Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα στο Jimny  (Αναγνώστηκε 13024 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος makis29

  • Jimny
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
    • My Gallery
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 28, 2006, 13:11 »
:'( Δεν εχω καμια ορεξη!

Γιατι φιλαρακι??????????????
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=53
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.......

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 28, 2006, 13:27 »
:'( Δεν εχω καμια ορεξη!

OYTE ΓΙΑ ΠΡΟΒΑΤΙΝΑ? ;) lol lol lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 28, 2006, 14:46 »
Γιατι φιλαρακι??????????????
Εμεινα χωρις αμαξι το κυριοτερο και για ακομη μια φορα εκανα ζημια που μπορουσα να την αποφυγω! bhe
OYTE ΓΙΑ ΠΡΟΒΑΤΙΝΑ? ;) lol lol lol
Ουτε!Μπουχτησα τεταρτη και χθες βραδυ με ενδιαμεσα Λειβαδιτικα σουβλακια,τηγανιες και κατι λουκανικα! 87



ΥΓ Λεμε και καμια λ@λ@κια να περασει η ωρα. 0_21 Τρωγοντας ερχεται η ορεξη! yah

Αποσυνδεδεμένος makis29

  • Jimny
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
    • My Gallery
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 28, 2006, 14:55 »
Εμεινα χωρις αμαξι το κυριοτερο και για ακομη μια φορα εκανα ζημια που μπορουσα να την αποφυγω!
 τι επαθες???
 
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=53
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.......

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 28, 2006, 15:00 »
Ενα ρουλεμαν μπροστα.....κομματιαααααα!
+++ οτι εφαγε τις βολτες και παμε για αριστερο ακρο! :'( :'(
 cl λ@κ@μ@!
Μακ δεν με προσεχεις! ;D

Αποσυνδεδεμένος makis29

  • Jimny
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
    • My Gallery
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 28, 2006, 15:03 »
sorry αλλα δουλευω ταυτοχρονα και καταλαβαινεις ha ha ha ha ha
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=53
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.......

Αποσυνδεδεμένος makis29

  • Jimny
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
    • My Gallery
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 04, 2006, 11:55 »
Επ, αυτό με την πεταλιέρα το χω πάθει και γω, σε κάποια φάση είχε βαρύνει πολύ η απομόνωση και δεν έπαιρνε καμία ταχύτητα, και βάρυνα το πόδι μου απότομα και εγώ, και έμεινε η πεταλιέρα να κρέμεται από τις ντίζες...

Ευτυχώς την ενίσχυσα με λαμάκια μετά και το θέμα ξεχάστηκε...



και μενα αλλα μεχρι ποτε ha ha ha ha

 87 87 87 Eως και σημερα που ξαναεσπασε 0_21 0_21 0_21 0_21 0_21 l_h l_h l_h
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2006, 12:03 από mak29 »
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=53
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.......

Αποσυνδεδεμένος sirros

  • Jimny
  • Μηνύματα: 184
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 05, 2006, 20:33 »
Θα γράψω μερικά γιατί αν τα γράψω όλα θα πάθω εγκεφαλικό.
1 Βουλωμένο ψυγείο
2 τρύπα στο καλοριφέρ
3 πολλαπλασιαστές βραχικυκλομένοι
4 σπασμένες βάσεις αμορτισέρ
5 κιβώτιο ταχυτήτων κ.α.

Τα ρουλεμάν θεωρούνται αναλώσιμα για μένα , αλλάζονται σε τακτά διαστήματα πάντα με ενισχυμένα .
SS power

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 05, 2006, 20:52 »
Να μην ξεχνάμε ότι πολλά προβλήματα έχουν να κάνουν με την κακή χρήση του αυτοκινήτου. πχ αν δεν ανοίγουμε το AC και το χειμώνα για να λειτουργήσει το κύκλωμα πιθανόν να αντιμετωπίσουμε βλάβη. Αν δεν βάζουμε τα σωστά αντιψυχτικά στο ψυγείο. Αν το βουτάμε κάθε μέρα στο νερό σαν υποβρύχιο θα αρχίσει τις βλάβες στα ηλεκτρονικά. Αν το κοπανάμε όπου βρούμε λακκούβα και ανάχωμα θα σπάσουν οι βάσεις των αμορτισέρ κ.α.
Γι' αυτό ας αναρωτιώμαστε αν φταίμε εμείς κυρίως για τις βλάβες.

