Αποστολέας Θέμα: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ  (Αναγνώστηκε 6618 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 14:08 »
Καλημέρα σε όλη την παρέα,
Είμαι έτοιμος για το σέρβις των 15000χλμ , το έχει κάνει κανείς πρόσφατα,
κόστος?  0_21

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ....
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος kbaboysis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 17:40 »
Καλησπερα, πριν κατι χιλιομετρα ημουν στην ιδια θεση με εσενα και ενημερωτικα πηρα ενα τηλ στη σουζουκι να ρωτησω. Κοστος σερβις 280 ευρω. Εννοειται δεν πηγα η αλλαγη περιλαμβανε λαδια, φιλτρο αερος και λαδιου και βαλβολινες στα διαφορικα.Α και ελεγχο σε οποια σημεια χρειαζονται βιδωμα ή σφιξιμο μου ειπαν.Θεικο ηταν αυτο! εγω τα εκανα ολα αυτα και μπουζι και εδωσα 150 ευρω με καλυτερης ποιοτητας λαδια και βαλβολινες και στο σασμαν οχι μονο στα διαφορικα.Τωρα ισως μπει το θεμα εγκυησης αν και κατα ποσον ισχυει αλλα αυτο δε το ξερω και μαλλον ειναι στην ευχερια της εκαστοτε αντιπροσωπιας.
Αυτα απο εμενα!

Αποσυνδεδεμένος evripos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 11:05 »
Αν η suzuki σου φαίνεται ακριβή κάντο αλλού. Η εγγύηση δεν χάνεται αρκεί να κάνεις το service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο οποιασδήποτε μάρκας, αρκεί επαναλαμβάνω το συνεργείο να είναι εξουσιοδοτημένο.
Και βέβαια να σου σφραγίσουν το βιβλιο του service και τα ανταλλακτικά ή τα αναλώσιμα που θα σου βάλουν να είναι αυτά που χρησιμοποιει η suzuki (τα λάδια όλα ιδια φαίνονται)-(τα αγοραζουν αυτοί ή τους τα πας εσύ).
Και εγώ εκτός suzuki τα κάνω και όσες φορές χρειάστηκα την εγγύηση είχε κανονική ισχύ.
 _15733_

Αποσυνδεδεμένος Morpheus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 279
  • Φύλο: Άντρας
  • The future belongs to those who believe.
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 13:39 »
Και εγώ το έκανα πρόσφατα και μου πήγε 270 θα σε σιμβουλεβα να το κάνεις εκτός αντιπροσωπία γιατί η διάφορα είναι μεγάλη στην τιμή. Αν και η εγγύηση βεβαία είναι εγγύηση, αν έβρισκες ιδιαίτερα καπιο εξουσιοδοτιμενο σινεργειο θα ήσουν μια χαρά, Και εγω τωρα ψάχνω να βρω εδώ στην Κρήτη.
Sorry Για τα ορθογραφικα.
The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 16:23 »
μπορειτε να ορισετε το ''εξουσιοδοτημενο συνεργειο'' ? απο ποιον?
Υπαρχει καποια σχετικη νομολογια που αφορα την ισχυ της εγγυησης 'η απτεται στη ''κριση'' της αντιπροσωπειας?

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 22:30 »
μπορειτε να ορισετε το ''εξουσιοδοτημενο συνεργειο'' ? απο ποιον?
Υπαρχει καποια σχετικη νομολογια που αφορα την ισχυ της εγγυησης 'η απτεται στη ''κριση'' της αντιπροσωπειας?

μαλλον το 2ο αγαπητε. Ειδικα στη ζουκι, το δικτυο της δεν ειναι και ιδιαιτερα ανεπτυγμενο. Χαλκιδικη που κάποτε χρειαστηκα.... δεν υπηρχε. Μου ειπανε να γυρισω θεσ/νικη για ελεγχο...
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 09:23 »
Kαλημέρα παιδιά,
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας,μάλλον θα πάω να τα σκάσω (280) στη σουζούκι...  0_21 0_21 0_21
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 09:52 »
Εχω καταλάβει απο το 91 που είμαι κάτοχος αυτοκινήτων, οτι μου έρχεται πιο φτηνά (σε βάθος χρόνου) να πηγαίνω σε συνεργείο εκτός αντιπροσωπείας και ας "χάσω" την εγγύηση.

