Αποστολέας Θέμα: μπλοκε διαφορικο  (Αναγνώστηκε 75653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
μπλοκε διαφορικο
« στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:01 »
παιδια καλημερα! θα ηθελα να μαθω με λιγα λογια τι ειναι το μπλοκε διαφορικο γιατι το εχω μπλεγμενα στο μυαλο μου! ποια ειναι η λειτουργια του! ειναι οπως του pajero πχ που δουλευουν οι τροχοι ξεχωριστα;

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:21 »
που δουλευουν οι τροχοι ξεχωριστα;

?? πως δουλεύουν ξεχωριστά......

Το μπλοκέ χρησιμεύει σε καταστάσεις "χιαστί". Εξηγώ : πάμε σε χώμα και υπάρχει νεροφάγωμα λοξά στον δρόμο. Επιχειρούμε να το περάσουμε και "καταφέρνουμε" πχ να πέσουν μέσα στο νεροφάγωμα η μπροστά αριστερή και η πίσω δεξιά. Κρεμάει η ανάρτησή τους και δεν ακουμπάνε οι ρόδες κάτω ή ακουμπάνε ελάχιστα. Πατάς γκάζι να φύγεις και όλη η κίνηση μεταδίδεται σε αυτούς τους τροχούς. Λογω των διαφορικών, οι τροχοί που βρίσκονται έξω από το νεροφάγωμα και έχουν καλή πρόσφυση δεν γυρνάνε καθόλου, και ΜΕΝΕΙΣ ακίνητος.

Τη στιγμή αυτή "μπλοκάρουμε" το 1 ή και τα 2 διαφορικά. Συνήθως ελάχιστο έχουμε το πίσω. Ετσι η πίσω αριστερή ρόδα παίρνει κίνηση όσο και η πίσω δεξιά, αφού δεν υπάρχει λειτουργία διαφορισμού στο πίσω διαφορικό. Ετσι, με πρόσφυση μόνο στον 1 τροχό, ξεπερνάμε το εμπόδιο......

Σημαντικό : Αμέσως μετά το εμπόδιο, απενεργοποιούμε το μπλοκέ, για αποφυγή κουρδίσματος και φρορών του συστήματος μετάδοσης.


Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:30 »
Γι αυτο σου λεω ειναι μπλεγμενα στο μυαλο μου! η λειτουργια του δηλαδη ειναι να μεταφερει δυναμη στον τροχο που την χρειαζετε για να κινηθουμε;

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:34 »
Oh, yes
 ;D

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:37 »
υπαρχουν λεπτομεριες που πρεπει να γνωριζω; πχ χρειαζετε κατι αλλο εκτος απο αυτο; ποσο κοστιζει περιπου; κανενα καλο μοντελο στα υποψη; βασικα οτι γνωριζεις και με ενημερωσεις θα σου ειμαι υποχρεος ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:03 »
Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι καταρχάς η λειτουργία του διαφορικού.
Λοιπόν, διαφορικό είναι ένας μηχανισμός ο οποίος παίρνει κίνηση/περιστροφή (είσοδος) από μια μεριά και την δίνει (έξοδος) σε δύο.
Ο μηχανισμός αυτός επιτρέπει την κατανομή της περιστροφής (το σωστό είναι της ροπής) των δύο μερών της εξόδου ανάλογα με την αντίσταση της κάθε μεριάς.
Μικρότερη αντίσταση=Μεγαλύτερη περιστροφή.
Γι' αυτό εάν μια ρόδα μας ακουμπάει στο έδαφος ενώ η άλλη όχι, αυτή που είναι στον αέρα θα γυρίζει τρελλά ενώ αυτή που βρίσκεται στο έδαφος δεν θα έχει την παραμικρή διάθεση να περιστραφεί!
Το μπλοκέ κάνει ακριβώς αυτό που λέει και το όνομά του: μπλοκάρει τον μηχανισμό αυτό και τα δύο μέρη (ρόδες) γυρίζουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, τουλάχιστον για το μπλοκέ που χρησιμοποιούμε εμείς και είναι 100%
 
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:07 »
- Μπλοκέ (μηχανισμός)
- Αεροσυμπιεστή
Κόστος (αναλόγως προμηθευτή) + τοποθέτηση (max 1100-1300 Ευρώ) (min 700-900 Ευρώ)


(προς αποφυγή διαφήμησης-προτίμησης προμηθευτών, αν θες λεπτομέροιες στείλε μου πμ)

Αποσυνδεδεμένος thestavros007

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 16:11 »
Αξιζει να σημειωσουμε πως ολα τα παραπανω αφορουν lockers ενω μπλοκε διαφορκα ειναι και τα περιορισμενης ολισθησης(LSD) τα οποια ειναι αυτοματα (δεν κανεις τιποτα) και λειτουργουν σαν ανοιχτα διαφορικα τις περισσοτερες φορες ενω σε δυσκολες εκτοσ δρομου καταστασεις δινουν ροπη και στον τροχο που εχει μεγαλυτερη αντισταση και αρα καλυτερη προσφυση (ενα μερος της ροπης). Δεν ξερω αμα υπαρχει καποιο LSD για Jimny στην Ελλαδα. Η Apio φτιαχνει αλλα..... 0_21 bhe

