτα  :)
μην το παρακανετε ομως γιατι 1) δεν θα κλεινει ή οταν κλεινει θα ειναι πολυ σφιχτη (θα καταλαβετε τι εννοω) 2) η πορτα κλειστει δεν θα ειναι στο ιδιο επιπεδο με την πισω κολωνα αλλα πιο εξω, Οποτε ψαξτε για την χρηση τομη με μικρορυθμισεις μεχρι να σταματησει το κοπανημα  :)
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 04, 2009, 02:58 »
Τα εχω ρυθμισει τα λαστιχακια και εχω βαλει μαλιστα και εξτρα λαστιχο αυτοκολλητο.Ενταξει το τριξιμο δεν ειναι οπως πρωτα αλλα δεν εχει εξαφανιστει.Με τα πλαστικα ποια ειναι η λυση?Δεν με πειραζει αν θελει δουλεια...μ'αρεσει να ασχολουμαι με το αμαξι.
Οταν βρεις τη λυση με τα παραθυρα πες την και σε εμας...ειλικρινα θα με σωσεις.
Θα κανω αλλη μια προσπαθεια αυριο...θα το παω σε εναν ξαδερφο μου που ειναι ηεκτρολογος.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 04, 2009, 21:49 »
Παντως κ εγω παιδια το εχω παρατηρησει αυτο το τριξιμο οταν ειναι μισανοιχτα τα παραθυρα....Και πραγματικα δεν ηξερα τι μπορει να φταιει...

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 06, 2009, 02:07 »
1. Πλαστικά: σιλικόνη στα σημεία στήριξης γύρω απο τις βίδες και τα κλίπς. Η ποιότητα των πλαστικών είναι απο τις χειρότερες αλλά η προηγούμενη κίνηση βοηθάει.

2. Ρεζέρβα: Βγάζεις την μαύρη βάση απο την πόρτα. Φτιάχνεις λεπτή λαστιχένια τσιμούχα στο σχήμα που πατάει η βάση πάνω στην πόρτα. Βάση - τσιμούχα - πορτα. Το βάρος της ρόδας είναι μεγάλο και η πόρτα τσιγαρόχαρτο. Θα τρίζει λιγότερο αλλά την ταλάντωση δεν την γλυτώνεις.

3. Παράθυρα. Είναι δίπορτο με μεγάλες πόρτες άρα και επιφάνεια & βάρος τζαμιού και οι γρύλοι δυσκολεύονται να το συγκρατήσουν. Το παλιό Swift που έχω απο την πρώτη μέρα τα ίδια κάνει.
Δεν υπάρχει αποτελεσματική λύση.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 06, 2009, 02:39 »
Τα εχω ρυθμισει τα λαστιχακια και εχω βαλει μαλιστα και εξτρα λαστιχο αυτοκολλητο.Ενταξει το τριξιμο δεν ειναι οπως πρωτα αλλα δεν εχει εξαφανιστει.Με τα πλαστικα ποια ειναι η λυση?Δεν με πειραζει αν θελει δουλεια...μ'αρεσει να ασχολουμαι με το αμαξι.
Οταν βρεις τη λυση με τα παραθυρα πες την και σε εμας...ειλικρινα θα με σωσεις.
Θα κανω αλλη μια προσπαθεια αυριο...θα το παω σε εναν ξαδερφο μου που ειναι ηεκτρολογος.

για τα πλαστικα υπαρχει ενα "ματζουνι"  :) το οποιο ειναι ενα υλικο σαν πλαστελινι το οποιο πλαθεται και κολιεται μεσα απο τα πλαστικα.
Ενα αντιστοιχο ΟΧΙ ΤΟ ΙΔΙΟ βαζουν οι εταιρειες για να κολανε το ναυλον καλυμα που υπαρχει πισω απο τις ταπετσαριες στις πορτες.

Την ακριβη ορολογια δεν την γνωριζω για το υλικο αυτο αφου και στο μαγαζι που το πουλαγανε δεν ηξεραν αλλα μετα απο πολυωρη παντομιμα συνενοηθηκαμε  ;D

Το πουλανε συνηθως σε ενα κιτρινο χαρτινο κουτακι και ειναι σε μπαστουνι το υλικο αυτο.

Αν περνας απο κατεχακη εγω το πηρα απο τον ΒΛΕΣΙΔΗ και η μαρκα του ειναι vaber με κωδικο 240/Ζ.

Οποτε ξυλωνεις τα πλαστικα και κοβεις κομματακια απο το υλικο και το βαζεις σε ολα τα πιθανα σημεια που μπορει να ακουμπαει λαμαρινα με πλαστικο.

Στα τζαμια ειναι σιγουρα θεμα γρυλου αλλα λυση θα υπαρχει εφοσον τον πρωτο χρονο δεν ετριζε τιποτα  :)
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 06, 2009, 18:01 »
Ναι και εγω πιστευω πως κατι μπορει να γινει.Ενας φιλος εχει μοντελο 2004 με 70000χλμ απο τα οποια τα 30000 ειναι εκτος δρομου (λογω δουλειας), του εχουν σπασει ζαντες,προβολεις,φτερα αλλα τα παραθυρα του δεν τριζουν καθολου.
Δεν ξερω τι να πω.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 15, 2009, 23:56 »
Εμενα παιδια τριζει μονο του συνοδηγου και το χω ενα μηνα με πολυ νορμαλ χρηση. Μηπως οσοι εχουμε ακομα εγγυηση να παμε να μας τα φτιαξουν γιατι κατι τετοιες βλακειες στις φτιαχνει η σουζουκι(προσφατα φιλος μου πηγε με swift και τους ειπε τριζει και του αλλαξαν γρυλο κατευθειαν).
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2009, 15:58 »
Θα σου το ξανακανει μετα απο λιγο καιρο σιγουρα.
Ολα τα γιαπωνεζικα σχεδον το κανουν.
Καποια αλλη λυση πρεπει να σκεφτουμε.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 17, 2009, 16:44 »
Παντως για να βρουμε λυση ???... πρεπει να εντοπισουμε το προβλημα  bhe
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tριζουν τα παραθυρα???
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 17, 2009, 22:20 »
Παντως για να βρουμε λυση ???... πρεπει να εντοπισουμε το προβλημα  bhe

Το πρόβλημα το εντόπισαν αμέσως στην αντιπροσωπεία την πρώτη φορά και όπως μου είπαν "εεεε δεν πήρες και Mercedes θα τρίζει λίγο"

Λύση "Πάρε Mercedes"  87

Πάντως έχω να πώ ότι είναι πολύ σοβαροί επαγγελματίες 0_21
Respect a man's car and he will respect you