Αποστολέας Θέμα: Bοήθεια  (Αναγνώστηκε 2071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ANNH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
Bοήθεια
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 14:58 »
 Γειά σας :)!Είμαι καινούργια και στην παρέα σας και στη χρήση του υπολογιστή.Ξέρω, είναι κουραστικό 0_21 αλλά αλλάζω λάστιχα στο jimnouli μου και αν κατάλαβα καλά τα Dueler A/T694 ειναι καλή επιλογή και για ασφάλτινες-εθνικου δικτύου διαδρομές.ΣΩΣΤΑ? t4

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bοήθεια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 15:24 »
Καλά είναι, και σου επιτρέπουν και ως ένα σημείο να μπεις σε χώμα, ρηχή λάσπη, χιόνι σε δρόμους με μικρή κλίση και χαμηλή ταχύτητα.....
Τα έχω "ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ" σκληρά στο οικογενειακό μας αυτοκίνητο, με όλα τα παραπάνω σε μεγάλες δόσεις....

Είναι μια μέση και καλή λύση...


Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bοήθεια
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 16:31 »
Γειά σας :)!Είμαι καινούργια και στην παρέα σας και στη χρήση του υπολογιστή.Ξέρω, είναι κουραστικό 0_21 αλλά αλλάζω λάστιχα στο jimnouli μου και αν κατάλαβα καλά τα Dueler A/T694 ειναι καλή επιλογή και για ασφάλτινες-εθνικου δικτύου διαδρομές.ΣΩΣΤΑ? t4

Θα πρότεινα Yokohama Geolandar AT +II 195/80/15. Είναι πολύ καλά για μεικτή χρήση, σχετικά οικονομικά χωρίς να επιβαρύνουν την κατανάλωση και τις επιδόσεις.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος ANNH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
Απ: Bοήθεια
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 19:09 »
 :)Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Αποσυνδεδεμένος allleo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 431
  • Όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά !!!! Χαλκιδικη
Απ: Bοήθεια
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 19:36 »
Michalis και εγω τα geolandar  φοραω και τραβαει δεξια σαν τρελο

isos to kalitero SUV

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Bοήθεια
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 19:53 »
Κι εγώ όπως ο allleo φοράω τα Yokohama Geolandar ΑΤ+ΙΙ σε διάσταση 205/70-15. Το αυτοκίνητο όντως τραβάει κάπως έντονα δεξιά και μάλιστα στην αρχή αυτό ήταν φοβερά ενοχλητικό. Μετά από λίγο καιρό το συνηθίζεις αρκετά. Το λάστιχο στο δρόμο κρατάει πάρα πολύ καλά. Με καλές γραμμές, στη διαδρομή Ρέθυμνο-Ηράκλειο πηγαίνει ταχύτερα από πολύ καλύτερα στημένα αυτοκίνητα (για άσφαλτο). Στο στεγνό χώμα δουλεύει ικανοποιητικότατα, αλλά και στο βρεγμένο δε σε προδίδει αν κινηθείς στα πλαίσια της λογικής. Δε παύει όμως να είναι ένα 50/50 ελαστικό με τα υπέρ και τα κατά του.
Αυτό που είχα διαβάσει όμως πριν από αρκετο καιρό είναι ότι το ΑΤ-ΙΙ η Yokohama πλέον δε το βγάζει σε διασταση για Jimny. Νομίζω η μικρότερη πλεον διάσταση που κυκλοφορεί είναι η 225/75-15 ή 235/75-15. Για Jimny σε 50/50 βγαίνει πλέον το Yokohama Geolandar AT-S με κάπως διαφορετικό πέλμα.
Το βασικότερο ερώτημα που πρέπει να απαντησεις στον εαυτό σου πριν αποφασίσεις είναι πόσο χωμάτινο θέλεις να είναι το λάστιχο σου. Θα βγεις χειμώνα εκδρομή με τα παιδιά? Θα θέλεις να ακολουθήσεις σε εμπόδια με παχιά λάσπη και ανηφορικές κλίσεις? Αν ναι, σκέψου σοβαρά ένα πολιτισμένο χωμάτινο λάστιχο. Προσωπικά ετοιμάζομαι να βάλω τα Kumho KL-71, για τα οποία έχω ακούσει εξαιρετικές κριτικές, ως μια πιο πολιτισμένη λύση για χώμα. Όταν μπουν θα σας μεταφέρω και τις προσωπικές μου εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος ANNH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
Απ: Bοήθεια
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 23:22 »
 :)Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου,πρόσεξε όμως τι γίνεται....Πρώτο αυτοκίνητο που οδηγώ ειναι ο jimnoulis μου ;D Περιμένετε να μαθω να οδηγώ καλά στα εύκολα και μετά μπαίνω στα δύσκολα ;)Ακόμα είναι αυτοκίνητο πόλης[με εξαίρεση λίγο χιόνι που πάτησε το χειμώνα σε ένα [λοφάκι]για τα δικά σας δεδομένα]  bhe Αρα λοιπόν θέλω λάστιχα αξιόπιστα για άσφαλτο κυρίως αλλά και για δειλές εξορμήσεις μέχρι το Χελμο ας πούμε yah 205/70/15 50/50 semperit φοράει το αστέρι μου εδώ και 60000χλ j12

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bοήθεια
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 08:00 »
Περιμένετε να μαθω να οδηγώ καλά στα εύκολα και μετά μπαίνω στα δύσκολα ;)

Τεχνική οδήγησης και επαναφοράς του αυτοκινήτου μαθαίνεις τέλεια σε λάσπη πηγαίνοντας με 20 χλμ/ω, χωρίς να κινδυνεύεις. Τις ίδιες αντιδράσεις (περίπου) έχει το αυτοκίνητο στα 120 χλμ στην άσφαλτο, αλλά τότε κινδυνεύεις λόγω μειωμένου διαθέσιμου χρόνου να αντιδράσεις !!

Μπορείς άφοβα να συμμετέχεις σε εξορμήσεις μας...... δεν κάνουμε αγώνες



Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Bοήθεια
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 20:33 »
Για καθαρη ασφαλτινη χρηση αν τα θες, δες και τα michelin. Αλλα δεν τους αρεσει το χωμα... και απο οσο ξερω πια, δεν βγαζουν ΑΤ.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...