Αποστολέας Θέμα: Κοτσαδορος ?  (Αναγνώστηκε 44697 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 13:17 »
Επαναφέρω το θέμα με τις εξής απορίες

1) Τα επιτρεπτόμενα βάρη ρυμούλκησης που αναφέρει το βιβλιαράκι είναι σωστά??? Γιατί αν είναι, όχι φουσκωτό δεν μπορούμε να ρυμουλκήσουμε αλλά ούτε μηχανή...

2) Και ο Σάββας στην ιστοσελίδα του έχει ένα όριο ρυμούλκησης για το προιόν του, μάλλον μικρό...

3)Περί νομιμότητας, στο συνολικό μήκος του γύμνι είναι και η ρεζέρβα μέσα? Αν είναι, και δεν εξέχει το τσουτσούνι του κοτσαδόρου τότε δεν χρειάζεται να δηλωθεί στην ασφάλεια, σωστά?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 14:25 »
Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ αυτού του θέματος.... θα πω όμως την ιστορία μου...

Το Σαμι είχε κοτσαδόρο όταν το πήρα με χαραγμένο το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο στα 3500 κιλά !!!!!!!

Ιδια περίπτωση σε κοτσαδόρο φίλου σε πολύ ΒΑΡΥΤΕΡΟ αγροτικό αυτοκίνητο.... (1600 κιλά)

Δεσαμε φορτίο 3000 κιλών στο αγροτικό και την πάθαμε σαν βλάκες.... το φορτίο ανεξέλεγκτο, σε μανούβρα (0 χλμ/ω) έφυγε το πίσω μέρος του αυτοκινήτου και έπεσε πάνω σε περίφραξη μαζί με το φορτίο (τροχόσπιτο)

Κατά τύχη δεν χτύπησε κανείς.

Τα νούμερα είναι ενδεικτικά και συνήθως αναφέρονται στις αντοχές των μετάλλων και των δεσιμάτων.....

Πρώτα η λογική παίδες....




Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 14:27 »

3)Περί νομιμότητας, στο συνολικό μήκος του γύμνι είναι και η ρεζέρβα μέσα? Αν είναι, και δεν εξέχει το τσουτσούνι του κοτσαδόρου τότε δεν χρειάζεται να δηλωθεί στην ασφάλεια, σωστά?

Αν τρακάρω ποτέ κανέναν από πίσω και έχει κοτσαδόρο, δεν θα του κάνω δήλωση, και θα του ζητήσω και αποζημίωση... ΕΧΩ το δικαίωμα...
ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 14:38 »
Ρε συ Χάρη, το βιβλιαράκι αναφέρει μέγιστο βάρος 450 κιλά με τρέιλερ με φρένα και 350 χωρίς!!!!!!! Είναι δυνατόν?????
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 15:04 »
ο κοτσαδορος οταν δεν εχεις καποιο τρειλερ πρεπει να τον αφαιρεις αλλιως εισαι παρανομος.

Οπως λεει και ο χαρης αν πεσει ενας απο πισω σου θα τον πληρωσεις εσυ,

Το βαρος ελξης που αναφερουν ειναι ωστε να εχει και μια ασφαλη συμπεριφορα το αμαξι.

για την ωρα μονο για μεταφορα ξυλων τον χρησιμοποιω και μεχρι τα 1300 κιλα δεν ειχα προβλημα. Ομως στο δρομο παω με 60-70 και με πολυ προσοχη στο φρεναρισμα.

Υγ. ανηφορα που ανεβαινω συνηθως με 1η, με το τρειλερ απο πισω (1300 κιλα) , με 1 αργο ειναι σαν να ειναι ξεφορτωτο το αμαξι  ;D
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 15:09 »
Ναι είναι....

Πόσο βάρος έχει το Jimny? 800-900 κιλά?

Πήγαινε με 100 και πάτα φρένο να σταματήσεις. Κάνε το ίδιο με άλλα 4 άτομα μέσα (5 δε λέει η άδεια?). Κάνε το ίδιο με άλλα 6 άτομα των 80 κιλών δηλαδή άλλα 480 κιλά (σύνολο 11 άτομα μέσα στο Jimny). Μπορείς να το σταματήσεις με ασφάλεια με 100 χλμ/ω ?..... ΟΧΙ

Για φαντάσου τώρα να έχεις τα 4-5 άτομα έξω, τραβώντας τα από 1 σημείο (κοτσαδόρο), και πάτα το ίδιο φρένο.....

Μάλλον επικίνδυνο ακούγεται......

Πόσο μάλλον να τραβήξεις φορτίο 1 τόνο με το Jimny των 900 κιλών.... αστείο ακούγεται....





Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 15:15 »
@Χάρη: Δίκιο έχεις όσον αφορά την ασφάλεια μας...

Αλλά, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούμε να ρυμουλκήσουμε σκάφος, τροχόσπιτο κτλ... Και όταν λέω δεν μπορούμε: Νομικά? Πρακτικά? Έστω και αν η κίνηση μας γίνεται με αργά, πολύ σιγά κτλ κτλ...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 15:40 »
Δυστυχώς με μικρό αυτοκίνητο Νομικά και Πρακτικά, δεν γίνεται να ρυμουλκίσεις μεγάλο φορτίο..... (Το Jimny είναι το αμέσως μεγαλύτερο αυτοκίνητο από το πολύ μικρό : Smart - yaris - picanto - matiz κτλ... έχεις δει κοτσαδόρο σε αυτά?)

Δυστυχώς (2η φορά) είμαστε στην Ελλάδα και ο καθένας ότι θέλει κάνει και κανένας δεν ελέγχει....

Δυστυχώς (3η φορά) υπάρχει ΜΕΓΑ άγνοια από τους οδηγούς και τους εκπαιδευτές σε όλα τα θέματα.

Δυστυχώς (4η φορά), ισχύει το αν δε πάθεις δε θα μάθεις.... τουλάχιστο ας μη χτυπάει κανείς και ας μάθουμε...


Και πάλι, ΠΡΟΣΟΧΗ....

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 15:43 »
@Χάρη: Δίκιο έχεις όσον αφορά την ασφάλεια μας...

Αλλά, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούμε να ρυμουλκήσουμε σκάφος, τροχόσπιτο κτλ... Και όταν λέω δεν μπορούμε: Νομικά? Πρακτικά? Έστω και αν η κίνηση μας γίνεται με αργά, πολύ σιγά κτλ κτλ...

Χάρη δεν με κατάλαβες.... Ερώτηση ήταν...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 15:50 »
Πρακτικά : ΜΠΟΡΕΙΣ

Νομικά : ΠΑΙΖΕΤΑΙ, πάντα υπάρχουν ασάφειες. Δες δίπλωμα, άδεια κυκλοφορίας εγκεκριμένου τύπου ρυμουλκούμενου κτλ...
            Αν σε σταματήσει κανείς...... γιατί χλωμό και αυτό...

Λογικά : ΟΤΙ ΔΙΝΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ (αυστηρά)

Το αργά - γρήγορα δε παίζει ρόλο στο νομικό κομάτι, εκτός και αν πας πάνω από 130 στην εθνική ή πάνω από 50 σε κατοικιμένη περιοχή
Το αργά - γρήγορα παίζει ρόλο στην ασφάλειά σου και των γύρω σου.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 16:01 »
Έγινε Χάρη, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.... :)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 17:11 »
Ρε συ Χάρη, το βιβλιαράκι αναφέρει μέγιστο βάρος 450 κιλά με τρέιλερ με φρένα και 350 χωρίς!!!!!!! Είναι δυνατόν?????

Σίγουρα είναι λάθος. Τώρα είδα το χαρτί η SUZUKI επίσημα δίνει 1300 με φρένα και χωρίς 350 για το τελευταίο jimny (αν κ δεν νομίζω πως διαφέρουν με το προηγούμενο) . Κ από όσο θυμάμαι και στο βιβλιαράκι τα ίδια έγραφε αλλά κάπου το έχω εξαφανίσει. Τραβάμε καιρό σκάφος βάρους 1τόννου περίπου με τρέιλερ με φρένα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Επίσης επειδή πολλά μπορεί να ακούσεις σου συστήνω ανεπιφύλακτα αν σκέφτεσαι να κουβαλάς σκάφος ή μεγάλο βάρος για απόσταση (είτε είναι 450Kg είτε 1300Kg) να βάλεις φρένα. Ακριβότερα, θέλουν φροντίδα ειδικά στη θάλασσα αλλά η διαφορά είναι χαώδης, φυσικά υπέρ των φρεναριζόμενων. Κοτσαδόρο έχω τον εργοστασιακό και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και είναι κ πολύ πρακτικός Για την ιστορία ο εργοστασιακός της suzuki είναι μάρκας alko (που θεωρείται από τις καλές από τα λίγα που ξέρω κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα) οπότε πιθανώς να μπορεί κάποιος να τον προμηθευτεί φτηνότερα από άλλη πηγή.
Επίσης είστε σίγουροι πως αν τρακάρετε κάποιον με κοτσαδόρο θα σας πληρώσει? αστυνομικός μου έχει πει αυτολεξεί: απλά πληρώνεις το πρόστιμο για τον κοτσαδόρο ούτε έξτρα ζημιές, ούτε τον πισινό όπως ακούγεται συχνά". Τώρα τι να πω εγώ τον βγάζω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά θα θελα να ξέρω  κάτι επίσημο γιατί πολλά ακούγονται

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 17:16 »
Φίλε μου το δικό μου βιβλιαράκι γράφει αυτά που έγραψα και γι αυτό μου έκανε εντύπωση...Όταν λες να βάλω φρένα τι εννοείς? Στο τρέιλερ? Δεν έχω ακόμα αλλά ελπίζω σύντομα να έχω  :) Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως είναι πως και ο Σάββας δίνει μέγιστο βάρος ρυμούλκησης για τον κοτσαδόρο γύρω στον 1000 κιλά... Τι να πω....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος thestavros007

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 17:22 »
Towing Capacity with Brakes: 1300kg
Towing Capacity without Brakes: 350kg

αλλα γενικα καλο ειναι να μην σερνεις κατι βαρυτερο απ' το ιδιο το οχημα, κοινη λογικη ειναι...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 17:29 »
Εμένα λέει 450 και 350...Μήπως επειδή είναι το κάμπριο?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems