Αποστολέας Θέμα: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ  (Αναγνώστηκε 4893 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nandro

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 16
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« στις: Ιανουάριος 05, 2009, 16:36 »
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑΞΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ MONROE ADVENTURE (ΟΙ ΜΑΜΑ ΗΤΑΝ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΘΛΙΒΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΧΑΝ ΜΟΝΟ 30.000), ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΑ (ΙΣΩΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΜΕ ΤΙΣ ΘΛΙΒΕΡΕΣ ΜΑΜΙΣΙΕΣ) ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ (ΠΑΡΟΤΙ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΙΘΑΝΟΥΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥΣ ΠΙΕΣΕΩΝ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ). ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΤΑΝ ΒΡΕΙ ΜΙΚΡΗ ΕΓΚΑΡΣΙΑ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ (ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΕΛΑΦΡΑ ΣΤΡΟΦΗ ΠΕΤΑΕΙ ΚΩΛΟ), ΣΕ ΧΩΜΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΒΙΔΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΨΗΛΩΣΩ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ (ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ)? ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ (BRIDGESTONE DUELLER A/T 2 ΧΡΟΝΩΝ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ? ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΣΚΛΗΡΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΜΑΛΑΚΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ?
ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 23:44 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία nandro. Από ότι έχω διαβάσει κατά καιρούς, τα Monroe Adventure μάλλον έχουν χαρακτηριστικά μικρή διάρκεια καλής λειτουργίας (μικρότερη από έτος). ¶ρα είναι μάλλον αναμενόμενο μετά από ένα περίπου χρόνο και ειδικά αν καμιά φορά πηγαίνεις και λίγο γρήγορα σε χώμα να έχει αλλοιωθεί η συμπεριφορά τους. Λογικά λοιπόν, με αλλαγή αμορτισέρ θα διορθωθεί το πρόβλημα που σου παρουσιάζει στην οδική συμπεριφορά το Jimny σου.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 00:49 »
Νομίζω τις OME χρειάζεσαι...

Αποσυνδεδεμένος nandro

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 16
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 17:26 »
Καλή χρονία επίσης, πολύ λογική η σκέψη σου, έχεις κάποια στο μυαλό σου που θα μπορούσα να φορέσω? Τα μαμα ελατήρια μπορούν να θεωρηθούν σκληρά ή μαλακά? ΟΜΕ ποιά ακριβώς?

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 17:48 »
Νομίζω καλύτερη λύση είναι το κιτ που δίνει η εταιρία για το Jimny (αμορτισέρ+ελατήρια),
για τη χρήση που το θέλεις εσύ.

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 18:28 »
παιδες μου φαινεται οτι τα ''συνεργεια'' ψαχνουν γι αρπαχτες!!!!!
σε αναζητηση (6 συνοικιακα συνεργεια σε περιοχη βυρωνα-γλυφαδας ...λογω του οτι δυστυχως λογω γενικα ελλειψης χρονου, πρεπει να ναι κοντα στο σπιτι η στη δουλεια) προκειμενου ν αλλαξω τα μαμα αμορτισερ με MONROE ADVENTURE (τιμια κ φθηνη λυση οπως εχει χιλιοειπωθει στο φορουμ)η καλυτερη τιμη που βρηκα 220 .... εως κ 250  0_21
Aσε που ρωτησα κ για αμορτισερ τιμονιου (RANCHO ή CALMINI) ... 200 ε το φθηνοτερο! 0_21 0_21 0_21
Ειναι τα εργατικα λενε!

....κ μετα λεμε για την ''σφαχτρα'' αντιπροσωπεια.

Τελος παντων αν ξερει κανεις καποιο ''τιμιο κ φθηνο'' συνεργειο (στις περιοχες που προαναφερθηκαν) ας το προτεινει.



Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 19:13 »
Ρε Δημητρη....πηγαινε αγορασε τα αμορτισερ απο τον αντιπροσωπο κ ελα να τ'αλλαξουμε...
Σιγα το κόπο...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 19:35 »
παιδες μου φαινεται οτι τα ''συνεργεια'' ψαχνουν γι αρπαχτες!!!!!
σε αναζητηση (6 συνοικιακα συνεργεια σε περιοχη βυρωνα-γλυφαδας ...λογω του οτι δυστυχως λογω γενικα ελλειψης χρονου, πρεπει να ναι κοντα στο σπιτι η στη δουλεια) προκειμενου ν αλλαξω τα μαμα αμορτισερ με MONROE ADVENTURE (τιμια κ φθηνη λυση οπως εχει χιλιοειπωθει στο φορουμ)η καλυτερη τιμη που βρηκα 220 .... εως κ 250  0_21
Aσε που ρωτησα κ για αμορτισερ τιμονιου (RANCHO ή CALMINI) ... 200 ε το φθηνοτερο! 0_21 0_21 0_21
Ειναι τα εργατικα λενε!

....κ μετα λεμε για την ''σφαχτρα'' αντιπροσωπεια.

Τελος παντων αν ξερει κανεις καποιο ''τιμιο κ φθηνο'' συνεργειο (στις περιοχες που προαναφερθηκαν) ας το προτεινει.



Δυστηχως οπως εχουν τα πραγματα το καλυτερο ειναι να πιανουν λιγο τα χερια σου και να το κανεις μονος σου τουλαχιστον τα πιο απλα...

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 19:47 »
Ρε Δημητρη....πηγαινε αγορασε τα αμορτισερ απο τον αντιπροσωπο κ ελα να τ'αλλαξουμε...
Σιγα το κόπο...

