Αποστολέας Θέμα: τι γνωμη εχεται για τα procomp??  (Αναγνώστηκε 4340 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« στις: Νοέμβριος 12, 2008, 01:07 »
Εφτασε η ωρα για αλλαγη των καταπληκτικων ΟΜΕ και θα ηθελα την γνωμη για τα procomp +6.Tα ΟΜΕ ηταν +4 Θα χρειαστουν τιποτα αλλαγες??
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 08:42 »
Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις παλαιότερα post θα βρεις αρκετές απόψεις για τα ProComp, συνοπτικά η δική μου άποψη είναι ότι δεν είναι ότι καλύτερο (υποθέτω ότι μιλάς μόνο για αμορτισέρ αλλά και τα ελατήρια τα ίδια και χειρότερα είναι).
Από πλευράς οδηγικής συμπεριφοράς είναι κούτσουρο και από πλευράς ποιότητας κατασκευής είναι μια από τα ίδια με τα ΟΜΕ (τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή), αν έχεις φίλο οδοντίατρο ή πέτρες στα νεφρά βάλτα... lol lol lol
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 11:20 »
Ρε Στέφανε, πόσο καιρό τα έχεις τα ΟΜΕ και θέλεις να τα αλλάξεις?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 11:31 »
Στέφανε την ίδια απορία με το verse είχα και εγώ. Για ποιο λόγο αποφάσισες να προχωρήσεις σε αυτή την αλλαγή? Εννοείται φυσικά ότι δεν έχει ανακριτικό στυλ η ερώτηση μου. Απλά, πρόσφατα έβαλα και εγώ την ΟΜΕ και με ενδιαφέρει να ακούσω τη δική σου άποψη και εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 13:25 »
Παρα πολυ καλη αναρτηση ξεκουραστη και στο χωμα και στο δρομο αλλα τα αμορτισερ μου τα χαρισανε και ειχαν ειδη αρκετα χιλιομετρα και πλεον θελουν αλλαγμα τα ελατηρια ειναι σε μια μαση κατασταση. Σκεφτομαι το εξης να δωσω λεφτα να παω ποιο ψηλα στο +6 με procomp να δοκιμασω και κατι αλλο η διαφορα στην τιμη δεν ειναι τρομερη αλλα βεβαια αν παραμεινω στα ΟΜΕ θα αγορασω μονο τα αμορτισερ. Προτειμω ολοκληρωμενες λυσεις και οχι μπασταρδεμα ελατηριων και αμορτισερ.
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 13:28 »
Στέφανε αν κατάλαβα καλά, τα ελατήρια είναι ΟΜΕ +4 και σε καλή κατάσταση, σωστά? Αν είναι έτσι, πάρε καινούρια ΟΜΕ αμορτισέρ και καθάρισες... Απλά μην βάλεις πάλι τα μαλακά  ;)...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 13:46 »
Στέφανε το δίλημμα OME vs Procomp το αντιμετώπισα πριν βάλω τη δική μου ανάρτηση. Στην ουσία φίλε, απλά δεν υπάρχει δίλημμα τελικά. Το κοπάνιμα των Procomp είναι παροιμιώδες και έχουν να το λένε όλοι όσοι τα έβαλαν. Ειδικά στην αρχή μέχρι να "μαλακώσουν" (εδώ γελάμε... lol) είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ. Αφού λοιπόν πας τόσο πολύ στο χώμα, θέλεις μια ανάρτηση να "δουλεύει" εκτός δρόμου. Η Procomp σαν σύστημα ανάρτησης αν και +6, μάλλον έχει μικρότερες ωφέλιμες διαδρομές από την ΟΜΕ λόγω μειωμένης ενδοτικότητας. Προσωπικά, εάν αλλάξω ανάρτηση για να πάω στο +6, από την ΟΜΕ θα περάσω μάλλον σίγουρα σε ελατήρια MAD +6, ενώ το αμορτισέρ το συζητάμε. Ίσως και παραγγελία χειροποίητα σε ένα φοβερό μηχανικό-κατασκευαστή που έμαθα ότι δραστηριοποιείται στο Ηράκλειο. Σε φωτογραφίες με "κρεμάσματα" της MAD που έχω δει πάντως, η διαφορά ανοίγματος με την ΟΜΕ είναι ΞΕΚΑΘΑΡΗ. Και η φωτογραφία φίλε Στέφανε, δε λέει ψέμματα. ;)

Συμπέρασμα: Procomp +6  ===> Καλύτερη για άσφαλτο (έτσι ακούγεται)
                  ΟΜΕ +4  ======> Καλύτερη στο χώμα.
                  MAD +6 ======>  Μάλλον η καλύτερη επιλογή από όλες. Συνδυάζει +6 ψήλωμα με εξαιρετική εκτός δρόμου συμπεριφορά (όπως και η ΟΜΕ). Είσαι εκτός ορίων κατασκευαστή αλλά λαμβάνοντας υπόψιν πόσοι κυκλοφορούν τα Jimny τους με +6 ψήλωμα στο Ρέθυμνο χωρις πρόβλημα μάλλον είσαι ψιλο -ΟΚ. Ιδανικα πρεπει να αλλάξεις παναρ, μπράτσα κτλ κτλ. Το μονο απαραιτητο ειναι σωληνακια φρενων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2008, 13:57 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 13:50 »
Τα ProComp βγαίνουν σε κιτ 2" και 3", όχι 6 εκ., αν θέλεις ντε και καλά να φτάσεις στους 6 πόντους βάλε 4 προσθήκες στα ελατήρια και καθάρισες, τα ελατήρια της ΟΜΕ είναι πολύ καλύτερα από τα ProComp.
Γνώμη μου, άλλαξε τα αμορτισέρ με 4 καινούργια ΟΜΕ και είσαι μια χαρά...
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 13:57 »
Παιδιά, μακριά από "χειροποίητα" αμορτισέρ ή/και ελατήρια made in Greece, άσχετα με το πόσο ειδικός ή όχι το παίζει ο καθένας, προσωπική μου γνώμη... ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 14:05 »
Τα ProComp βγαίνουν σε κιτ 2" και 3", όχι 6 εκ., αν θέλεις ντε και καλά να φτάσεις στους 6 πόντους βάλε 4 προσθήκες στα ελατήρια και καθάρισες, τα ελατήρια της ΟΜΕ είναι πολύ καλύτερα από τα ProComp.
Γνώμη μου, άλλαξε τα αμορτισέρ με 4 καινούργια ΟΜΕ και είσαι μια χαρά...
 

Αυτα που εγραψες αναφερονται σε ιντσες και οχι σε εκατοστα οι 2,5 ιντσες ειναι 6 εκατοστα
http://homepages.pathfinder.gr/Gialampr9/Unit.htm Το θεμα ειναι αυτο μακρια απο τυχαιους που ειναι και ψιλοασχετοι.Το προβλημα μου ειναι να βρω μια ολοκληρωμενη λυση για να εχω ικανοποιητικη αναρτηση στο +6
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 15:32 »
παρε 4 ΟΜΕ αμορτισερ και βαλε και προσθηκες στα ελατηρια 2 cm και καθαρισες.

Αλλωστε αν δεν κανω λαθος στα OME και για +4 και για +6 cm ελατηρια δινουν τα ιδια αμορτισερ.

και αν θελέις ακομα πιο πολυ την γνωμη μου δε νομιζω να δεις καμια διαφορα με +6 απο οτι απο +4 περα απο την ψυχολογικη.

κρατα τα λεφτα σου , βαλε μονο αμορτισερ , και με την πρωτη ευκαιρια βαλε μια μπλοκαδουρα να αναστηθει το εργαλειο  ;)
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 15:42 »
παρε 4 ΟΜΕ αμορτισερ και βαλε και προσθηκες στα ελατηρια 2 cm και καθαρισες.

Αλλωστε αν δεν κανω λαθος στα OME και για +4 και για +6 cm ελατηρια δινουν τα ιδια αμορτισερ.

και αν θελέις ακομα πιο πολυ την γνωμη μου δε νομιζω να δεις καμια διαφορα με +6 απο οτι απο +4 περα απο την ψυχολογικη.

κρατα τα λεφτα σου , βαλε μονο αμορτισερ , και με την πρωτη ευκαιρια βαλε μια μπλοκαδουρα να αναστηθει το εργαλειο  ;)

Mαλλον ειναι ψυχολογικο το θεμα εχεις δικιο. Θα αλλαξω το ποστ σε θελω καλο ψυχιατρο
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 15:47 »
Αυτα που εγραψες αναφερονται σε ιντσες και οχι σε εκατοστα οι 2,5 ιντσες ειναι 6 εκατοστα
Δεν είπα τίποτα διαφορετικό, είπες για 6 εκ. και σου απάντησα ότι η ProComp δε βγάζει 6 εκ. ανάρτηση αλλά 2" (5 εκ.) και 3" (7,5 εκ.)... :)
Το θεμα ειναι αυτο μακρια απο τυχαιους που ειναι και ψιλοασχετοι.Το προβλημα μου ειναι να βρω μια ολοκληρωμενη λυση για να εχω ικανοποιητικη αναρτηση στο +6
Όπως σου είπα και πιο πάνω βάλε προσθήκες στα ΟΜΕ και άλλαξε μόνο αμορτισέρ, θα είσαι μια χαρά και δε θα ξοδέψεις και πολλά... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 16:27 »
παρε 4 ΟΜΕ αμορτισερ και βαλε και προσθηκες στα ελατηρια 2 cm και καθαρισες.

Αλλωστε αν δεν κανω λαθος στα OME και για +4 και για +6 cm ελατηρια δινουν τα ιδια αμορτισερ.

και αν θελέις ακομα πιο πολυ την γνωμη μου δε νομιζω να δεις καμια διαφορα με +6 απο οτι απο +4 περα απο την ψυχολογικη.

κρατα τα λεφτα σου , βαλε μονο αμορτισερ , και με την πρωτη ευκαιρια βαλε μια μπλοκαδουρα να αναστηθει το εργαλειο  ;)

Mαλλον ειναι ψυχολογικο το θεμα εχεις δικιο. Θα αλλαξω το ποστ σε θελω καλο ψυχιατρο

η αναρτηση καλη ειναι αλλα σε τετοιες διαφορες υψους δε θα καταλαβεις καποια διαφορα περα απο το οτι το αμαξι θα ειναι 2cm πιο ψηλο απο οτι το εχεις τωρα. Αυτο δε σημαινει οτι θα ειναι καλυτερο εκτος δρομου. Στα +6 καλο ειναι να κανεις και αλλες αλλαγες επομενως απο το να ξοδευεις εκει λεφτα ασκοπα για εμενα για 2 επιπλεον εκατοστα , καλυτερα βαλε ποδιες απο κατω, ή βαλε πιο καλα λαστιχα. φυσικα αυτο ειναι προσωπικη αποψη παντα.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι γνωμη εχεται για τα procomp??
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 17:01 »
Εχω βαλει χωματινα cooper discoverer st αλλα σε μαμα διασταση.Το μπλοκε το σκεφτομουν πριν τις ΟΜΕ αλλα ειναι ακριβουλη Καινουριες ΟΜΕ ποσο εχουν αμορτισερ μονο??
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο