Αποστολέας Θέμα: δε θελω μπλοκε, TORSEN θελω  (Αναγνώστηκε 1923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
δε θελω μπλοκε, TORSEN θελω
« στις: Ιανουάριος 06, 2010, 23:06 »
δοκιμασε ποτε κανενας απο σας να τοποθετησει πισω τορσεν σε jimny ή samurai. Γενικα επειδη δε εχω σκοπο να αλλαξω ιδιαιτερα την γεωμετρια του αυτοκινητου, ψαχνω λυσεις που να μην θυσιαζω ''on-road'', και ετσι σκεφτομουν οτι ενα τορσεν για την εκδρομικη εκτος δρομου οδηγηση μου ειναι ακομη καλυτερο και απο μπλοκε. Απο την αποψη οτι τα μπλοκε σουζαρουν και σε περιπτωσεις δε σε αφηνουν να στριψεις, το μονο που φοβαμαι λιγο, ειναι το γεγονος οτι οταν μπαινεις λιγο ορεξατος ha σε στροφη με το jimny το ανοιχτο σε γλυτωνει απο μανουβρες  >c082
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: δε θελω μπλοκε, TORSEN θελω
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 08:08 »
α) Η γεωμετρία του αυτοκινήτου δεν αλλάζει βάζοντας ένα 100% μπλοκέ.
β) Και οι μηχανές (δίκυκλα) σουζάρουν. Συνήθως πρέπει να το θες για να το κάνεις.
γ) για on-road απλά το απενεργοποιείς, και έχεις ένα κανονικό διαφορικό όπως τώρα.
δ) για off-road, δε σημαίνει οτι το κουμπώνεις και πας.... για 2-3 μέτρα θα σου χρειαστεί, για να περάσεις ένα νεροφάγωμα.
ε) το jimny θα παραμείνει jimny. Δε θα γίνει ποτέ GTI. Ξέχνα το "ορεξάτος".
στ) τα lsd όπως και το Torsen, σε οριακές καταστάσεις είναι μη προβλέψιμα. Θελει πολύ εξάσκηση για να πάρει το αποτέλεσμα που ζητάει ο οδηγός.



Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: δε θελω μπλοκε, TORSEN θελω
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 08:49 »
+1000
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: δε θελω μπλοκε, TORSEN θελω
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 10:18 »
Εγώ πάλι θα ήθελα την τοποθέτηση κεντρικού διαφορικού και ένα επιπλέον κουμπάκι που θα κάνει την τετρακίνηση (και)αυτόματη
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: δε θελω μπλοκε, TORSEN θελω
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 11:29 »
Εγώ πάλι θα ήθελα την τοποθέτηση κεντρικού διαφορικού και ένα επιπλέον κουμπάκι που θα κάνει την τετρακίνηση (και)αυτόματη

Μάλλον θα πρέπει να ψάξεις για άλλο άυτοκίνητο...

Αποσυνδεδεμένος luca

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: δε θελω μπλοκε, TORSEN θελω
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 14:26 »
Ρε μπας και μπήκα σε λάθος φόρουμ???? JIMNYclub λέει ρε παιδιά...μην τρελαίνεστε.
Και εγώ θέλω ένα όχημα με χώρους HUMMER, κινητήρα Lamborgini, επιδόσεις MCLAREN,
άνεση MERCEDES S500, 4x4 UNIMOG και κόστος 8.000 € σε 70 άτοκες δόσεις.

Τι βλέπουν τα ματάκια μου και δεν βγαίνουν να πάνε βόλτα.
THESSALONIKI mou megali Jimno...mana

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: δε θελω μπλοκε, TORSEN θελω
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 18:02 »
χαχαχαχα έχετε δίκιο..εξάλου και έτσι όπως είναι-μαμά-τα καταφέρνει πολύ καλά και δεν έχω παράπονα.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: δε θελω μπλοκε, TORSEN θελω
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 18:02 »
καλα οτι εχεις δικιο εχεις, το θεμα ειναι οτι δε νομιζω οτι μπορω να δεχτω να δωσω 1.300 Ε για κατι ιδιο με αυτο που εχω που με ενα εντελως τυπικο και απλο μηχανισμο το κλειδωνει, τι ακριβως πληρωνω; δε εχω καταλαβει. Σιγουρα καλυτερη ποιοτητα υλικου αλλα μεχρι εκει. Ενω τορσεν το υπολογιζω γυρω στα 500-700Ε και ειναι τεχνολογια οπως και να το κανουμε. Απο την αλλη και ποιος απο μας δε εχει βαλει κατι στο αμαξι του, μονο για να το βαλει ;
Ενδεικικα το τορσεν για audi 80 που πειραμε προσφατα κοστισε 580 αν θυμαμαι καλα απο την Quaife
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: δε θελω μπλοκε, TORSEN θελω
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 22:43 »
Απορώ με το 1300 που λες......

Τα μπλοκέ που έβαλα κόστισαν 520 το ένα και 504 το άλλο. Η τοποθέτηση 70-100 ευρώ έκαστο.... Ο αεροσυμπιεστής 150.

Αν μιλάς για συγκεκριμένο έμπορο-συνεργείο.... ας πρόσεχες.... Φέρε τα ARB απ' έξω όπως έκανα εγώ....ή πάρε από τον Αμοργιανό (νομίζω γύρω στα 700 το πρώτο, και κάτι λιγότερο το δεύτερο....)

Με τα λεφτά που λες βάζεις 2 μπλοκέ....

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: δε θελω μπλοκε, TORSEN θελω
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 22:50 »
Τα μπλοκέ που έβαλα κόστισαν 520 το ένα και 504 το άλλο. Η τοποθέτηση 70-100 ευρώ έκαστο.... Ο αεροσυμπιεστής 150.
μιλας για ebay ή επικοινωνησες με καποιον ξενο εμπορο; γιατι αλλαζει ετσι το θεμα
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: δε θελω μπλοκε, TORSEN θελω
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 08:14 »
Από καταστήματα στην Αμερική. Θελει ψάξιμο, γιατί συνέχεια βγάζουν προσφορές. Δε ψωνίζω ebay.

Μπορείς να βρεις από ebay, και να ανατρέξεις στη σελίδα του καταστήματος αν έχει......