Αποστολέας Θέμα: OLD MAN EMU....problem??  (Αναγνώστηκε 6436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
OLD MAN EMU....problem??
« στις: Απρίλιος 08, 2008, 20:55 »
Φίλος αλλά... άσχετος με τα φόρα, αντιμετωπίζει το εξείς πρόβλημα, που εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να βρώ λύση..
Φοράει το γνωστό κιτ της ΟΜΕ 965-967 και το αυτοκίνητο έχει κλίση λιγότερο απο 2 εκ μπροστά :o :o τα ελατήρια πατάνε μια χαρά στις βάσεις bhe
Εχεται καμιά ιδέα ??? :-[



Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 09, 2008, 00:40 »
Να πάει στο Τσούκα να δει αν τα πίσω είνει τοποθετημένα σωστά.
Γιατί δεν έχουν το ίδιο μήκος αριστερό/δεξί, και ίσως έχουν τοποθετηθεί ανάποδα.
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος FADOM

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 72
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2008, 09:08 »
Να πάει στο Τσούκα να δει αν τα πίσω είνει τοποθετημένα σωστά.
Γιατί δεν έχουν το ίδιο μήκος αριστερό/δεξί, και ίσως έχουν τοποθετηθεί ανάποδα.

 ???....Δεν εχουν διαφορα ....

 Φιλικα Γιαννης

 Τωρα το τι μπορει να φταιει ειναι πολυ δύσκολο να το βρεις.
 Φίλε NickSi, Σε τι ακριβως έγκειτε η απορια ? Στο οτι δηλ επρεπε να εχει κλιση ? Η οτι δεν επρεπε να εχει ? Και οταν λες λιγοτερο απο 2 εκ ...ποσο λιγότερο?
Μηπως εχει κατι βαρυ στο πισω μερος του αυτ/του? Μηπως δεν φοραει ρεζερβα? Μηπως δεν του βαλανε τα σιλικονουχα προστατευτικα που εχουν οι βασεις?...Μηπως τα ελατηρια δεν ειναι γνησια ΟΜΕ?
Λεω τωρα...Μπας και βοηθησω...Παντως νομιζω οτι το αρνητικο ειναι να εχεις κλιση προς τα πισω.... lol lol lol



Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2008, 09:52 »
???....Δεν εχουν διαφορα ....

 Φιλικα Γιαννης

 Τωρα το τι μπορει να φταιει ειναι πολυ δύσκολο να το βρεις.
 Φίλε NickSi ΙronMan, Σε τι ακριβως έγκειτε η απορια ? Στο οτι δηλ επρεπε να εχει κλιση ? Η οτι δεν επρεπε να εχει ? Και οταν λες λιγοτερο απο 2 εκ ...ποσο λιγότερο?
Μηπως εχει κατι βαρυ στο πισω μερος του αυτ/του? Μηπως δεν φοραει ρεζερβα? Μηπως δεν του βαλανε τα σιλικονουχα προστατευτικα που εχουν οι βασεις?...Μηπως τα ελατηρια δεν ειναι γνησια ΟΜΕ?
Λεω τωρα...Μπας και βοηθησω...Παντως νομιζω οτι το αρνητικο ειναι να εχεις κλιση προς τα πισω.... lol lol lol



Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος FADOM

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 72
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 09, 2008, 10:19 »
???....Δεν εχουν διαφορα ....

 Φιλικα Γιαννης

 Τωρα το τι μπορει να φταιει ειναι πολυ δύσκολο να το βρεις.
 Φίλε NickSi ΙronMan, Σε τι ακριβως έγκειτε η απορια ? Στο οτι δηλ επρεπε να εχει κλιση ? Η οτι δεν επρεπε να εχει ? Και οταν λες λιγοτερο απο 2 εκ ...ποσο λιγότερο?
Μηπως εχει κατι βαρυ στο πισω μερος του αυτ/του? Μηπως δεν φοραει ρεζερβα? Μηπως δεν του βαλανε τα σιλικονουχα προστατευτικα που εχουν οι βασεις?...Μηπως τα ελατηρια δεν ειναι γνησια ΟΜΕ?
Λεω τωρα...Μπας και βοηθησω...Παντως νομιζω οτι το αρνητικο ειναι να εχεις κλιση προς τα πισω.... lol lol lol




 >153<

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 09, 2008, 11:57 »
Να πάει στο Τσούκα να δει αν τα πίσω είνει τοποθετημένα σωστά.
Γιατί δεν έχουν το ίδιο μήκος αριστερό/δεξί, και ίσως έχουν τοποθετηθεί ανάποδα.

