Αποστολέας Θέμα: OFF-ROAD ARMORY's KIT!  (Αναγνώστηκε 4432 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« στις: Νοέμβριος 18, 2008, 10:52 »
Ρε παίδες να ρωτησω...στο παρακατω λινκ(το οποιο ειχε βαλει σε αλλο ποστ ο φίλτατος Σπύρος..), ανάμεσα σε όλα τα άλλα εχει και ενα kit για 3'' σήκωμα για jimny..
http://www.offroad-armory.com/suzukisuspension.html

Ξέρει κανεις κάτι?Θα είναι αξιόπιστο άραγε αυτο?Γιατι σαν τιμή καλό μου φαίνεται... lol

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 13:07 »
Τα προηγούμενα μπράτσα που είχε ήταν καλύτερα σαν κατασκευή (Η), αυτά τα βλέπω σαν του Βέλγου (DGTuning), βέβαια είναι θετικό το γεγονός ότι δίνουν διαφορετικό setup για διαφορετικό ύψος, μια δομική θα μας πείσει... :)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 13:18 »
Το θέμα ειναι ποιος θα τα δοκιμασει???Εγω παντως λεω για την αναρτηση Αντωνη...Αραγε να το εχει δοκιμασει κανεις αυτο το σετ?...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 13:30 »
Το θέμα ειναι ποιος θα τα δοκιμασει???Εγω παντως λεω για την αναρτηση Αντωνη...Αραγε να το εχει δοκιμασει κανεις αυτο το σετ?...
Δε νομίζω...πάντως τα Ironman αμορτισέρ που δίνει είναι απ' όσο γνωρίζω σκληρά, για τα ελατήρια δεν ξέρω, σαν πακέτο η τιμή πάντως είναι καλή (δεν ξέρω βέβαια πόσο είναι τα μεταφορικά)...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 13:36 »
Και εγω ετσι ξερω ρε Αντωνη για τα αμορτισερ...απλα ελεγα μηπως σαν κιτ ειναι λιγο ανθρωπινο...γιατι αν ειναι να ριξω τις πετρες που δεν εχω ακομα στα νεφρα....αστο.... lol lol

Αποσυνδεδεμένος thestavros007

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 21:30 »
http://shropshire-suzuki.co.uk/forum

Πολυ καλο forum, αξιζει να ριξετε μια ματια, Rob λεγεται ο κατασκευαστης του κιτ ή THE-OFFROAD-ARMOURY για το forum  ha.
Μπορειτε να τον ρωτησετε οτι θελετε για το κιτ, απανταει αμεσως και ειναι πολυ κατατοπιστικος! Απο τιμη τον ρωτησα και ειπε πως μαζι με το body-lift κανει δωρο τα μεταφορικα για Ελλάδα! Λεει επισης πως το body-lift ειναι 100% ασφαλες και νομιμο στην Αγγλια. Το κιτ ειναι διαθεσιμο και χωρις τα αμορτισερ τα οποια απ' οτι φαινεται ειναι ενα κλικ κατω απο τα ΟΜΕ και χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια δεν νομιζω να ειναι πολυ σκληρα (οπως rancho-calmini-procomp τα οποια βγαινουν και απ' το ιδιο εργοστασιο με μοναδικη διαφορα στο αυτοκολλητο!).
Εμενα παντως μου αρεσε, φαινεται αρκετα μελετημενο αν και μια δοκιμη θα λυσει ολες τις αποριες.
Οσο για τα μπρατσα αυξανουν και το μεταξονιο 2εκ. και ετσι ερχεται το ελατηριο στα ισια του, βελτιωνεται η σταθεροτηρα(θεωρητικα) και δημιουργειται περισσοτερος χωρος για μεγαλυτερα λαστιχα.
Metalaxe γιατι θεωρείς χειροτερη αυτη την κατασκευη των μπρατσων? Δεν μπορω να καταλαβω τι μειονεκτημα εχουν και ακομα και του Βελγου για τα οποια ακουγονται πολλα δεν εχω ακουσει να εχουν σπασει η κατι τετοιο (τα καινουρια τουλαχιστον).
Χμμμμμμμμμμμμ...  ::) :) ;) :( :'(

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 21:38 »
Δεν ξέρω τι αντοχή έχουν τα καινούργια (αρκετά παλιά είχαν σπάσει) μπράτσα του βέλγου (ο καιρός θα δείξει) αλλά σίγουρα δε μπορούν να συγκριθούν σε αντοχή με αυτά του Ξανθού ή τα προηγούμενα του off-road armory τα οποία είναι "Η", ίδωμεν...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος thestavros007

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 21:41 »
Αμα του Ξανθου ειναι καλυτερα τοτε γιατι εχεις του Βελγου???? Ε??? και μας το παιζεις και αναρτησιολογος! τς τς τς....  ha ha ha ha
Παντως σοβαρα τωρα δεν νομιζω να ειναι "σαπια"
και δεν ξερω και κατα ποσο η σχεδιαση ενος μπρατσου (αναρτησης ετσι?) επηρεαζει τη διαδρομη της αναρτησης. μηπως δηλαδη του Ξανθου μειώνουν τις διαδρομες? αν και το θεωρω λιγο απιθανο

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 23:21 »
Ρε συ Σταυρο είπες κάτι που με έβαλε σε σκέψη...

''Οσο για τα μπρατσα αυξανουν και το μεταξονιο 2εκ. και ετσι ερχεται το ελατηριο στα ισια του, βελτιωνεται η σταθεροτηρα(θεωρητικα)....''

Και ερωτω...Εγω εχω μια απλη τεσσαρα αναρτηση ΟΜΕ με λαστιχο που αντε να δινει αλλους δυο ποντους ύψους.Μπροστα ιδιαιτερα δεξια...τα μπρατσα τα μαμα σαν να είναι πολυ μακρια...και το ελατηριο δεν έρχεται ουτε καν κάθετα κ πέρνει μια κλίση προς τα εμπρός...Αυτο πως εξηγειται...σορρυ για το οφφ-τοπικ...


Και...στο θέμα μας....Το κιτ αυτο με τι αμορτισερ μπορει να το ταιριάξει κανεις αν πουμε οτι δε βαζουμε τα δικα του??

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 08:44 »
Αμα του Ξανθου ειναι καλυτερα τοτε γιατι εχεις του Βελγου???? Ε??? και μας το παιζεις και αναρτησιολογος! τς τς τς....  ha ha ha ha
Καλό... :D :D :D :D
Όταν πήρα του βέλγου, ο Ξανθός δεν είχε βγάλει δικά του, άσε που να σου πω την αλήθεια δε μου αρέσουν και πολύ οπτικά του Αντρέα... ::)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος KΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 10:35 »
Τα μπράτσα του Βέλγου είχαν όντως σπάσει σε μερικούς (2-3 ξέρω)
και έβγαλε ενισχυμένα τα οποία και αντικατέστησε, σε συνεργασία
με την X-treme, σε όσους είχαν τα παλιότερα.

Την αντικατάσταση την είχα κάνει και εγώ χωρίς να έχω
πρόβλημα με τα πρώτα μπράτσα.
Και οφείλω να ομολογήσω ότι από τα χρόνια που ασχολούμαι
ήταν και η πιο επαγγελματική συμπεριφορά που έχω συναντήσει.
Πάρε φόοοοραααα ρεεεε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 20:44 »
ρε παιδια ξεμπερδεψτε με λιγο ποιος ειναι ο ξανθος και ποιος ο βελγος ?? εγω ειδα την σχετικη σελιδα του αρμουρ για αναρτηση 3 και 4,5 ιτζων και εστειλα και μαιλ για εχτρα ενημερωση πιανου τα μπρατσα σπανε ?? ειναι σκληρη η αναρτηση το αμαξι τσουλαει καθολου στο δρομο η ειναι αποκλειστικα για εκτος δρομου χρηση ??

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 08:34 »
ρε παιδια ξεμπερδεψτε με λιγο ποιος ειναι ο ξανθος και ποιος ο βελγος ?? εγω ειδα την σχετικη σελιδα του αρμουρ για αναρτηση 3 και 4,5 ιτζων και εστειλα και μαιλ για εχτρα ενημερωση πιανου τα μπρατσα σπανε ?? ειναι σκληρη η αναρτηση το αμαξι τσουλαει καθολου στο δρομο η ειναι αποκλειστικα για εκτος δρομου χρηση ??
1. Αντρέας Ξανθός - http://www.xmc.gr - πολύ γερή κατασκευή, δεν έχει ακουστεί κανένα παράπονο μέχρι στιγμής
2. Βέλγος - http://www.dgtuning.com - τα παλιά μπράτσα δεν ήταν πολύ γερά, μερικά είχαν σπάσει. Τα αντικατέστησε με καινούργια πιο ενισχυμένα, μέχρι στιγμής δεν έχουν ακουστεί παράπονα για τα καινούργια

Τα μπράτσα δεν έχουν να κάνουν με το πόσο σκληρή είναι η ανάρτηση, αυτό είναι δουλειά των ελατηρίων/αμορτισέρ, επίσης δεν έχει σχέση με την εκτός/εντός δρόμου χρήση.
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 22:26 »
ευχαριστω για τη διευκρινιση Μetalaxe συμφωνω απολυτα οτι τα μπρατσα δεν κανουν σκληρο η μαλακο το αυτοκινητο απλα  ρωτησα αν ξερει κανεις αν το κιτ με 4,5ι ιντζες που δινει η αρμουρ η το αντοιστοιχο της dg κανει και για χρηση στο δρομο ?? υπαρχει κανεις εδω που εχει φορεσει καποιο απο τα παραπανω κιτ ?? δεν βλεπω στα κιτ τους καποια προβλεψη για την αντιστρεψτικη ??

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: OFF-ROAD ARMORY's KIT!
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 06, 2011, 10:57 »
έχουμε κανένα νέο σχετικά  με το κίτ 4,5" τησ offroad armoury??
τόχει φορέσει κανείς,??
SUZUKI!!!!