Αποσυνδεδεμένος sirros

  • Jimny
  • Μηνύματα: 184
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 05, 2006, 21:39 »
Θα σου απαντήσω σε αυτό .η βάσεις σπάνε συνηθος από τα σκληρά αμορτισέρ και όταν ανεβάζουμε το jimny σε κάθετα εμπόδια αλλά και πάλι η βάσεις είναι πολύ λεπτές για τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου ( θεωρό ότι είναι κατασκευαστικό λάθος )
 
Βουλωμένο ψυγείο : έχουν παραδεχθεί οι μηχανικοί της Suzuki ότι υπάρχει πρόβλημα στην κατασκευή του ψυγείου , γ’αύτο και μου το αλλάξανε δωρεάν ενώ το αυτοκίνητο δεν ήταν σε καμιά περίπτωση σε εγγύηση .

για καλοριφέρ οι άνθρωποι της  Suzuki αναφέρθηκαν σε αστοχία υλικού επίσης δεν έχω air condition .ενώ δεν είναι τυχαίο ότι την ίδια περίοδο την έπαθε και ένας γνωστός μου με jimny .

οι πολλαπλασιαστές ας πούμε ότι βραχυκύκλωσαν από τα νερά  και από την πάροδο του χρόνου

όσο για το κιβώτιο ταχυτήτων από το εργοστάσιο το jimny γρατζουνάει λίγο και παρουσιάζει δυσκολίες στο κούμπωμα  ,αλλά όταν ανεβαίνουν οι  ρυθμοί δεν σκέφτεσαι τέτοια πράγματα και το πιέζεις . όσοι έχουν στο ενεργητικό τους αγώνες με jimny θα ξέρουν ότι οι αλλαγές γίνονται πολύ γρήγορα ώστε να μην πέφτουν οι στροφές και κρεμάει το μοτέρ . επίσης αλλάζω συχνά βαλβολίνες και χρησιμοποιώ racing valvoline .
SS power

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 05, 2006, 21:41 »
Δεν έλεγα για σένα sirro μια και όλοι αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα, στα δικά μου πάντως φαίνεται ότι είχα εγώ την ευθύνη. bhe

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 08:46 »
Δεν έλεγα για σένα sirro...

Nαι και βεβαια δεν ελεγε για σενα κυριε ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ, μιλαει για... normal ατομα!!! ha ha ha 0_21 0_21 yah yah yah
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 16:10 »
Θα γράψω όσα θυμάμαι...

1. Λαμπάκι "check enkgine", όποτε θυμάται ανάβει... Η αντιπροσωπεία θα το έφταχνε... Πέρασαν 3 χρόνια...
2. Η εξάτμαση σφυρίζει σαν να έχει σφυρίχτρα.... Η αντιπροσωπεία λέει "Όλα έτσι σφυρίζουν μετά απο κάποια χιλιόμετρα, ανοίγει το μοτέρ"  :o
3. Το τιμόνι έτρεμε, τρέμει, και θα τρέμει όπως πολλών άλλων... Θα το φτιάχνανε..
4. Δισκόπλακες.. 3 ή 4 φορές δεν θυμάμαι... Κάθε φορά παρακάλαγα 3 μήνες... Μου έλεγαν οτι φταίω γιατί περνάω μέσα απο νερά με ζεστά φρένα!!!  :o

Τα περισσότερα προβλήματα που βγάζουν είναι απαράδεκτα, και λόγο κακής σχεδίασης πιστέυω.... Το αυτοκίνητο είναι φτιαγμένο για χώμα κατα 90% και κατα 10% για άσφαλτο, άρα είναι απαράδεκτο να υπάρχουν προβλήματα σε πολλούς , λόγο σκληρής χρήσης σε χώμα...

