Αποστολέας Θέμα: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?  (Αναγνώστηκε 7764 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος krama22

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« στις: Μάρτιος 03, 2009, 11:13 »
Παιδια, το μεταχειρισμενο jimny που πηρα, εχει τον συναγερμο της ΤΕΝ (νομιζω οτι τον εβαζε η μαμα suzuki πριν καποια χρονια).

Που μπορω να βρω επιπλεον τηλεχειριστηριο?

Στην αντιπροσωπία μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος "μαμα"  συνεγερμος αρα πρεπει να ψαξω σε αντιπρόσωπο του συνεγερμού, και οχι της suzuki... (να τους πιστέψω?)

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2009, 15:50 »
H αντιπροσωπεια ειναι στη Πλ. Αττικης οπως παμε τη Λιοσιων πισω απο το σταθμο των τρολευ

Πισιμίσης, τηλ. 210 8250.420

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2009, 16:20 »
οι κλειδαραδες δεν βγαζουν?

ρωτα σε μαγαζια που φτιαχνουν και κλειδια αυτοκινητων
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2009, 16:27 »
Αν εισαι απο Θεσσαλονικη στειλε μου ενα pm να σου πω μαγαζια
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος krama22

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2009, 16:29 »
ειμαι απο την Κρητη...

αρα:
αρχικα θα παω σε ενα καλό κλειδαρά που να φτιαχνει και κλειδι με Immobilizer -αλλωστε λεω να φτιαξω και ενα επιπλεον κλειδι -
και θα ρωτησω για αγορα τηλεχειριστηριου το οποιο προφανως θα το προγραμματίσω απο το παλιο.

αν δεν βγαλω ακρη, θα παρω τηλεφωνο στην αντιπροσωπια!

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια!!!  _supr>

ΥΓ: μηπως ξέρετε πως ενεργοποιω το κλείδωμα κατα τον οπλισμο του συναγερμου? (δεν εχω το manual... )
(παλια το εκανε, αλλα ο προηγουμενος ιδιοκτητης το ειχε απενεργοποιήσει)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2009, 16:33 από krama22 »

Αποσυνδεδεμένος Morpheus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 279
  • Φύλο: Άντρας
  • The future belongs to those who believe.
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2009, 16:42 »
Ίσως να μπορεί να βοηθήσει ένα μαγαζί εδώ στο Ηράκλειο που βρίσκετε στην Λ.Ιωνιας 205 Το τηλέφωνο τους είναι 2810323760 www.HXOSAYTOKINHTO.com είναι μαγαζί που με ραδιοσιντι, συναγερμούς κ.λ.π. είναι αρκετά ψαγμένο μαγαζί και ίσως να βρεις άκρη από εκεί.
Sorry Για τα ορθογραφικα.
The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 03, 2009, 16:50 »
Γενικα ψαξε σε μαγαζια με ηλεκτρονικα-ηλεκτρολογικα και αν δεν εχουν αυτοι θα ξερουν που να σε στειλουν.Το κλειδωμα εχει ενα μοτερακι μεσα στην πορτα του οδηγου που οταν πατας τον συναγερμο κλεινει την πορτα του οδηγου και μαζι ολες τις αλλες.Καλυτερα να μην το ενεργοποιησεις γιατι εγω οταν το ειχα εβρισκα πολλες φορες το αμαξι ανοιχτο επειδη πατιοταν το κουμπι στην τσεπη μου.Βεβαια εχω βαλει συναγερμο με 3 χιλιομετρα εμβελεια αλλα καλυτερα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Μπορει να εχει καει και το μοτερακι αυτο.Αλλιως κοιταξε τα καλωδια μεσα στην πορτα.Συνηθως οι συναγερμοι εχουν ενα κουμπακι που ρυθμιζεις τις λειτουργιες τους...πρεπει να βρεις αυτο το κουμπι και το manual του συναγερμου.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος krama22

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2009, 10:57 »
Μηνα, πέρασα απο το μαγαζι στην Ιωνιας... θα προσπαθησουν να βρουν τηλεκοντρολ (θα μιλήσω ξανα μαζι τους το απογευμα).
Μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν "universal" τηλεκοντρολ και πρεπει να βρω ενα συμβατό (καλύτερα απο το ιδιο μοντελο συναγερμου)

Επισης, για το κλειδωμα, δεν ειχει καποια βλαβη ο συναγερμος, απλα εχει απενεργοποιηθεί η συγκεκριμενη λειτουργια...
Ο προηγουμενος ιδιοκτητης το απενεργοποιησε καθως -μαλλον σωστα και δικαιολογημενα- φοβήθηκε μην "σκαναρουν" το τηλεκοντρολ και ανοιξουν το αυτοκινητο.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 04, 2009, 14:51 »
Εγω ως θυμα κλοπης του στερεοφωνικου μου θα σου προτεινα να βαλεις ενα συναγερμο με lcd οθονη που βλεπεις ανα πασα στιγμη τι γινεται με το αμαξι σου.Σου ειπαν ποσο θα κοστισει το τηλεκοντρολ?Εγω πηρα και εβαλα τετοιο συναγερμο και εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος krama22

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 04, 2009, 16:19 »
Σίγουρα η λύση με οθόνη είναι πολυ καλη, αλλα δεν ειναι η προτεραιότητά μου η λειτουργία του συναγερμού, περισσότερο με ενδιαφέρει το κεντρικό κλείδωμα με τηλεχειρισμο!
...και εξηγώ:

Το jimninaki το βράδυ μενει σε κλειστο χωρο ενω τη μερα ειναι παρκαρισμένο στο -φυλασσόμενο- πάρκινγκ της δουλειάς, οποτε μενει μονο του σπανια (οι μετακινήσεις της οικογένειας συνήθως γίνονται με άλλο αυτοκίνητο) μου ειναι ομως αρκετα χρήσιμη η λειτουργία αυτομάτου κλειδώματος, για να μην γυρίζω γυρω-γυρω κλειδώνοντας και ξεκλειδώνοντας πόρτες, ειδικά τις βροχερες μερες... :)

Κατεβαίνω απο τη μερια του οδηγου, παίρνω την τσάντα απο την πισω πόρτα, μετα παω απο δεξιά για σακάκι / ομπρέλα / μικροπράγματα και ξαναγυρίζω απο αριστερα για να κλειδώσω :) Αυτο το "δρομολόγιο" λεω να γλιτώσω με το τηλεχειριζόμενο κλείδωμα...

Απο τη άλλη, όπως λέει και ο greenjimny, μάλλον το τηλεκοντρολ μόνο του θα κοστίσει οσο ενας νέος -απλός- συναγερμός με υποστήριξη τηλεχειριζόμενου κλειδώματος  :(

 

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2009, 16:54 »
Ναι...εγω απο πλευρας κοστους το ειπα.Εμενα η ολη διαδικασια κοστισε μονο 100 ευρω με τον συναγερμο παραγγελια απο το ιντερνετ φυσικα.Το κεντρικο κλειδωμα πιστευω πως ενας απλος ηλεκτρολογος αυτ/των μπορει να σου το κανει.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Morpheus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 279
  • Φύλο: Άντρας
  • The future belongs to those who believe.
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 12, 2009, 16:01 »
Μηνα, πέρασα απο το μαγαζι στην Ιωνιας... θα προσπαθησουν να βρουν τηλεκοντρολ (θα μιλήσω ξανα μαζι τους το απογευμα).
Μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν "universal" τηλεκοντρολ και πρεπει να βρω ενα συμβατό (καλύτερα απο το ιδιο μοντελο συναγερμου)

Επισης, για το κλειδωμα, δεν ειχει καποια βλαβη ο συναγερμος, απλα εχει απενεργοποιηθεί η συγκεκριμενη λειτουργια...
Ο προηγουμενος ιδιοκτητης το απενεργοποιησε καθως -μαλλον σωστα και δικαιολογημενα- φοβήθηκε μην "σκαναρουν" το τηλεκοντρολ και ανοιξουν το αυτοκινητο.

Ελπίζω να σε βοήθησε η συμβουλή μου και να βρεις άκρη.
Sorry Για τα ορθογραφικα.
The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.

Αποσυνδεδεμένος krama22

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 16, 2009, 00:21 »
Μηνά, τελικά δεν έβγαλα άκρη... τουλάχιστον οχι ακομα! (δεν κατάφερα να μιλήσω με τον Κωστα στο τηλέφωνο)

Σε 1-2 μαγαζιά που ρώτησα μου είπαν ότι, ειναι καλύτερα να μην δώσω χρήματα για τηλεκοντρόλ ενός παλιού, αμφίβολης ποιότητας συναγερμού (το οποιο θα κοστίσει περίπου 50 ευρώ ενώ αγοράζω νεο συναγερμό με 100... )

Ίσως να έχουν δίκιο... τι να πω!

Αποσυνδεδεμένος krama22

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
Απ: Μπρελόκ συναγερμου ΤΕΝ?
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 16, 2009, 00:27 »
Επίσης, θα παρακαλούσα τα μελη του φορουμ, αν κάποιος εχει το manual του συναγερμού ΤΕΝ να μου στειλει το διάγραμμα καλωδίων του καθώς και τις οδηγίες για ενεργοποιηση του τηλεχειριζομενου κλειδώματος!

Αν υπάρχει και ολόκληρο το manual σε ηλεκτρονική μορφή (ή έντυπη κάπου κοντά στην Κρήτη) θα είναι τέλεια!

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)  t4