Αποστολέας Θέμα: Θερμομετρο!  (Αναγνώστηκε 16751 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 11:09 »
καλημερα. επειδη οπως σου ειπα αλλοτε οτι εχω το ιδιο, γνωμη μου ειναι να πας σε ηλεκτρολογο γιατι το ενα κοκκινο εναι το ρευμα απο μπαταρια και το αλλο ειναι η μνημη . αν βαλεις και τα δυο στον αναπτηρα οταν θα κλεινεις το αμαξι θα χανει την ωρα γιατι θα σβηνει και αυτο. δεν μπορω να σου πω πως να τα συνδεσεις γιατι εγω το εφτιαξα σε ηλεκτρολογο. πιστευω να βοηθησα

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 12:24 »
Το ρεύμα που χρειάζεται η συγκεκριμένη συσκευή είναι ελάχιστο.
Μην ταλαιπωρείσαι και πάρε ρεύμα από το καλώδιο που δίνει ρεύμα στο cd.
Δηλαδη πρεπει να βγει η πηγη για να γινει κατι τετιο??

το VVT δεν εχεις?

η κονσολα εχει μια αναμονη για διακοπτη αριστερα απο το τασακι. αυτο ειναι για θερμαινομενα καθισματα απο οσο ξερω.

απο πισω εχει φυσα ετοιμη που δινει κανονικα ρευμα .

εγο εχω παρει ρευμα απο εκει βαζοντας τα καλωδιακια μεσα στο + και - της φυσας.

στην ακρη των καλωδιων εβαλα λιγο καλαι ωστε να μην ξεφταει το καλωδιο και να βοιηθαει να σφηνωνει πιο καλα το καλωδιο μεσα στο φυσακι. απλα τσεκαρε στην φυσα πιο καλωδιο δινει συνεχως ρευμα γιατι εχει και ενα που δινει ολις αναψουν τα φωτα.
Ναι το VVT εχω...χμ..θα το κοιταξω....

Ευχαριστω!  :)

Αποσυνδεδεμένος sallonikios1999

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 10:52 »
Γεια σε ολους.Ξερει καποιος κανενα ηλεκτρολογο που να εχει τοποθετησει σε τζιμαρο θερμομετρο εξωτερικης θερμοκρασιας και δεν ειχε καποιο προβλημαμε τον αισθητηρα λογο νερων οταν περναει απο υδατινο κωλυμα?ειμαι απο Θεσσαλονικη ευχαριστω γεια σας.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 11:51 »
Γεια σε ολους.Ξερει καποιος κανενα ηλεκτρολογο που να εχει τοποθετησει σε τζιμαρο θερμομετρο εξωτερικης θερμοκρασιας και δεν ειχε καποιο προβλημαμε τον αισθητηρα λογο νερων οταν περναει απο υδατινο κωλυμα?ειμαι απο Θεσσαλονικη ευχαριστω γεια σας.

δεν χρειαζεσαι ηλεκτρολογο για το θερμομετρο. πουλανε ενα σωρο σε μαγαζια με αξεσουαρ.

μια καλη θεση για τον αισθητηρα ειναι στον καθρεφτη. Σε πολλα αυτοκινητα τον βαζουν ειτε στον καθρεφτη ειτε στον μεσα μερος του μπροστα προφυλακτηρα.

φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 16:55 »
Γεια σε ολους.Ξερει καποιος κανενα ηλεκτρολογο που να εχει τοποθετησει σε τζιμαρο θερμομετρο εξωτερικης θερμοκρασιας και δεν ειχε καποιο προβλημαμε τον αισθητηρα λογο νερων οταν περναει απο υδατινο κωλυμα?ειμαι απο Θεσσαλονικη ευχαριστω γεια σας.

δεν χρειαζεσαι ηλεκτρολογο για το θερμομετρο. πουλανε ενα σωρο σε μαγαζια με αξεσουαρ.

μια καλη θεση για τον αισθητηρα ειναι στον καθρεφτη. Σε πολλα αυτοκινητα τον βαζουν ειτε στον καθρεφτη ειτε στον μεσα μερος του μπροστα προφυλακτηρα.



Πατριωτη, αυτο να κανεις...συμφωνω και εγω!!
+1
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος sallonikios1999

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 18:37 »
Γεια και παλι.Το οτι πουλανε ενα σωρο στα μαγαζια το ξερω,αλλα απο καποιους αλλους που γνωριζω και σωστη ενδειξη δεν ειχαν και χρονο ζωης δεν ειχαν και απο ντιζαιν κλαφτα.Η ενδειξη που ειναι και πιο βασικο εδειχνε μεχρι και 10 βαθμους διαφορααπο την πραγματικη.Οπου πραγματικη οι μετρησεις ηταν απο ενα vitara ενα rav και ενα ford.Eκτος απο αυτο δεν θα ηθελα κατι με μπαταριες αλλα με συνδεση στο κυκλωμα του αυτοκινητου.Ευχαριστω πολυ γεια σας.

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 18:36 »
Καλησπερα παιδια,
σήμερα ευκαιρησα και εγω να περασω το θερμομετρο που ειχα παρει απο τα γνωστα σουπερμαρκετ. Ο αισθητηρας μπήκε στη βάση του καθρεπτη, απο την εξωτερικη πλευρα της πορτας και το ιδιο το θερμομετρο το μαγκωσα μεσα στο τασακι. Φαινονται ετσι οι ενδειξεις πολυ καλα και δεν ενοχλει. Και ναι, επιτελους εχω και ρολόι  ;D (Το δικο μου ραδιοσιντι ειναι απο τα πρωτα μοντελα και δεν εχουν στο DISP ρολοι).



Αυτο που ήθελα να κανω, ειναι να βαλω ενα λεντακι ωστε να φωτιζεται το βραδυ, στο χωρο που ειναι το κουμπι για τα θερμαινομενα καθίσματα. Διαβασα εδω στο φορουμ οτι απο πίσω υπαρχει ετοιμη αναμονή. Δυστυχως, στο δικο μου αυτοκινητο δεν υπήρχε κάτι τέτοιο. Από που θα μπορούσα να πάρω ρεύμα για ενα λεντακι ώστε να ανάβει μόνο όταν ανάβουν και τα φώτα; Κάποιο καλώδιο κοντά που φωτίζει τα όργανα για τον κλιματισμό μήπως;

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 18:56 »
Σχεδόν off topic..Σε ποιά μοντέλα υπάρχει ρολόι στο ραδιοσιντί? Εγώ έχω το 2 din σε vvt 2006...
Όσο για το θερμόμετρο εγώ σκέφτομαι πατέντα για να το κολλήσω στο λαιμό απο τον καθρέπτη ώστε να το βλέπω όταν ανάβω την πλαφονιέρα..(silvercrest-lidl έχω και εγώ)...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 19:04 »
Σχεδόν off topic..Σε ποιά μοντέλα υπάρχει ρολόι στο ραδιοσιντί? Εγώ έχω το 2 din σε vvt 2006...
Όσο για το θερμόμετρο εγώ σκέφτομαι πατέντα για να το κολλήσω στο λαιμό απο τον καθρέπτη ώστε να το βλέπω όταν ανάβω την πλαφονιέρα..(silvercrest-lidl έχω και εγώ)...

Εχεις ρολόι...  :)

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 20:14 »
Σχεδόν off topic..Σε ποιά μοντέλα υπάρχει ρολόι στο ραδιοσιντί? Εγώ έχω το 2 din σε vvt 2006...
Όσο για το θερμόμετρο εγώ σκέφτομαι πατέντα για να το κολλήσω στο λαιμό απο τον καθρέπτη ώστε να το βλέπω όταν ανάβω την πλαφονιέρα..(silvercrest-lidl έχω και εγώ)...

Εχεις ρολόι...  :)
+1000
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 20:29 »
παιδια ειναι αξιοπιστο ως προς την θερμοκρασια του lidl?ειχα παει και εγω να το παρω αλλα ειχε εξαντληθει!!!
τελικα εβαλα απ΄το jambo απ΄τα ειδη bebe και ειναι εγγυημενα 99% αξιοπιστο!!!!!!!!!
το μονο κακο ειναι ασπρο και ετσι το εχω βαλει πανω απ΄τον καθρεπτη.απο ομορφια δεν λεει και πολλα αλλα τουλαχιστον μου δειχνει σωστα.
πιστεψτεμε οτι για να καταληξω εκει εχω αλλαξει παρα πολλα,με φωτακια με ρολογακια κτλ.

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΨΟΝΙΟ!!!! lol
πολλοι φιλοι με εχουν παρει στο ψιλο... ha

ξεχασα,τον αισθητηρα τον εχω βγαλει στον καθρεπτη του συνοδηγου. ;)

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 20:46 »
Σχεδόν off topic..Σε ποιά μοντέλα υπάρχει ρολόι στο ραδιοσιντί? Εγώ έχω το 2 din σε vvt 2006...
Όσο για το θερμόμετρο εγώ σκέφτομαι πατέντα για να το κολλήσω στο λαιμό απο τον καθρέπτη ώστε να το βλέπω όταν ανάβω την πλαφονιέρα..(silvercrest-lidl έχω και εγώ)...

Πού-Πώς???

Εχεις ρολόι...  :)
+1000
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 21:19 »
 
[/quote]

Πού-Πώς???

Εχεις ρολόι...  :)
[/quote]
+1000
[/quote]
[/quote]
Εχει, πάτα το DISP πάνω δεξιά
http://img59.imageshack.us/img59/3317/15022010434.jpg
Εκτός αν έχεις διαφορετικό ραδιοσιντι  ha
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 21:41 »
...και αν δειχνει 0:00 δεν το εχεις ρυθμίσει, δες τις οδηγίες. (αν τις ειχες δει βεβαια θα ηξερες οτι εχει ρολόι...   ;D  ) Και εγω μετα απο κανα χρονο τις ειδα. Και ελεγα πως ρυθμιζεται το ρολόι, πως ρυθμίζεται... Τελικα τα βιβλιαρακια οδηγιών ειναι η υστατη λυση....  (αλλα θα επρεπε να ειναι το πρωτο πραγμα που κοιταμε...)  lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 22:19 »
Αυτο που ήθελα να κανω, ειναι να βαλω ενα λεντακι ωστε να φωτιζεται το βραδυ, στο χωρο που ειναι το κουμπι για τα θερμαινομενα καθίσματα. Διαβασα εδω στο φορουμ οτι απο πίσω υπαρχει ετοιμη αναμονή. Δυστυχως, στο δικο μου αυτοκινητο δεν υπήρχε κάτι τέτοιο. Από που θα μπορούσα να πάρω ρεύμα για ενα λεντακι ώστε να ανάβει μόνο όταν ανάβουν και τα φώτα; Κάποιο καλώδιο κοντά που φωτίζει τα όργανα για τον κλιματισμό μήπως;


Παρε ρευμα απο τον αναπτηρα κατευθειαν.Βγαζει ακριβως 12volt. ;)
Εγω απο τον αναπτηρα πηρα ρευμα για το θερμομετρο μου και αναβει οταν γυρισω το κλειδι στη μιζα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!