Αποστολέας Θέμα: Κοτσαδορος ?  (Αναγνώστηκε 44704 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 04, 2009, 13:57 »
Γνωρίζει κανείς ποιό είναι το max towing για το jimny, για τρέιλερ με φρένα και χωρίς, ανεξάρτητα με αυτό που γράφει το ταμπελάκι στο κοτσαδόρο? Και επίσης ποιό το όριο κάθετου βάρους επάνω στη μπίλια? Στο site της suzuki δεν το βρίσκω....Ευχαριστώ j12
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 04, 2009, 14:45 »
1300kg με φρένα και 350kg χωρίς. Για το κάθετο βάρος θα το κοιτάξω

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 04, 2009, 14:48 »
350kg χωρίς.
!!!!!!!!!!!Μόνο???? R U SURE???? Και γιατί το ταμπελάκι του κοτσαδόρου γράφει 750?? Εννοεί 350kg έλξη χωρίς κοτσαδόρο μάλλον ε??
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 04, 2009, 16:28 »
Ο φίλος potge έχει απόλυτο δίκιο στους αριθμούς που δίνει και αν δεν κάνω λάθος το μέγιστο βάρος πάνω στην μπίλια του κοτσαδόρου είναι 40 Kgr.

 Το jimnaki δυστυχώς έχει απο τα χαμηλότερα όρια για ρυμούλκηση τρεΐλερ χωρίς φρένα αφού για να φανταστείς το Yaris 1.0 που είχα είχε όριο 385 kgr! :)

  Όπως επίσης και κανένα απο τα "θηρία" δεν ξεπερνάει τα 750 kgr!!! :)

  Αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε όλα αυτά βγαίνουν με γνώμονα την ασφάλεια και την ευστάθεια σε περίπτωση φρεναρίσματος.

  Εγώ πάντως συχνά πυκνά ταξιδεύω απο Πόρτο Ράφτη για Βόρεια Εύβοια με βάρκα βάρους 750 Kgr και με 70-80 χλμ/ώρα και με πάει μια χαρά. ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 04, 2009, 19:36 »
!!!!!!!!!!!Μόνο???? R U SURE???? Και γιατί το ταμπελάκι του κοτσαδόρου γράφει 750?? Εννοεί 350kg έλξη χωρίς κοτσαδόρο μάλλον ε??

Όπως είπε και ο jimever δυστυχώς τόσο είναι. Τα νούμερα τα πήρα από το χαρτί που καταθέτεις στο υπουργείο και που δίνει η αντιπροσωπεία της suzuki.
Καλώς η κακώς (για μένα καλώς), είναι τόσο. Πάντως μιλάμε για το 35-40% του βάρους του αμαξιού δεν είναι λίγο.
Γιατί γράφει 750 δεν ξέρω. Πιθανώς να υπολογίζουν πως σε κάποια ταχύτητα αν κουβαλάς 750kg κ φρενάρεις θα σπάσει ? ξεκουμπώσει? και εν γένει θα συμβεί κάτι που πλήττει την ασφάλεια.
Γενικά πάντως και ειδικά αν σκοπεύεις να ρυμουλκείς βάρκα, βάλε φρένα. Μπορεί και χωρίς να κινείται και να φρενάρει αλλά τα φρένα του jimny δεν είναι για πολλά πολλά.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 04, 2009, 20:05 »
Μπορόυν να μπούν φρένα σε τρέιλερ το οποίο δεν είχε αρχικά??
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 05, 2009, 22:55 »
Μπορόυν να μπούν φρένα σε τρέιλερ το οποίο δεν είχε αρχικά??

Θα σου κοστισει οσο ενα καινουριο τρειλερ.Αν δε σου ειναι κοπος περνα απο τον emilios trailers στην οδο Γεωργικης Σχολης,ειναι ακριβως διπλα στο Βιαμιλ.Ζητα τον Αντωνη, αυτος ειναι ο κατασκευαστης.
Εγω παντως στο τρειλερ του σκαφους μου δεν εχω φρενα, ειναι γυρω στα 1000 κιλα και δεν ειχα ποτε προβλημα.
Εχω τραβηξει και 7μετρα σκαφη χωρις φρενα παλι αλλα θελει προσοχη.Ποτε δεν ξεπερναμε τα 80χλμ/ωρα και δεν κανουμε αποτομους ελιγμους.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 06, 2009, 20:24 »
Ποτε δεν ξεπερναμε τα 80χλμ/ωρα και δεν κανουμε αποτομους ελιγμους.
[/quote]

  +1000

  Πάντα συνετά και πάντα με ψυχραιμία και δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα. j12

 
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 27, 2012, 21:14 »
Επαναφέρω το θέμα για να πω και γω την εμπειρία μου (μέρες που 'ρχονται από τον ερχόμενο Οκτώβρη και με το πετρέλαιο θέρμανσης στο 1.40Ε, όλο και κάποιος θα χρειαστεί να φορτώσει / σύρει ξύλα για το τζάκι). Έβαλα λοιπόν πριν περίπου 10 μέρες, κοτσαδόρο 200Ε (περιλαμβάνονται ο αποσπώμενος - με μοχλό - κοτσαδόρος της Bosal, το ηλεκτρολογικό κιτ και η τοποθέτηση). Αν ενδιαφέρεται κάποιος, ας μου στείλει π.μ. να του πω σε ποιο μαγαζί (για τους εξ Αθηνών).

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 28, 2012, 15:20 »
εχει μικρό όριο στην έλξη χωρίς φρένα ( συγκρίνοντας το με αναλόγου κυβισμού αυτοκίνητα ) λόγω του μικρού πορτμπαγκάζ για ασφάλεια των επιβαινόντων σε περίπτωση φρεναρίσματος πανικού... αλλά έχει μεγαλύτερο όριο στην έλξη με φρένα γιατί είναι τετρακίνητο (εκεί θεωρητικά δεν επιβαρύνεται πολύ το σύστημα πεδησης του αυτοκινήτου ) 

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 28, 2012, 15:30 »
Το θέμα είναι πως το Υπουργείο ΔΕΝ αναγνωρίζει επίσημα κάποια πιστοποίηση για τα φρένα στα τρέιλερ (μπορεί με τα τροχόσπιτα να είναι διαφορετικά)... Αυτά μου είπε η υπάλληλος όταν έκανα την άδεια, μαζί με το ότι όλοι στην ουσία που σέρνουμε τρέιλερ κυρίως με βάρκες, φουσκωτά κτλ κτλ είμαστε παράνομοι (ανεξαρτήτου μάρκας αυτοκινήτου, αφού όλα τα αυτοκίνητα χωρίς φρένα έχουν πολύ μικρό όριο).
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 29, 2012, 09:29 »
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...

Για να σου δώσει άδεια για τρέιλερ με φρένα, θα πρέπει να προσκομίσεις - από τον προμηθευτή - βεβαίωση εξέτασης τύπου που 'χει περάσει πρώτα από Υπ.Αν. -πρώην ΥΒΕΤ- (μην σε πολυζαλίζω για το τι ακριβώς είναι αυτό, αν θες, κάνε μία αναζήτηση στο δίκτυο και θα βρεις, π.χ. για ικριώματα είτε συντήρησης, είτε αντιστήριξης). Ακριβώς επειδή κανένας προμηθευτής λοιπόν ΔΕΝ μπορεί να προμηθεύσει τέτοια βεβαίωση, η άδεια που σου δίνουν είναι για χωρίς φρένα. Άρα, νόμιμος επί της ουσίας δεν είσαι, γιατί ενώ θα σέρνεις λόγου χάρη 2000kg φορτίο κ θα λες ότι "να κοίτα, έχω φρένα", η άδεια σου θα είναι "χωρίς φρένα".
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2012, 09:34 από DirectionLess »

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 29, 2012, 16:12 »
Το ίδιο πράγμα λέμε στην ουσία... την λεπτομέρεια με το ΥΒΕΤ δεν την γνώριζα...

εμένα το τρέιλερ είναι αμερικάνικο ez loader... η βεβαίωση φρένων που φέρει από τον κατασκευαστή ΔΕΝ αναγνωρίζεται από το Υπουργείο.... αποτέλεσμα αυτό που λέμε...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 29, 2012, 19:14 »
Το θέμα είναι πως το Υπουργείο ΔΕΝ αναγνωρίζει επίσημα κάποια πιστοποίηση για τα φρένα στα τρέιλερ ...

Aυτό είπες, σ' αυτό απάντησα. Αν έχει βεβαίωση εξέτασης τύπου θα πάρει κ την αντίστοιχη βεβαίωση. Γι΄αυτό κ ανέφερα στο προηγούμενο ποστ "δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα" (για να ακριβολογήσουμε)....

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 29, 2012, 19:23 »
Πρακτικά τι μπορώ να κάνω εγώ με το φέρων φρένα τρέιλερ μου? Ποια είναι η διαδικασία?

Και λέω πως όταν τότε πήγα στην αρμόδια υπηρεσία για να το δηλώσω στην άδεια, τα λόγια της υπαλλήλου ήταν πως δεν αναγνωρίζουν κάποια πιστοποίηση για τα φρένα και πως δεν μπορεί κανένα τρέιλερ να δηλωθεί ως τρέιλερ με φρένα... τώρα αν υπάρχει τρόπος και διαδικασία η οποία είναι γνωστή σε πολύ λίγους και ιδιαίτερα στα γραφεία που βρίσκονται πέριξ αυτών των υπηρεσιών, δεν το γνωρίζω...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems