Αποστολέας Θέμα: Γατόσπιτο  (Αναγνώστηκε 3665 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Γατόσπιτο
« στις: Ιούλιος 08, 2008, 09:08 »
  Σήμερα για τρίτη φορά μέσα σε ένα μήνα βρήκα ένα γατάκι μέσα στη μηχανή. Ευτυχώς σήμερα το άκουσα πριν απομακρυνθώ και δεν το μετέφερα όπως τα άλλα στη δουλειά μου. Σας έχει τύχει ποτέ;
  Το έβαλα σε αυτό το νήμα το ποστ γιατί κάποιος φίλος μου είπε (απο τη δικια του εμπειρια του σε ένα RAV) ότι είναι πιθανόν να είχαν μπει ποντίκια στη μηχανή γι αυτο και να ανεβαίνουν τα γατάκια (ειδικά τωρα το καλοκαιρι που δεν κανει κρυο ωστε να υποθεσω οτι ανεβηκαν επειδή κρυώνουν). Αν τυχόν είναι ποντίκια, μπορουν να προξενήσουν ζημιά στα καλώδια;

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γατόσπιτο
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 08, 2008, 12:44 »
Ειναι πιθανό αλλά δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο.

Μου έχει τύχει να βάλω μπροστά τη μηχανή και να πιαστεί γάτα στο λουρί...... αντε γεια

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Γατόσπιτο
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 08, 2008, 13:35 »
Φίλος με VW Polo αναγκάστηκε να βάλει νέο κινητήρα γιατί του έκοψε ο ιμάντας χρονισμού των βαλβίδων, πιθανότατα από μάσημα ποντικού, με τα γνωστά πολύ άσχημα (και ακριβά) αποτελέσματα.
Προσωπικά δε ξέρω να σου προτείνω λύση, αλλά αν ρωτήσεις κάποιο μηχανικό, ίσως πάρεις καμία καλή ιδέα για τι μπορείς να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γατόσπιτο
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 08, 2008, 14:09 »
Το ποντίκι θα γινόταν κιμάς αν το έπιανε ιμάντας χρονισμού....εκτός και αν ήταν κανα μεταλαγμένο..... Δεν νομίζω να έσπασε από αυτό..... απλά ήταν στα τελευταία του και δεν το ήξερε ο ιδιοκτήτης.

Ιμάντας χρονισμού κάθε 60.000 χλμ, ή ότι άλλο λέει ο κατασκευαστής.

Λογικά υπάρχει και καπάκι πλαστικό πάνω από τον ιμάντα για να μη φαίνεται και κινδυνεύει... Το λουρί που συνήθως φαίνεται είναι βεντιλατέρ ψυγείου, αντλία νερού, αντλία υδρ. τιμονιού κτλ....

Αποσυνδεδεμένος FIREFIGHTER

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γατόσπιτο
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 08, 2008, 14:18 »
Σε ένα PEUGEOT 106 που είχα μου έφαγαν τρείς φορές το καλώδιο του αισθητήρα λάμδα. ;D

Αποσυνδεδεμένος maestria

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 937
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Γατόσπιτο
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 08, 2008, 14:46 »
Eάν το αυτοκίνητο δεν πολυ κινείται πολλά μπορεί να πάθεις απο ποντίκια, στο Xantia του πατέρα μου ότι σωληνάκι υπήρχε το είχαν μασήσει και κάθε βδομάδα κάποιο ηθελε αντικατάσταση... μέχρι φωλιά είχαν κάνει και είχαν κουβαλήσει και σαλιγκάρια καβάτζα για τις μεγάλες πείνες... lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γατόσπιτο
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2008, 15:25 »
Στο παλιό Lancia του πατέρα μου γύρω στο '84 το ποντίκι έφαγε το κάλυμμα των εκκεντροφόρων (1.6 DOHC μοτέρ) και την έπεσε για ύπνο…αλλά δεν ξύπνησε ποτέ!
Με το πρώτο μιζάρισμα το μάσησε ο ιμάντας, ξεχρονίστηκαν οι εκκεντροφόροι και καρφώθηκαν οι βαλβίδες. Αν βλέπατε τι ζημιά έπαθε το καπάκι θα καταλαβαίνατε πόσο επικίνδυνα είναι τα γατάκια και τα ποντικάκια.
Συνήθως καλώδια τρώνε όχι ιμάντες αλλά αν τα τραβήξει ο ιμάντας μιλάμε για ακαριαία καταστροφή μοτέρ.
Καλό είναι να αποφεύγετε να σταθμεύετε μέσα σε χωράφια ιδιαίτερα στην εξοχή.

Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Γατόσπιτο
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2008, 15:47 »
Το ποντίκι θα γινόταν κιμάς αν το έπιανε ιμάντας χρονισμού....εκτός και αν ήταν κανα μεταλαγμένο..... Δεν νομίζω να έσπασε από αυτό..... απλά ήταν στα τελευταία του και δεν το ήξερε ο ιδιοκτήτης.

Ιμάντας χρονισμού κάθε 60.000 χλμ, ή ότι άλλο λέει ο κατασκευαστής.

Λογικά υπάρχει και καπάκι πλαστικό πάνω από τον ιμάντα για να μη φαίνεται και κινδυνεύει... Το λουρί που συνήθως φαίνεται είναι βεντιλατέρ ψυγείου, αντλία νερού, αντλία υδρ. τιμονιού κτλ....


Ουτε κι εμενα μου φαινόταν δυνατόν. Ο μηχανικός ομως βρήκε τρίχες και εκκρίματα ποντικών στο χώρο του ιμάντα χρονισμού. Προφανώς λοιπόν είχε μασηθεί ο ιμάντας ΑΠΟ ποντικό όπως ανέφερα και στο παραπάνω ποστ. Χάρη εσύ μάλλον κατάλαβες ότι ο ιμάντας "μασησε" ενα ποντικι. Το κακό είναι οτι το παιδί ήταν πολύ άτυχο, αφού ναι μεν το αυτοκίνητο ήταν μεσα στην εργοστασιασκή εγγύηση (με πολύ λιγοτερο από 60.000χλμ) της VW, αλλά ο καλοθελητής μηχανικός ανέφερε ότι βρήκε τρίχες και εκκρίσεις στο χώρο του ιμάντα και δε καλύψαν τη ζημιά του φίλου μου. Και μάλιστα για κάτι που κατά τη γνώμη μου ευθύνεται η ίδια η εταιρία που δεν έχει λάβει τα απαραίτητα μέτρα για να αποφεύγονται τέτοιου είδους ζημιές!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2008, 15:52 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γατόσπιτο
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 08, 2008, 15:59 »
ο καλοθελητής μηχανικός ανέφερε ότι βρήκε τρίχες και εκκρίσεις στο χώρο του ιμάντα και δε καλύψαν τη ζημιά του φίλου μου.

Το καθαρίζεις με πολύ προσοχή ώστε να μην υπάρχουν άλλες "ενδείξεις" και πας σε άλλη επίσημη αντιπροσωπεία.....

Στη χειρότερη, το ανεβάζεις Αθήνα (για να μη σε ξέρουν).... πιο φτηνά θα έρθει





Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Γατόσπιτο
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 09, 2008, 08:00 »
παντός  εάν έχεις υποψία για ποντίκι καλύτερα να τα κεράσεις  φαγάκι σπέσιαλ  <cook_
(ποντικοφάρμακο) για να σου φυγή η ιδέα
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γατόσπιτο
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 09, 2008, 09:32 »
Θα το δοκιμάσω και το φαρμακο, αν και δεν νομιζω να ειναι ποντικια... Βεβαια περυσι οταν στο συνεργειο μου αλλαξαν το φιλτρο καμπινας μετα απο μολις τρεις μηνες και τους εβαλα τις φωνες, μου ειπαν οτι ηταν τρυπιο μαλλον απο ποντικια, αλλα δεν τους πολυπίστεψα...
Το πιο πιθανο είναι στο δρόμο που το αφήνω να γέννησε καποια γατα στο διπλανο δασακι, και να κυνηγησαν οι υπολοιπες γατες τα μικρα που βρηκαν καταφυγιο στο αυτοκινητο.. Έχει αρκετές γάτες η γειτονιά γιατί είναι μια γειτόνισσα που τις ταϊζει..

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Γατόσπιτο
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 09, 2008, 10:23 »
Αν οι γάτες ταίζονται, τα ποντίκια δεν τα κυνηγούν ούτε για παιχνίδι.... bhe bhe bhe
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Mixalis Kriti

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=41535
Απ: Γατόσπιτο
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 17, 2008, 18:28 »
me to pontikofarmako den kaneis doylia!
pedia enas aplos tropos gia na apofigis gates kai pontikia einai na valis
nafthalini(ayto poy vazoyn sta royxa,ta mpalakia).
dese to sakoylaki kapoy kai kantou merikes tripes.
enkiemeno kai poli apotelesmatiko.  roc2
agapw osous m'agapoun,
osoi me misoun
na pa na gamithoun.