Αποστολέας Θέμα: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?  (Αναγνώστηκε 5742 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος luca

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 11:09 »
Φίλε achariz, κατά τη γνώμη μου ξανασκέψου το για +6......ήμουν στη θέση σου πρίν 1,5 χρόνο και αφού έβαλα την +6 MAD με ΟΜΕ (LC Πίσω, NAVARA μπροστά), ανακάλυψα ότι θέλει αρκετά πραγματάκια ακόμα για να είμαι σωστός στον δρόμο.

Έβαλα αποστάτες 1'' για να αυξήσω το μετατρόχιο. Έκοψα όμως προφυλακτήρα γιατί έβρισκα.
Μακρύτερες πανάρ για να φέρεις τους άξονες στη θέση τους.
Αν κατέβει η πανάρ, θέλεις και μακρύτερο Ζ τιμονιού για να είναι παράλληλες οι μπάρες.
Μακρύτερα σωληνάκια φρένων (υψηλής) και κατανεμητή φρένων.
Είμαι οριακά για διόρθωση κάστερ.
Ζαμφόρ είτε βγάλσιμο είτε μετατροπή σε on-off (για να δείς διαφορά με την +4)

Καλύτερα να μείνεις με την +4...θα σου κοστίσει φθηνότερα και με λιγότερο πάνε-έλα στα συνεργεία.
Για προσθήκες και bump stops.....φθηνή λύση, αλλά με προσοχή στην κατασκευή τους και στα περαστικά

Υ.Γ. κοντοχωριανοί είμαστε....Ροδόπολη Σερρών.
Ανδρέας
THESSALONIKI mou megali Jimno...mana

Αποσυνδεδεμένος achariz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 66
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 15:55 »
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Δεν ξέρω κι εγο αν θα κερδίσω κάτι ουσιαστικό που θα άνταποκρίνεται στο value for money.

Τώρα είμαι στη λύση Old Man +4 ελατήρια αμορτισέρ και 195/80/15 λάστιχο. Όχι πως δεν είμαι ευχαριστιμένος, απλά είναι κάποιες στιγμές που θα ήθελα μερικά ποντάκια παραπάνω. Ακόμη και σαν αιστθητική εικόνα.

Αν χρειάζονται όλα αυτά μου φαίνεται υπερβολική λύση το +2 με τα Mad από εκεί που είμαι τώρα.
Υπολόγιζα να την "γλυτώσω" μονο με σωληνάκια φρένων στα extra.

Τώρα όσο αφορά τις προσθήκες...έχετε κάτι να προτείνετε; Αν και απ' ότι καταλαβαίνω τα extras δεν τα γλυτώνουμε.

Υ.Γ. 1 κοντοχωριανέ αν δεις ασημί Jimny με αθηναϊκές πινακίδες(μια μπυγάτσα στο Μίλτο όλο και θα την φάμε)...βάλε μια φωνή...να τα πούμε κι από κοντά.

Υ.Γ. 2 Ο κ.Metalaxe που φαίνεται ο ειδικότερος επί του θέματος τι έχει να προτείνει;

Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 20:09 »
Δεν αισθάνομαι και δεν είμαι καθόλου ειδικός, απλά θα σου πω τη γνώμη μου μιας και ρωτάς.

1. Αν πράγματι θέλεις να ψηλώσεις κι άλλο και να δουλεύει σωστά το αυτοκίνητο, αλλά και να πιάσουν τόσο τα χρήματα, θα πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε α) ρυθμιζόμενες πανάρ μπροστά-πίσω, β) έκκεντρα σινεμπλόκ ή άλλα μπράτσα για διόρθωση της κάστερ, ίσως γ) μακρύτερα σωληνάκια φρένων και καλό θα είναι (αλλά όχι απαραίτητο) να βάλεις δ) αποστάτες στους τροχούς και ε) αποσπώμενη ζαμφόρ.
Όπως έχω ξαναπεί, προσωπική μου επιλογή είναι ελατήρια Mad (+6 εκ.) και αμορτισέρ ΟΜΕ.

2. Αν δεν είσαι πρόθυμος να δώσεις τόσα χρήματα και απλά θέλεις μια αισθητική κυρίως αναβάθμιση, άστο έτσι όπως είναι, ούτως ή άλλως οι 2 έξτρα πόντοι δε θα σου δώσουν και καμιά ουσιαστική βοήθεια πουθενά, οι διαδρομές της ανάρτησης είναι μια χαρά, αν θέλεις να το βελτιώσεις βάλε ένα locker πίσω ή/και έναν εργάτη για να το κάνεις πιο μάχιμο.

Στην ουσία μόνο εσύ ξέρεις τι θέλεις από το όχημά σου και είσαι ο πλέον αρμόδιος να αποφασίσεις μέχρι που θα το φτάσεις, σκέψου και κρίνε... ;)   
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος achariz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 66
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:52 »
Το ειδικός ίσως θα πρέπει να ήταν..."ειδικός"  lol lol lol
Απλώς ήθελα την γνώμη σου μιας και χρησιμοποιείς την λύση πού σκεφτόμουν...(MAD + OME).

Απ'οτι φαίνεται η λύση αυτή θέλει αρκετές μετατροπές όπως και το φανταζόμουν και δεν ξέρω αν τελικά αξίζει τον κόπο οικονομικά.

Η λύση του body lift που απ'οτι έχω καταλάβει τελικά είναι ουσιαστικά μόνο για να χωρέσουν μεγαλύτερη τροχοί και δεν μου ταιριάζει.

Οι προσθήκες στην υπάρχουσα ανάρτηση είναι κάτι που με προβληματίζει ακόμη... αλλά βλέπουμε.

Locker φοράω ήδη και για εργάτη...είναι στα πλάνα.

Και είναι μάχημο...από γεννησιμού του!   lol lol lol lol

Ευχαριστώ και για την δική σου βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 11:44 »
Το ειδικός ίσως θα πρέπει να ήταν..."ειδικός"  lol lol lol
Έτσι ναι... ;D ;D ;D ;D
Εφόσον έχεις locker και σκοπεύεις να βάλεις και εργάτη, με μια καλή τετράδα mud και ποδιές θα πας πολύ μακριά και δε θα θυσιάσεις και την οδική συμπεριφορά στο δρόμο, μια χαρά είναι... :) 
B.R.A.T. President
www.brat.gr