Αποστολέας Θέμα: XENON  (Αναγνώστηκε 9689 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XENON
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 02:33 »
Αν ειναι ετσι ενδιαφερομαι.Περιμενω νεα σου. ;)
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: XENON
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 24, 2008, 15:42 »
@panosd θες τα bi-xenon. Οταν τα φορεσεις, φροντισε τα ρυθμισεις,  διοτι κατα πασα πιθανοτητα θα φωτιζουν... αλλου για αλλου ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος north

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
Απ: XENON
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 02:16 »
Εχω βρει κιτ απο 100ε σε μαγαζι με 1 χρονο εγγυηση μεχρι 220ε που εχω βαλει σαν οριο.

Μπορει καποιος να προτεινει μαγαζι με πμ αν υπαρχει προβλημα,στην θεσ/νικη?Η site στο

ιντερνετ για αγορα απο εκει.

Εκει που κολλαω ειναι οταν τους λεω για νερο(περασμα απο ποταμια κτλ) ολοι κανουν πισω.

STUDIO MAO. Α.ΤΟΥΜΠΑ στην Διαγόρα ,όπως κατεβαίνεις πριν φτάσεις στο φανάρι αριστερά 99 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος north

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
Απ: XENON
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 02:18 »
κομπλέ με τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XENON
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 16:22 »
Το εχω δει το μαγαζι.
Εχει Bi-xenon για jimny?Ειναι αδιαβροχα η θα μεινουμε χωρις φωτα?
Εσυ εχεις βαλει απο εκει?
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: XENON
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 21:11 »
bi-xenon σημαινει οτι η μεσαια και μεγαλη σκαλα "εξυπηρετουνται" απο μια λαμπα και απλα αλλαζει θεση ο καθρεφτης. Η τοποθετηση περιλαμβανει ενα ballast ανά λαμπα.

Οι λάμπες θα μεινουν "αδιαβροχες" όσο το φωτιστικο σωμα ειναι καλα στεγανοποιημένο ;)

Τα ballast είναι αδιαβροχα αλλιως ήδη θα ειχα προβλημα απο τα νερα, δεν γνωριζω ομως αν ειναι water resistant ή απλώς water proof. Ο ηλεκτρολογος που μου τα εβαλε, ειπε να μην βυθισω σε ποταμι τη μηχανη στο υψος που ειναι τοποθετημενα. Εκει που ειναι βεβαια, αν το βυθισω, μαλλον θα χρειαστω αλλαγη κινητηρα ;)

Εαν πας να παρεις xenon, διαβασε τις προδιαγραφες των ballast. Αν λεει water resistant, τότε εισαι -ας πουμε- καλυμμενος.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: XENON
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 21:33 »
παρτε και ενα ποστ ενος φιλου απο το tdm hellas για να ξερουμε γιατι μιλαμε οταν λεμε xenon....





Τα Xenon ΔΕΝ ειναι Xenon.

Ειναι ισως ειρωνικο το οτι ο κοσμος ονομαζει τα φωτα HID ...Xenon (Ζινον), ενω στην πραγματικοτητα οι τυπικοι λαμπτηρες αλογονου εχουν πολυ περισσοτερο αεριο Xenon μεσα!
Ο λογος απλος: το πολυ λεπτο νημα στις λαμπες αλογονου ειναι φτιαγμενο απο βολφραιμιο. Οταν θερμαινεται ακτινοβολει θερμοτητα και φως. Οταν ομως ανακαλυφθηκαν αυτοι οι λαμπτηρες ειδαν οτι καιγονταν πολυ συντομα.
Γιατι; Οταν το νημα θερμαινεται, ατομα βολφραιμιου αποκολλωνται και πηγαινουν και επικαθονται στην πιο κρυα επιφανεια του γυαλιου της λαμπας (για αυτο και οταν η λαμπα καιγεται ειναι μαυρισμενη).
Οσο πιο πολλα ατομα αποσπωνται τοσο αδυνατιζει το νημα και καποια στιγμη κοβεται.

Για να εμποδισουν την διαδικασια αυτη οι επιστημονες γεμισαν το κενο του λαμπτηρα με ευγενη αερια (μεταξυ αλλων Αργον και Ξενον) τα οποια επειδη ειχαν μεγαλυτερα ατομα εμποδιζαν εν πολλοις τα μικροτερα ατομα του βολφραιμιου να ξεφυγουν απο το νημα!

Οπως και να εχει μια τυπικη λαμπα HID εχει προσμιξεις αεριων μεταλλικων αλατων μεσα που αποσκοπουν στην αυξηση της φωτεινοτητας και πολυ λιγο Ξενον το οποιο χρησιμοποιειται κυριως στην αρχικη εκκενωση του τοξου.



Οι λαμπτηρες HID κακως λοιπον λεγονται Xenon, απλα το μαρκετινγκ ειναι τοσο δυνατο που εκανε ολο τον κοσμο να αναφερεται ετσι σε αυτες. Αυτο ξεκινησε απο τις λαμπες αλογονου πριν καποια χρονια, οταν οι πονηροι μαρκετιστες χρησιμοποιησαν το γεγονος οτι ολες οι λαμπες αυτες εχουν μεσα αεριο Ξενον και τις ονομασαν Xenon Lamps!
Παραλληλα βγηκαν στη μοδα οι λαμπες πατεντα απο την Ασια που με τη σειρα τους ισχυριζονταν οτι ειναι οι "αληθινες λαμπες Xenon" κλπ.