Αυτό δεν ισχύει μόνο αν έχετε σκοπό να πουλήσετε σύντομα το αυτοκίνητό σας (πχ. με τη λήξη της εγγύησης)

Σε άρθρο του Βιοτεχνικού Επιμελιτηρίου είχα διαβάσει οτι για πχ αλλαγή λαδιών- φίλτρου κτλ, εγκεκριμένα από τον κατασκευαστή, και με σφραγίδα του συνεργείου στο service book του αυτοκινήτου στα προβλεπόμενα χιλιόμετρα του κατασκευαστή, όλα μέλι γάλα... η εγγύηση δεν χάνεται... Δεν χρειάζεται να είναι συνεργείο πχ της Suzuki, απλά να έχει άδεια λειτουργίας και σωστή σφραγίδα......


Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 09:56 »
Απ' οτι φαινεται ομως ειναι δυσκολο να ''απογαλακτιστουμε'' απο την ακαρδη μαμα Σουζουκι μεχρι ληξεως εγγυησης. bhe
280 Ε για 2ο σερβις (ουσιαστικα αλλαγη λαδιων ημισυνθετικων) ειναι παραλογο σε συγκριση με αλλες μαρκες.
π.χ αντιστοιχο σερβις ΒΜW 320 191 E!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 10:38 »
Αντίστοιχο service Maverick 2.0 Lt

Λάδια φουλ συνθετικά από αποθήκη 40 Ευρώ max
Φίλτρο λαδιού 10 Ευρώ
Φίλτρο Αέρα 10-12 Ευρώ
60-62 Ευρώ κάθε 20.000 χλμ με τις οδηγίες του κατασκευαστή (την αλλαγή την κάνω μόνος.... δεν θέλει τέχνη)

4 Μπουζί ιριδίου 13x4 = 52 Ευρώ (κάθε 60.000 χλμ)
Φίλτρο καμπίνας (A/C) 28 Ευρώ (από την Ford)

Εχω το αμάξι 4,5 χρόνια με 50.000 χλμ. Μου έχει στοιχίσει max 200 Ευρώ σε service......
Στην Εγγύση (5 χρόνια) άλλαξα μόνο το τιμόνι γιατί δεν χτύπαγε ο διακόπτης της κόρνας..... (μέσα στη 1η εβδομάδα)
 

Τα συμπεράσματα δικά σας.... Το αυτοκίνητο είναι της τάξης 30Κ Ευρώ... όχι 15Κ ενός Jimny






Αποσυνδεδεμένος evripos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 10:50 »
     Απ' ότι ξέρω, εμπειρικά γιατι γραμμένο δεν έχω δει τίποτα, ισχύουν τα εξής.
     Δεν είσαι υποχρεωμένος σε καμμία περίπτωση να κάνεις τα service στον επίσημο επισκευαστή που μπορεί να είναι παράλληλα και επίσημος διανομέας suzuki για το Νομό κτλ (δηλ. στην αντιπροσωπεία όπως έχει επικρατήσει -κακώς πλέον- να λέγεται).
    Είσαι όμως υποχρεωμένος να κάνεις τις περιοδικές συντηρήσεις (service) σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή όπως αυτές περιγράφονται στο βιβλίο συντήρησης και αυτό για να έχεις την εγγύηση που σου παρέχει ο κατασκευαστής (suzuki Ιαπωνίας) και όχι ο εισαγωγέας (Σφακιανα...) ή ο επίσημος διανομέας- dealer του Νομού.
    Από 'κει και πέρα υπάρχουν κάθετες μονάδες (πωλήσεις- ανταλλακτικά- service), ανεξαρτήτου μάρκας (toyota, suzuki, seat, ...) που έχουν πιστοποιητικά από κάποιο έγκυρο φορέα π.χ TUV (ISO-SSQMS) όπου είναι πιστοποιημένοι να κάνουν service σε οποιαδήποτε μάρκα.
   Αλλά ακόμα και αν εγώ επιλέξω να κάνω το service στον κυρ Μήτσο της γειτονιάς (που έχει βέβαια συνεργείο) και μετά χρειαστώ τη μαμά εταιρία για να αλλάξω ή να επισκευάσω κάτι στα πλαίσια της εγγύησης, αυτοί δεν μπορούν να μου το αρνηθούν εκτός αν αποδείξουν με στοιχεία (φωτογραφίες) οτι η βλάβη οφείλεται σε κακό δικό μου χειρισμό ή σε ακατάληλο εξάρτημα που μπήκε κτλ. Στη συνέχεια οφείλεις να επικοινωνήσεις με τον επίσημο εισαγωγέα για την Ελλάδα και στη συνέχεια με την suzuki Ιαπωνίας (υπάρχουν τηλ, email κ.α). Κάνεις και κανένα παράπονο στον ειδικό τύπο και βρίσκεις το δίκιο σου...
   Τέλος για κάθε εξάρτημα που σου αλλάζει ή για κάθε βλάβη που σου επιδιορθώνει η αντιπροσωπεία να ξέρεις ότι αυτή πληρώνεται και με το παραπάνω από τον εισαγωγέα, που αυτός τα παίρνει τα λεφτά του από την suzuki Ιαπωνίας, που και αυτή τα παίρνει από το εργοστάσιο που προμηθεύτηκε το εξάρτημα, δηλ όλοι από κάπου τα παίρνουν... Χάρη δεν μας κάνει κανένας!
  Εγώ προσωπικά τα κάνω εκτός suzuki (χωρίς να έχω συγκρίνει τιμές, αλλά επειδή έχω μια πολύ καλή σχέση με τους μηχανικούς στο συνεργείο που έχω επιλέξει) και από την άλλη έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές την αντιπροσωπεία στα πλαίσια της εγγύησης.

