Αποστολέας Θέμα: Μπλοκέ διαφορικά  (Αναγνώστηκε 43791 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 19, 2006, 20:14 »
To LSD / Locker, ανάλογα τι προτιμάς να βάλεις, είναι για μην κολλήσεις...

Ο εργάτης χρησιμοποιείται όταν κολλήσεις...

Εγώ με το LockRight, ένα χρόνο και τώρα, είμαι καταευχαριστημένος, και άσε τον καθένα να λέει, ότι κλοτσάει, χτυπάει, γαυγίζει, παραψήνει την ομελέτα, παραμιλάει στο κρεβάτι...

Κανείς απ όσους το λένε, δεν το έχει φορέσει, και δεν έχει ιδέα πώς δουλεύει στο δρόμο...

Με έχει σώσει ουκ ολίγες φορές, από φάσεις που με ανοικτό διαφορικό, θα ήμουν ή τετακέ στην καλύτερη, ή σε κανένα γκρεμό στη χειρότερη...

Πρόσφατα έβαλε κ άλλο ένα Jimny εδώ στα Χανιά, LockRight πίσω και πραγματικά, δεν το περίμενε ότι θα πηγαίνει έτσι το αυτοκίνητο...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 08:27 »
Εγώ με το LockRight, ένα χρόνο και τώρα, είμαι καταευχαριστημένος, και άσε τον καθένα να λέει, ότι κλοτσάει, χτυπάει, γαυγίζει, παραψήνει την ομελέτα, παραμιλάει στο κρεβάτι...
Κανείς απ όσους το λένε, δεν το έχει φορέσει, και δεν έχει ιδέα πώς δουλεύει στο δρόμο...

 _warning> Κατα τη γνωμη μου, ισως, η πιο μεγαλη αληθεια που γραφτηκε ποτε σε forum!!! yes supr 185.gif
Eιναι γεγονος, οτι σε πολλα forum, γραφονται πολλα παρομοια, για διαφορα "αντικειμενα" απο ανθρωπους που απλα τα γνωριζουν θεωρητικα... 0_21 0_21 0_21 
Ομως, μαλλον δεν ειναι ετσι... no1 no1 no1 no_1 no_1 no_1
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος KΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 13:11 »
Δεν ξέρω τι γινεται στα forum ή απο άλλους ανθρώπους, πιθανότατα πολλοί που εκφέρουν γνώμη να ειναι
θεωρητική ή γνώμη κάποιου άλλου χωρίς να εχουν δική τους άποψη.
Επειδή στο συγκεκριμένο θέμα εγραψα την αποψή μου, θεωρώ οτι είναι απλούστευση...και γενικευση...
να λεμε οτι κανεις δεν ξέρει (παρα μόνο εμεις) πως λειτουργεί ή τι κάνει το Lockright και τα παρόμοιας λειτουργίας μπλοκέ!
Συγκεκριμένα εχω οδηγήσει 4 διαφορετικά αυτοκίνητα (φίλων μου και του αδελφού μου)
πρίν και μετά την τοποθέτηση Lockright...και είδα εμφανή αλλαγή στην οδηγική συμπεριφορά!
Τώρα αν είμαι χεράς ή το συνήθισα ή θέλω να διαλαλήσω οτι αυτό είναι το φθηνότερο και το καλύτερο
επειδή το φόραω εγω, αυτό ειναι αλλου παπα ευαγγέλιο!
Kαι δεν με ψήνει οτι το Lock right θα κάνει το αυτοκίνητο μου πιο φιλικό και πιο ασφαλές στο δρόμο
για καθημερινή χρήση!

