Αποστολέας Θέμα: Στουκο στις 4 μερες  (Αναγνώστηκε 3424 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος velonakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
Στουκο στις 4 μερες
« στις: Αύγουστος 25, 2008, 01:18 »
Χαιρετω την τρλελη παρεα και επιτελους ειμαι και εγω ενας jimnας αλλα δυστηχως δεν προλαβα
να το χαρω και τρακαρα.
Συνοπτικα ειμαι στο φαναρι και περιμενω το πρασινο και ...μπαπ... ενα corsa αποφασισε οτι ο καλητερος τροπος για να σταματησει
δεν ειναι το φρενο (αφου δεν ακουσα και αντιστοιχη λαστιχια) αλλα να το καρφωσει πανω μου
φυσικα η κοπελα ηταν απολυτα συνεργασιμη και καναμε την φιλικη .
Το post παει στο τι να προσεξω τωρα στο συνεργειο ,εχει φαει την ρεζερβα η οποια κοιταει ποια προς το αμαξι και οχι καθετα ,η πισω πορτα εχει τσακισει απο την βαση της ρεζερβας που γυρισε, ο προφυλακτηρας εχει παθει τις λαβωματιες του και το καθισμα του οδηγου πλεον γρατζουναει για να παει μπρος πισω απο εκει και περα τι αλλο, δεδομενου οτι και το corsa ηταν απολητα ευθηγραμμισμενο και κεντραρισμενο με μενα, πρεπει να προσεξω και τι ελεγχους
να ζητησω?
ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2008, 10:57 »
Χαιρετω την τρλελη παρεα και επιτελους ειμαι και εγω ενας jimnας αλλα δυστηχως δεν προλαβα
να το χαρω και τρακαρα.
Συνοπτικα ειμαι στο φαναρι και περιμενω το πρασινο και ...μπαπ... ενα corsa αποφασισε οτι ο καλητερος τροπος για να σταματησει
δεν ειναι το φρενο (αφου δεν ακουσα και αντιστοιχη λαστιχια) αλλα να το καρφωσει πανω μου
φυσικα η κοπελα ηταν απολυτα συνεργασιμη και καναμε την φιλικη .
Το post παει στο τι να προσεξω τωρα στο συνεργειο ,εχει φαει την ρεζερβα η οποια κοιταει ποια προς το αμαξι και οχι καθετα ,η πισω πορτα εχει τσακισει απο την βαση της ρεζερβας που γυρισε, ο προφυλακτηρας εχει παθει τις λαβωματιες του και το καθισμα του οδηγου πλεον γρατζουναει για να παει μπρος πισω απο εκει και περα τι αλλο, δεδομενου οτι και το corsa ηταν απολητα ευθηγραμμισμενο και κεντραρισμενο με μενα, πρεπει να προσεξω και τι ελεγχους
να ζητησω?
ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες

Κατέβασε το Service Workshop Manual του Jimny απο εδώ: http://www.suzukiinfo.com/jimny/

Διάβασέ το προσεκτικά αναφέρει τα πάντα! Κάπου λέει λεπτομερώς για όλα τα μέρη του σασί & καμπίνας. Δίνει τις ακριβείς διαστάσεις. Με τα στοιχεία αυτά καλό είναι να το μετρήσεις με τον φαναρτζή διότι εκτός απο την πόρτα που πάει για πέταμα μήπως έχει πάρει καμπίνα ή σασί που δεν φαίνεται με το μάτι.
Κράτησε το manual και για το μέλλον. Οι περισσότεροι μάστορες δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Τύπωνε πάντα την σελίδα που σε ενδιαφέρει και να την έχεις μαζί σου.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος KΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2008, 13:52 »
Περαστικά για την κακοτυχία σου...
Προτείνω να πας σε φαναρτζη στη Suzuki για να πάει όσο πιο ακριβα η αξιολόγηση
της ζημιάς μηπως και πας μέχρι και σε total lost και στο πάρουν καινούργιο.
Ακόμη και σασί να μην εχει πάρει πιθανότατα να εχει πάρει καρότσα!!
Πάρε φόοοοραααα ρεεεε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Annar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 25, 2008, 22:52 »
πωπω..ασχημη εμπειρια...εγω ειχα μια παρομοια πριν  απ ενα μηνα...ειμαι παρκαρισμενη σταματημενη σε ενα ΑΔΕΙΟ χωρο οσο ενα γηπεδο μπασκετ επι δυο...υποδειγματικο παρκαρισμα σε μια ακρη...η μητερα μου ετοιμαζεται να κατεβει να βγαλει απο το πορτ μπαγκαζ τα ψωνια οταν βλεπω απο τον κα8ρεφτη ενα ασημι μεγκαν να κανει οπισθογωνια απο το πουθενα κ να ερχεται με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ταχυτητα με την οπισθεν απολυτα κεντραρισμενος. σοκαρισμενη προλαβαινω να πατησω την κορνα και αυτος την τελευταια στιγμη κοβει το τιμονι και μου παιρνει προφυλακτηρα και φτερο. απο το τρανταγμα ανοιξε το ντουλαπακι η μητερα μου επα8ε σοκ δεν καταλαβε τι εγινε. ο τυπος δεν μας ειχε δει καν, δεν ειχε καν κα8ρεφτη στο παρμπριζ και μεσα ειχε το παιδι του 7 μηνων!!!!!!!μου τα πληρωσε ολα μιας και ετυχε να ειναι γνωστος, δεν καναμε δηλωση αλλα πρωτον το σοκ ηταν φοβερο, 8α μπορουσε να εχει παρασυρει την μητερα μου αν ηταν εξω, η αν δεν ειχα πατησει την κορνα 8α πα8αινα οτι κι εσυ φιλε βελονακη...τεσπα...τα σιδερα ξαναγινονται..το jimnaki σου θα επανελθει..ευχομαι να το χαρεις με την καρδια σου και να κανεις πολλες ασφαλεις και ομορφες διαδρομες...
become what you are

Αποσυνδεδεμένος velonakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 25, 2008, 23:03 »
καλησπερα παιδια συγνωμη για το εκτος θεματος αλλα εχω κολλησει στην πεντελη υπαρχει καποιος για βοηθεια??? t4 t4 t4 t4

Αποσυνδεδεμένος velonakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2008, 23:05 »
σορυ για τα πολλα post 6942445620 t4 t4 bhe t4 t4 bhe

Αποσυνδεδεμένος velonakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2008, 23:11 »
σορυ και παλι 6948260949 γιατι το αλλο εχει φραγη τωρα το ανακαλυψα

Αποσυνδεδεμένος Annar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2008, 23:11 »
βρηκα το τηλ. 6977000901.. ειναι βοη8εια για 4Χ4..το βρηκα στο φορουμ..για προσπα9ισε και πες μου
become what you are

Αποσυνδεδεμένος Annar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 25, 2008, 23:14 »
6972252000 και 210-9512103 NickSi..νομιζω οτι ειναι ο πιο καταλληλος
become what you are

Αποσυνδεδεμένος velonakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 25, 2008, 23:29 »
ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Annar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 25, 2008, 23:39 »
ενταξει? ερχονται να σε ξεκολλησουν?? yah yah yah
become what you are

Αποσυνδεδεμένος velonakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2008, 01:48 »
Τελικα ουτε καν τραβηγμα δεν χρειαστηκε απλα εγω ημουν τελειως αχρηστος  ;D (ελπιζω μαζι σας να μαθω τα μυστικα του off-road)
ο μαστορας παντως που ηρθε πολυ καλος και γνωστης, τον ευχαριστω θερμα και μεσω του forum
οπως επισης και οσους κινητοποιηθηκαν για την δικια μου χαζομαρα ελπιζω στο μελλον να ανταποδωσω
 Οσο για το στουκο πηγα χθες το πρωι (25/8) στο συνεργειο στα τουρκοβουνια και το ανεβασαν και το κοιταξαν μου ειπαν οτι δεν εχει παρει τιποτα αλλο εκτος απο πορτα και
προφυλακτηρα αναμενεται να κλειστει πλεον ραντεβου και με πραγματογνωμονα για να μπει μεσα
και παλι πολλα ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 26, 2008, 18:24 »


Κατέβασε το Service Workshop Manual του Jimny απο εδώ: http://www.suzukiinfo.com/jimny/




υπαρχει κατι για το καινουριο με την ηλεκτρονικη τετρακινηση; υπαρχουν πολλες διαφορες

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 27, 2008, 09:13 »


Κατέβασε το Service Workshop Manual του Jimny απο εδώ: http://www.suzukiinfo.com/jimny/




υπαρχει κατι για το καινουριο με την ηλεκτρονικη τετρακινηση; υπαρχουν πολλες διαφορες

Για το VVT δεν έχω βρεί απολύτως τίποτα. Φαντάζομαι εν καιρώ θα δούμε κάτι.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος velonakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στουκο στις 4 μερες
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 12:37 »
Καλημερα  συνφορουμιστες
αυριο παραλαμβανω και παλι το θηριακι απο το συνεργειο yah στο οποιο εγινε αλλαγη πισω πορτας και προφηλακτηρα
αν και στην περιπτωση αυτη θα τα παρω απο την ασφαλιστικη, η τιμη σκαρφαλωσε στα 1400 Ε!! :o
και αναρωτιεμαι μηπως ειναι καπως πολλα? λετε να εχω προβλημα με την ασφαλιστικη και να μην δεχετε
τη κοστολογηση?