Αποστολέας Θέμα: Σερβις στα 45.000??  (Αναγνώστηκε 12243 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:43 »
Ο ιμάντας χρονισμού των βαλβίδων αλλάζει κάθε 100.000ΚΜ με φυσιολογική χρήση. Αυτό απ' ότι θυμάμαι αναφέρει το Workshop Manual. Το δικό μου Jimny (G13B) το αγόρασα μεταχειρισμένο με 93.000ΚΜ και τον άλλαξα στα 102.000ΚΜ.
Κατά τα άλλα, το service και η επιθεώρηση των υπόλοιπων ιμάντων θα πρέπει να γίνεται ακριβώς όπως περιέγραψε ο Michalis.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:46 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 19:35 »
Tελικα πειγα και το εκανα στο εξειδικευμενο συνεργειο...!!σερβις των 45.000 με καρτα καυσαεριων αλλαγη ιμαντα τακακια και καθαρισμα στις τεμπουρες συν τα εργατικα 280 ευρω...και σφραγιδα στο βιβλιο σερβις..!!Και εχω και προβλημα με το δισκο πλατο και θελει αλλαγη ολο το σετ(δεν το εκανα ακομα...και μου ειπε θα μου παρει περιπου 300 ευρω οταν το κανω..)...

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 20:37 »
Και εχω και προβλημα με το δισκο πλατο και θελει αλλαγη ολο το σετ(δεν το εκανα ακομα...και μου ειπε θα μου παρει περιπου 300 ευρω οταν το κανω..)...
Τι συμπτώματα σου παρουσιάζει ,και σου είπε ότι θέλει αλλαγή δίσκο πλατώ ?
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 21:00 »
Και εχω και προβλημα με το δισκο πλατο και θελει αλλαγη ολο το σετ(δεν το εκανα ακομα...και μου ειπε θα μου παρει περιπου 300 ευρω οταν το κανω..)...
Τι συμπτώματα σου παρουσιάζει ,και σου είπε ότι θέλει αλλαγή δίσκο πλατώ ?

Ειναι πολυ σκληρος ο συμπλεκτης και δεν μπενουν καλα οι ταχυτητες...!!

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 21:10 »
Και εχω και προβλημα με το δισκο πλατο και θελει αλλαγη ολο το σετ(δεν το εκανα ακομα...και μου ειπε θα μου παρει περιπου 300 ευρω οταν το κανω..)...
Τι συμπτώματα σου παρουσιάζει ,και σου είπε ότι θέλει αλλαγή δίσκο πλατώ ?

Ειναι πολυ σκληρος ο συμπλεκτης και δεν μπενουν καλα οι ταχυτητες...!!
Κάνε την παρακάτω δοκιμή

Δοκιμή : Από σταματημένος, βάλε 5η, πάτα γκάζι 3000-4000 στροφές και άσε απότομα το συμπλέκτη. Αν σβύζει η μηχανή ακαριαία, τότε δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα στο δίσκο. Αν σβήσει μετά από 2-3-4-5 δευτερόλεπτα, ή δε σβύσει καθόλου... τότε πας για δίσκο.... Εννοείται οτι κατα τη δοκιμή δεν αφήνεις το γκάζι. Εχε δεμένο χειρόφρενο, αν μπορείς πάτα κα φρένο......

Δες και εδώ:
http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,3425.0.html
και εδώ:
http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,3260.0.html

Ψάξτο λίγο , μην τους δώσεις έτσι εύκολα τα 300.... ;)

Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 00:23 »
Και εχω και προβλημα με το δισκο πλατο και θελει αλλαγη ολο το σετ(δεν το εκανα ακομα...και μου ειπε θα μου παρει περιπου 300 ευρω οταν το κανω..)...
Τι συμπτώματα σου παρουσιάζει ,και σου είπε ότι θέλει αλλαγή δίσκο πλατώ ?

Ειναι πολυ σκληρος ο συμπλεκτης και δεν μπενουν καλα οι ταχυτητες...!!
Κάνε την παρακάτω δοκιμή

Δοκιμή : Από σταματημένος, βάλε 5η, πάτα γκάζι 3000-4000 στροφές και άσε απότομα το συμπλέκτη. Αν σβύζει η μηχανή ακαριαία, τότε δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα στο δίσκο. Αν σβήσει μετά από 2-3-4-5 δευτερόλεπτα, ή δε σβύσει καθόλου... τότε πας για δίσκο.... Εννοείται οτι κατα τη δοκιμή δεν αφήνεις το γκάζι. Εχε δεμένο χειρόφρενο, αν μπορείς πάτα κα φρένο......

Δες και εδώ:
http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,3425.0.html
και εδώ:
http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,3260.0.html

Ψάξτο λίγο , μην τους δώσεις έτσι εύκολα τα 300.... ;)


Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες..!!Αυριο λεω να το παω και σε ακομα εναν μηχανικο χωρις ομως να του πω οτι το εχω παει και αλλου..για να δω τι θα πει και αυτος..!

Αποσυνδεδεμένος ZoZeFiNa

  • Jimny
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:14 »
και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την ίδια διάγνωση: θέλει άλλαγμα ο δίσκος σου!  Επειδή μου είπαν την ίδια τιμή -γύρω στα 350-  και επειδή μου ακουγόταν περίεργο στα 20.000 km να έφαγα δίσκο το άφησα για να ψάξω περισσότερο. Μετά από λίγο για να μπεί ταχύτητα πάταγα με δυο πόδια τον συμπλέκτη, μου άλλαξαν ντίζα και έγινε περδίκι!! >12179

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:15 »
Εμένα είχε πρόβλημα στην 1η και την όπισθεν στα 30.000χλμ. Απλά ρύθμισα την ντίζα με το ειδικό πλαστικό παξιμάδι πάνω στο κιβώτιο και όλα ΟΚ. Μερικές φορές δεν χρειάζεται να αλλάξουμε κάτι απλά όπως φαίνεται χαλαρώνει η ντίζα.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 15:22 »
Πειγα λοιπον και στον αλλο συνεργειο(που ειναι οικογενειακου φιλου..)...Και μου ειπε και αυτος ακριβος το ιδιο με τον αλλον(στο εξειδικευμενο σερβις)...Αλλα η τιμη επεσε κατα 50 ευρω..!

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 16:13 »

Την δοκιμή την έκανες?
Δοκιμή : Από σταματημένος, βάλε 5η, πάτα γκάζι 3000-4000 στροφές και άσε απότομα το συμπλέκτη. Αν σβύζει η μηχανή ακαριαία, τότε δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα στο δίσκο. Αν σβήσει μετά από 2-3-4-5 δευτερόλεπτα, ή δε σβύσει καθόλου... τότε πας για δίσκο.... Εννοείται οτι κατα τη δοκιμή δεν αφήνεις το γκάζι. Εχε δεμένο χειρόφρενο, αν μπορείς πάτα κα φρένο......

Εγγύηση έχεις ?
δεν πας και στη SUZUKI να κάνεις μια ερώτηση  ?
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 16:20 »

Την δοκιμή την έκανες?
Δοκιμή : Από σταματημένος, βάλε 5η, πάτα γκάζι 3000-4000 στροφές και άσε απότομα το συμπλέκτη. Αν σβύζει η μηχανή ακαριαία, τότε δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα στο δίσκο. Αν σβήσει μετά από 2-3-4-5 δευτερόλεπτα, ή δε σβύσει καθόλου... τότε πας για δίσκο.... Εννοείται οτι κατα τη δοκιμή δεν αφήνεις το γκάζι. Εχε δεμένο χειρόφρενο, αν μπορείς πάτα κα φρένο......

Εγγύηση έχεις ?
δεν πας και στη SUZUKI να κάνεις μια ερώτηση  ?

Οχι δεν την εκανα ακομα..!!Θα την κανω συντομα..!οχι εχει βγει απο την εγγυηση...Μετα απο την τελευτεα φορα που πειγα στην suzuki και μου ειπαν 350 ευρω για το σερβις των 45.000 χλμ φοβαμαι  ha !!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 19:54 »
Λοιπον την δοκιμη την εκανα...Ακαριαια δεν εσβησε...εκανε καπια δευτερολεπτα για να σβυσει με ''κλοτσιματα''...!Ποσο καιρο λετε να αντεξει?!Αντεχει καμια βολτα στο βουνο ακομα?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 19:57 από PEACERMAN »

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 20:45 »
Δίσκος μου μυρίζει ..... :o
Βόλτα πήγαινε , αλλά όχι μόνος, μαζί με άλλο αυτοκίνητο για να σε τραβήξει ,μην ξεμείνεις σε καμια ερημιά μοναχός :o :o :o
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 20:58 »
Δίσκος μου μυρίζει ..... :o
Βόλτα πήγαινε , αλλά όχι μόνος, μαζί με άλλο αυτοκίνητο για να σε τραβήξει ,μην ξεμείνεις σε καμια ερημιά μοναχός :o :o :o
Xμμ..!!Τοτε θα παω μια βολτα στην Παρνηθα(Απο την ασφαλτο) που ειναι και κοντα..!!Εστω να παρω μια δοση βουνου!!  ha

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: Σερβις στα 45.000??
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 21:26 »
εγω με δισκο ειχα φτασει σε σημειο να μην ανεβαινει την ανηφορα του σπιτιου μου, αλλα δε με αφησε. τραβαγε για καιρο ετσι κουτσου κουτσου.
δε νομιζω να σε παρατησει ετσι ξαφνικα.