Αποστολέας Θέμα: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?  (Αναγνώστηκε 5743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kbaboysis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 18:00 »
Ρωτησα σημερα την Xtreme για αλλαγη 4 αμορτισερ και 4 ελατηρια OME και μου ειπε 580 ευρω με τοποθετηση....ξερεται καποιον αλλο πιο φθηνο ή καποια αλλη αναρτηση 4cm πιο οικονομικη για το jimny μου. Α και να μη το ξεχασω ουτε λογος για καμια εκπτωση, δηλαδη λογος εγινε αλλα εκπτωση δεν εγινε...Αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2008, 18:55 από kbaboysis »

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 18:33 »
Αν δε βρεις καλύτερη τιμή από αυτή της Χtreme4x4, ενημέρωσε με φίλε και θα σου πω ακριβώς πόσο και από που αγόρασα και τοποθέτησα την ανάρτηση.
Φθηνότερα ήταν από τη τιμή που σου είπαν και μάλιστα εμένα μου φάνηκε και ακριβό το τελικό σύνολο, παρόλο που στο συνεργείο έκανα και μερικά επιπλέον πραγματάκια στο Jimny από την τοποθέτηση της ανάρτησης. Κοινώς, σε ετοίμαζαν για γδάρσιμο μου φαίνεται φιλαράκο.
Κράτα μας ενήμερους σε παρακαλώ φίλε baboysis. Από τη συμπεριφορά των εμπόρων σε εμάς του καινούριους στο χώρο του offroad είναι εξάλλου που φαίνεται τι καπνό φουμάρει ο καθένας τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2008, 18:44 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος jimnakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • taz
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 19:01 »
Ρωτησα σημερα την Xtreme για αλλαγη 4 αμορτισερ και 4 ελατηρια OME και μου ειπε 580 ευρω με τοποθετηση....ξερεται καποιον αλλο πιο φθηνο ή καποια αλλη αναρτηση 4cm πιο οικονομικη για το jimny μου. Α και να μη το ξεχασω ουτε λογος για καμια εκπτωση, δηλαδη λογος εγινε αλλα εκπτωση δεν εγινε...Αυτα.
ψαχτο και αλλου ???
off-road team

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 19:03 »
ψαχτο και αλλου ???

+1

και όχι μόνο στο κατάστημα από όπου την αγόρασα εγώ baboysis.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 23:03 »
Eίχα φέρει τις ΟΜΕ απο Αυστραλία το 2002 όταν κανείς δεν τις ήξερε 550 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά (γνήσιες OME γιατί κυκλοφορούν και κίτρινα φίδια) Ο Βαγγέλης (Xtreme εισάγει τις γνήσιες) Πρέπει να δούμε την τίμη + κέρδος + τοποθέτηση για να βγάλουμε συμπέρασμα. Ολα μαζί δεν λένε κάτι. Οι ΟΜΕ είναι ακριβές και στην Αυστραλία.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος jimnakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • taz
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 01:08 »
Eίχα φέρει τις ΟΜΕ απο Αυστραλία το 2002 όταν κανείς δεν τις ήξερε 550 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά (γνήσιες OME γιατί κυκλοφορούν και κίτρινα φίδια) Ο Βαγγέλης (Xtreme εισάγει τις γνήσιες) Πρέπει να δούμε την τίμη + κέρδος + τοποθέτηση για να βγάλουμε συμπέρασμα. Ολα μαζί δεν λένε κάτι. Οι ΟΜΕ είναι ακριβές και στην Αυστραλία.
εχεις δικιο  >sostos<
off-road team

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 15:24 »
Ρωτησα σημερα την Xtreme για αλλαγη 4 αμορτισερ και 4 ελατηρια OME και μου ειπε 580 ευρω με τοποθετηση....ξερεται καποιον αλλο πιο φθηνο ή καποια αλλη αναρτηση 4cm πιο οικονομικη για το jimny μου. Α και να μη το ξεχασω ουτε λογος για καμια εκπτωση, δηλαδη λογος εγινε αλλα εκπτωση δεν εγινε...Αυτα.
                                                                                                                                                     αν θες φτηνα μονο απο αμερικη προσπαθησε να βρεις δεν ειναι απαραιτητο το σηκωμα να ειναι για jimny π.χ μπορει να βαλεις ελατηρια spidertax με αμορτισερ π.χ RANCHO H PRO-COMP λογικο ειναι η καθε εταιρια εδω να βγαλει   ::) ::)κατι παραπανω πιστευω οτι η xtream δεν ειναι ακριβος ειναι λογικος υπαρχουν και χειροτεροι 0_21 0_21 0_21 0_21
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 18:34 »
μια εναλλακτικη, πιο οικονομικη και σχετικα αξιοπιστη (στα αμορτισερ) ειναι η mad ελατηρια και monroe αμορτισερ, αλλα το ψηλωμα θα ειναι στα 6εκ.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 19:53 »
μια εναλλακτικη, πιο οικονομικη και σχετικα αξιοπιστη (στα αμορτισερ) ειναι η mad ελατηρια και monroe αμορτισερ, αλλα το ψηλωμα θα ειναι στα 6εκ.
Συμφωνώ, τα mad (6 εκ) είναι πολύ καλά και φτηνά ελατήρια, μπορείς να τα συνδυάσεις είτε με Adventure (πολύ φτηνά και αρκετά καλά), είτε με ΟΜΕ (πιο ακριβά αλλά πιο καλά)... 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 20:38 »
Για εμένα

