Αποστολέας Θέμα: Μπαταρια...Πως?!  (Αναγνώστηκε 5268 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Μπαταρια...Πως?!
« στις: Ιανουάριος 28, 2009, 10:38 »
Μιας και μου τελιωσε η μπαταρια(επειδη ειχα ξεχασει ανοιχτα τα μικρα φωτα  87 ).....Ξερει κανεις τι μπαταρια να παρω??Και πως μπορω να την βαλω μονος μου??

Ευχαριστω!! ;D

Αποσυνδεδεμένος ZoZeFiNa

  • Jimny
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 11:17 »
γιατι να πάρεις καινούργια? ??? δεν ξαναφορτίζει η παλιά σου?

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 12:38 »
Μιας και μου τελιωσε η μπαταρια(επειδη ειχα ξεχασει ανοιχτα τα μικρα φωτα  87 ).....Ξερει κανεις τι μπαταρια να παρω??Και πως μπορω να την βαλω μονος μου??

Ευχαριστω!! ;D

Θα πας στον ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων να μετρήσει την μπαταρία. Με 2 - 3 φορές που θα εκφορτιστεί δεν καταστρέφεται. Δεν αλλάζουν τις μπαταρίες τόσο εύκολα ;)
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 14:31 »
Μιας και μου τελιωσε η μπαταρια(επειδη ειχα ξεχασει ανοιχτα τα μικρα φωτα  87 ).....Ξερει κανεις τι μπαταρια να παρω??Και πως μπορω να την βαλω μονος μου??

Ευχαριστω!! ;D

Θα πας στον ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων να μετρήσει την μπαταρία. Με 2 - 3 φορές που θα εκφορτιστεί δεν καταστρέφεται. Δεν αλλάζουν τις μπαταρίες τόσο εύκολα ;)
Aαα...Οποτε να παω να μου την ξαναγεμισουν??!

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 14:49 »
μην πας πουθενα...βαλε μπροσ με καλωδια και μετα πηγαινε μια μεγαλη ΒΟΛΤΑ και ολα κομπλε

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 15:30 »
μην πας πουθενα...βαλε μπροσ με καλωδια και μετα πηγαινε μια μεγαλη ΒΟΛΤΑ και ολα κομπλε
To εκανα αυτο..!αλλα τπτ...Πειρε λιγο ρευμα και τελος..δεν περνει εμπρος!Μηπως αδιασε τελιος?

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 15:34 »
εφοσον δεν καταστραφηκε, το αλλο αυτοκινητο που θα σου παρεχει ρευμα θα εχει αναμμενη μηχανη. Αστο 5 λεπτα να δινει ρευμα χωρις να βαλεις εσυ εμπρος. Αν δεις οτι δεν παιρνει, τοτε πηγαινε ηλεκτρολογο. Αν παρει, μια καλη βολτα με στροφες >3500 θα βοηθησει να ξαναγεμισει... (παντα εφοσον δεν εχει παθει χοντρη ζημια ετσι?)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 16:10 »
μην πας πουθενα...βαλε μπροσ με καλωδια και μετα πηγαινε μια μεγαλη ΒΟΛΤΑ και ολα κομπλε
To εκανα αυτο..!αλλα τπτ...Πειρε λιγο ρευμα και τελος..δεν περνει εμπρος!Μηπως αδιασε τελιος?

