Αποστολέας Θέμα: Περί φουσκωτών...  (Αναγνώστηκε 3592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PANOS72

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 420
  • Φύλο: Άντρας
  • Mad for mud
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 20:37 »
4 πράγματα:

1 - το καλύτερο σκάφος είναι του φίλου σου
2 - πάντα θα σου λείπει 1 μέτρο σκάφους στη θάλασσα. Πρέπει να έχεις τη σωφροσύνη να αγοράσεις με βάση τις ανάγκες σου.
3 - αν θέλεις να πάρεις κάτι μεταχειρισμένο αυτό δεν πρέπει να είναι η μηχανή (καλύτερα να τα σκάσεις στην αρχή από το να σε ρυμουλκούνε αργότερα)
4 - πολλοί λένε ότι με το σκάφος χαίρεσαι πολύ 2 φορές : όταν το αγοράζεις και όταν το πουλάς !

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις!  Εύκολες είναι. >12419
www.youtube.com/user/PanosJimny?feature=mhw4 <Panos72 Youtube channel
www.greektube.org/user/panji                              <Panos72 Greektube channel

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 23:02 »
4 πράγματα:

1 - το καλύτερο σκάφος είναι του φίλου σου
2 - πάντα θα σου λείπει 1 μέτρο σκάφους στη θάλασσα. Πρέπει να έχεις τη σωφροσύνη να αγοράσεις με βάση τις ανάγκες σου.
3 - αν θέλεις να πάρεις κάτι μεταχειρισμένο αυτό δεν πρέπει να είναι η μηχανή (καλύτερα να τα σκάσεις στην αρχή από το να σε ρυμουλκούνε αργότερα)
4 - πολλοί λένε ότι με το σκάφος χαίρεσαι πολύ 2 φορές : όταν το αγοράζεις και όταν το πουλάς !

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις!  Εύκολες είναι. >12419

+15

Το είχαμε συζητήσει και με τον Πάνο...
+ οτι για εμένα δεν αξίζει να χαλάσεις πολλά λεφτά για κάτι που το χαίρεσαι λίγους μήνες ή  μερες?? ???

Αν πάντως χρειαστείς οτιδήποτε απο μπαλόνια, εχω κάνει διατριβή ...ρωτησε με οτιδήποτε θές... (hypallon- neoprene πάντα εεεε... με τα θερμοκολλητικά έχω μαλώσει)  lol lol


Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 08:24 »

παντως αν καποιος εχει καποια εμπειρια με jimny ας την πει να βοηθησουμε τον φιλο μας μην κανει καποια λαθος αγορα

Jimny και 5μέτρο (ελαφρύ μοντέλο) οριακά σε παραλία.
Μπαίνει πιο εύκολα λόγω κατηφόρας.
Βγαίνει με χίλια ζόρια και μόνο με εργάτη.


Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 11:17 »
Ακουω πολλα για ζορια κατα τη διαρκεια ριξιμου το φουσκωτου στη γλιστρα η στη παραλια και κατα το ανεβασμα? Τι προβληματα εχετε ρε παιδια να ριξετε ενα 5μετρο η οπως λεει ο φιλος με x trail???
Εγω με το δικο μου ριχνω 7 και 8 μετρα σκαφος και δεν ζοριζεται και σεις δε μπορειτε να ριξετε το μισο?

Φουσκωτα μεχρι και 1000-1200 κιλα τα βγαζει και τα βαζει ανετα σε γλιστρα το Jimny. Τωρα αν πατε να το ριξετε μεσα απο αμμο η οποια φτανει στο υψος τη μιση ροδα λογικο ειναι να ζοριζεται.

Ξεκαθαριζω φουσκωτα και στα παραπανω κιλα. Μη μου πειτε οτι προσπαθω να ριξω ενα πολυεστερικο 5 μετρα αλλα βαρος 2 τονους γιατι δεν!

Παντα κατα τη διαρκεια αυτη εχουμε 4Χ4 και κοντα γιατι αλλιως δεν! Ακομα και με ΝAVARA να προσπαθησεις να τραβηξεις ενα 8 μετρο αν δεν εχεις 4Χ4 και ισως κοντα δεν βγαινει!

Ποτε δε χρησιμοποιησα εργατη για το λογο οτι κοιταζα να ριχνω το σκαφος σε γλιστρα με νορμαλ κλιση και ανετη. Κατα την εξοδο εδινα λιγο γκαζακι και ανεβαινε μονο του πανω στο τρειλερ χωρις καμια προσπαθεια και απλα δεναμε τον κρικο της ασφαλειας, ουτε τραβηγματα ουτε ζορια. Τωρα αν καποιος το ριχνει σε γλιστρα με κλιση 40% η κατα την εξοδο φοβατε να βαλει το αμαξι μεσα στη θαλασσα τι να πω?

Οσο για την ευθεια φυσικα και δεν μπορουμε να πηγαινουμε με τελικα αλλα μια ταχυτητα 50-60 χιλιομετρα την παμε ανετα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2008, 11:19 από cybertaz »

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 11:31 »
Εγώ όταν λέω παραλία εννοώ άμμο.
Σε γλίστρα βγάζει και παπόρι ολόκληρο  lol


Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 11:42 »
Γιατι αμμο οταν υπαρχουν τοσες ωραιες γλιστρες?  ???

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 11:50 »
Πολύ σωστά όλα αυτά που λέτε!!!

@4x4er : Σε αυτό διαβάζω  ;)

@cybertaz : θα σε ενοχλήσω σίγουρα να είσαι βέβαιως  :-*

Παιδιά δεν νόμιζω να έχω πρόβλημα με την έλξη....Δεν έχω σκοπό να το ρίχνω από παραλίες κτλ κτλ...¶λλωστε εκεί που μένω (Λούτσα) έχει πολλά μέρη για να πέσει  ;)

@Majestix : Μπορείς να μου πεις τι διαχωρισμοί υπάρχουν στα μπαλόνια όσο αφορά την τεχνική κατασκευής και υλικά?

Καμιά μάρκα που προτείνεται προς αγορά ή / και προς αποφυγή???


ΥΓ: Μας βλέπω σαν παρέα το χειμώνα στα βουνά και το καλοκαίρι στα νησιά  lol lol lol lol lol
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 11:52 »
Ξέχασα...... Σας ευχαριστώ όλους ειλικρινά για τις απαντήσεις - συμβουλές σας!!!!!!!!!!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί φουσκωτών...
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 11:58 »
Γιατι αμμο οταν υπαρχουν τοσες ωραιες γλιστρες?  ???
Δεν έχει παντού γλίστρες.
Τα μεγάλα τα ρίχνεις σε γλίστρες και το ευχαριστιέσαι το παραπάνω ταξίδι.
Τα μικρά (4-4,5) μπορείς να τα ρίξεις από όπου σε βολεύει με εργάτη, γλυτώνεις χρόνο.

ΥΓ: Μας βλέπω σαν παρέα το χειμώνα στα βουνά και το καλοκαίρι στα νησιά  lol lol lol lol lol

και το φουσκωτό offroad είναι  j12