 >laspi/ >laspi/ >laspi/ >laspi/ >laspi/ >laspi/ >laspi/ >laspi/


Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 23, 2009, 16:10 »
βρε παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς ποια είναι η προβλεπόμενη συντήρηση για 2ο service (15000km) για το VVT από το workshop γιατί δυστυχώς δεν το έχω ? επίσημη αντιπροσωπεία μου λέει 250 eur , συνεργεία που συστήνουν συμφορουμιστες λεν 60-100eur. H διαφορά ΤΕΡΑΣΤΙΑ απλώς θέλω να τσεκάρω αν αναφέρονται στις ίδιες εργασίες. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! 0_21 bhe

Αποσυνδεδεμένος macdinos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 65
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 23, 2009, 17:15 »
Μόλις έκανα το προβλεπόμενο σέρβις των 15.000 χιλ. στην αντιπροσωπεία της Suzuki στη Θεσσαλονίκη. Έγιναν οι εργασίες που προβλέπονται στο βιβλίο του κατασκευαστή. Κόστος: 225 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 23, 2009, 18:52 »
Αδερφε μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι εργασιες εκτελεσαν ?

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κόστος 2ου σέρβις 15000χλμ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 23, 2009, 20:03 »
Έκανα πρόσφατα το σέρβις των 15.000 χλμ. και μου κόστισε 257 ευρώ.Μου άλλαξαν λάδια, κάτι ψιλά όπως ένα λαστιχάκι ,τάπα και συμπλήρωσαν καθαριστικό για τα τζάμια. Μου άλλαξαν ακόμα βαλβολίνες στο κιβώτιο και στα διαφορικά, οι οποίες βαλβολίνες κόστισαν και τα περισσότερα στο σέρβις. Στο βιβλίο του κατασκευαστή αναφέρεται ότι γίνεται έλεγχος (στις βαλβολίνες) και δεν αλλάζονται απαραίτητα, αλλά στο συνεργείο είχαν στο πρόγραμμα να τις αλλάξουν έτσι κι αλλιώς. Πριν από λίγες μέρες βρέθηκα στη Χίο με ένα μηχανικό (άλλης εταιρείας) και το πρώτο πράγμα που με ρώτησε όταν έμαθε οτι έχω Τζίμνι, ήταν εάν άλλαξα τα λάδια του κιβωτίου.  Είπε πως αυτή η παρτίδα των Τζίμνι έχει ελαττωματικά λάδια κιβωτίου και πως πρέπει να τα αλλάξω άμεσα. Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτό,αλλά άλλο που δεν ήθελαν τα συνεργεία...
Το σέρβις το έκανα στην Αθήνα.
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!