Βάλε μπροστά με άλλο αυτοκίνητο και μετά πήγαινε κατευθείαν στον ηλεκτρολόγο. Τώρα αν δεν την μετρήσεις ότι και να λέμε είναι εικασίες ;)
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος kostas_xalkida

  • Jimny
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Helital-Μπαταρίες
Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 23:30 »
Επειδη η δουλεια μου ειναι η μπαταριες κοιταξε η μπαταρια που θα παρεις <<αν εχει χαλασει η δικη σου>> να ειναι κλειστου τυπου με υγρα.Θα σου προτεινα μπαταρια κλειστου τυπου χωρις υγρα αλλα πρεπει να ταιριαζουν οι διαστασεις γιατι αυτες βγαινουν για βοιομηχανικη χρηση περισοτερο και η τιμη τους ειναι αρκετα υψηλοτερη αλλα εχεις πολλα περισοτερα + .Μην σου πουνε οτι οι μπαταριες που ειναι με το ματακι επανω δεν εχουν υγρα.Ολες αυτες εχουν.Αλλα σε καμια περιπτωση μην παρεις ανοιχτου τυπου με υγρα.Θα πρεπει συνεχεια να συμπληρωνεις και αυτες οι μπαταριες ειναι κλαυτα.Σου κανουν και ζημια στο αμαξι για πλακα οταν τρεξουν τα υγρα τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2009, 23:43 από kostas_xalkida »
www.helital.gr Τα πάντα σχετικά με την μπαταρία
www.forum.evripos4x4.gr

Κάντε και ένα like στο Facebook
https://www.facebook.com/Helital.Batteries

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 01:25 »
Επειδη η δουλεια μου ειναι η μπαταριες κοιταξε η μπαταρια που θα παρεις <<αν εχει χαλασει η δικη σου>> να ειναι κλειστου τυπου με υγρα.Θα σου προτεινα μπαταρια κλειστου τυπου χωρις υγρα αλλα πρεπει να ταιριαζουν οι διαστασεις γιατι αυτες βγαινουν για βοιομηχανικη χρηση περισοτερο και η τιμη τους ειναι αρκετα υψηλοτερη αλλα εχεις πολλα περισοτερα + .Μην σου πουνε οτι οι μπαταριες που ειναι με το ματακι επανω δεν εχουν υγρα.Ολες αυτες εχουν.Αλλα σε καμια περιπτωση μην παρεις ανοιχτου τυπου με υγρα.Θα πρεπει συνεχεια να συμπληρωνεις και αυτες οι μπαταριες ειναι κλαυτα.Σου κανουν και ζημια στο αμαξι για πλακα οταν τρεξουν τα υγρα τους.
Aυτη που ειχε το αμαξι μαμα..Ειναι με υγρα?!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 14:27 »
Επειδη η δουλεια μου ειναι η μπαταριες κοιταξε η μπαταρια που θα παρεις <<αν εχει χαλασει η δικη σου>> να ειναι κλειστου τυπου με υγρα.Θα σου προτεινα μπαταρια κλειστου τυπου χωρις υγρα αλλα πρεπει να ταιριαζουν οι διαστασεις γιατι αυτες βγαινουν για βοιομηχανικη χρηση περισοτερο και η τιμη τους ειναι αρκετα υψηλοτερη αλλα εχεις πολλα περισοτερα + .Μην σου πουνε οτι οι μπαταριες που ειναι με το ματακι επανω δεν εχουν υγρα.Ολες αυτες εχουν.Αλλα σε καμια περιπτωση μην παρεις ανοιχτου τυπου με υγρα.Θα πρεπει συνεχεια να συμπληρωνεις και αυτες οι μπαταριες ειναι κλαυτα.Σου κανουν και ζημια στο αμαξι για πλακα οταν τρεξουν τα υγρα τους.
Aυτη που ειχε το αμαξι μαμα..Ειναι με υγρα?!

Αν έχει στο πάνω μέρος 6 μικρά καπάκια που τα ξεβιδώνεις και το πλαστικό στο πλάι είναι άσπρο για να βλέπεις τη στάθμη του υγρού λέγεται ανοικτού τύπου.
Αν είναι επίπεδη στο πάνω μέρος και έχει ένα "ματάκι" κάτι σαν αυτό που βλέπεις απο την εξώπορτα...τότε είναι κλειστού τύπου. Αν είναι φορτισμένη το "ματάκι" είναι πράσινο.
Ολες έχουν υγρά απλά στις κλειστού τύπου δεν συμπληρώνεις ποτέ γι'αυτό και λέγονται έτσι.

Τα μαστόρια κακώς για εμένα λένε ότι είναι με υγρά επειδή μπορείς και τα συμπληρώνεις βγάζοντας τα καπάκια ;)
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 15:10 »
Την πειγα σημερα σε εναν μπαταρια(η οπως λεγετε  ::) )και μου ειπε θα την γεμισει θα την μετρηση και να παω απο εκει αυριο να μου πει..!

Αποσυνδεδεμένος kostas_xalkida

  • Jimny
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Helital-Μπαταρίες
Απ: Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 15:43 »
Επειδη η δουλεια μου ειναι η μπαταριες κοιταξε η μπαταρια που θα παρεις <<αν εχει χαλασει η δικη σου>> να ειναι κλειστου τυπου με υγρα.Θα σου προτεινα μπαταρια κλειστου τυπου χωρις υγρα αλλα πρεπει να ταιριαζουν οι διαστασεις γιατι αυτες βγαινουν για βοιομηχανικη χρηση περισοτερο και η τιμη τους ειναι αρκετα υψηλοτερη αλλα εχεις πολλα περισοτερα + .Μην σου πουνε οτι οι μπαταριες που ειναι με το ματακι επανω δεν εχουν υγρα.Ολες αυτες εχουν.Αλλα σε καμια περιπτωση μην παρεις ανοιχτου τυπου με υγρα.Θα πρεπει συνεχεια να συμπληρωνεις και αυτες οι μπαταριες ειναι κλαυτα.Σου κανουν και ζημια στο αμαξι για πλακα οταν τρεξουν τα υγρα τους.
Aυτη που ειχε το αμαξι μαμα..Ειναι με υγρα?!

Αν έχει στο πάνω μέρος 6 μικρά καπάκια που τα ξεβιδώνεις και το πλαστικό στο πλάι είναι άσπρο για να βλέπεις τη στάθμη του υγρού λέγεται ανοικτού τύπου.
Αν είναι επίπεδη στο πάνω μέρος και έχει ένα "ματάκι" κάτι σαν αυτό που βλέπεις απο την εξώπορτα...τότε είναι κλειστού τύπου. Αν είναι φορτισμένη το "ματάκι" είναι πράσινο.
Ολες έχουν υγρά απλά στις κλειστού τύπου δεν συμπληρώνεις ποτέ γι'αυτό και λέγονται έτσι.

Τα μαστόρια κακώς για εμένα λένε ότι είναι με υγρά επειδή μπορείς και τα συμπληρώνεις βγάζοντας τα καπάκια ;)

Πολλες μπαταριες κλειστου τυπου με υγρα με το ματακι εχουν και αυτες ταπες απο πανω αλλα στις περισοτερες τον περιπτοσεων δεν ανοιγουν να συμπληρωσεις.Δεν το παιζω εξυπνος.Μην παρεξηγηθουμε. :)
www.helital.gr Τα πάντα σχετικά με την μπαταρία
www.forum.evripos4x4.gr

Κάντε και ένα like στο Facebook
https://www.facebook.com/Helital.Batteries

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 16:11 »
Υπάρχουν και μερικές όπως η δική μου που δεν έχουν καπάκια, ματάκι ή υγρά αλλά gel. Βέβαια είναι λίγο πιο ακριβές, εχουν μεγαλύτερες διαστάσεις και για να την τοποθετήσω έφτιαξα ειδική βάση αλουμινίου.
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=20769
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρια...Πως?!
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 16:23 »
Υπάρχουν και μερικές όπως η δική μου που δεν έχουν καπάκια, ματάκι ή υγρά αλλά gel. Βέβαια είναι λίγο πιο ακριβές, εχουν μεγαλύτερες διαστάσεις και για να την τοποθετήσω έφτιαξα ειδική βάση αλουμινίου.
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=20769
Τι τιμη εχει?!