Ποιες ειναι οι αληθινες λαμπες HID;

Αυτα που ξερουμε ολοι ως HID φωτα ΔΕΝ ειναι αληθινα!

ΟΙ αυθεντικοι λαμπτηρες HID βγαινουν σε 2 τυπους μονο: τον D2S και D2R.
Κατασκευαζονται αποκλειστικα και μονο απο την Philips και την Osram/Sylvania και ειναι ετσι:



Δεν μοιαζουν και πολυ με αυτους που εχετε/εχουμε ετσι;
Μηπως αυτοι που ξερετε μοιαζουν περισσοτερο με αυτο; 




Αυτο ειναι μια απλη λαμπα αλογονου 9006. Ο λογος που μια λαμπα απο "κιτ HID" μοιαζει με αυτην ειναι απλος: τα κιτ HID ειναι απλα μια πατεντα που ξεκινησε στην Ασια (Ταιβαν, Κορεα και πλεον Κινα) και εξαπλωθηκε στον κοσμο. Εργοστασια κατασκευης στις παραπανω χωρες πηραν κανονικες βασεις λαμπτηρων αλογονου στους οποιους προσαρμοσαν καψουλες HID.

Ετσι ουσιαστικα παρουσιασαν ενα "υβριδιο" (η πατεντα) λαμπτηρα. Η διαχειρηση του φωτος οπως ξερετε καλα ειναι επιστημη (Οπτικη). Για να δωσει καποιος σχημα και να ελεγξει μια δεσμη φωτος χρειαζεται να υπολογισει με μαθηματικα μοντελα πολλες παραμετρους που αφορους τα οπτικα μπροστα απο τη φωτιστικη πηγη, την καμπυλωτητα του γυαλιου/κατοπτρου, την αποσταση της πηγης απο το γυαλι (εστιακο σημειο) κλπ κλπ.

Οταν λοιπον, σε ενα οπτικο συστημα που εχει σχεδιαστει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ για μια πηγη αλογονου, βαζουμε μια λαμπα ουσιαστικα πατεντα με τελειως αλλη πηγη φωτος (εκκενωση τοξου αντι για κλασσικο νημα) που μαλιστα ειναι και σε τελειως αλλη πορεια (το νημα ειναι καθετο μεσα στη λαμπα, το τοξο παραλληλο) τοτε ξεκιναμε με φαουλ απο τα αποδυτηρια!






« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2008, 21:39 από wolf »
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: XENON
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 21:43 »
τωρα οσο για το αν ειναι αδιαβροχα η οχι αυτο εχει να κανι με το καθε μηχανημα....εγω ας πουμε πηρα απο την xenonhellas στην Πατρα γιατι ο τυπος τα δινει για μηχανες και ειναι πραγματικα  ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ....2+ χρονια δεν εχουν παθει το παραμικρο...επαναλαμβανω στην μηχανη που γινωνται μουσκεμα ακωμη και οταν την πλενω....
επιδη τα εχω δωκιμασει θα παρω παλι τα συγκεκριμενα και απο τον συγκεκριμενο.....



Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: XENON
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 21:57 »
Σωστο για την ορολογια των xenon. Εξτρα πληροφοριες και εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/High-intensity_discharge_lamp

που ουσιαστικα επιβεβαιωνουν το πιο παραπανω ποστ.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: XENON
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 22:00 »
τωρα οσο για το αν ειναι αδιαβροχα η οχι αυτο εχει να κανι με το καθε μηχανημα....εγω ας πουμε πηρα απο την xenonhellas στην Πατρα γιατι ο τυπος τα δινει για μηχανες και ειναι πραγματικα  ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ....2+ χρονια δεν εχουν παθει το παραμικρο...επαναλαμβανω στην μηχανη που γινωνται μουσκεμα ακωμη και οταν την πλενω....
επιδη τα εχω δωκιμασει θα παρω παλι τα συγκεκριμενα και απο τον συγκεκριμενο.....





τα ballast ιδια δεν ειναι και για αυτοκινητο?
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: XENON
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 22:11 »
ναι...δεν διαφερουν πουθενα...και γι αυτο το λογο λεω οτι θα παρω παλι απο τον ιδιο ..γιατι τα balast τα εχω δωκιμασμενα...

υπαρχουν βεβεα και καποια που εχουν ετοιμη την καλοδιοση για συγκεκριμενα αμμαξια και μοντελα αυτων...
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος north

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
Απ: XENON
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 21:28 »
Το εχω δει το μαγαζι.
Εχει Bi-xenon για jimny?Ειναι αδιαβροχα η θα μεινουμε χωρις φωτα?
Εσυ εχεις βαλει απο εκει?

Δέν έχω βάλει ακόμα,ψήνομαι όμως γιατί έχει βάλει ένας φίλος (σε bmw)με φανταστικά αποτελέσματα.
Απο ότι ξέρω η λάμπες είναι HID 8000Κ.

Αποσυνδεδεμένος jimnakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • taz
Απ: XENON
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 21:33 »
για μενα καλυτερα ειναι τα 6000κ που εχω τα 8000κ τα εχω δοκιμαση και μοβιζουν
off-road team

Αποσυνδεδεμένος north

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
Απ: XENON
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 22:03 »
jimnakis ,έχεις κανένα πρόβλημα με την στεγανότητα,απο εφαρμογή αλλάζει τίποτα.
Για πές.

Αποσυνδεδεμένος jimnakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • taz
Απ: XENON
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 22:07 »
μεχρι στιγμης οχι τσεκαροντας τα μονο σε πλυσιμο της μηχανης που ηταν εκθεθιμενα επιτηδες
off-road team