Γιώργο και εγώ τα ίδια φοράω, τα πίσω έχουν ίδιο μήκος...(τα μέτρησα πρίν τα βάλουμε με το μηχανικό..)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 09, 2008, 12:03 »
Τωρα το τι μπορει να φταιει ειναι πολυ δύσκολο να το βρεις.
 Φίλε NickSi, Σε τι ακριβως έγκειτε η απορια ? Στο οτι δηλ επρεπε να εχει κλιση ? Η οτι δεν επρεπε να εχει ? Και οταν λες λιγοτερο απο 2 εκ ...ποσο λιγότερο?
Μηπως εχει κατι βαρυ στο πισω μερος του αυτ/του? Μηπως δεν φοραει ρεζερβα? Μηπως δεν του βαλανε τα σιλικονουχα προστατευτικα που εχουν οι βασεις?...Μηπως τα ελατηρια δεν ειναι γνησια ΟΜΕ?
Λεω τωρα...Μπας και βοηθησω...Παντως νομιζω οτι το αρνητικο ειναι να εχεις κλιση προς τα πισω.... lol lol lol

Αν ειχε κάτι βαρύ πίσω δεν θα έγερνε προς τα μπροστά, ρεζέρβα έχει..

Τώρα για γνήσια ΟΜΕ, δεν ξέρω τι να σου πω...σε κουτί ΟΜΕ ήταν, και είδα και φωτό απο τα ταμπελάκια τους πάνω, στην μηχανή του...
Μαιμού ΟΜΕ...δεν πιστεύω...αν και αυτό με έχει παραξενέψει κάπως...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2008, 13:11 »
Να πάει στο Τσούκα να δει αν τα πίσω είνει τοποθετημένα σωστά.
Γιατί δεν έχουν το ίδιο μήκος αριστερό/δεξί, και ίσως έχουν τοποθετηθεί ανάποδα.

+1

Γιάννη είσαι σίγουρος οτι τα ελατήρια έχουν το ίδιο μήκος???

Συμφωνώ με τον Russo... το έχουμε ξαναδεί το θέμα...
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 09, 2008, 13:20 »
Απάντησή μου επί του θέματος τα τελευταία 4 χρόνια Νο. 158332  0_21 

1. Με τα ΟΜΕ το όχημα έχει κλίση πάντοτε προς τα εμπρός. Είναι γιατί οι Αυστραλοί τα έχουν σχεδιάσει ώστε στην περίπτωση ρυμούλκησης (...εκεί το συνηθίζουν πολύ) με το extra βάρος το αυτοκίνητο μένει "οριζόντιο". Να μήν γέρνει προς τα πίσω σαν παλιά BMW 2002 ti  :o

2. Για την έκδοση Metal Top δεξιοτίμονη το ένα ελατήριο πίσω (966) είναι μακρύτερο διότι κατά την κίνηση λαμβάνεται υπόψην η καμπυλότητα του δρόμου και το βάρος του οδηγού. Πατέντα πάλι για την αγορά της Αυστραλίας.

Με κάθε φιλική διάθεση και χιούμορ αν ξαναδώ απορία για τα ΟΜΕ θα σκίσω τα ρούχα μου και θα τα φάω :D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2008, 13:22 από Michalis »
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 09, 2008, 13:54 »
Για όποιον αποφασίσει να βάλει το σετ αναρτήσεων της Old Man Emu, να έχει υπόψιν τα παρακάτω στοιχεία: (κωδικοί).

FRONT:
Spring: OME 963 για ελαφρύ φορτίο 35kg. OME 965 για 36-85 Kg. (για χρήση με εργάτη).
Lift: 40mm
Shock: OME 028

REAR:
Spring: OME 966* ή OME 967*
Lift: 40 mm
Shock: OME 029
Trim Racker: OMEJSR10

* OME 966 suits japaneze built models a 20 mm higher right hand side coil.
OME 967 suits european built models wiht equal hεight coils

ΔΕΝ τοποθετούνται σε όλα τα μοντέλα Jimny τα ίδια.

Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 09, 2008, 14:01 »
Γιώργο και εγώ τα ίδια φοράω, τα πίσω έχουν ίδιο μήκος...(τα μέτρησα πρίν τα βάλουμε με το μηχανικό..)

1) Τα αμορτισέρ τα μέτρησες, σε τι μοντέλο Jimny μπήκαν το υπολόγισες ?

