Αποστολέας Θέμα: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4  (Αναγνώστηκε 13931 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 15:29 »
Καλησπέρα σας. Σήμερα αποφάσισα να κάνω το πρώτο βήμα για να βελτιώσω το αυτοκίνητο και παράγγειλα μετά από αρκετή σκέψη και διάβασμα την ανάρτηση της ΟΜΕ για 4 πόντους ψήλωμα στο Jimny μου.  roc2
Πιστεύω ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα κάνω και τη τοποθέτηση. j12 Από ότι διάβασα και σε άλλα θέματα, χρειάζεται κάποιο σφίξιμο μετά απο 500χλμ. Φαντάζομαι ότι εννοεί τις βίδες στήριξης των αμορτισέρ, ή μήπως κάτι άλλο? Γνωρίζετε περίπου πόσο κοστίζει η τοποθέτηση της ανάρτησης, και αν υπάρχει κάτι στο οποίο πρέπει να δώσω περισσότερη προσοχή?
Το αμέσως επόμενο βήμα είναι η τοποθέτηση χωμάτινων ελαστικών. Γνωρίζετε μήπως αν το Kumho KL-71 είναι διαθέσιμο σε διάσταση 215/75-15?
Αφού γίνει η τοποθέτηση θα σας μεταφέρω κι εγώ οσο μπορώ αντικειμενικότερα τις εντυπώσεις μου. :)

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 15:36 »
Η τοποθέτηση πάει περίπου 50-60 Ευρώ σε ανεξάρτητο συνεργείο.

Αν κάνει τοποθέτηση ο προμηθευτής της ανάρτησης, μπορεί και πιο φτηνά


Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 15:38 »
Ναι φίλε μου τις βίδες τις βάσεις θέλει...

Για τα λάστιχα θα σου έλεγα να προτιμήσεις την μαμά διάσταση γιατί με τα 215 που έχω εγώ της BF κόβει πολύ το γύμνι και ανεβαίνει αρκετά η κατανάλωση... Δεν βάζεις και ένα αμορτισέρ τιμονιού??? Σωτήριο!!!!!!!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 15:54 »
Για τα λάστιχα θα σου έλεγα να προτιμήσεις την μαμά διάσταση γιατί με τα 215 που έχω εγώ της BF κόβει πολύ το γύμνι και ανεβαίνει αρκετά η κατανάλωση... Δεν βάζεις και ένα αμορτισέρ τιμονιού??? Σωτήριο!!!!!!!!!

Μην τον αποπαίρνεις μωρέ με την κατανάλωση.... ο καθένας με τη τρέλα του....

Δηλαδή τι να πω και εγώ με 235/75/15 ? Πάρτε το χαμπάρι... τα αυτοκίνητά μας δεν είναι αγωνιστικά ταχυτήτων. Σίγουρα μετά τα 100 καίνε.... Ε ας κάψουν. Πόσες φορές και για πόση ώρα μπορούμε να πηγαίνουμε με 140 ?

Αμορτισέρ τιμονιού είναι απαραίτητο - Γύρω στα 70-80 ευρώ αν δε κάνω λάθος



Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 16:08 »
Οσο για το λαστιχο το συστηνω ανεπιφυλακτα.Εγω το φοραω σε 195/80/15 κ ειμαι πολυ ικανοποιημενος απ'ολες τις αποψεις.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 16:35 »
Για τα λάστιχα θα σου έλεγα να προτιμήσεις την μαμά διάσταση γιατί με τα 215 που έχω εγώ της BF κόβει πολύ το γύμνι και ανεβαίνει αρκετά η κατανάλωση... Δεν βάζεις και ένα αμορτισέρ τιμονιού??? Σωτήριο!!!!!!!!!

Μην τον αποπαίρνεις μωρέ με την κατανάλωση.... ο καθένας με τη τρέλα του....

Δηλαδή τι να πω και εγώ με 235/75/15 ? Πάρτε το χαμπάρι... τα αυτοκίνητά μας δεν είναι αγωνιστικά ταχυτήτων. Σίγουρα μετά τα 100 καίνε.... Ε ας κάψουν. Πόσες φορές και για πόση ώρα μπορούμε να πηγαίνουμε με 140 ?

Αμορτισέρ τιμονιού είναι απαραίτητο - Γύρω στα 70-80 ευρώ αν δε κάνω λάθος




σσσσσσσσ....μην μας ακούσουν...εμένα και με 80 καίει 10+ lt στα 100  87
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 20:02 »
εμενα παντως με την ΟΜΕ και μαμα ελαστικα δεν καει τιποτα! Αθηνα - Νεαπολη - Κυθηρα - Νεαπολη - Αθηνα συνολο 900 χιλιομετρα εβαλα 60 ευρω συνολικα και μιλαμε και για κομματια  off road αλλα και ανεβα κατεβα βουνα

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 20:04 »
Το ότι αυξάνει λίγο η κατανάλωση μετά τη τοποθέτηση μεγαλύτερου ελαστικού είναι γεγονός και το γνωρίζω. Από την άλλη δεν αυξάνει τόσο πολύ όσο πιστεύουμε οι περισσότεροι. Είχα εξηγήσει το γιατί σε κάποιο άλλο Thread ΕΔΩ
Επίσης μετά την αλλαγή ελαστικών μην εμπιστεύεστε πλέον την ένδειξη του ταχύμετρου. Πηγαίνετε πιο γρήγορα από όσο λέει το κοντέρ, γι' αυτό πολλή προσοχή στις στροφές! Τα παραπάνω βέβαια ισχύουν μόνο στη περίπτωση που δεν έχετε "πειράξει" το ταχύμετρο για να το επαναφέρετε μετά από όλες τις αλλαγές στις σχέσεις μετάδοσης.
Σχετικά με την ανάρτηση που θα είναι και η άμεση αλλαγή, τι εμπειρία είχατε όσοι τη φοράτε ή τη φορούσατε στο παρελθόν? Με ενδιαφέρουν κυρίως οι (όποιες) αρνητικές εντυπώσεις, μιας και τα προτερήματα της τα έχω ήδη διαβάσει.

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 20:41 »
Καλησπέρα σας. Σήμερα αποφάσισα να κάνω το πρώτο βήμα για να βελτιώσω το αυτοκίνητο και παράγγειλα μετά από αρκετή σκέψη και διάβασμα την ανάρτηση της ΟΜΕ για 4 πόντους ψήλωμα στο Jimny μου.  roc2
Πιστεύω ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα κάνω και τη τοποθέτηση. j12 Από ότι διάβασα και σε άλλα θέματα, χρειάζεται κάποιο σφίξιμο μετά απο 500χλμ. Φαντάζομαι ότι εννοεί τις βίδες στήριξης των αμορτισέρ, ή μήπως κάτι άλλο? Γνωρίζετε περίπου πόσο κοστίζει η τοποθέτηση της ανάρτησης, και αν υπάρχει κάτι στο οποίο πρέπει να δώσω περισσότερη προσοχή?
Το αμέσως επόμενο βήμα είναι η τοποθέτηση χωμάτινων ελαστικών. Γνωρίζετε μήπως αν το Kumho KL-71 είναι διαθέσιμο σε διάσταση 215/75-15?
Αφού γίνει η τοποθέτηση θα σας μεταφέρω κι εγώ οσο μπορώ αντικειμενικότερα τις εντυπώσεις μου. :)
                                                                                                                                                          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟ ΜΕ ΟΜΕ ΤΗΣ ΕΒΑΛΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 1 ΜΗΜΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟΧΩΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΒΑΡΚΑ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟ ::) ::) ::) ::) ::) ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ  :(
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 22:24 »
Λευτέρη καλησπέρα. Αυτό που αναφέρεις ήταν και το τελευταίο δίλημμα για το οποίο ζήτησα βοήθεια από φίλους εδώ στο Ρέθυμνο που έχουν βάλει την ΟΜΕ +4 και τη ProComp +6. Όπως πολύ ορθά αναφέρεις η ΟΜΕ ειναι πολύ μαλακή και η Procomp δυστυχώς πολύ σκληρή. Ειδικά στην αρχή μέχρι να μαλακώσει έστω λίγο, είσαι σε φάση "Θα μου φύγουν τα σφραγίσματα", τουλάχιστον αυτό μου μετέφερε ο Βελεγράκης Ανδρέας ο οποίος με βοήθησε πάρα πολύ στην επιλογή με την εμπειρία και τις συμβουλές του και τον ευχαριστώ γι' αυτό! Με ενημέρωσε και εκείνος αλλά και άλλοι φίλοι ότι στην άσφαλτο η ΟΜΕ δε σε γεμίζει εμπιστοσύνη και είναι εώς και κουραστική, η δε Procomp κάνει το "περίπτερο" μας  lol να στρίβει σαν GTi. Τα πράγματα όπως είναι αναμενόμενο αντιστρέφονται στην εκτός δρόμου κίνηση, αφού εκεί η ΟΜΕ είναι πολύ πιο άνετη, προσφέροντας μεγαλύτερα κρεμάσματα λόγω της ενδοτικότητας της. Η επιλογή της ανάρτησης λοιπόν έγινε ακριβώς διότι δίνω μεγαλύτερη σημασία στην εκτός δρόμου συμπεριφορά,αφού στο Jimny δε γίνεται χρήση 1ου αυτοκινήτου.
Προσωπικές εντυπώσεις για τα χαρακτηριστικά της ανάρτησης θα σας μεταφέρω μόλις τη βάλω και τη συγκρίνω με τη τωρινή μου ανάρτηση σε όμοιες διαδρομές. Μετά από όλα αυτά που διαβάζω ελπίζω να μη "ξενερώσω" από τη συμπεριφορά της.

