Αποστολέας Θέμα: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!  (Αναγνώστηκε 3624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 23, 2009, 09:44 »
Είμαι Βυρωνιώτης από το 1978... έχω φάει στη μάπα όλες τις φωτιές της περιοχής..... Ακόμα και στις δύσκολες στιγμές, και αφού γίναμε μαύροι και καήκαμε, μας έδιωξαν κυρίολεκτικά από τη γειτονιά μας, για να την αφήσουν να καεί ύσηχη.....

Πριν το τριπλό χτύπημα στο Κουταλά πέρσυ το καλοκαίρι, είχα χοντρό τσακωμό με τους "εθελοντές" στο πόστο που έχουν εκεί στη διασταύρωση. Δε λέω, καλά τα παιδιά εκεί, και μάλιστα κάποιος από αυτούς είναι και μέλος του φορουμ και γνωριζόμαστε και προσωπικά... Αλλά τη πόρτα την έφαγα. Για πολλούς λόγους.

Οσο για τα περίπολα που λες...... δεν έχω δει ποτέ κανέναν... που κάνουν τη περιπολία δηλαδή ? μέσα στο στρατόπεδο? Από Κουταλά ανεβαίνω το βουνό 3 φορές τη βδομάδα, ίσως και περισσότερο. Ξερω όλα τα πεζοπορικά μονοπάτια, διαδρομές mountain bike, εντούρο και 4χ4. Ποτέ δε πέτυχα κανέναν, εκτός από όμοιους τρελούς. Και τη συγκεκριμένη περιοχή, δε νομίζω οτι την αγαπάει κανένας από τους δασοπροστάτες περισσότερο από μένα. Ενημερωτικά θα σας πω, οτι υπάρχει πλήθος άγριων ζώων, ακόμα και λίγα μέτρα από τον πολιτισμό (λαγοί, αλεπούδες, πέρδικες κτλ.) τα οποία είναι ιδιαίτερα φιλικά και τα πλησιάζεις στα 3-4 μέτρα.

Μεσα στα 2 τελευταία χρόνια, είδα μόνο 2 αστυνομικούς με πολιτικά, οι οποίοι με σταμάτησαν σε χωματόδρομο, τους ζήτησα ταυτότητα ενώ εκείνοι δεν μου ζήτησαν, μιλήσαμε κανα 5λεπτο, και όλα καλά.  "Περάστε" μου είπαν ... Κάτι "άλλο" έψαχναν.

Τέλος πάντων... αν θες τα λέμε από κοντά.... Πέρασε το Πάσχα, και τώρα έχω όρεξη να βρίσω.  ha

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 23, 2009, 10:47 »
metalaxe μπορεις να μου πεις ποτε εγινε αυτο που γραφεις;  ευχαριστω
Πέρσι το καλοκαίρι, δεν ξέρω με ποιόν μίλησαν (δεν είχα προσωπική επαφή με κανέναν, άλλοι φίλοι από την ομάδα ανέλαβαν να μιλήσουν με τους κατά τόπους φορείς), απλά με ενημέρωσαν τα παιδιά, ειδικά ο ΣΠΑΠ (Πεντέλη) μας έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 23, 2009, 14:05 »
καλημερα χαρη.  οχι δεν ειναι μεσα στο στρατοπεδο οι αποστρατοι ειναι 2-3 στο σταυρο και αλλοι τοσοι κουταλα και μοναστηρι. μιλαμε για αντιπυρικη περιοδο και ΝΥΧΤΑ. εχουν ξεκινησει απο το πυροφυλακιο και ημουν μπροστα, δεν θα ελεγα αερολογιες!!!!  οσο για τις φωτιες να σου θυμισω την φωτια του καρεα το 1998 που καηκαν οι 3 πυροσβεστες και ενας εθελοντης ημουν παρων σαν επικεφαλης της ομαδας. συν ολες τις αλλες εκτος υμμητου που δεν θελω να αριθμησω.αν θελεις να μου πεις τι εννοεις εφαγες πορτα μετα την φωτια , και εκτος αυτου δεν νομιζω να ζητησες να γινεις μελος και σου το αρνηθηκαν!!!  εκτος αν δινεις αλλη εννοια στον ορο δασοπροστασια. ναι ευχαριστως να τα πουμε απο κοντα. το σαββατο το πρωι θα ειμαι αθηνα.
        ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 23, 2009, 14:27 »
Ούτε νύχτα έχω δει κανέναν, και φαντάζομαι ούτε με έχουν δει....  lol

Οι συνήθως διαδρομές μου είναι από το φυλάκιο του Κουταλά προς τη πίστα, και από Καρέα (από το χαμόγελο του παιδιού) προς σκοπευτήριο και πίστα. Επίσης, από το μοναστήρι του Κουταλά προς μοναστήρι Καισαριανής (όλα τα δρομάκια).

Οταν έχω όρεξη, εθελοντικά και χωρίς να ενημερώνω πλέον, μαζεύω και κανένα σκουπίδι, μιας και συνεχώς "φυτρώνουν" νέα.
Και έχεις τους καραμήτρηδες να σου λένε : "Απαγορεύεται η συλλογή οποιουδήποτε αντικειμένου από το βουνό, χωρίς την έγκριση του δήμου ή κάποιου αρμόδιου φορέα"..... Ρε άι σα κάτω..... Πέρσυ, έπειτα από το κράξημο που έριξα (δεν ξέρω αν ακούστηκε το δικό μου ή καποιου άλλου) ανέβηκε μια σκουπιδιάρα και ψιλομάζεψε δεξια-αριστερά από το κεντρικό χωματόδρομο που πάει στη πίστα..... δε φτάνει... μια φωτιά μπορεί να μπει και από ένα γυαλάκι από μπουκάλι που το χτυπάει ήλιος. Ασε όλους μάγκες με τα αυτοκίνητα σαύρες που ανεβάζουν τις γκόμενες από κει να έχουν θέα..... Και μετά τη "πράξη", κάνουν και ένα τσιγαράκι, το οποίο φυσικά το πετάνε από το παράθυρο.....


Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 23, 2009, 14:33 »
δεν μου απαντας φιλε μου γιατι εφαγες πορτα και ποιος ο λογος που τσακωθηκες με τους εθελοντες. και ποια η εννοια του ορου δασοπροστασια για σενα;;;;
μηπως επειδη δε σε αφησαν να περασεις στο βουνο οταν εχει ερθει απαγορευση εισοδου απο την νομαρχια λογω επικυνδηνοτητας καιρου;;;

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 23, 2009, 15:22 »
Λόγω απαγόρευσης το δέχομαι.....

Το να τους λές όμως : "Παίδες, ξέρω το βουνό σαν τη παλάμη μου..... πως μπορώ να βοηθήσω ?" και να πέρνεις απάντηση στα ίσα : "Δεν χρειαζόμαστε τίποτα... είμαστε κομπλέ".....

Πιάνει λοιπόν φωτιά, παρών και εγώ- έφυγα από το Περιστέρι γιατί είδα το καπνό κοντά στο σπίτι μου.... να βοηθήσω.... Εφτασα γρήγορα, πολύ πριν τα αεροπλάνα. Ακούω λοιπόν στο VHF του original πυροσβέστη, με πυροσβεστικό... "Και πως θα πάω εκεί ? δεν έχω χάρτη.... (ή δε το δείχνει ο χάρτης - δε θυμάμαι).... Εδώ είμαι τους λέω... ξέρω εγώ... χαχαχαχα.... 'δεν μπορούν να συμμετέχουν πολίτες' ..... και άφησαν το δάσος να καεί...

Μετά τσακώνεσαι ή όχι? ΝΑΙ.... ε, και? τι βγήκε? και τα κανάλια ήρθαν, και τους τα είπαμε, και μας έγραψαν και αυτοί... δε βγάλαν τίποτα στον αέρα.

Με τους εθελοντές δεν έχω να χωρίσω τίποτα... είναι άτομα σαν και εμένα, ίσως με λίγο παραπάνω ελεύθερο χρόνο από μένα, που πλέον δεν έχω.
Τη μία φορά που αρπάχτηκα μαζί τους οφειλόταν στον τρόπο που με αντιμετώπισαν και όχι για τη δουλειά τους, την οποία και εκτιμώ.
Και συγκεκριμένα, ένα από τα πολλά απογεύματα που ανέβαινα στο βουνό, με σταμάτησαν (καλά έκαναν) χαμηλά στον Κουταλά με ένα υφάκι : "Αλτ, Ξενοκράτης" .... "Χαίρω πολύ, Χάρης" .... "δε πας πουθενά φίλε, σχέδιο Ξενοκράτης, φύγε".... όπα λέμε... σηκώθηκαν να πόδια να δείρουν το κεφάλι....
Από αντίδραση και μόνο, και αφού είπαμε αρκετά, έφυγα και πήγα από άλλο δρομάκι (ούτε το φανταζόντουσταν οτι υπάρχουν καμιά 10αριά αναβάσεις) και κετέβηκα μετά από 2 ώρες περνώντας μπροστά τους...


Τες πα...

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δασοπροστασια με jimny η και χωρις..!!
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 24, 2009, 02:53 »
χαρη καλημερα.
 
  το οτι δεν δεχθηκε την βοηθεια σου ο πυροσβεστης ( αν καταλαβα καλα πυροσβεστη εννοεις σε αυτη τη φαση )  δεν φταιει η δασοπροστασια και τα μελη της.

 για την συμπεριφορα που σου εδειξαν : 1ο  θα μπορουσες να μπεις στο πυροφυλακιο και να ζητησεις τον επικεφαλης και να του το πεις, 2ο ο καθενας εχει στο κεφαλι του καποιο μυαλο, δεν μπορω εγω η και ο καθενας να γεμισει το κεφαλι καθε στρατοκ.@..@  λου, ουτε να τον αποκλεισει απο το συνολο   ΑΝ ο καθε εσυ που λαμβανεις αυτη την συμπεριφορα δεν το λες. και οχι εδω αλλα εκει.

 και οσο για το γεφυρακι το οποιο περασες στο βουνο το φανταζοντουσαν και το ηξεραν απλα δεν γινετε να ειναι παντου,κλεινει ο κεντρικος.και να εισαι σιγουρος οτι ειναι γνωστες ολες οι εισοδοι.

χαρη εχω δωσει πολυ χρονο κοπο και αλλα που δεν γραφονται για τον υμμητο τοσα οσα δεν εχω δωσει για τον ελικωνα που μεγαλωσα
αν θελουμε να προσφερουμε μπορουμε.

οσοι θελετε βρειτε ομαδες γινετε μελη για να προσφερετε, οποτε και οσο μπορειται .  Α και να μιλατε με τους υπευθηνους ΜΟΝΟ