... ας οψεται η δουλεια κ χρονος που εχω.

παντως, σ ευχαριστω πολυ Ευθυμη!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 11:18 »
παιδες μου φαινεται οτι τα ''συνεργεια'' ψαχνουν γι αρπαχτες!!!!!
σε αναζητηση (6 συνοικιακα συνεργεια σε περιοχη βυρωνα-γλυφαδας ...λογω του οτι δυστυχως λογω γενικα ελλειψης χρονου, πρεπει να ναι κοντα στο σπιτι η στη δουλεια) προκειμενου ν αλλαξω τα μαμα αμορτισερ με MONROE ADVENTURE (τιμια κ φθηνη λυση οπως εχει χιλιοειπωθει στο φορουμ)η καλυτερη τιμη που βρηκα 220 .... εως κ 250  0_21
Aσε που ρωτησα κ για αμορτισερ τιμονιου (RANCHO ή CALMINI) ... 200 ε το φθηνοτερο! 0_21 0_21 0_21
Ειναι τα εργατικα λενε!

....κ μετα λεμε για την ''σφαχτρα'' αντιπροσωπεια.

Τελος παντων αν ξερει κανεις καποιο ''τιμιο κ φθηνο'' συνεργειο (στις περιοχες που προαναφερθηκαν) ας το προτεινει.





λιανικη εχουν γυρω στα 150 ευρω, ισως κ λιγο παραπανω. αν η τιμη που σου ειπαν ειναι με εργασια, ανταλλακτικα και ευθυγραμμιση, ειναι μια χαρα.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 17:35 »
τελικα αντικατεστησα τα μαμα αμορτισερ (μονο 16.000χμ) με MONROE ADVENTURE με το ''καταπληκτικο'' κοστος 207 ε  cl
Επισης τα μαμα ΚΥΒ ειναι τελικα αεριου (γιατι ουτε στην αντιπροσωπεια δεν ηξεραν τι τυπου ειναι  bhe)

στα πρωτα χλμ... πραγματικα αλλη αισθηση, αλλο αυτοκινητο !!!!
Παρεπιττοντως, μετα απο αλλαγη αμορτισερ η ευθυγραμιση ειναι απαιτουμενη?
Γιατι το συνεργειο που το πηγα μου ειπαν οτι ειναι υπερβολη αφου δεν αλλαζει τιποτα στη γεωμετρια κι οσοι κανουν ειναι μονο για επιπλεον χρεωση η ''φιγουρα'' ??? ??? ???

Γνωματευση αναρτησιολογου ζητειται επειγοντως!

Παιζει ρολο στη αξιοπιστια των MONROE η χωρα κατασκευης ?
Τα δικα μου ήταν ΕU made.  Ψαξε το αυγο και κουρευτο !
Τελος αναφορικα με τα σχολια καποιων μελων μας για μειωμενη αξιοπιστια  των MONROE ADVENTURE (1 χρονο a105 ),  απο αναζητηση σε ξενα φορουμ  ( Αγγλια, Αυστραλια) ειδα γνωμες οπου τα θεωρουν εφαμιλα των ελληνικης αγορας ''εκθειασμενων ΟΜΕ'' και οτι η κατασκευαστρια εταιρεια ειναι η ιδια.

....αραγε μηπως παραμυθιαζομαστε ?


Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 18:53 »

Παρεπιττοντως, μετα απο αλλαγη αμορτισερ η ευθυγραμιση ειναι απαιτουμενη?
 
Αν και δεν είμαι αναρτησιολόγος ,έχω την γνώμη ότι στο Jimny δεν μπορεί να γίνει ευθυγράμιση λόγω του ότι έχει σταθερούς άξονες,
διορθώστε με οι ειδικοί αν κάνω λάθος  ;D
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 19:17 »
δε καταλαβα αν το σηκωσες ή το αφησες σε εργοστασιακο υψος το αμαξι, αλλα και στις 2 περιπτωσεις η ευθυγραμμιση ειναι απαραιτητη. ειδικα στη πρωτη περιπτωση ειναι ευκολο να το διαπιστωσεις και μονος σου, μιας και το τιμονι σου δε καθεται ευθεια.

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 19:31 »
Νομίζω ότι η αλλαγή αμορτισέρ δεν επηρεάζει την ευθυγράμμιση του αυτοκινήτου μιας και σαν εργασία (σήκωμα στο ανυψωτικό, ξεβίδωμα των παλαιών και βίδωμα των καινούριων) δεν επηρεάζει καποιο μέρος που να έχει σχέση με αυτή.
Αν η αλλαγή γίνει στα πλαίσια ένος ολοκληρωμένου suspension lift (με αλλαγή πανάρ σε ρυθμιζόμενες, μπράτσων κλπ) τότε είναι σαφέστατα απαραίτητη.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2009, 19:38 από lker »
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 22:39 »
Νομίζω ότι η αλλαγή αμορτισέρ δεν επηρεάζει την ευθυγράμμιση του αυτοκινήτου μιας και σαν εργασία (σήκωμα στο ανυψωτικό, ξεβίδωμα των παλαιών και βίδωμα των καινούριων) δεν επηρεάζει καποιο μέρος που να έχει σχέση με αυτή.
Αν η αλλαγή γίνει στα πλαίσια ένος ολοκληρωμένου suspension lift (με αλλαγή πανάρ σε ρυθμιζόμενες, μπράτσων κλπ) τότε είναι σαφέστατα απαραίτητη.







+1