Αποστολέας Θέμα: Ανασφαλης αισθηση στο φρεναρισμα - προτασεις βελτιωσης?  (Αναγνώστηκε 9499 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
...
Ανάλογα με την χρήση που κάνει ο καθένας μας πιστεύω ότι μπορεί να βρει την κατάλληλη κάθ'αυτόν λύση.

   ...

Ακριβώς, για μένα πιστεύω πως εκτός του Θωμά την λύση, οι τρυπητές χαρακωτές είναι μονόδρομος... Πολύ το βάρος με την ρυμούλκα, με αποτέλεσμα ή να θέλω τίποτα αγωνιστικά τακάκια, που για να δουλεύουν σωστά θα θέλουν κ ανάλογες δισκόπλακες κ είναι κ πανάκριβες, ή τρυπητές - χαρακωτές που θα αερίζει λίγο το μαλακό τακάκι...



Για την ρυμούλκα ΟΚ...

Για 4χ4 καταστάσεις έχει καιρό αποριφθεί ο συνδιασμός αυτός λόγω διαφόρων προβλημάτων... που έχουν να κάνουν με πετραδάκια  - λάσπη - χώμα που σφηνώνει στις τρυπητές δισκόπλακες...

Προσπάθησα να βρώ post απο το 2004 με περιστατικά που θυμάμαι οτι συνέβησαν με τέτοιου είδους δισκόπλακες αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα....

οσον αφορα τον τορνο,αν δεν εχει πολυ φθορα ο δισκος(μεγαλη πατουρα) μπορεις να του παρεις ενα πασακι.στον τορνο επισης βλεπεις ποσο στραβες ειναι.αν ειναι πολυ φενεται με το ματι αλλα το σωστο ειναι να βαλεις τον γραφτη(οργανο με βελονα) που καθως περιστρεφεται βλεπεις κατα ποσο ειναι στραβες ;).οι ειδικοι μαστορες ξερουν καλυτερα βεβαια.
επισης εχω δει και σε καποια αντιπροσωπια να τορνιρονται οι δισκοι.

αν εχει μεγαλη φθορα ο δισκος,φυσικα πας για αλλαγη κατευθειαν,δεν το συζηταμε καν!

το θεμα τωρα των τρυπητων δισκων τωρα απ ότι εχω ακουσει ειναι οτι δεν ενδυκνονται για λασποπεριπετεις λογω του οτι στις τρυπες μαζευει λασπη και στομωνει.σε αλλα αυτοκινητα μπορει να κανει δουλεια.δεν το λεω σιγουρα βεβαια γιατι δεν εχω δοκιμασει.

+1

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος tziker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
Τι έχετε να πείτε για μεταχειρισμένη δαγκάνα vitara δισκους καινούργιους αεριζόμενους brembo τακάκια ferodo?

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Jimny me!
μπορει να μου πει καποιος που μπορω να βρω δισκοπλακες brembo και τακακια ferodo? οι δισκοπλακες brembo ειναι τρυπιτες-χαρακωτες? ??? :)

Εχω 2 κονε... πάρε τηλ να σου πω....

 Χαρη, κανω ερευνα αγορας για μελλοντικη βελτιωση στο συστημα πεδησης. οταν ειναι θα σου πω. ευχαριστω! :)
Think positive!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Αν η μια δισκοπλακα ειναι περισσοτερο στραβη απο την αλλη τι θα κανετε δηλαδη?Θα τις βαλετε στον τορνο μεχρι να φαγωθουν τελειως??
Παιδια αν ειναι να φτασει λασπη και πετρες μεσα στα φρενα, οτι και να εχεις, παλι θα χαρακτουν οι δισκοι.
Επισης ο αερας ψυχει τις δισκοπλακες απο τις χαραξεις οταν πατας φρενο.(Δες το και σε καθετη τομη, απλη λογικη ειναι).!
Το αμαξι μου συγκεκριμενα, σταματαει πολυ πιο ευκολα απ οτι με τις μανισιες δισκοπλακες και στην ελξη ειναι πιο αποτελεσματικο το φρεναρισμα.
Τελος παντων οπως και να εχει, καλυτερα να γινει αλλαγη στις δισκοπλακες.Δεν ειναι τιποτα αμαν το κοστος.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Αν η μια δισκοπλακα ειναι περισσοτερο στραβη απο την αλλη τι θα κανετε δηλαδη?Θα τις βαλετε στον τορνο μεχρι να φαγωθουν τελειως??
Παιδια αν ειναι να φτασει λασπη και πετρες μεσα στα φρενα, οτι και να εχεις, παλι θα χαρακτουν οι δισκοι.
Επισης ο αερας ψυχει τις δισκοπλακες απο τις χαραξεις οταν πατας φρενο.(Δες το και σε καθετη τομη, απλη λογικη ειναι).!
Το αμαξι μου συγκεκριμενα, σταματαει πολυ πιο ευκολα απ οτι με τις μανισιες δισκοπλακες και στην ελξη ειναι πιο αποτελεσματικο το φρεναρισμα.
Τελος παντων οπως και να εχει, καλυτερα να γινει αλλαγη στις δισκοπλακες.Δεν ειναι τιποτα αμαν το κοστος.

ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες.απο εκει και περα ο καθενας κρινει για το δικο του αμαξι.δεν ειναι το θεμα το κοστος τοσο ,οσο οι λησεις που μπορει να εχει καποιος και να προτεινει.γι'αυτο ειναι και το forum.το πιο ευκολο ειναι πας παιρνεις δισκοπλακες,τακακια,με την ευκαιρια αλλαζεις και ρουλεμαν τροχων σωληνακια κτλ.για μενα προσωπικα δεν ειναι ετσι.οτι πρεπει να αλλαχτει θα αλλαχτει.
οτι δεν πρεπει ΔΕΝ θα αλλαχτει.αν μπορει να επισκευαστει χωρις μεγαλο κοστος γιατι να δωσω λεφτα.με αυτη την αποψη το λεω.

επισης αν μπορουσα να διαθεσω αυτη τη στιγμη 10000 εuρω για το jimny να εισαι σιγουρος οτι αυριο θα ειχα κανει τις προβλεπομενες παραγγελιες και θα εβγαζα ενα τουμπανο αμαξι.
επειδη δεν μπορω να τα διαθεσω αυτη τη στιγμη(υπαρχουν και αλλες υποχρεωσεις  ha) γλιτωνουμε απο καπου καποια χρηματα για να κανουμε κατι αλλο.


φιλικα παντα.Γιαννης ;)

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Συμφωνω απολυτα φιλε μου, και ετσι πρεπει να κανει ο καθενας.Οταν μπορεις να γλυτωσεις, πρεπει να το κανεις, αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση προκειται για την ασφαλεια τη δικη σου και αυτων που μπαινουν μεσα στο αμαξι σου.Και μη νομιζεις οτι ο τορνος θα σου βγει λιγοτερο απο ενα 40αρι, που και παλι θα εχεις παλιες δισκοπλακες.Με 70 πηρα τις χαρακτες εγω.Καλο ειναι να τις αλλαξεις και θα εχεις την ασφαλεια σου.
Nobody is perfect...except the captain!!!!