Αποστολέας Θέμα: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα  (Αναγνώστηκε 25235 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 20:55 »
εγω θελω να ρωτησω αν η αυξηση του σωματικου βαρους του οδηγου επηρεαζει και την πιεση του εμπρος αριστερου ελαστικου και τη χρειαζεται σε αυτη τη περιπτωση να κανουμε  a105 a105 a105
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 22:30 »
εγω θελω να ρωτησω αν η αυξηση του σωματικου βαρους του οδηγου επηρεαζει και την πιεση του εμπρος αριστερου ελαστικου και τη χρειαζεται σε αυτη τη περιπτωση να κανουμε  a105 a105 a105


ΔΙΑΙΤΑ ha ha ha
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 22:39 »
εγω θελω να ρωτησω αν η αυξηση του σωματικου βαρους του οδηγου επηρεαζει και την πιεση του εμπρος αριστερου ελαστικου και τη χρειαζεται σε αυτη τη περιπτωση να κανουμε  a105 a105 a105


ΔΙΑΙΤΑ ha ha ha
Επισης χαλανε τα πλαινα των μπακετ καθισματων ha ha ha ha

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 22:40 »
Δηλαδη αντωνη αν πω οτι θελω να κανω σχετικα οικονομια στην βενζινη στην καθημερινη μετακινηση ποσο πιεση πρεπει να εχω με BF MUD 215-75-15? Πες μου γιατι πληρωνω τον πατερα μου κ την μανα μου. t4 t4 t4
Ρε Νίκο που πήγες και το ξέθαψες το θέμα, έχω ξεχάσει ήδη αυτά που έγραψα... lol lol lol lol
Κοίτα, βασικά όσο μεγαλύτερη πίεση έχεις τόσο μικρότερη η κατανάλωση, αλλά υπάρχει και το θέμα του που δουλεύει σωστά το ελαστικό που πρέπει να είναι το βασικότερο κριτήριο επιλογής της πίεσης.
Πιστεύω ότι για το BF γύρω στο 23-25 πρέπει να είναι καλά... 
Ευχαριστω πολυ αντωνη.

Αποσυνδεδεμένος boukouvalas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 11, 2012, 23:44 »
παιδια εγω στα μαμισια λαστιχα βαζω 26 μπρος πισω καποτε ειχα 30 αλλα στο χωμα μου φαινοταν πολυ σκληρο και τα ξεφουσκωσα.
το 23 μπροστα μου φαινοταν υπερβολικα λιγο, μηπως πρεπει να το ξανασκεφτω?

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 12, 2012, 10:24 »
παιδια εγω στα μαμισια λαστιχα βαζω 26 μπρος πισω καποτε ειχα 30 αλλα στο χωμα μου φαινοταν πολυ σκληρο και τα ξεφουσκωσα.
το 23 μπροστα μου φαινοταν υπερβολικα λιγο, μηπως πρεπει να το ξανασκεφτω?
Φίλε μου, για τα μαμίσια λάστιχα, να ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή!!!!

Αποσυνδεδεμένος lef stath

  • Jimny
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 12, 2012, 10:48 »
Εγω στα cooper atr στη μαμα διασταση ,υστερα απο καποιους υπολογισμους που ειχα κανει
συμφωνα με καποια στοιχεια που ειχα βρει σε ενα site  ??? εβαλα 23 εμπρος και 24,5-25 πισω.
Το αποτελεσμα... δεν χοροπηδαει πολυ στα εκτος δρομου, δεν κοπαναει υπερβολικα στις
ωραιες λακουβες που εχουμε στην πολη και κραταει λιγοοο καλυτερα στις στροφες (οσο μπορει να
κρατησει ενα jimny  ::)) ,ομως εχει ανεβει λιγο η καταναλωση και με αυτη την τιμη στη βενζινη σκεφτομαι
να τα φουσκωσω περισσοτερο μηπως και σωσω κανενα λιτρο....  ::)

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 12, 2012, 15:48 »
Εγω στα cooper atr στη μαμα διασταση ,υστερα απο καποιους υπολογισμους που ειχα κανει
συμφωνα με καποια στοιχεια που ειχα βρει σε ενα site  ??? εβαλα 23 εμπρος και 24,5-25 πισω.
Το αποτελεσμα... δεν χοροπηδαει πολυ στα εκτος δρομου, δεν κοπαναει υπερβολικα στις
ωραιες λακουβες που εχουμε στην πολη και κραταει λιγοοο καλυτερα στις στροφες (οσο μπορει να
κρατησει ενα jimny  ::)) ,ομως εχει ανεβει λιγο η καταναλωση και με αυτη την τιμη στη βενζινη σκεφτομαι
να τα φουσκωσω περισσοτερο μηπως και σωσω κανενα λιτρο....  ::)
Για ποσο λες???

Αποσυνδεδεμένος lef stath

  • Jimny
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 12, 2012, 18:58 »
Με 27-28 πιεση μπορει να σωσω κανα λιτρο στα 100km... αξιζει ομως τον κοπο ???
γιατι με τοσες λακουβες που εχουν οι δρομοι μεχρι και μετατοπιση σπονδυλου μπορει
να παθει κανεις.... a105

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 16, 2012, 20:20 »
Αν πηγαίνεις μέχρι 90-95 χλμ. τότε δεν υπάρχει ανάγκη για eco λύσεις.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 17, 2012, 09:10 »
Κακά τα ψέματα...την πίεση των ελαστικών πρέπει να την ελέγχουμε όσο πιο συχνά μπορούμε για να έχουμε ...καλύτερο περιβάλλον...καλύτερη τσέπη κλπ! ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 17, 2012, 09:18 »
Κακά τα ψέματα...την πίεση των ελαστικών πρέπει να την ελέγχουμε όσο πιο συχνά μπορούμε...
ΑΑΧΑΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑ...... la_h la_h la_h la_h la_h la_h la_h la_h la_h la_h _261> _261> _261> _261> _261> _261> _261> _261> >h09 >h09 >laugh007< >laugh007< >laugh007< >141< >141< >141< >141< >141< >141< >141< >141<
Ρε Πρόεδρα, πόσα θέλεις να μας τρελάνεις ? άσε να μιλήσει κανένας άλλος....... lol lol lol lol ha ha ha ha ha ha ha ha 87 87
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 17, 2012, 10:09 »
Κακά τα ψέματα...την πίεση των ελαστικών πρέπει να την ελέγχουμε όσο πιο συχνά μπορούμε για να έχουμε ...καλύτερο περιβάλλον...καλύτερη τσέπη κλπ! ;)
Στην βάρκα, πως μετράς την πίεση στα λάστιχα??? 87

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 17, 2012, 13:56 »
Άμα μετράει την πίεση στα μπαλόνια του σκάφους όσο και στο Jimny χαιρέτα μου τον πλάτανο...
Δύο φορές (μία σε εκδρομή και μία στου Χάρη) που μου ζήτησε να μετρήσω την πίεση στα λάστιχά του, κανένα από τα 4 δεν είχε την ίδια, το ένα είχε 40 psi, το άλλο 28 psi, το τρίτο 24 psi και το τέταρτο 16 psi....τρία πουλάκια κάθονταν..... lol lol lol lol lol lol lol lol
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Υπολογισμός πίεσης στα λάστιχα
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 17, 2012, 14:09 »
Καλύτερα να βάλει το χρέπι του πάνω σε τάκους, να έχει μόνιμα την ίδια πίεση.... a105