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 09:26 »
Αξιζει να σημειωσουμε πως ολα τα παραπανω αφορουν lockers ενω μπλοκε διαφορκα ειναι και τα περιορισμενης ολισθησης(LSD) τα οποια ειναι αυτοματα (δεν κανεις τιποτα) και λειτουργουν σαν ανοιχτα διαφορικα τις περισσοτερες φορες ενω σε δυσκολες εκτοσ δρομου καταστασεις δινουν ροπη και στον τροχο που εχει μεγαλυτερη αντισταση και αρα καλυτερη προσφυση (ενα μερος της ροπης). Δεν ξερω αμα υπαρχει καποιο LSD για Jimny στην Ελλαδα. Η Apio φτιαχνει αλλα..... 0_21 bhe

Υπάρχει LSD μόνο για τον πίσω άξονα και είναι της Calmini για το Samurai. Το έχω δει σε Jimny στο εξωτερικό αλλά εδώ δεν το έχω δεί στην πράξη. Λένε ότι κουμπώνει χωρίς πρόβλημα. Νομίζω ότι το φέρνει η X-Treme4X4 σε συνεργασία με τον Βέλγο DGTuning. Μια ερώτηση στο εν λόγω μαγαζί πιστεύω να λύσει τις απορίες :)
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 09:44 »
Χάρη, λόγω του τρόπου λειτουργίας τους, αλλά και λόγω ιδιαιτέρων αναγκών κίνησης που έχουν τα οχήματα Offroad, τα μπλοκέ τύπου LSD δεν ενδείκνυνται για τοποθέτηση σε τζιπ. Προσωπική εμπειρία έχω από τότε που είδα LSD να δουλεύουν πάνω σε 3 διαφορετικά Lada Niva και δεν με έπεισαν καθόλου! Αντιθέτως έχω δει να δουλεύει σε Jimny 100% μπλοκέ αυτόματου όμως τύπου (Lockright), κάνοντας το αυτοκίνητο να σκαρφαλώνει ουσιαστικά παντού! Πάντως για ένα αυτοκίνητο που κινείται σε ολισθηρές συνθήκες στην άσφαλτο (βροχή, γλίτσα, χιόνι κτλ) ούτε το LSD, ούτε τα τύπου Lockright ενδείκνυνται. Η καλύτερη επιλογή για συνολικά καλή συμπεριφορά σε άσφαλτο και ικανότητα στο χώμα είναι το κατ' επιλογή μπλοκέ τύπου ARB και Αμοργιανού, το οποίο το εμπλέκεις μόνο όταν πραγματικά το χρειάζεσαι, για να ξεπεράσεις πχ ένα δύσκολο εμπόδιο, και μετά το απενεργοποιείς για όλες τις υπόλοιπες μετακινήσεις σου. Η διαφορά βεβαια στην τιμή είναι μεγάλη σε σύγκριση με τις άλλες λύσεις.

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 09:54 »
Χάρη, λόγω του τρόπου λειτουργίας τους, αλλά και λόγω ιδιαιτέρων αναγκών κίνησης που έχουν τα οχήματα Offroad, τα μπλοκέ τύπου LSD δεν ενδείκνυνται για τοποθέτηση σε τζιπ. Προσωπική εμπειρία έχω από τότε που είδα LSD να δουλεύουν πάνω σε 3 διαφορετικά Lada Niva και δεν με έπεισαν καθόλου! Αντιθέτως έχω δει να δουλεύει σε Jimny 100% μπλοκέ αυτόματου όμως τύπου (Lockright), κάνοντας το αυτοκίνητο να σκαρφαλώνει ουσιαστικά παντού! Πάντως για ένα αυτοκίνητο που κινείται σε ολισθηρές συνθήκες στην άσφαλτο (βροχή, γλίτσα, χιόνι κτλ) ούτε το LSD, ούτε τα τύπου Lockright ενδείκνυνται. Η καλύτερη επιλογή για συνολικά καλή συμπεριφορά σε άσφαλτο και ικανότητα στο χώμα είναι το κατ' επιλογή μπλοκέ τύπου ARB και Αμοργιανού, το οποίο το εμπλέκεις μόνο όταν πραγματικά το χρειάζεσαι, για να ξεπεράσεις πχ ένα δύσκολο εμπόδιο, και μετά το απενεργοποιείς για όλες τις υπόλοιπες μετακινήσεις σου. Η διαφορά βεβαια στην τιμή είναι μεγάλη σε σύγκριση με τις άλλες λύσεις.
+1
Τα έχω δει και εγώ σε άλλα αυτοκίνητα και δεν μου άρεσαν καθόλου στα κατσάβραχα.
Στην άσφαλτο και στον χωματόδρομο κουρδίζουν στις κλειστές στροφές και νομίζω ότι είναι επικίνδυνα.
Χίλιες φορές αξίζει το παραπάνω κόστος ενός κατ'έπιλογήν μπλοκέ.


Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 10:33 »
μπορειτε να μου πειτε καποια μοντελα που ειναι κατ' επιλογη;

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 10:44 »
ARB και Αμοργιανός


Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 11:18 »
Ευχαριστω πολυ παιδια, εχω δει και μεσα σ'αυτη τη σελιδα κατι http://www.kamdiffs.com/suzuki_diff_locker.htm μιλαμε το ιδιο πραγμα;

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: μπλοκε διαφορικο
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 13:17 »
Δεν ξέρω τι διαφορετικό έχει αυτό το Kam από το παλαιότερο που πουλούσαν αλλά είναι αρκετά μπελάς η τοποθέτησή του, θα σου έλεγα να κοιτάξεις τις ήδη δοκιμασμένες λύσεις που ανέφερε ο Χάρης.
Προσωπικά προτιμώ Amorgianos δαγκωτό ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr