Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.  (Αναγνώστηκε 4782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Ο κατασκευαστής προτείνει  εναλλαγή στις θέσεις των ελαστικών (με  συγκεκριμένη πορεία κάθε λάστιχου και όχι απλά μπρος-πίσω) κάθε  10.000 χλμ. Μου φαίνεται εξαιρετικά υπερβολικό   όταν μάλιστα η όλη διαδικασία με τη ζυγοστάθμιση κοστίζει 30 ευρώ. Έχω τα λάστιχα της μάνας του και σκέπτομαι να εφαρμόσω  το πατροπαράδοτο προς-πίσω στα 20.000. Κανένα σχόλιο;
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2009, 00:03 »
Οπως λες και εσυ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ.Η αποψη μου επι του θεματος ειναι: ΑΛΛΑΓΗ ελαστικων πριν τον φθασει ο τριτος χειμωνας τους ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ(με max 25.000km)
Λυσεις του τυπου ''εβαλα τα μπρος πισω" ή"κραταν ακομη"'ή "αγορασα ακριβα λαστιχα αλλα θα τα κρατησω τεσσερα χρονια'' και αλλα περιεργα που λεμε ολοι μας  ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΗΜΙΜΕΤΡΑ....
 αποψη μου και παντα φιλικα>>>>

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2009, 01:04 »
Οχι ρε παιδια σωστα ειναι αυτα...μολις στρωσεις τα λαστιχα δηλαδη μετα απο 5000-10000χλμ πρεπει να τα κανεις μια αλλαγη μπρος-πισω η χιαστι χωρις να χρειαζονται απαραιτητα ζυγοσταθμιση.Το ποσο θα κρατησεις τα λαστιχα εξαρταται απο πολλους παραγοντες και οχι απο αυτο.Αν ειναι φιλε dnm να αλλαζουμε λαστιχα καθε 25.000χλμ τοτε "το χασαμε το κορμι"..εγω τουλαχιστον θα επρεπε να τα αλλαζω 2 φορες το χρονο αν ηταν ετσι.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2009, 13:35 »
Οχι ρε παιδια σωστα ειναι αυτα...μολις στρωσεις τα λαστιχα δηλαδη μετα απο 5000-10000χλμ πρεπει να τα κανεις μια αλλαγη μπρος-πισω η χιαστι χωρις να χρειαζονται απαραιτητα ζυγοσταθμιση.Το ποσο θα κρατησεις τα λαστιχα εξαρταται απο πολλους παραγοντες και οχι απο αυτο.Αν ειναι φιλε dnm να αλλαζουμε λαστιχα καθε 25.000χλμ τοτε "το χασαμε το κορμι"..εγω τουλαχιστον θα επρεπε να τα αλλαζω 2 φορες το χρονο αν ηταν ετσι.

φιλε green δεν υπαρχει λάστιχο που ειναι σε θεση να λειτουργει αξιοπιστα και με προδιαγραφες ασφαλειας εχοντας διανυσει πανω απο 25000χλμ..... τωρα το αν εγω κανω 60.000χλμ σε ενα χρονο και αλλαζω λαστιχα καθε δυο(συνολο 120.000) δεν σημαινει οτι τα λαστιχα μου ειναι ενταξει γιατι απλα  δεν ειναι.....

Αν κανεις 50.000χλμ το ετος θα σου προτεινα την περιοδο του χειμωνα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βαζεις καινουργια λαστιχα, και την περιοδο του καλοκαιριου απλα να πηγαινεις σιγα γιατι η απωλεια γομας θα σου μειωνειτην προσφυση και το αμαξι θα γλιστραει...

Η λογικη του "ελα μωρε τι  περσι τα βαλα" ή "αμα ειναι ετσι θελω να τ'αλλαζω δυο φορες το χρονο" ειναι απλα ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ.
το μετρο εχει 100 εκατοστα, το λιτρο εκατο κυβικα,ετσι και τα λαστιχα ειναι κατασκευασμενα(χημικη μηχανικη) για 20.000χλμ αμα θες να κανεις 50.000 μπορεις να τα κανεις απλα δεν θα στιριζεται το αμαξι σε λαστιχα αλλα σε κατι αλλο...

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2009, 15:04 από dnm »

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2009, 16:37 »
Ποιος λεει οτι τα λαστιχα ειναι μονο για 20.000 χλμ ??Περνα μια βολτα απο τον λαστιχα σου και θα σου πει και ο ιδιος.Εκτος και αν εσυ κανεις 20.000χλμ σε κακοστρωμενους δρομους και κανεις συνεχεια σβουριδια και τετακε ε τοτε ναι...δεν θα αντεξουν παραπανω.Τα λαστιχα μου τα εβαλα τον Νοεμβριο και εχω κανει απο τοτε 11.000χλμ ελα να τα δεις πως ειναι (ολοκαινουρια).Θα σου τα βγαλω και φωτο αν θελεις.
Παντα εξαρταται που το πηγαινεις το αμαξι και πως το πηγαινεις.Τα προηγουμενα τα λαστιχα μου τα αλλαξα στα 55.000χλμ και τα εχω ακομα ζανταρισμενα στη 2η τετραδα που εχω.
Μιλαω παντα για μη αναγομωμενα λαστιχα και οχι ληγμενα.

Επισης φιλικα
Nobody is perfect...except the captain!!!!

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2009, 16:44 »
νομιζω οτι δε βγαινει ετσι ευκολα ακρη με τη διαρκεια ζωης των ελαστικων.
το jimny το εχω λιγο καιρο, και δε θα μιλησω για τα λαστιχα του.
παλιοτερα ειχα ενα saxo, δε το ταλαιπωρουσα ιδιαιτερα οσο αφορα στροφες κτλ.
εβαζα συνεχεια το ιδιο λαστιχο.3 φορες συνεχομενες ενα goodyear απιστευτο. αλλα ηταν απιστευτο μονο για τα πρωτα 10000 αντε 15000 χιλιομετρα.
μετα ηταν για πεταμα απλα. και δε φαινοταν.
αυτα.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 03, 2009, 16:59 »
Συμφωνω...οντως δεν βγαινει ακρη.Ο πατερας μου εχει στο passat του τα dunlop sport 01 απο τη μανα τους με 40.000χλμ και πηγαμε μαζι τον Νοεμβριο να αλλαξουμε και οι δυο λαστιχα σε οικογενειακο μας φιλο που εχει βουλκανιζατερ και δεν του τα αλλαξε γιατι ειπε οτι αντεχουν πολυ ακομα.
Αν δεν αφηνεις το αμαξι στον ηλιο,αν προσεχεις την πιεση,αν δεν σπινιαρεις και αν δεν ταλαιπωρεις τα λαστιχα σου θα σου φερθουν και εκεινα αναλογα.

Για επιβατικο αμαξι φοβερα λαστιχα ειναι τα vredestein...γι'αυτο ειναι και τα πιο ακριβα.Εχουν λιγα χρονια κυκλοφοριας στην Ελλαδα αλλα οποιος τα βαλει θα καταλαβει...δυστυχως δεν βγαινουν σε Α/Τ η Μ/Τ για το αμαξακι μας.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 03, 2009, 17:12 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 03, 2009, 17:20 »
Ποιος λεει οτι τα λαστιχα ειναι μονο για 20.000 χλμ ??Περνα μια βολτα απο τον λαστιχα σου και θα σου πει και ο ιδιος.Εκτος και αν εσυ κανεις 20.000χλμ σε κακοστρωμενους δρομους και κανεις συνεχεια σβουριδια και τετακε ε τοτε ναι...δεν θα αντεξουν παραπανω.Τα λαστιχα μου τα εβαλα τον Νοεμβριο και εχω κανει απο τοτε 11.000χλμ ελα να τα δεις πως ειναι (ολοκαινουρια).Θα σου τα βγαλω και φωτο αν θελεις.
Παντα εξαρταται που το πηγαινεις το αμαξι και πως το πηγαινεις.Τα προηγουμενα τα λαστιχα μου τα αλλαξα στα 55.000χλμ και τα εχω ακομα ζανταρισμενα στη 2η τετραδα που εχω.
Μιλαω παντα για μη αναγομωμενα λαστιχα και οχι ληγμενα.

Επισης φιλικα

φίλε green δεν έχω καμία πρόθεση να το ''παίζω έξυπνος ή ξερολας'' ούτε να σε κουράσω με τεχνικούς όρους. Επίσης η άποψη ενός λαστιχά δεν μου λέει κάτι(την σέβομαι όμως) διότι είναι απλά εμπειρική(βέβαια πολλοί θα συμφωνούν για την αλλαγή για δικούς τους λόγους ).
Όλα τα ελαστικά ,παντός τύπου συμβατικού οχήματος, μετά από τις 25.000χλμ έχουν χάσει τις φυσικές ιδιότητες που απορρέουν από την σύνθεση των υλικών τους με αποτέλεσμα να αλλάξει η συμπεριφορά τους(προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ καθόλου όρους) και να μειώνεται  δραστικά ο συντελεστής τριβής τους...
¶μα είχες την δυνατότητα να δεις σε γραφήματα την τριβή ολίσθησης ενός ελαστικού  με 5000χλμ δοκιμής με 25.000 και 45.000(περιοδικότητα δηλαδή 20.000 τη φορά) δεν θα άφηνες ποτέ τα ελαστικά για 55.000χλμ πάνω στο αυτοκίνητο.

Βέβαια καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο για έναν οδηγό να αλλάζει τα λάστιχα του κάθε 25000χλμ αλλά αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είναι και σωστό να μην προβεί σε αντικατάσταση τους.


Τα ελαστικά όπως και κάθε ανταλλακτικό μέρος κάθε οχήματος έχουν διάρκεια ζωής η οποία περιορίζεται από δυο παράγοντες
1.   χρόνος(δυο έτη)
2.   χιλιόμετρα(25.000χλμ)
Υπερβάσεις σε αυτά τα όρια δεν υπάρχουν λόγω ήπιας χρήσης!
Αντίθετα η σκληρή χρήση μειώνει το προσδόκιμο ζωής τους

Ελπίζω να βοήθησα.

Κάθε αντίθετη άποψη καλοδεχούμενη

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 03, 2009, 18:15 »
Τα λαστιχα ειναι ζωντανος οργανισμος οπως και οι μπαταριες κλπ.Ξερω επισης οτι ο χρονος που αναφερθηκε παραπανω ειναι 3 και οχι 2 χρονια.Για παραδειγμα μπορει καποιος να παρει λαστιχα και να τα κρατησει στην αποθηκη του...δεν λεω εγω οτι μετα απο 3 χρονια μπορει να τα βαλει στο αμαξι του και να λεει οτι εχει καινουρια...αυτο ειναι λαθος.Αλλα οπως ειπα και πριν εξαρταται απο τις συνθηκες κατω απο τις οποιες δουλευουν τα λαστιχα.Δεν μπορει ενας που μενει σε παραθαλασσιο μερος με την αλμυρα και τη σκουρια που επικρατει εκει να αλλαζει λαστιχα στον ιδιο καιρο που αλλαζει ενας που μενει στην πολη.
Επισης συμφωνω οτι καλο θα ηταν να τα αλλαζουμε συχνα για λογους ασφαλειας αλλα δεν ειναι και ευκολο να δινεις συνεχεια 450 και 500 ευρω.
Εμενα η αποψη του λαστιχα μου λεει παρα πολλα γιατι ειναι η δουλεια του...ειναι σαν να ερχεται καποιος και να λεει σε εναν δικηγορο:..ξερεις εγω ειμαι φορτηγατζης και τα λογια σου στο δικαστηριο εμενα δεν μου λενε τιποτα.
Εξαλλου και ο λαστιχας λεφτα θελει...γιατι να πει οτι δεν χρειαζονται αλλαγμα?Εχει καμια ορεξη να τα κραταει απουλητα στην αποθηκη του?
Αποψη μου οκ?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2009, 00:35 »
Τα λαστιχα ειναι ζωντανος οργανισμος οπως και οι μπαταριες κλπ.Ξερω επισης οτι ο χρονος που αναφερθηκε παραπανω ειναι 3 και οχι 2 χρονια.Για παραδειγμα μπορει καποιος να παρει λαστιχα και να τα κρατησει στην αποθηκη του...δεν λεω εγω οτι μετα απο 3 χρονια μπορει να τα βαλει στο αμαξι του και να λεει οτι εχει καινουρια...αυτο ειναι λαθος.Αλλα οπως ειπα και πριν εξαρταται απο τις συνθηκες κατω απο τις οποιες δουλευουν τα λαστιχα.Δεν μπορει ενας που μενει σε παραθαλασσιο μερος με την αλμυρα και τη σκουρια που επικρατει εκει να αλλαζει λαστιχα στον ιδιο καιρο που αλλαζει ενας που μενει στην πολη.
Επισης συμφωνω οτι καλο θα ηταν να τα αλλαζουμε συχνα για λογους ασφαλειας αλλα δεν ειναι και ευκολο να δινεις συνεχεια 450 και 500 ευρω.
Εμενα η αποψη του λαστιχα μου λεει παρα πολλα γιατι ειναι η δουλεια του...ειναι σαν να ερχεται καποιος και να λεει σε εναν δικηγορο:..ξερεις εγω ειμαι φορτηγατζης και τα λογια σου στο δικαστηριο εμενα δεν μου λενε τιποτα.
Εξαλλου και ο λαστιχας λεφτα θελει...γιατι να πει οτι δεν χρειαζονται αλλαγμα?Εχει καμια ορεξη να τα κραταει απουλητα στην αποθηκη του?
Αποψη μου οκ?
φιλε green κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολο να αλλαζεις καθε λιγο και λιγακι τα λαστιχα!Η αληθεια ειναι οτι το κοστος ειναι μεγαλο,αλλα αυτο απο μονο του  δεν αυξανει την διαρκεια της ζωης τους.
Η αποψη του λαστιχά(που συμφωνω οτι θελει να πουλησει,το εγραψα και παραπανω αλλωστε) δεν ειναι πιο ισχυρη απο την δικια σου ,φιλε green, διοτι η δουλεια του ΔΕΝ ειναι  το λαστιχο, αλλα η εμπορια και η τοποθετηση του.Πραγμα τελειως διαφορετικο,( καθε λαστιχας αναλογα με τις μαρκες που εμπορευεται βγαζει και τις δικες του φιλοσοφιες) απο ενος χημικου μηχανικου που απασχολειται στην βιομηχανια ελαστικων και πλαστικων παραγωγων που η δουλεια του ΕΙΝΑΙ το λαστιχο και η ποιοτητα του. Π.χ  την στατικοτητα ενος κτιριου δεν την κρινει ο χτιστης που το χτιζει ,αλλα Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ που εχει κανει την μελετη ,αλλη δουλεια η μια αλλη η αλλη....
Για τα παραπανω που λες(θαλασσα,αλμυρα κτλ) εχεις απολυτο δικιο.

φιλικα ;)

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 04, 2009, 01:26 »
Δηλαδη ειναι σα να μου λες οτι ο αντιπροσωπος αυτοκινητων δεν ξερει απο αμαξια αλλα απλως τα πουλαει...
Και ομως οι λστιχαδες πλεον ειναι εξοπλισμενοι με μηχανηματα που δειχνουν ακριβως και λεπτομερως την κατασταση του ελαστικου και ακομη και της ζαντας.Αν πας σε ενα καλο βουλκανιζατερ σιγουρα θα εχει τετοιο.Ειναι συνδεδεμενο με υπολογιστη.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 04, 2009, 10:23 »
Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Οι κατασκευαστές και οι διεθνείς οργανισμοί δεν έχουν συγκεκριμένη οδηγία για το πώς εκτιμάται η γήρανση του ελαστικού. Οι διαφορετική χημική συστάση ανά είδος ελαστικού, η χρήση του, η συντήρηση του και το περιβάλλον που βρίσκεται απαιτούν μεγάλη εμπειρία για να κρίνουμε πότε έφτασε στο τέλος της ζωής του. Εννοείται αν δεν υπάρχουν εμφανείς φθορές στους δείκτες ή ρωγμές.
Οι συστάσεις των Αμερικάνικων οργανισμών είναι ότι αν δεν υπάρχουν σημαντικές φθορές τα ελαστικά πρέπει να αντικαθίστανται κάθε 10 χρόνια ενώ οι Ευρωπαϊκοί οργανισμοί συστήνουν την αντικατάστασή τους κάθε 6 χρόνια.
Η τεχνολογία των ελαστικών ιδιαίτερα μετά το 2000 έχει σημειώσει τεράστια πρόοδο. Τα ελαστικά πλέον παρουσιάζουν μεγάλη αντοχή στις ακραίες συνθήκες (ακτινοβολία UV κ.τ.λ.) Έχουν ειδική επεξεργασία. Σίγουρα αν η χρήση δεν είναι ακραία ώστε να προξενήσει μεγάλες φθορές στο λάστιχο τα 2 χρόνια δεν θεωρούνται ο μέγιστος ωφέλιμος χρόνος. Επίσης η χιλιομετρική χρήση π.χ. 25.000 ή 50.000 χλμ. δεν σημαίνει κάτι διότι στο ελαστικό δεν αποτυπώνονται τα χλμ. αλλά η ένδειξη στο δείκτη φθοράς. Αν εγώ οδηγώ καθημερινά με 60χλμ. χωρίς φορτίο σε καλό οδόστρωμα παρότι θα διανύσω πολλά χλμ. θα έχω ελάχιστες φθορές.
Σίγουρα η κατάσταση των ελαστικών δεν προσδιορίζεται απο υπολογιστή σε βουλκανιζατέρ αλλά απο ειδικά μηχ/τα που ελέγχουν την αλλοιωση στην χημική συστασή του.
Ο "Μαστρομήτσος" και ο κάθε λαστιχάς ελέγχουν εμπειρικά και οπτικά τα λάστιχα για φθορές και τίποτα άλλο. Αυτό μπορεί να το κάνει ο καθένας μας αν διαβάσει μερικά πράγματα. Πάγια άποψη μου είναι να μην τους εμπιστεύομαι αλλά τα διαβάζω προσεκτικά τα Manual του κατασκευαστή για τον έλεγχο τον ελαστικών.
Πιστέψτε με οι αντιπρόσωποι που πουλούν τα αυτοκίνητα ξέρουν πολύ λιγότερα και μερικές φορές είναι επικίνδυνοι!

Μπορείτε να δείτε ενδιαφέρουσες Info εδώ: http://www.tyresafe.org/

Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 04, 2009, 14:49 »
Μιχάλη συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες......απλώς στην προσπάθεια μου να γίνω όσο πιο ευκολονόητος γίνεται χρησιμοποίησα ως μονάδες μέτρησης το χρόνο και τα χλμ(δεν γίνεται να μιλήσω γερμανικά πχ σε κάποιον που δεν τα μιλάει και να περιμένω να με καταλάβει..)
 λάθος μεν, κατανοητό δε ,για τον κάθε συμφορουμιστα. Έχεις δίκιο οι αμερικάνοι υποστηρίζουν δεκαετία και οι ευρωπαίοι εξαετία . Η συντήρηση όμως του ελαστικού που ΕΠΙΣΗΣ θεωρούν ΔΕΔΟΜΕΝΗ οικονομικά είναι ασύμφορη σε βάθος χρόνου οπότε η αντικατάσταση κρίνεται προτιμότερη. Κάντε ένα πολύ εύκολο για όλους πείραμα . Κοιτάξτε οπτικά σε τι κατάσταση είναι η ρεζέρβα ενός αυτοκινήτου 8ετιας (πχ την κατάσταση της γόμας) και βγάλτε συμπέρασμα.... ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αλλαγή στις θέσεις των ελαστικών κάθε 10.000 χλμ.
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 04, 2009, 15:08 »
Καλησπερα.σωστα ολα τα παραπανω και βεβαια συμφωνω οτι πρεπει να εχουμε και εμεις τις αμφιβολιες μας.Ο συγκεκριμενος λαστιχας που παω εγω δεν ειναι ουτε μαστρομητσος ουτε μαστρομιχαλης.Δεν θελω να κανω διαφημηση αλλα ειναι απο τα μεγαλυτερα κεντρα ελαστικων στα βαλκανια...εχει προσωπικο 47 ατομα και δεν ειναι μονο βουλκανιζατερ.Το μηχανημα που ανεφερα παραπανω σαφως και δεν ειναι αυτο που κανει τη ζυγοσταθμιση,που βαζεις τη ροδα και γυρναει αυτο πλεον το εχουν και τα βενζιναδικα.Εγω σαν φιλος και πελατης του,σεβομαι τη γνωμη του και δεν κανω του κεφαλιου μου γιατι σιγουρα δεν ξερω παραπανω απο αυτον που ασχολειται ολη μερα με αυτα.Οσα βιβλια και αν διαβασει καποιος δεν μπορει να πεταξει το f16 καλυτερα απο τον πιλοτο ουτε να ξερει τα οργανα και τους χειρισμους...σωστα?
Τα γερμανικα τα μιλαω πολυ καλα...καθε προταση καλοδεχουμενη.
Οσο για τους αντιπροσωπους μαλλον δεν καταλαβατε τι ειπα....δεν ειπα πωλητες αυτ/των αλλα αντιπροσωπους.

Παντα φιλικα
Nobody is perfect...except the captain!!!!