2) Το δικό σου απ' όσο θυμάμε είναι το κλειστό (που τα περισσότερα είναι Japan) οπότε θα πρέπει να φοράς τα 966  ;)

Υ.Γ. Αν έχεις τα 967 για να μην τρέχεις να τ' αλλάζεις  με τα 966, να δώσης το jimny σου και να πάρης το κάμπριο που ταιριάζουν.  :D  :-*
   
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2008, 14:08 από russo »
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος FIREFIGHTER

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 09, 2008, 14:13 »
Παίδες θέμα διαφορετικού μήκους για τα 967 δεν υπάρχει, είναι ακριβώς τα ίδια μόλις τα μέτρησα. ;)

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 09, 2008, 15:08 »
και το δικό μου είναι Metal Top Japanese Built  ****ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ JAPANESE Η ΟΜΕ(Αυστραλία) ΕΝΝΟΕΙ ΤΑ ΔΕΞΙΟΤΙΜΟΝΑ εφόσον ΜΟΝΟΝ Japanese εισάγονται εκεί***αρα όλοι πρέπει να φοράμε τα 967 εφόσον έχουμε αριστεροτίμονα.
Ολα τα σασί JB33, JB43 και πετρέλαιο JB53 (κλειστά,ανοικτά,πράσινα,κόκκινα,κίτρινα,πορτοκαλί, ροζ με βούλες  :D) είναι απόλυτα ίδια αρα θέμα στις βάσεις δεν υπάρχει.
Τα παραπάνω μου τα εγραψε η OME Αυστραλίας παλαιότερα διότι και εγώ την είχα πάθει με τα 966!!

Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 09, 2008, 15:29 »
Απάντησή μου επί του θέματος τα τελευταία 4 χρόνια Νο. 158332  0_21 

1. Με τα ΟΜΕ το όχημα έχει κλίση πάντοτε προς τα εμπρός. Είναι γιατί οι Αυστραλοί τα έχουν σχεδιάσει ώστε στην περίπτωση ρυμούλκησης (...εκεί το συνηθίζουν πολύ) με το extra βάρος το αυτοκίνητο μένει "οριζόντιο". Να μήν γέρνει προς τα πίσω σαν παλιά BMW 2002 ti  :o

2. Για την έκδοση Metal Top δεξιοτίμονη το ένα ελατήριο πίσω (966) είναι μακρύτερο διότι κατά την κίνηση λαμβάνεται υπόψην η καμπυλότητα του δρόμου και το βάρος του οδηγού. Πατέντα πάλι για την αγορά της Αυστραλίας.

Με κάθε φιλική διάθεση και χιούμορ αν ξαναδώ απορία για τα ΟΜΕ θα σκίσω τα ρούχα μου και θα τα φάω :D


Δηλαδή ή οι Αυστραλοί οδηγοί (μόνο) είναι θεόβαροι, ή δεν βάζουν ποτέ συνοδηγό στο αυτοκίνητο, ή και τα δύο

 ha  0_21  ;D

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: OLD MAN EMU....problem??
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 10, 2008, 13:20 »
Απάντησή μου επί του θέματος τα τελευταία 4 χρόνια Νο. 158332  0_21 

1. Με τα ΟΜΕ το όχημα έχει κλίση πάντοτε προς τα εμπρός. Είναι γιατί οι Αυστραλοί τα έχουν σχεδιάσει ώστε στην περίπτωση ρυμούλκησης (...εκεί το συνηθίζουν πολύ) με το extra βάρος το αυτοκίνητο μένει "οριζόντιο". Να μήν γέρνει προς τα πίσω σαν παλιά BMW 2002 ti  :o

2. Για την έκδοση Metal Top δεξιοτίμονη το ένα ελατήριο πίσω (966) είναι μακρύτερο διότι κατά την κίνηση λαμβάνεται υπόψην η καμπυλότητα του δρόμου και το βάρος του οδηγού. Πατέντα πάλι για την αγορά της Αυστραλίας.

Με κάθε φιλική διάθεση και χιούμορ αν ξαναδώ απορία για τα ΟΜΕ θα σκίσω τα ρούχα μου και θα τα φάω :D


Μιχάλη το δικό μου τουλάχιστον δεν έει κλίση προς τα εμπρός, το έω μετρήσει...
Δεν φοράω 966 πίσω αλλά 967, απο την xtreme τα έχω πάρει άλλωστε, επίσης Χρήστο δεν νομίζω πως ειχε κλίση και το δικό σου πριν τον εργάτη..(ακομα Κινα εισαι βρε??)
Γιάννης Δημητρέλης