Κάποιος που δοκίμασε και απλα εχει διαφορετική γνώμη
για να μην τα κάνουμε και ολα ισωμα... ::)
Πάρε φόοοοραααα ρεεεε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 13:35 »
Kωνσταντινε, δεν διαφωνω καθολου με αυτο που λες... roc2
Απλα, αντιτιθεμαι σε καποιους "ξερολες" ;) που... μαλλον τους εχεις γνωρισει και εσυ...στο παρελθον... sfr και οι οποιοι εχουν αποψη για ολους και για τα παντα, επειδη καποιος φιλος του παππου της ξαδερφης της γκομενας του, του ειχε πει καποτε, κατι...
Επομενως, καταλαβαινεις και εσυ, ποσο σοβαρη ειναι η αποψη αυτων των "καποιων"...!  Για αυτο το λεω, φιλε....
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος kyr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
  • Θεσσαλονίκη
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 14:11 »
Βέβαια η προσφορά της http://www.x-treme-4x4.gr/ είναι πειρασμός.  999 ευρώ το ένα ARB, 1.599 τα δύο.

?στα να πάνε...
Και με ΦΠΑ και με τοποθέτηση παρακαλώ  :o
Χρήστος Κυριακόπουλος

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 15:22 »
Δεν ξέρω τι γινεται στα forum ή απο άλλους ανθρώπους, πιθανότατα πολλοί που εκφέρουν γνώμη να ειναι
θεωρητική ή γνώμη κάποιου άλλου χωρίς να εχουν δική τους άποψη.
Επειδή στο συγκεκριμένο θέμα εγραψα την αποψή μου, θεωρώ οτι είναι απλούστευση...και γενικευση...
να λεμε οτι κανεις δεν ξέρει (παρα μόνο εμεις) πως λειτουργεί ή τι κάνει το Lockright και τα παρόμοιας λειτουργίας μπλοκέ!
Συγκεκριμένα εχω οδηγήσει 4 διαφορετικά αυτοκίνητα (φίλων μου και του αδελφού μου)
πρίν και μετά την τοποθέτηση Lockright...και είδα εμφανή αλλαγή στην οδηγική συμπεριφορά!
Τώρα αν είμαι χεράς ή το συνήθισα ή θέλω να διαλαλήσω οτι αυτό είναι το φθηνότερο και το καλύτερο
επειδή το φόραω εγω, αυτό ειναι αλλου παπα ευαγγέλιο!
Kαι δεν με ψήνει οτι το Lock right θα κάνει το αυτοκίνητο μου πιο φιλικό και πιο ασφαλές στο δρόμο
για καθημερινή χρήση!

Κάποιος που δοκίμασε και απλα εχει διαφορετική γνώμη
για να μην τα κάνουμε και ολα ισωμα... ::)


Προσπερνώντας το ειρωνικό στυλάκι και τους χαρακτηρισμούς μια και δε με γνωρίζεις...

Εγώ το φοράω ένα χρόνο, και το χω αγαπήσει... Έτσι απλά...

Αν τώρα εσύ θεωρείς, ότι το παίζω "ξερόλας", "χεράς", και τα παραπάνω, γνώμη σου, ξαναλέω όμως, δε με γνωρίζεις.
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος ΤζέτζηςΝ15

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 16:01 »
Ίσως ο Μπούμπης θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο, αν κ για τα διαφορικά που κατασκευάζει δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια από άποψη απόδοσης και αντοχής, και δεν θα εμπιστευόμουν τόσο έυκολα μια λύση - πατέντα...

Αν θυμάμαι καλά κατασκευάζει - μεταποιεί 2 εκδόσεις δισκάτου διαφορικού, μια φθηνή και μία ακριβή...


Παίζει ρόλο το πόσους πλανήτες έχει το διαφορικό του αυτοκινήτου για το αν αυτό μπορεί να μετατραπεί σε μπλοκέ ή όχι. Πάντως κι εγώ έχω ακούσει από αρκετούς ότι τα συγκεκριμένα μπλοκέ "χαλαρώνουν" γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 16:12 »
Συνάδελφοι.....ψυχραιμία....
Φίλε Jericho, εγώ δεν τα εξέλαβα σαν "ειρωνικό στυλάκι" τα γραφόμενα του Κων/νου (χωρίς να τον γνωρίζω καθόλου) περισσότερο σαν κούραση και λίγο αγανάκτηση θα το έλεγα...