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 18:04 »
Παράθεση
1. Λαμπάκι "check enkgine", όποτε θυμάται ανάβει... Η αντιπροσωπεία θα το έφταχνε... Πέρασαν 3 χρόνια...
ένας λόγος που συμβαίνει αυτό είναι κακή ποιότητα βενζίνης....Συμβαίνει σε αρκετές μάρκες αυτοκινήτων

Παράθεση
2. Η εξάτμαση σφυρίζει σαν να έχει σφυρίχτρα.... Η αντιπροσωπεία λέει "Όλα έτσι σφυρίζουν μετά απο κάποια χιλιόμετρα, ανοίγει το μοτέρ"  Shocked
ποιό μοντέλο έχεις ??? (1 ή 2 εκκεντροφόρους ?)

Παράθεση
3. Το τιμόνι έτρεμε, τρέμει, και θα τρέμει όπως πολλών άλλων... Θα το φτιάχνανε..
Υπάρχει λύση και δεν φταίει η αντιπροσωπεία για αυτό το πρόβλημα...1) Τι ελαστικά φοράς και πάνω σε τι ζάντα ?   2) Τι ανάρτηση έχεις στο αυτοκίνητο ?   3) φοράει αμορτισέρ τιμονιού? και εάν ναι τι μάρκα και απο ποιό αυτοκίνητο ?
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: Προβλήματα στο Jimny
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 14:24 »
Παράθεση
ένας λόγος που συμβαίνει αυτό είναι κακή ποιότητα βενζίνης....Συμβαίνει σε αρκετές μάρκες αυτοκινήτων
Βάζω πάντα στο ίδιο βενζινάδικο βενζίνη, όπου βάζουμε όλα τα αυτοκίνητα της οικογένειας. Δεν ανάβει πάντα, αλλα σε συγκεκριμένη κατάσταση λειτουργίας... Ρώτησα σε άλλο έμπιστο και με καλή φήμη συνεργείο, και μου είπε οτι είναι θέμα  δύο αισθητήρων, αλλιώς εγκεφάλου. Μου λεν μάλλον είναι το τρίτο, γι' αυτό και κάνουν πως δεν ξέρουν...

Παράθεση
ποιό μοντέλο έχεις  (1 ή 2 εκκεντροφόρους ?)
Το προηγούμενο, με τους δυο εκεντροφόρους... Πριν το VVTi.

Παράθεση
Υπάρχει λύση και δεν φταίει η αντιπροσωπεία για αυτό το πρόβλημα...1) Τι ελαστικά φοράς και πάνω σε τι ζάντα ?   2) Τι ανάρτηση έχεις στο αυτοκίνητο ?   3) φοράει αμορτισέρ τιμονιού? και εάν ναι τι μάρκα και απο ποιό αυτοκίνητο ?
1. Μου το έκανε με μαμα λάστιχα και μαμά ζάντα, με μαμά ζάντα και λάστιχα Α/Τ με άλλες ζάντες, και Α/Τ, και με άλλες ζάντες με Μ/Σ λάστιχα.
2. Επίσης με μαμά αμορτησερ-ελατήρια, και με MAD+MONROE +3.
3. Δεν έχω αμορτησερ τιμονιού.
Στην Ηγουμενίτσα, που είναι μικρή πόλη, υπάρχουν 1 ή 2 που κατέβηκαν απο την νταλίκα με αυτό το πρόβλημα...
Η αντιπροσωπεία φταίει γαιτί έπρεπε να ξέρει απο τι είναι.... Πιστέυω βέβαια οτι η σουζούκι ξέρει, αλλα μάλλον κοστίζει πολύ η λύση στο πρόβλημα... Μάλλον φαντάζομαι και τι είναι...