Αποστολέας Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ 4Χ4  (Αναγνώστηκε 1241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas_xalkida

  • Jimny
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Helital-Μπαταρίες
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ 4Χ4
« στις: Απρίλιος 04, 2009, 23:01 »
Εχω ψαξει το forum και δεν βρηκα κατι πανω σε αυτο που θα ρωτησω. Ας με συνχωρεσεται αν εχει απαντηθει κατι παρομοιο. Μπορουμε εαν εχουμε μπλοκαρισμενο το 4Χ4 και ειδικα τα κοντα να σβησουμε το αμαξι?
www.helital.gr Τα πάντα σχετικά με την μπαταρία
www.forum.evripos4x4.gr

Κάντε και ένα like στο Facebook
https://www.facebook.com/Helital.Batteries

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ 4Χ4
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2009, 23:06 »
Ναι, κανονικά

Στα ηλεκτρικά 4χ4, δε ξερω αν ξεμπλοκάρει με το σβήσιμο της μηχανής.... Σε αυτά με μοχλό κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ 4Χ4
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2009, 23:54 »
Σε αυτά με τα κουμπιά παραμένει η ίδια κατάσταση απο όταν έσβησε η μηχανή.
Όταν σβήνει η μηχανή γίνεται απεμπολοκή του μειωτήρα στις κοντές σχέσεις και ενεργοποιήται αυτόματα όταν ξανανοίξεις την μηχανή.
Απο ότι έχω καταλάβει οι πλημνες στους μπροστινούς τροχούς παραμένουν κουμπωμένες και όταν σβήσει η μηχανή, αλλά δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ 4Χ4
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2009, 23:57 »
Στα τζιμνάκια με τα κουμπιά, μπορούμε χωρίς πρόβλημα να σβήνουμε το αυτοκίνητο με τετρακίνηση. Δεν πρέπει όμως να μας σβήσει το αυτοκίνητο την ώρα που μπαίνει ή βγαίνει αυτή, γιατί υπάρχει περίπτωση να μην ξαναπάρει μπροστά και να χρειάζεται γερανός.
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ 4Χ4
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 05, 2009, 00:22 »
Απο ότι έχω καταλάβει οι πλημνες στους μπροστινούς τροχούς παραμένουν κουμπωμένες και όταν σβήσει η μηχανή, αλλά δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό
Αν δε κάνω λάθος, οι πλήμνες του Jimny κουμπώνουν με κενό αέρος που δημιουργείται από τη μηχανή. Αν είναι σβηστή, λογικά θα ξεκουμπώσουν. Ισως όχι αμέσως, αλλά θα γίνει μόλις πέσει η υποπίεση....

Δεν πρέπει όμως να μας σβήσει το αυτοκίνητο την ώρα που μπαίνει ή βγαίνει αυτή, γιατί υπάρχει περίπτωση να μην ξαναπάρει μπροστά και να χρειάζεται γερανός.
Δε το γνωρίζω αυτό. Αν συμβαίνει, τότε φαντάζομαι οτι οφείλεται στο εξής :
Ο ηλεκτροκίνητος μηχανισμός που δίνει τη κίνηση στον επιλογέα 2H 4H και 4L πρέπει να έχει τερματικούς διακόπτες για να γνωρίζει το σύστημα σε ποια θέση βρίσκεται και προς τα που να μετακινηθεί στην επόμενη αλλαγή που θέλουμε. Αν σβήσουμε το αυτοκίνητο κατά την μετακίνηση, τότε όταν το ξανανάψουμε, το σύστημα δεν θα αναγνωρίσει καμία αρχική θέση, οπότε και δεν θα ξέρει που βρίσκεται ή προς τα που να μετακινηθεί.

Θεωρώ αν συμβαίνει αυτό οτι οι Ιάπωνες υπήρξαν επιεικώς βλάκες..... σε όλα τα συστήματα τέτοιου είδους υπάρχει το fail safe procedure, δηλαδή αν αποτύχει το σύστημα, να επανέρθει σε μια ασφαλή κατάσταση (πχ. 2Η) για να μη μείνει το αυτοκίνητο εκεί. Μπορεί το ηλεκτρικό σύστημα να σπρώχνει ένα αξονάκι, μπορεί όμως να υπάρχει και ένα ελατήριο, ώστε αν για οποιοδήποτε λόγο δεν υπάρχει ρεύμα, να επιστρέφει το αξονάκι στη θέση του.


Αυτά.... και μη βασιστείτε σε αυτά για να πάρετε απαντήσεις.... εγώ Samurai έχω με χειροκίνητο transfer....  ha


Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ 4Χ4
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 05, 2009, 00:34 »
Σίγουρα υπάρχει περίπτωση να πάθει «μπλακ άουτ» αν μας σβήσει κατά τη διάρκεια της αλλαγής˙  το αναφέρει ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο. Εμένα μου συνέβη μια φορά αλλά τη γλίτωσα.
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος kostas_xalkida

  • Jimny
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Helital-Μπαταρίες
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ 4Χ4
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 05, 2009, 04:07 »
Καποια στιγμη που ξεχαστηκα και εσβησα τον κινητηρα με το 4χ4 κουμπομενο ( οχι τα αργα ομως ) μετα απο 10 δευτερολεπτα που το ξανα εβαλα μπρος ηταν η τετρακινηση κανονικα κουμπομενη.Ισως να εχει καποια βαλβιδα που να κλεινει και να κραταει καλα σφραγισμενο το κενο αερος.Απλα εκανα την ερωτηση γιατι μπορει να τυχει να γινει αυτο καιμε τα κοντα κουμπωμενα.Εχω το VVT.Πολυ περιεργος ο ιαπωνας σε καποια θεμα.Δεν γινοταν να συνεχισει η παραδοση.Να βγαλουν SAMI με LOOK jimny. ;D 
www.helital.gr Τα πάντα σχετικά με την μπαταρία
www.forum.evripos4x4.gr

Κάντε και ένα like στο Facebook
https://www.facebook.com/Helital.Batteries

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ 4Χ4
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 05, 2009, 04:17 »
Σβήνω συνέχεια το αυτοκίνητο και με τα κοντά και με την απλή τετρακίνηση(αλλά δεν το αφήνω για μεγάλο χρονικό διάστημα). Όταν τα ξαναβάζω μπροστά βρίσκεται στην κατάσταση που το άφησα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ 4Χ4
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 05, 2009, 04:23 »
Σβήνω συνέχεια το αυτοκίνητο και με τα κοντά και με την απλή τετρακίνηση(αλλά δεν το αφήνω για μεγάλο χρονικό διάστημα). Όταν τα ξαναβάζω μπροστά βρίσκεται στην κατάσταση που το άφησα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Και εγώ τα έχω αφήσει άπειρες φορές κουμπωμένα και το 4Η και το 4L... Δεν βρίσκω το λόγο να υπάρχει πρόβλημα...
Mountains, seas, somewere in between...