Φίλε Κων/νε Βασιλειάδη, τα forum αυτό το σκοπό εξυπηρετούν.....την ανταλαγή απόψεων μεταξύ των χρηστών...
Δεδομένου του οτι "επαγγελματίες οδηγοί αγώνων" και καθηγητές ειδικών πανεπιστημίων ...δεν απαντούν ...συχνά  σε ένα forum είμαστε υποχρεωμένοι να ακούμε τις γνώμες όσων έχουν τη διάθεση να γράψουν, άλλων περισσότερο και άλλων καθόλου ειδικών... Εσύ είσαι ο κριτής των γραφόμενων... Κανείς δε σε υποχρεώνει να ακολουθήσεις τη μία ή την άλλη τακτική... Για να αποκτήσεις εμπεριστατωμένη άποψη ή πληρώνεις (για να το αγοράσεις-δοκιμάσεις) ή απευθύνεσαι απ' ευθείας στους ...ειδικούς (πού να τους βρείς όμως... ) .

Θα παραθέσω κι εγώ τη δική μου γνώμη όσον αφορά το συγκεκριμένο προιόν...
Η λύση του Lockright θα ήταν πιστεύω ιδανική ΕΑΝ υπήρχε τρόπος να μπορείς να το θέτεις ΕΚΤΟΣ λειτουργιας...κατα βούλησιν. Η τιμή του είναι άκρως δελεαστική η χρησιμότητά του όμως σε συγκεκριμένες καταστάσεις αμφιλεγόμενη... Κάτω απο κάποιες συνθήκες γίνεται επικίνδυνο... Εαν δε υπολογίσουμε πως το αυτοκίνητο μπορεί να το οδηγεί και άλλος λιγότερο έμπειρος (πχ σύζυγος) τότε είναι έως απαγορευτικό...  a105 a105 a105

Απο την άλλη, είναι τυχαίο πως όλοι οι αγωνιζόμενοι τοποθετούν στα αυτοκίνητά τους air lockers ?
(ειδικά στις τιμές προσφοράς που αναφέρθηκαν παραπάνω της x-treme-4x4 )

Υ.Γ. Πρίν λίγο υπογράφηκε και η συμφωνία για την προμήθεια των παραπάνω lockers έπειτα απο έντονες διαβουλεύσεις με τον ...Υπουργό  j12 j12 j12




.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 16:26 »
Παίζει ρόλο το πόσους πλανήτες έχει το διαφορικό του αυτοκινήτου για το αν αυτό μπορεί να μετατραπεί σε μπλοκέ ή όχι. Πάντως κι εγώ έχω ακούσει από αρκετούς ότι τα συγκεκριμένα μπλοκέ "χαλαρώνουν" γρήγορα.

Μήπως εννοείς το πόσους δορυφόρους έχει...?

Πλανήτες θα έχει δύο, ένα για κάθε ημιαξόνιο...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος KΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 16:41 »
Kατ' αρχην φίλε Jericho δεν υπάρχει ειρωνικό στυλάκι εκ μέρους μου και αυτό ειτε σε ξέρω ειτε οχι.
Σέβομαι τη γνώμη σου ετσι και αλλίως, πόσο μάλλον οταν εχεις αποψη απο προσωπική εμπειρία.
Ομως γράφεις τη γνώμη σου για το συγκεκριμένα θέμα και το ιδιο εχουν κάνει πριν από σένα
και κάποιοι αλλοι και διατυπωνεις το εξής

Εγώ με το LockRight, ένα χρόνο και τώρα, είμαι καταευχαριστημένος, και άσε τον καθένα να λέει, ότι κλοτσάει, χτυπάει, γαυγίζει, παραψήνει την ομελέτα, παραμιλάει στο κρεβάτι...

Κανείς απ όσους το λένε, δεν το έχει φορέσει, και δεν έχει ιδέα πώς δουλεύει στο δρόμο...

Που το μεταφράζω ως: Eγω το χρησιμοποιώ, ειμαι ευχαριστημένος
και οποιος διατυπωνεις το αντιθετο για το πόσο καλό ειναι το συγκεκριμένο μαραφέτι
δεν ξέρει τι λέει, γιατι δεν το έχει δοκιμάσει ή γιατι δεν ξέρει πως λειτουργει ή και για τα δύο μάζι!

Aυτό μήπως είναι λίγο απαξιωτικό για αυτά που εχουν γράψει οι προηγουμενοι που διαφωνούν μαζί σου???

Αν έλεγες απλά τη γνώμη σου χωρίς (αθελά σου πιστευω) να απαξίωνες αυτές των προηγούμενων
δεν θα ήταν καλύτερα???

Τωρα φίλε Teo-Jimny αν τo Lockright γινόταν τελειο αν είχε την δυνατότητα οn/off συμφωνώ μαζί σου...
γιατι αυτό ειναι το μοναδικό του μειονέκτημα cl
Πάρε φόοοοραααα ρεεεε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΤζέτζηςΝ15

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 16:48 »
Παίζει ρόλο το πόσους πλανήτες έχει το διαφορικό του αυτοκινήτου για το αν αυτό μπορεί να μετατραπεί σε μπλοκέ ή όχι. Πάντως κι εγώ έχω ακούσει από αρκετούς ότι τα συγκεκριμένα μπλοκέ "χαλαρώνουν" γρήγορα.

Μήπως εννοείς το πόσους δορυφόρους έχει...?

Πλανήτες θα έχει δύο, ένα για κάθε ημιαξόνιο...
Μου τα είχε εξηγήσει κάποτε ένας μηχανικός,αλλά μάλλον κάπου τα έχω μπερδέψει.... Ίσως με τον όρο πλανήτες να εννοούσε κάτι άλλο,γι' αυτό και επιφυλάσσομαι αν αυτό που λέω είναι σωστό. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, νομίζω πως είχε μιλήσει για διπλούς κώνους πλανητών,οπότε έχεις δίκιο! ;D

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 19:00 »
Υ.Γ. Πρίν λίγο υπογράφηκε και η συμφωνία για την προμήθεια των παραπάνω lockers έπειτα απο έντονες διαβουλεύσεις με τον ...Υπουργό  j12 j12 j12

Καλοφόρετα, σε ζηλεύω, ο δικός μου υπουργός ούτε να ακούσει δε θέλει. Θα κάνω ανασχηματισμό μου φαίνεται. lol

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 19:09 »
Υ.Γ. Πρίν λίγο υπογράφηκε και η συμφωνία για την προμήθεια των παραπάνω lockers έπειτα απο έντονες διαβουλεύσεις με τον ...Υπουργό  j12 j12 j12

Καλοφόρετα, σε ζηλεύω, ο δικός μου υπουργός ούτε να ακούσει δε θέλει. Θα κάνω ανασχηματισμό μου φαίνεται. lol

Θα σου έλεγα να κανεις....κουμπαρά lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΩΛΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • www.υπολογισιμο ατομο.com
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 20:33 »
Υ.Γ. Πρίν λίγο υπογράφηκε και η συμφωνία για την προμήθεια των παραπάνω lockers έπειτα απο έντονες διαβουλεύσεις με τον ...Υπουργό  j12 j12 j12

Καλοφόρετα, σε ζηλεύω, ο δικός μου υπουργός ούτε να ακούσει δε θέλει. Θα κάνω ανασχηματισμό μου φαίνεται. lol

Θα σου έλεγα να κανεις....κουμπαρά lol lol lol lol

Εγω θα σου ελεγα να γινεις ... προεδρος... lol
.......εγγύηση......

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Μπλοκέ διαφορικά
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 21:48 »
Εγω θα σου ελεγα να γινεις ... προεδρος... lol

Πρόεδρος είμαι:
Πρόεδρος B.R.A.T. Υγραερίου & Λοιπών Αερίων
Πρόεδρος B.R.A.T. Υγειονομικού.
Πρόεδρος B.R.A.T. περιφέρειας Ηπείρου.

Μπλοκέ δεν έχω.