Αποστολέας Θέμα: αλλη μια αποπειρα βολτας...  (Αναγνώστηκε 5025 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ZoZeFiNa

  • Jimny
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: αλλη μια αποπειρα βολτας...
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 11:27 »
δεν ειχαμε φωτογραφικη εμεις...  :-[  αλλα τις φωτο τις θέλουμε!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος potis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
  • my black jimny...
Απ: αλλη μια αποπειρα βολτας...
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 13:00 »
τελικα τα jimny δεν κολανε πουθενααααααααα!(κ αν κολησουν ξεκολανε....)
ηταν πολυ ωραια η τσαρκα μας παιδες....αντε να δουμε φωτο!!


Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: αλλη μια αποπειρα βολτας...
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 21:25 »
Ωραια κομματια περασατε... roc2 roc2
Ανεβηκε κανεις την ανηφορα σε αυτη τη φωτο?...

http://i171.photobucket.com/albums/u282/vissarionas/HPIM2804.jpg

Αποσυνδεδεμένος pantelis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλλη μια αποπειρα βολτας...
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 21:34 »
2 oi alloi kopsame de3ia

Αποσυνδεδεμένος ZoZeFiNa

  • Jimny
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: αλλη μια αποπειρα βολτας...
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 22:24 »
και ενας τρίτος εκανε μια φιλότιμη προσπάθεια!  ;)

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: αλλη μια αποπειρα βολτας...
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 23:47 »
και ενας τρίτος εκανε μια φιλότιμη προσπάθεια!  ;)


Αρκει η προσπαθεια.... ;)

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλλη μια αποπειρα βολτας...
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 02:02 »
Τι μου θυμηζεις τι μου θυμηζεις........
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλλη μια αποπειρα βολτας...
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 02:05 »
2 oi alloi kopsame de3ia

pleaze ελληνικα στο msn αυτα
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: αλλη μια αποπειρα βολτας...
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 11:16 »
Περάσαμε φανταστικά!!!!! Σύνολο 6 αυτοκίνητα, τα 4 μαμά και το δικό μου μαζί με του offroad pet στα +4 με λάστιχα λίγο πιο άγρια. Συναντηθήκαμε λοιπόν στο γνωστό μέρος και ο Παντελής μας έκανε την έκπληξη και έφτασε την ώρα που βάζαμε μπρος να φύγουμε!!!!!! Στο δρόμο προς την Πάρνηθα, χάλασε το ‘GPS’ μας, αλλά εν τέλει τον βρήκαμε τον δρόμο.

Στο πρώτο κιόλας κομμάτι της διαδρομής, ο διαβολάκος έβαλε την ουρίτσα του και είχαμε το πρώτο κόλλημα του offroad pet. Εκεί χάσαμε τον έναν ιμάντα. Αφού ξεκόλλησε, σχεδόν, μόνος του συνεχίσαμε την ανηφόρα. Όλα τα γύμνι άξια!!!!! Οι οδηγοί δε ακόμα πιο άξιοι.

Στο τέλος της πρώτης διαδρομής, ο vissarionas ανακάλυψε ότι έχει μαζί του φωτογραφική μηχανή!!!! Αφού έφαγε λίγα καντήλια, βρήκαμε το τέρας που είδατε και στις φωτογραφίες και μας παρακίνησε να πάμε στην μεγάλη κατηφόρα με την ακόμα πιο μεγάλη ανηφόρα!!!! Ξεκινάω λοιπόν, κατεβαίνω χωρίς προβλήματα και για να αφήσω χώρο στα άλλα αυτοκίνητα ξεκινάω την ανάβαση. Μεγάλα νεροφαγώματα, πολύ μεγάλη κλίση, πολλά αναπηδήματα το γύμνι αλλά φτάνω εν τέλει στον πάνω δρόμο. Έχοντας κατέβει όλα τα γύμνι την κατηφόρα, ξεκινάει και ο offroad pet και μία αναπήδηση φέρνει το αυτοκίνητο κάθετα στον δρόμο και σχεδόν σφηνωμένο σε δύο νεροφαγώματα. Μαζευτήκαμε λοιπόν όλοι οι ‘ειδικοί’, είπαμε 2-3 ιδέες για το πώς θα ξεκολλήσει, τις δοκιμάσαμε αλλά τίποτα…Είχαμε και τον φόβο μην έρθει το γύμνι τελείως κάθετα στον δρόμο και αρχίσει τις τούμπες. Έτσι λοιπόν, οι σιωπηλές δυνάμεις της παρέας,  ZoZeFiNa και ZIZIKA, έδωσαν την καλύτερη ιδέα και από θέμα ασφάλειας αλλά και την πιο αποτελεσματική όπως αποδείχθηκε. Αφού λοιπόν πέρασε πάνω και ο offroad pet, είχαμε το δίλλημα για τα υπόλοιπα αυτοκίνητα μιας και είχε αρχίσει να νυχτώνει κιόλας. Δοκιμάζει και ο vissarionas, και μόλις μερικά μέτρα από την αρχή της ανηφόρας, βρίσκεται στην ίδια θέση με του pet. Με έναν βιαστικό χειρισμό, το γύμνι κάνει μια απίστευτη σούζα που συνοδεύεται με μια άκρων επικίνδυνη  ταλάντωση!!!!!! Για να είμαι ειλικρινής νόμισα ότι θα αρχίσει να φέρνει τούμπες…. Ψυχραιμότατος ο οδηγός ζητούσα να τον βγάλουμε φωτογραφίες!!!!! Ευτυχώς μας άκουσε που του φωνάζαμε από πανικό, ο offroad pet έδωσε τις καλύτερες οδηγίες και το γύμνι τελικά γύρισε με την μούρη πλέον προς τα υπόλοιπα της παρέας. Ακολούθησαν έναν εναλλακτικό μονοπάτι και συναντηθήκαμε όλοι στον πάνω δρόμο.

Εκεί λοιπόν, μου ήρθε η ιδέα να οδηγήσουμε τα γύμνι αλά WRC, αλλά μόνο εγώ το κατάλαβα έτσι όπως το πρότεινα!!!!! Ο δρόμος σχετικά φαρδύς, χωμάτινος, και λέω να δοκιμάσω το μαγικό κουμπάκι για κοντά μόνο πίσω. Απίστευτα!!!!!!!!! Με 60-70 ΚΜ, το γύμνι πήγαινε στα πλάγια, κατέβασμα πριν την στροφή με λίγα φρένα και αμέσως ανάποδα και τέρμα γκάζι!!!!!!! Όλα τα λεφτά!!!!!!! Έλα μου όμως που οι υπόλοιποι είχαν την εντύπωση πως είχα βρει αλάνα και θα κάναμε παντιλίκια εκεί… Στην επιστροφή, και αφού ξεκαθάρισα (ή μάλλον τους έπρηξα) ότι εννοούσα οδήγηση αλά WRC, ξαναγυρίσαμε στην άσφαλτο (εγώ με τον ίδιο τρόπο!!!! + κάποιοι ακόμα!!!!!). Αφού βγάλαμε και τις τελευταίες φωτογραφίες, χαιρετηθήκαμε και πήραμε τον δρόμο της επιστροφής!!!!

Η βόλτα ήταν πολύ ωραία, η παρέα ακόμα καλύτερη!!!! Τα μαθήματα που πήραμε πολλά… Πρώτον φοράμε πάντα ζώνη (σε ένα σημείο που ξέχασα να την βάλω, σε μια αναπήδηση βρέθηκα στο κάθισμα του συνοδηγού!!!!), δεύτερον δεν πρέπει να υποτιμάμε ποτέ την ύπαρξη εξοπλισμού!!!! Τρίτον, μιας και καταφέραμε να κάνουμε μια ‘φλώρικη’ βόλτα (όπως την χαρακτηρίσαμε αρχικά) σε κάτι πολύ ωραίο και αξιόλογο, διαπιστώσαμε πόσο εύκολο είναι να φέρουμε τα γύμνι σε όρια τουμπαρίσματος. Βέβαια, δεν φταίνε αποκλειστικά τα γύμνι, αλλά περισσότερο εμείς σαν οδηγοί, και έτσι μάθαμε ότι πρέπει να είμαστε ψύχραιμοι σε σχετικά δύσκολες καταστάσεις και πως η συλλογική προσπάθεια αποφέρει τις περισσότερες φορές θετικό αποτέλεσμα.

Παιδιά να σας ευχαριστήσω για την παρέα και την βόλτα!!!! Ήταν φανταστικά και άξιζε και τις γρατσουνιές που απόκτησα (δεν το έχω πλύνει ακόμα για να τις δω, αλλά εκείνο το δεντράκι αποκλείεται να μην μου άφησε αναμνηστικό) και το πλαστικό κομμάτι του μασπιέ που μου έφυγε (τα κλιψάκια σπάσανε, δεν ξέρω πότε και που, μάλλον στην ανάβαση της μεγάλης ανηφόρας, και μάλλον με tire up θα διορθωθεί!!!!). Εις το επανιδείν λοιπόν και αναμένω τις επόμενες βόλτες!!!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: αλλη μια αποπειρα βολτας...
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 11:59 »
Φίλε verse λεπτομερέστατη η περιγραφή σου! :D Μπράβο σε όλα τα παιδιά για τη διάθεση και το "τσαγανό". Δεν είναι πολύς ο καιρός που "έβραζα" κι εγώ για να κάνω τη πρώτη μου βόλτα με το Jimnάκο και το πάλευα με κάθε τρόπο. Ευτυχώς στάθηκα τυχερός γιατί την ίδια σχεδόν περίοδο ήταν στην ίδια φάση αρκετά παιδιά από όλη τη Κρήτη και εν τέλει όχι απλά ξεκινήσαμε μαζί τις πρώτες μας εκδρομές, αλλά και εξαιρετική παρέα ξεκινήσαμε να κάνουμε και καλοί φίλοι γίναμε και δεθήκαμε και εμπιστοσύνη αποκτήσαμε ο ένας στον άλλο σε ότι αφορά την αλληλοβοήθεια εκτός δρόμου. Σας εύχομαι να δεθείτε κι εσείς το ίδιο και ακόμα περισσότερο με όλα τα παιδιά του jimnyclub, και ότι τυχόν απρόοπτα σας τύχουν πάνω στο βουνό να είναι όσο γίνεται πιο ανώδυνα και να περνάτε πάντα τέλεια! Επίσης, από τη περιγραφή του verse είδα ότι έγιναν κάποια πράγματα που σας έδωσαν να καταλάβετε με τον πλέον έκδηλο τρόπο ότι ο Majestix δεν ήταν υπερβολικός σε αυτά που ζητούσε ως απαραίτητο εξοπλισμό σε κάθε όχημα. Μην αγχώνεστε πάντως. Σιγά-σιγά θα τα αποκτήσετε όλα όσα χρειάζεστε για το Offroad. ;)

Περιμένουμε φωτογραφίες για να σας απολαύσουμε! cl

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: αλλη μια αποπειρα βολτας...
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 12:08 »
JPat σε ευχαριστώ και ανταποδίδω όλες τις ευχές σου!!!! Προσωπικά θεωρώ ότι ο εξοπλισμός είναι το Α και το Ω και ότι είπε ο Majestix και ο κάθε ένας γι αυτό το θέμα, είμαι σύμφωνος 100%!!!!! Ειδικά όταν κάποιος φέρεται ως υπεύθυνος της βόλτας ή ως οδηγός ή γενικά ως "αρχηγός", οφείλουμε να σεβαστούμε αυτά που ζητάει...

¶λλωστε, ευτυχώς κατά με, το JIMNYCLUB.COM είναι πολλών ταχυτήτων!!!! Έχουμε του πολύ έμπειρους με ψαγμένα γύμνι, τους ενδιάμεσους με ελάχιστα τροποποιημένα γύμνι και τους πιο νέους της παρέας με μαμά γύμνι. Ενδιάμεσα μπορούμε να βάλουμε και άλλες κατηγορίες ανάλογα με το επίπεδο του οδηγού αλλά και του τουτου... Εν ολίγεις, αυτές οι διακιμάνσεις σε τουτου και οδηγούς, φέρνουν αποτέλεσματα: στο φόρα ως γραφόμενα, ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων, και στις βόλτες σε επίπεδο δυσκολίας!!!!! Είναι αυτό που λέμε " Τα Πάντα Κάνουμε, και σε Καλές Τιμές"  lol lol lol lol lol lol
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems