Αποστολέας Θέμα: Αμορτησερ Bilstein  (Αναγνώστηκε 3777 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Morpheus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 279
  • Φύλο: Άντρας
  • The future belongs to those who believe.
Αμορτησερ Bilstein
« στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 16:47 »
Πρόσφατα στην σελίδα της  APIO βρήκα αυτά τα αμορτισέρ οπός και πολλά χρήσιμα πράγματα, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανένα δοκιμάσει την συγκεκριμένη μάρκα  και  γενικότερα πως σας φενοντε τα συγκεκριμένα αμορτισέρ?  Το + τους είναι ότι είναι ρυθμιζόμενα  και ότι η APIO  εξηδυκεβεται στο θηριακι μας. Το μόνο που γνωρίζω για την Bilstein  είναι ότι τα αμορτισέρ που βγάζει, και είναι κίτρινου χρώματος είναι spore χαρακτήρα συνήθως δηλαδή σκληρά ενώ αυτά που είναι μαύρο χρώμα είναι όπως τα εργοστασιακά για τον κάθε τύπο αυτοκινήτου.


http://209.85.165.132/translate_c?hl=en&sl=ja&tl=en&u=http://item.rakuten.co.jp/apio/c/0000000115/&prev=_t&usg=ALkJrhh47-USg-51S19_fwjTCTHxblmGbw

http://item.rakuten.co.jp/apio/c/0000000115/
http://www.apio.jp/index2.html
Sorry Για τα ορθογραφικα.
The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αμορτησερ Bilstein
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 17:59 »
Ωραια πραγματα.  >plaka/ 10806>Μπορουμε να παραγγειλουμε απο εκει??Ποσο ειναι το 1 yen σε ευρω?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: Αμορτησερ Bilstein
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 18:57 »
Ωραια πραγματα.  >plaka/ 10806>Μπορουμε να παραγγειλουμε απο εκει??Ποσο ειναι το 1 yen σε ευρω?
δε θα'θελες να μαθεις

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Αμορτησερ Bilstein
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 19:34 »
Μηνά τα προϊόντα της APIO όντως είναι πιθανότατα ότι καλύτερο σε bolt-on λύση για τα Jimny των περισσότερων από εμάς. Και μάλιστα είμαι σίγουρος ότι όλοι θα φοράγαμε προϊόντα της ΑΡΙΟ αν δεν ήταν τόσο ακριβά και ασύμφορα στην εισαγωγή τους. Αν εξαιρέσεις κάποια συγκεκριμένα σχετικά μικρού μεγέθους αντικείμενα που έχουν φέρει κάποια παιδιά κατά καιρούς από Japan, την παραγγελία άλλων ογκωδέστερων μάλλον την ξεχνάς, αφού θα σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι.
Εφόσον βλέπω και ψάχνεσαι για ρυθμιζόμενα, και αν το κόστος δεν είναι θέμα, δες την ανάρτηση της Hotbits. Είναι για Jimny, είναι +4 και ρυθμιζόμενη, αλλά και τουλάχιστον υπερδιπλάσιο κόστος από OME, Procomp, MAD.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αμορτησερ Bilstein
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 20:07 »
 cry1 cry1 cry1 cry1 και μου αρεσε η ιδεα να φερουμε αναρτησεις απ'εξω...κριμα
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αμορτησερ Bilstein
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 20:17 »
Σημερινή ισοτιμία γεν ευρώ
1 ευρώ = 125,56 γεν
1000 γεν = 7,97 ευρώ
 ;D
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος whirlygr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Τούρτα γενεθλίων
Απ: Αμορτησερ Bilstein
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 11:12 »
Εγώ τους έχω στείλει mail 2 -3 φορές αλλά  :( :( :(  καμία απάντηση. Μάλλον πρέπει να μάθω japan για να τους μιλήσω!!!!!!!
[ ] [ ] [ ][___]__
|--- l l -Lo=JIMNY=o]
()_)---()_) --o-- ()_)
Προστατέψτε την φύση.
Η Γή δεν έχει έξοδο κινδύνου!!!!!!
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=36872
http://www.youtube.com/whirlygr
http://www.greektube.org/user/whirlyg

Αποσυνδεδεμένος gipis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αμορτησερ Bilstein
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 01, 2009, 02:00 »
ρε παίδες καλά όλα αυτά που γράφετε...ναι μεν είναι καλά αμορτισέρ αλλα είναι ακριβά από το συγκεκριμένο site...γιατί δεν ψάχνετε να τα βρείτε από ελλάδα η από γερμανία... ??? ??? ??? ???
Καμιά φορά ανησυχώ μήπως μ' εγκαταλείψουν όλοι και μείνουν ΜΟΝΟΙ τους.....

Αποσυνδεδεμένος Morpheus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 279
  • Φύλο: Άντρας
  • The future belongs to those who believe.
Απ: Αμορτησερ Bilstein
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 03, 2009, 14:55 »
Παιδιά το γνωρίζω ότι το κόστος για να εισάγεις κάτι από την Ιαπωνία είναι τεράστιο  a105. Αν τα παραγγειλω στο μελον δεν θα είναι από Ιαπωνία αλλά μέσο κάποιου αντιπροσώπου εδώ στην Ελλάδα. Πιστεύω πως είναι μια από τις καλύτερες επιλογές και γιαυτο κιόλας τα προτείνει και το συγκεκριμένο sιte που ασχολείτο στα jimny μας. Μια μικρή έρευνα που είχα κάνει εδώ στο Ηράκλειο σε ένα κατάστημα με αμορτισέρ που πουλούσαν την συγκεκριμένη μάρκα, μου είχαν πει πως πάνω κάτω στο 1000 με 1500 θα κόστιζαν. Για οτιδήποτε νεότερο μάθω σε αυτό το θέμα θα σας ενημερώσω.

Υ.Π. Γιάννη πια παιδιά έχουν φέρει από την APIO πράγματα? Δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου. Έχει παραγγειλι πότε κάνεις πράγματα από εκεί ?
Sorry Για τα ορθογραφικα.
The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αμορτησερ Bilstein
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 04, 2009, 09:21 »
Παιδιά το γνωρίζω ότι το κόστος για να εισάγεις κάτι από την Ιαπωνία είναι τεράστιο  a105. Αν τα παραγγειλω στο μελον δεν θα είναι από Ιαπωνία αλλά μέσο κάποιου αντιπροσώπου εδώ στην Ελλάδα. Πιστεύω πως είναι μια από τις καλύτερες επιλογές και γιαυτο κιόλας τα προτείνει και το συγκεκριμένο sιte που ασχολείτο στα jimny μας. Μια μικρή έρευνα που είχα κάνει εδώ στο Ηράκλειο σε ένα κατάστημα με αμορτισέρ που πουλούσαν την συγκεκριμένη μάρκα, μου είχαν πει πως πάνω κάτω στο 1000 με 1500 θα κόστιζαν. Για οτιδήποτε νεότερο μάθω σε αυτό το θέμα θα σας ενημερώσω.

Υ.Π. Γιάννη πια παιδιά έχουν φέρει από την APIO πράγματα? Δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου. Έχει παραγγειλι πότε κάνεις πράγματα από εκεί ?


Εγώ είχα φέρει το 2003 ένα κάλυμμα εμπρός διαφορικού και ένα μικρό προστατευτικό μέταλλο για το πίσω. Τα έστειλαν σε 10 μέρες. Από τότε και μετά άγνωστο για πιο λόγο ποτέ δεν απάντησαν σε mail δικό μου ή άλλων. Πιθανώς σταμάτησαν να ασχολούνται με αγορές εκτός Ιαπωνίας. Ισως δεν τους συμφέρει.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αμορτησερ Bilstein
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2009, 10:55 »
Από τότε και μετά άγνωστο για πιο λόγο ποτέ δεν απάντησαν σε mail δικό μου ή άλλων. Πιθανώς σταμάτησαν να ασχολούνται με αγορές εκτός Ιαπωνίας. Ισως δεν τους συμφέρει.
Μιχάλη δεν ισχύει κάτι τέτοιο, παράγγειλα το καλοκαίρι σινεμπλόκ και μου ήρθαν μέσα σε 4 μέρες από APIO (2 ξεχωριστές παραγγελίες σε διάστημα 1 μήνα), παλαιότερα μου είχαν στείλει και δωρεάν τον κατάλογό τους, πάντα μου απάντησαν όσες φορές τους έστειλα mail, απλά ίσως αργούν λίγο την πρώτη φορά. Δεν ξέρω σε ποιό mail τα έστειλε ο φίλος αλλά δοκίμασε εδώ "apioinc@cameo.plala.or.jp" υπόψη του Yoshiro Nakano.
ΥΓ. Επίσης τα σινεμπλόκ δεν πέρασαν τελωνείο καμία από τις δύο φορές... ;) ;)
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Morpheus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 279
  • Φύλο: Άντρας
  • The future belongs to those who believe.
Απ: Αμορτησερ Bilstein
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 04, 2009, 13:07 »
Και πάνω κάτω πόσο σας κόστισαν τα μεταφορικά ρε παιδιά? Και με πιο τρόπο πληρώσατε? Δώστε περισσότερες λεπτομέρειες . Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Γενικότερα τα προϊόντα τους αξίζουν τον κόπο σε σχέση με αυτά που βρίσκουμε στην Ελληνική αγορά?
Sorry Για τα ορθογραφικα.
The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αμορτησερ Bilstein
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 04, 2009, 22:22 »
Τα μεταφορικά για 4 σινεμπλόκ (μπράτσων) ήταν 3250 yen, η χρέωση έγινε με πιστωτική κάρτα (Visa) και τα στοιχεία της κάρτας τα έστειλα με mail στον Yoshiro Nakano για επιβεβαίωση και χρέωση. Όπως είπα και πριν, τα πράγματα από τη στιγμή που μου είπαν ότι τα έστειλαν ήρθαν μέσα σε 4 μέρες χωρίς να περάσουν τελωνείο (καμία από τις 2 φορές), δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή όχι.
Τα προϊόντα της APIO είναι απ' όσο μπορώ να γνωρίζω πολύ καλά και ποιοτικά και έχει μεγάλη γκάμα πραγμάτων για το Jimny (και για Samurai). Ορισμένα από αυτά δεν υπάρχει λόγος να τα πάρεις από αυτούς (π.χ. μπράτσα, έκκεντρα σινεμπλόκ, ελατήρια, αμορτισέρ κλπ) εφόσον μπορείς να βρεις αντίστοιχα ή καλύτερα και από εδώ, άλλα είναι πολύ καλά αλλά με τα μεταφορικά και τελωνεία θα έρθουν πολύ ακριβά και ορισμένα είναι καλά, φτηνά και συμφέρουν (π.χ. τα σινεμπλόκ για τα μπράτσα που πήρα).
Για τη δική σου περίπτωση για τα αμορτισέρ, λαμβάνοντας υπόψη αφενός το γεγονός ότι δεν τα φέρνει κανένας ελλάδα (οπότε δε θα έχεις εγγύηση και αντικατάσταση ή επισκευή στην ουσία) και αφετέρου ότι μπορείς να βρεις πληθώρα καλών έως πολύ καλών αμορτισέρ στην ελληνική αγορά (OME, Hotbits, Racerunner, Bilstein κλπ), θα έλεγα ότι δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς με την APIO, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη...
   
B.R.A.T. President
www.brat.gr