Αποσυνδεδεμένος johndentist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗ
    • My DPGR Gallery
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 23:31 »
Ειδικά στην αρχή μέχρι να μαλακώσει έστω λίγο, είσαι σε φάση "Θα μου φύγουν τα σφραγίσματα"
Και για αυτό ανησυχείς βρε Γιάννη; Γιατί είμαστε εμείς εδώ.....  lol lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 00:26 »
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ  lol lol
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 00:29 »
Ειδικά στην αρχή μέχρι να μαλακώσει έστω λίγο, είσαι σε φάση "Θα μου φύγουν τα σφραγίσματα"
Και για αυτό ανησυχείς βρε Γιάννη; Γιατί είμαστε εμείς εδώ.....  lol lol lol lol

Σε βλέπω να εγκωμιάζεις τη Procomp στους Χανιώτες με Jimny Γιάννη. lol Το τερπνόν μετά του ωφελίμου  8)

ΥΓ: Για όσους δεν κατάλαβαν τη συζήτηση, ο johndentist είναι οδοντίατρος

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 00:40 »
Καλησπέρα σας. Σήμερα αποφάσισα να κάνω το πρώτο βήμα για να βελτιώσω το αυτοκίνητο και παράγγειλα μετά από αρκετή σκέψη και διάβασμα την ανάρτηση της ΟΜΕ για 4 πόντους ψήλωμα στο Jimny μου.  roc2
Πιστεύω ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα κάνω και τη τοποθέτηση. j12 Από ότι διάβασα και σε άλλα θέματα, χρειάζεται κάποιο σφίξιμο μετά απο 500χλμ. Φαντάζομαι ότι εννοεί τις βίδες στήριξης των αμορτισέρ, ή μήπως κάτι άλλο? Γνωρίζετε περίπου πόσο κοστίζει η τοποθέτηση της ανάρτησης, και αν υπάρχει κάτι στο οποίο πρέπει να δώσω περισσότερη προσοχή?
Το αμέσως επόμενο βήμα είναι η τοποθέτηση χωμάτινων ελαστικών. Γνωρίζετε μήπως αν το Kumho KL-71 είναι διαθέσιμο σε διάσταση 215/75-15?
Αφού γίνει η τοποθέτηση θα σας μεταφέρω κι εγώ οσο μπορώ αντικειμενικότερα τις εντυπώσεις μου. :)
                                                                                                                                                            ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΛΟΚΑΔΟΥΡΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΑΙΧΤΟΣ j12 j12 j12 j12 j12 j12 a105 a105 a105 a105 a105
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Τοποθέτηση Ανάρτησης ΟΜΕ +4
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 11:50 »
2-3 πραγματάκια από την δική μου εμπειρία...

1) Το ταχύμετρο με 215/75 δείχνει ακριβώς όσο και το GPS, δεν το είχα όμως τσεκάρει όταν είχα τα μαμά λάστιχα
2) Η ΟΜΕ ναι μεν μαλακή αλλά έτσι και την συνηθίσεις δεν σε προβληματίζει καθόλου. Με όσα έστριβα πριν με τόσα στρίβω και τώρα...GTI δεν είναι αλλά και ούτε πρόκειτε να γίνει ποτέ  ha
3) Εκτός είναι άνετη με ομαλή επαναφορά και χωρίς εκπλήξεις. Και αν το γύμνι τρίζει στα εκτός με την ΟΜΕ, με τα σκληρότερα τι θα κάνει? Θα βγει κανένα ντουλαπάκι να μας τις βρέξει  87

fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems