Αποστολέας Θέμα: Διδκόπλακες QH + ferodo .  (Αναγνώστηκε 3185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Διδκόπλακες QH + ferodo .
« στις: Μάρτιος 06, 2007, 10:05 »
Καλημέρα . Χτές προμηθεύτηκα τα παραπάνω αλλά έχω κάποιες απορίες ! Τις qh τις αγόρασα για tarox και μάλιστα ακόμα και όταν ο φίλος μου της έλεγε οτι ζήτησε tarox επέμενε οτι αυτές είναι! Τουλάχιστον ταιριάζουν στο δικό μου έτσι όπως τις βλέπω, έχουν τις ίδιες διαστάσεις και είναι για samy. (κωδ. BDC3460Η) . Tα τακάκια θα ήθελα να κάνω μια επαλήθευση για τον κωδικό τους , στο αν ταιριάζουν (FDB 396) .
Απλα επειδή θα τα βάλω μόνος μου με ένα φι΄λαράκι , δεν θέλω να φτάσω στο σημείο να μας κρεμάσει κάτι .
Ευχαριστώ . t4
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2007, 11:02 »
Δεν βλέπω κάποια ενεργοποίηση. Τουλάχιστον να σας δώσω μερικά νεότερα στοιχεία. Η QH τελικά είναι θυγατρική της ΤΑROX  όπου κάποια συγκεκριμένα μοντέλα τα φτιάχνει αυτή . ΄΄Εχουν καλό όνομα στην αγορά και πολύ καλή σχέση τιμής ποιότητας. Και βγαίνουν και τρυπητές απο εργοστάσιο με μόλις 135,00 .
Της πήρα , το σκ η προσπάθεια  εγκατάστασης !
Θα ήθελα αν κάποιος έχει κάνει ήδη αλλαγή σε δισκόπλακες να μοιραστεί τις όποιες πληροφορίες , δυσκολίες που πρέπει να προσέξω.  yah
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2007, 16:56 »
Bρε συ ...Κύρος Γρανάζης θες να καταντήσεις??
Θα πεθάνουν τις πείνας δηλαδή οι μηχανικοί?? lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2007, 18:27 »
Bρε συ ...Κύρος Γρανάζης θες να καταντήσεις??
Θα πεθάνουν τις πείνας δηλαδή οι μηχανικοί?? lol
[/quoteΑφου μπορώ , έχω και το φιλαράκι για τα δύσκολα , γιατι να πληρώνω τους καραγκιόζηδες και η δουλειά μου να μην γίνεται ? Μόνο για ιμάντες θα πηγαίνω σε εξουσιοδοτημένο , ώστε να παίρνω την εγγύηση ανταλλακτικού και εγκατάστασης ! Και για ρουλεμάν τροχών κλπ!  roc2
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2007, 22:00 »
εχεις απολυτο δικιο φιλε frankie συμφωνω μαζι σου!!! j12 σαν τον ιδιοκτητη του δεν το προσεχει κανεις! η σχεδον κανεις ειναι ελαχιστοι οι μαστοροι που βλεπουν τα αυτοκινητα τους σαν δικα τους.

Αποσυνδεδεμένος Spiros

  • Jimny
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2007, 22:48 »
Δεν νομίζω να συναντήσεις δυσκολίες πέρα από του ότι πιθανόν να χρειαστείς κάποιο καλό αντισκοριακο για τις βίδες - και βέβαια μην κατά λάθος πατήσεις το φρένο όταν η δαγκανα δεν ειναι πανω στο δισκο.Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι αυτό αφορά κυρίως μοτοσικλέτα ωπου και έχεις άμεση πρόσβαση στο λεβιε του φρένου(ναι!!... την εχω κάνει την μαλ$^$^%ακια - μόνο στην μηχανή  ;))

Αα ...και πριν σπρώξεις τα έμβολα στην δαγκάνα καθάρισε την επιφάνεια περιφερειακά του εμβόλου ,γιατί οι βρωμιές μπορεί να σχίσουν το  o-ring του εμβόλου.


Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2007, 09:42 »
Ευχαριστώ παιδιά ! Εννοείται το καθάρισμα , σε κάθε φάση που θα τελειώνει είναι απαραίτητο! Μάλιστα την αλλαγή θα την κάνω με πολύ πόρωση!! Θα συνδέσω ένα μαρκούτσι 50 εκ απο κει που εξαερώνεται η κάθε δαγκάνα  και θα του βουτήξω σε ενα γυάλινο βαξακι με υγρο φρένων . Έτσι δεν πρόκειται να τραβήξει αέρα . Τέτοια εργασία ποιός έχει κάνει ? j12  j12
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 09, 2007, 13:09 »
γιατι τις αλλαζεις τισ δισκοπλακες? ποσο σου στοιχησαν δισκοπλακες και τακακια?

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2007, 14:46 »
Για βελτίωση και μόνο. Οι δικές του μια χαρά ήταν.Δίσκοι τακάκια 165,00 .
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 12, 2007, 11:57 »
Ενημέρωση!!! Όλα καλά! Οι δίσκοι βγαίνουν πανεύκολα!! Τα μπουλόνια τον συγκρατουν και η δαγκάνα σαφώς! (Τώρα κατάλαβα γιατι τόση ευασθησία στο τιμόνι  ;) )
Το πρόβλημα οι καινούργιοι δίσκοι , μπαίναν χτυπητοί!! Απο ότι είδα είναι για samurai και ίσως να παίζει ρόλο! Το γεγονός είναι οτι το παράτησα , γιατί έφαγα ένα 2ωρο μόνο για να μπορέσω να βάλω τη μία , χωρίς να κουμπώσει τέλεια!!
Θέλει φάγωμα στο εσωτερικό τους εκεί που κάνει την πατούρα , καθώς αυτοί βγαίνουν σε σαγρέ (χοντρό γυαλόχαρτο όψη) επιφάνεια , γεγονός που μειώνει λίγο την εσωτερική διάμετρο, κοιλότητα και για αυτό ακουμπά!
Δεν επηρεάζει το φάγωμα σε τίποτα , απλά μακάρι να το ήξερα νωρίτερα !
Όσοι μπούν στην διαδικασία να το έχουν υπόψη τους!
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 24, 2007, 11:33 »
Τις παρήγγειλα και εγώ σήμερα, απ' ότι βλέπω ταιριάζουν κανονικά...!

Το μόνο που μένει, να έρθουν και να τις τοποθετήσω !
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 24, 2007, 11:39 »
Ενημέρωση!!! Όλα καλά! Οι δίσκοι βγαίνουν πανεύκολα!! Τα μπουλόνια τον συγκρατουν και η δαγκάνα σαφώς! (Τώρα κατάλαβα γιατι τόση ευασθησία στο τιμόνι  ;) )
Το πρόβλημα οι καινούργιοι δίσκοι , μπαίναν χτυπητοί!! Απο ότι είδα είναι για samurai και ίσως να παίζει ρόλο! Το γεγονός είναι οτι το παράτησα , γιατί έφαγα ένα 2ωρο μόνο για να μπορέσω να βάλω τη μία , χωρίς να κουμπώσει τέλεια!!
Θέλει φάγωμα στο εσωτερικό τους εκεί που κάνει την πατούρα , καθώς αυτοί βγαίνουν σε σαγρέ (χοντρό γυαλόχαρτο όψη) επιφάνεια , γεγονός που μειώνει λίγο την εσωτερική διάμετρο, κοιλότητα και για αυτό ακουμπά!
Δεν επηρεάζει το φάγωμα σε τίποτα , απλά μακάρι να το ήξερα νωρίτερα !
Όσοι μπούν στην διαδικασία να το έχουν υπόψη τους!

Τι φάγωμα και χτυπήματα λες. Οι δίσκοι που (υποτίθεται ότι) είναι για Τζίμνι πρέπει να μπαίνουν κατευθείαν

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 25, 2007, 00:35 »
Δεμ διαφωνώ μαζί σου , αλλά έτσι έγινε! Είδα και στο βιβλίο για  τζίμνυ τις έδινε! Στο ιντερνετ δεν μπορεσα να βρω το συγκεκριμλενο κωδικό και μετα απο τα πολλά κατάλαβα οτι για τζιμνυ βγάζει μόνο η μπρεμπο και απλές , όχι χαρακωτες ή τρυπητές δηλαδή! Εν πάσει περιπτώσει τις πήγα σε τορναδόρο (πολυ καλός) μου έκανε μια πατούρα και μπήκαν μετα ρουφηχτές!
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 25, 2007, 01:35 »
Θα πρέπει να τις φάω στον τόρνο δηλαδή για να τις περάσω ?
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διδκόπλακες QH + ferodo .
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 25, 2007, 12:25 »
Ναι , οπωσδήποτε , ώστε να τισ πάρει λίγο ομόιόμορφα για να μην επηρεαστεί το έκκεντρο τους.  Αν είναι λίγο μάγκας ο τορναδόρος δεν θέλει δουλειά , απλά ένα χιλάκι φτιάχνει στο εσωτερικό . Να έχεις μαζί σου την παλιά ώστε να δεί την πατούρα που έχει κάνει σε αυτή και να την αντιγράψει. 10 ευρω δουλειά δηλαδή . Πάντως , εγω το έκανα γιατί όλοι οι "ειδικοί" μου είπαν η καλύτερη επιλογή οι συγκεκριμένες και αξίζει χίλιες φορές απο το να πάρω απλές καλύτερου κράματος. Μάλιστα τορναδόρος μου είπε οτι να τις τρυπάς μόνο σου και στην ΕΛλάδα καλύτερα να το αποφεύγεις . ;)
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!