οι OME αυτή την στιγμή είναι μονόδρομος για :

1. κάποιον που δεν θέλει πολλές μετατροπές στο jimny του
2. θέλει μια πολύ αξιόπιστη και δοκιμασμένη ανάρτηση - φτιαγμένη για jimny
3. θέλει όλα τα παραπάνω και θέλει να βάλει εργάτη στο αυτοκίνητο του...

Οι άλλες αναρτήσεις δυστυχώς δεν μπορούν να έχουν ολα τα παραπάνω...
 Οι mad είναι πολύ καλές.. αλλά εξάποντες + δεν παίρνουν απο την μανα τους εργάτη (θέλουν προσθήκες)..
 Οι procomp - rancho κλπ... δεν κάνουν για καθημερινό Jimny - λίγο ψηλωμένο - γιατί φέυγουν σφραγίσματα και κάνεις λιθοτριψία  ;)..




Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος JiNi

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Asterix - Ελάτη Κεντρικού Ζαγορίου
    • livefreetime.blogspot.gr
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 10:18 »
Καλημέρα παιδιά!
Συμφωνώ με τον Αντώνη (Metalaxe) αν θες να κάνεις πραγματάκια με το Jimny σου στο μέλλον καλύτερα να βάλεις μια 6ποντη με mad ελατήρια(+6εκ) και monroe adventure αμορτισέρ (+6εκ) για πιο φθηνή και καλή λύση αλλιώς βάλε την OME(+4εκ) που λέει ο Χρήστος (Majestix) απλά ψάξε τα καταστήματα που την φέρνουν και επέλεξε αυτό που έχει την καλύτερη τιμή.
Όσο για τα καταστήματα μπορείς να τα βρείς συγκεντρωμένα σε κάποιο περιοδικό που ασχολείται με 4x4 και υπάρχουν εκεί μέσα πάρα πολλές διαφημίσεις τους.
Τα λέμε Κωνσταντίνε dup
livefreetime.blogspot.gr
- Όταν πάμε στο βουνό δεν παίρνουμε τίποτα μαζί παρά μόνο φωτογραφίες και δεν αφήνουμε τίποτα παρά μόνο τις πατημασιές μας.
-Ο άτολμος φοβάται πριν από την εμφάνιση του κινδύνου,ο δειλός κατά τη διάρκειά του και ο θαρραλέος μετά

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 20:59 »
Για εμένα

οι OME αυτή την στιγμή είναι μονόδρομος για :

1. κάποιον που δεν θέλει πολλές μετατροπές στο jimny του
2. θέλει μια πολύ αξιόπιστη και δοκιμασμένη ανάρτηση - φτιαγμένη για jimny
3. θέλει όλα τα παραπάνω και θέλει να βάλει εργάτη στο αυτοκίνητο του...

Οι άλλες αναρτήσεις δυστυχώς δεν μπορούν να έχουν ολα τα παραπάνω...
 Οι mad είναι πολύ καλές.. αλλά εξάποντες + δεν παίρνουν απο την μανα τους εργάτη (θέλουν προσθήκες)..
 Οι procomp - rancho κλπ... δεν κάνουν για καθημερινό Jimny - λίγο ψηλωμένο - γιατί φέυγουν σφραγίσματα και κάνεις λιθοτριψία  ;)..






+1
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 21:28 »
παρε ενα τηλ και εδω....www.californiaclub4x4.com

τωρα τα περι γνησια και τετοια....μπαρουφες ειναι...ολοι φερνουν τα ιδια
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος achariz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 66
Απ: Σαν πολλα δεν ειναι τα 580 ευρω?
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 22:34 »
Γεια χαρά.

Τώρα λοιπόν που κάπως χειμώνιασε και έβρεξε επιτέλους βγήκα κι εγώ από το "καβούκι" μου μετά από αρκετό διάστημε αποχής. (ας είναι καλά ο νέος έρωτας...η μηχανή μου)

Φοράω τα ΟΜΕ (ελατήρια αμορτισέρ +4cm) και σκεφτόμουν να το σηκώσω ένα κλικ ακόμη, μιας και τα Χριστούγεννα θα οργώσουμε πάλι την πατρίδα, την Κερκίνη.

Κάποια στιγμή, λανθασμένα μάλλον, σκέφτηκα για body lift +2.

Ίσως όμως προσθήκες στην υπάρχουσα ανάρτηση ή ελατήρια Mad να ήταν καλό σαν λύση... ??? ??? ??? ???

Το προτείνετε σαν λύση; Θα χρειαστώ και άλλες μετατροπές; (πχ. σωληνάκια φρένων)

Ευχαριστώ