Αποστολέας Θέμα: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας  (Αναγνώστηκε 28436 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 01:10 »
Τελικά είμαι νυχτερινός τύπος. Στις 1:00 τη νύχτα τελείωσα την εγκατάσταση του θερμομέτρου.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 01:19 »
Δίπλα από το διακόπτη για το καπάκι του ρεζερβουάρ, στο μασπιέ του οδηγού (έμαθα τι έιναι ο μασπιές τελικά) υπάρχουν δύο τάπες που αν αφαιρέσουμε κάποια από αυτές είμαστε στον εξωτερικό χώρο του αυτοκινήτου. Με το δάκτυλο έσπρωξα τον αισθητήρα σε μια δεύτερη εσωτερική τρύπα και έκλεισα την τάπα. Ο αισθητήρας δεν θα στερεωθεί 100% σε όταν σηκωθεί το αυτοκίνητο για να έχω πρόσβαση από κάτω. Το καλώδιο πέρασε κάτω από την ταπετσαρία και βγήκε στις ταχύτητες. cl

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 01:21 »
Η θέση δεν έχει την καλύτερη άμεση ορατότητα όταν οδηγούμε και το βράδυ χρειάζεται βοηθητικό φωτισμό, αλλά είναι διακριτική μιας και το συγκεκριμένο θερμόμετρο είναι λειτουργικό αλλά όχι ιδιαίτερα όμορφο.

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 01:24 »
Ποιο σημείο νομίζεται είναι ιδανικό για να τοποθετήσουμε αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας? t4

Πριν απο λιγο τελειωσα με την τοποθετηση του καινουργιου μου θερμομετρου...
Τον αισθητηρα τον εβαλα μεσα στον καθρεφτη και το θερμομετρο πανω στο ταμπλο διπλα στο κολωνακι!


Θέλω φωτογραφία. Εκεί σκέφτομαι και εγώ να το βάλω ή στο πλαστικό μπροστά από τις ταχύτητες γιατί είναι ένα φτηνιάρικο από τα Lidl και δε μου αρέσει αισθητικά πάνω στο ταμπλώ.

Δεν ειναι καθολου φτηνιαρικο τα θερμομετρο του Lidl! Αν το προσεξεις ειναι made in UK και λιγα θερμομετρα κανουν ο,τι κανει κι αυτο!
Ταυτοχρονα μεσα,εξω,2 ρολογια,μνημες για min και max,alert με led για παγετο!
Ειχε και στο κουτι ταινια για να το κολλησεις εκανε και 3,99 Ευρω!
Γενικα τα πραγματα του Lidl επειδη τα παρακολουθω ειναι πολυ ψαγμενα τα περισσοτερα και με 3 χρονια εγγυηση και πολυ φτηνα! Ειναι γερμανικα κι οχι κινεζικα!
Εχω παρει παρα πολλα πραγματα απο το Lidl ολα με απολυτη επιτυχια αλλα θελει να κυνηγας τις προσφορες!

Εκει που το εβαλες θα το βλεπεις? Σε μενα εκεινο το σημειο δε φαινεται,ισως η καινουρια κονσολα να ειναι πιο χαμηλη!
Αν το βαλεις μεσα στο φιλτροκουτι,οταν το σβηνεις,ειδικα το καλοκαιρι θα γραφει τιποτα 50αρες!
Επισης στο Jimny τα φτερα στο σημειο που ειναι οι μεντεσεδες της πορτας οταν το σβηνεις ζεσταινονται,γι αυτο το εβαλα στον καθρεφτη!

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 01:27 »
Δίπλα από το διακόπτη για το καπάκι του ρεζερβουάρ, στο μασπιέ του οδηγού (έμαθα τι έιναι ο μασπιές τελικά) υπάρχουν δύο τάπες που αν αφαιρέσουμε κάποια από αυτές είμαστε στον εξωτερικό χώρο του αυτοκινήτου. Με το δάκτυλο έσπρωξα τον αισθητήρα σε μια δεύτερη εσωτερική τρύπα και έκλεισα την τάπα. Ο αισθητήρας δεν θα στερεωθεί 100% σε όταν σηκωθεί το αυτοκίνητο για να έχω πρόσβαση από κάτω. Το καλώδιο πέρασε κάτω από την ταπετσαρία και βγήκε στις ταχύτητες. cl

Καποιος μου εχει πει οτι σ'εκεινο το σημειο ζεσταινεται επειδη περναει κοντα του η εξατμιση!
Δεν ξερω περισσοτερα,δεν το εχω δοκιμασει αλλα οι θερμοκρασιες της εξατμισης ειναι οντως; πολυ υψηλες,ειδικα εκει κοντα στον καταλυτη!

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 01:33 »
Καποιος μου εχει πει οτι σ'εκεινο το σημειο ζεσταινεται επειδη περναει κοντα του η εξατμιση!
Δεν ξερω περισσοτερα,δεν το εχω δοκιμασει αλλα οι θερμοκρασιες της εξατμισης ειναι οντως; πολυ υψηλες,ειδικα εκει κοντα στον καταλυτη!

Είναι μακριά από την εξάτμηση, πλήρως προστατευμένο, αλλά αύριο θα δώ τί γράφει στην πράξη.

Δεν το βλέπεις με την πρώτη ματιά όταν οδηγάς αλλά πρέπει να γύρεις ελαφρώς προς τα πίσω. ?λλωστε δε χρειάζεται να βλέπεις την ένδειξη όλη την ώρα. Όσο για το θερμόμετρο να αναφέρω ότι αντίστοιχο χωρίς ταυτόχρονη ένδειξη και χωρίς ώρα και αλαρμ, έκανε 15 ευρώ στο Carfour.

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 01:40 »
Καποιος μου εχει πει οτι σ'εκεινο το σημειο ζεσταινεται επειδη περναει κοντα του η εξατμιση!
Δεν ξερω περισσοτερα,δεν το εχω δοκιμασει αλλα οι θερμοκρασιες της εξατμισης ειναι οντως; πολυ υψηλες,ειδικα εκει κοντα στον καταλυτη!

Είναι μακριά από την εξάτμηση, πλήρως προστατευμένο, αλλά αύριο θα δώ τί γράφει στην πράξη.

Δεν το βλέπεις με την πρώτη ματιά όταν οδηγάς αλλά πρέπει να γύρεις ελαφρώς προς τα πίσω. ?λλωστε δε χρειάζεται να βλέπεις την ένδειξη όλη την ώρα. Όσο για το θερμόμετρο να αναφέρω ότι αντίστοιχο χωρίς ταυτόχρονη ένδειξη και χωρίς ώρα και αλαρμ, έκανε 15 ευρώ στο Carfour.

Οχι και αντιστοιχο,του κωλου τα 9μερα ,κινεζικο ειναι  0_21 0_21 0_21
Να καθεσαι στο πισω καθισμα να τη βλεπεις καλα τη θερμοκρασια  ha ha ha

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 01:48 »
Οχι και αντιστοιχο,του κωλου τα 9μερα ,κινεζικο ειναι  0_21 0_21 0_21
Να καθεσαι στο πισω καθισμα να τη βλεπεις καλα τη θερμοκρασια  ha ha ha

?σε που εγώ δεν κοιτάω τη θερμοκρασία, ρωτάω τους άλλους. 87

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 10:07 »
Γιατρέ όλο στην πατέντα μου είσαι cl
Πολύ καλή παρουσίαση, όπως πάντα άλλωστε! j12
Punto, punto το Jimnάκι...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 13:33 »
Γιατρέ όλο στην πατέντα μου είσαι cl
Πολύ καλή παρουσίαση, όπως πάντα άλλωστε! j12


Ευχαριστώ, έγινε και δοκιμή.Στο Μέτσοβο έδειχνε -7ο C. Σε όλη τη διαδρομή μεταβαλώταν ομαλά πλησιάζοντας προς τα Γιάννενα όπου έδειχνε +6. Το σύγκρινα και με άλλο εργοστασιακό από 306 και είχε την ίδια ένδειξη. Βέβαια η θέση είναι λίγο κουραστική αν θες να το κοιτάς όλη την ώρα.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 14:08 »
Το cb που θα το βάλεις???  ??? ;)
Γιάννης Δημητρέλης

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 15:06 »
Το cb που θα το βάλεις???  ??? ;)

Θα είναι φορητό,  48 plus ή αριστερά κάτω από τις ασφάλειες, από πατέντες άλλο καλό.

Αποσυνδεδεμένος makis29

  • Jimny
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
    • My Gallery
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 15:43 »
Ποιο σημείο νομίζεται είναι ιδανικό για να τοποθετήσουμε αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας? t4


Αφου σας ζαλισα που σας ζαλισα το θερμομετρο το πηρα απο το Lidl σημερα, 3,99 Ευρω, αγγλικης προελευσης,μαρκας Tronic,με μεγαλη οθονη για ταυτοχρονη ενδειξη μεσα και εξω,μνημη υψηλοτερης και χαμηλοτερης θερμοκρασιας,alert με ηχο και λαμπακι για παγετο,ενδειξη τοπικης ωρας και μια ακομα ωρας αλλης χωρας! Στα μειον ειναι οτι δεν εχει φωτισμο αλλα εχουμε και πλαφονιερα!
Στη συσκευασια εχει και ταινια διπλης οψεως για να το κολλησετε  :D

Τερμα το μπουρου μπουρου γιατι θα με δειρετε αλλα ειναι απο τη χαρα μου για τη νεα μου πατεντα yah yah yah yah yah yah yah yah yah


Πηρα και εγω!
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=53
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.......

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 16:20 »
Το πήρα και εγώ χθές αλλά δεν το έβαλα ακόμα. Ερώτηση : Αν χρησιμοποιήσουμε το αυτοκόλλητο για να το στερεώσουμε πάνω στο ταμπλό, πως θα αλλάξουμε μπαταρία αργότερα ????

Πάντως στις οδηγίες που είχε μέσα, έλεγε για τοποθέτηση στο αυτοκίνητο τον αισθητήρα να τον βάλουμε στον μεντεσέ της πόρτας και εγώ εκεί σκοπεύω να τον βάλω

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Τοποθέτηση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 16:32 »
Σταύρο η ταινίες που έχουν μέσα συνήθως ξεκολάνε με την ζέστη :-[ (παθών)
Γιάννης Δημητρέλης