Αποστολέας Θέμα: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY  (Αναγνώστηκε 48317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 07, 2008, 11:59 »


Βέβαια περί ορέξεως δεν θυμάμαι αλλα για καποια πίτα λένε lol

Αυτήν με τα κολοκύθια ,κολοκυθόπιτα κάτι τέτοιο νομίζω  lol lol lol
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Grand Vitara;
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 07, 2008, 12:07 »
Τελικά, είναι να σε θέλει..Εχτές πήγα να κλείσω επισήμως το Jimny και προέκυψε η σπουδαία - πιστεύω - προσφορά του Grand Vitara 1,6 JX στα 19900 ευρώ! Δυνατός κινητήρας, μεγαλύτεροι χώροι (πάντα μιλάω για το 3θυρο), περισσότερη ασφάλεια και άνεση. Έμεινα κάγκελο γιατί τελικά δεν..έκλεισα το Jimny και μπήκα σε νέα διαδικασία σκέψης!  bhe
Πιστεύω ότι το Grand Vitara ( 3θυρο) είναι πιο στιβαρή κατασκευή και μπορεί να παίξει το ρόλο πρώτου αυτοκινήτου. Και φυσικά - πάντα θεωρητικά έτσι; - είναι πιο άνετο σε ένα μακρινό ταξίδι. Η γυναίκα μου που ήταν μαζί μου, ενθουσιάστηκε...To ίδιο και τα δύο πιτσιρίκια μου που χώθηκαν στα πίσω καθίσματα και...δεν μπορούσα να τα βγάλω!!!
Συνολικά το Grand Vitara, με 500 ευρώ μεταλικό χρώμα "κλείνει" κοντά στα 20.500 ευρώ. Νομίζω ότι είναι μια ευκαιρία που δεν πρέπει να πάει χαμένη. Και φυσικά το όνομα Suzuki είναι εγγύηση. Ακόμα και απο αυτό της Daihatsu....
Παιδιά, μετά από τόσο δρόμο...νιώθω ότι είμαι πάλι από την αρχή....
Καμιά γνώμη;

Δημήτρη στην φάση του οικογενειάρχη, προταρχικό ρόλο παιζει πιστεύω το τι θέλει η οικογένεια, βέβαια αν σκέφτεσαι να κινηθείς αρκετά εκτός δρόμου, με την επιλογή του συγκεκριμένου gv θα τα μετανιώσεις...
Στα μακρινά ταξίδια όντως το Grand Vitara είναι σαφώς καλύτερο. Για εκτός δρόμου καταστάσεις δεν θα σε πάει τόσο εκτός όσο το μαμά Jimny λόγω έλειψης κοντών, αξόνων, και περισσότερου βάρους. Η τετρακίνηση του θα σε πάει σε σχετικά light χωμάτινες διαδρομές(μην φανταστείς τρελά σηκώματα τροχών στον αέρα), ενώ είναι αρκετά καλή σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης(βρεγμένο, πάγος, χιονάκι..).Σαφώς όμως και μπορεί να χρησημοποιηθεί ως πρώτο αυτοκίνητο, με αρκετά καλύτερη μεταφορική ικανότητα σε σχέση με το Jimny τόσο για την οικογένεια όσο και για τις αποσκευές τους.
Σαφώς μια πολύ  πιο ασφάλτινη οικογενειακή-εκδρομική προσσέγιση, που νομίζω ότι θα χαρείς περισσότερο εκδρομικά, ιδίως με μια αλλαγή ελαστικών. Να σαι καλά και καλή απόφαση..
Σαφώς το terios όπως είπε και ο Κωσταντίνος είναι καλύτερο, και σε έκδοση rally raid παρακαλώ http://www.tetrakinisimag.gr/teriosrally.htm  ;D εχει κλείδωμα κεντρικού και διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης πίσω

Επίσης η daihatsu κάνει και κάποιας μορφής απόσυρση με όφελος γύρω στις 2000€. και σαφώς πιο οικογενειακό απο το jimny...
Εαν θέλεις να ακούσεις γνώμες σχετικά με το τέριος πές μου, και κάποιοι φίλοι μου θα σε βοηθήσουν...

ΥΓ.Τεστ για την τετρακινηση του  gv δες εδώ.. http://www.tetrakinisimag.gr/tetrakinisi.htm δεν είναι ότι καλύτερο kardia μου.... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2008, 12:09 από IronΜan »
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 07, 2008, 12:22 »
Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να κάνω και ένα test drive με το Vitara για να δω. Θα το κανονίσω άμεσα. Και θα σας πω τις εντυπώσεις μου..  :)
¶ντε να τελειώνουμε, γιατί κουράστηκα!
Κι όσο το ψηρίζεις, δεν καταλήγεις πουθενά.  lol
Το ένα σου βρωμάει και το άλλο σου ξυνίζει. Το τετρακίνητο το θέλω όχι για trial, αλλά για φυσιολογικές off road διαδρομές. Εκείνο που θα μετρήσει είναι ένα: Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Τα άλλα δεν με νοιάζουν και τόσο. Όλα είναι Suzuki, εξάλλου!!
Γιάννη σε ευχαριστω! Όπως πάντα...κατατοπιστικός όσο δεν παίρνει!!!  cl
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Grand Vitara;
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 07, 2008, 13:06 »
Τελικά, είναι να σε θέλει..Εχτές πήγα να κλείσω επισήμως το Jimny και προέκυψε η σπουδαία - πιστεύω - προσφορά του Grand Vitara 1,6 JX στα 19900 ευρώ! Δυνατός κινητήρας, μεγαλύτεροι χώροι (πάντα μιλάω για το 3θυρο), περισσότερη ασφάλεια και άνεση. Έμεινα κάγκελο γιατί τελικά δεν..έκλεισα το Jimny και μπήκα σε νέα διαδικασία σκέψης!  bhe
Πιστεύω ότι το Grand Vitara ( 3θυρο) είναι πιο στιβαρή κατασκευή και μπορεί να παίξει το ρόλο πρώτου αυτοκινήτου. Και φυσικά - πάντα θεωρητικά έτσι; - είναι πιο άνετο σε ένα μακρινό ταξίδι. Η γυναίκα μου που ήταν μαζί μου, ενθουσιάστηκε...To ίδιο και τα δύο πιτσιρίκια μου που χώθηκαν στα πίσω καθίσματα και...δεν μπορούσα να τα βγάλω!!!
Συνολικά το Grand Vitara, με 500 ευρώ μεταλικό χρώμα "κλείνει" κοντά στα 20.500 ευρώ. Νομίζω ότι είναι μια ευκαιρία που δεν πρέπει να πάει χαμένη. Και φυσικά το όνομα Suzuki είναι εγγύηση. Ακόμα και απο αυτό της Daihatsu....
Παιδιά, μετά από τόσο δρόμο...νιώθω ότι είμαι πάλι από την αρχή....
Καμιά γνώμη;

Δημήτρη στην φάση του οικογενειάρχη, προταρχικό ρόλο παιζει πιστεύω το τι θέλει η οικογένεια, βέβαια αν σκέφτεσαι να κινηθείς αρκετά εκτός δρόμου, με την επιλογή του συγκεκριμένου gv θα τα μετανιώσεις...
Στα μακρινά ταξίδια όντως το Grand Vitara είναι σαφώς καλύτερο. Για εκτός δρόμου καταστάσεις δεν θα σε πάει τόσο εκτός όσο το μαμά Jimny λόγω έλειψης κοντών, αξόνων, και περισσότερου βάρους. Η τετρακίνηση του θα σε πάει σε σχετικά light χωμάτινες διαδρομές(μην φανταστείς τρελά σηκώματα τροχών στον αέρα), ενώ είναι αρκετά καλή σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης(βρεγμένο, πάγος, χιονάκι..).Σαφώς όμως και μπορεί να χρησημοποιηθεί ως πρώτο αυτοκίνητο, με αρκετά καλύτερη μεταφορική ικανότητα σε σχέση με το Jimny τόσο για την οικογένεια όσο και για τις αποσκευές τους.
Σαφώς μια πολύ  πιο ασφάλτινη οικογενειακή-εκδρομική προσσέγιση, που νομίζω ότι θα χαρείς περισσότερο εκδρομικά, ιδίως με μια αλλαγή ελαστικών. Να σαι καλά και καλή απόφαση..
Σαφώς το terios όπως είπε και ο Κωσταντίνος είναι καλύτερο, και σε έκδοση rally raid παρακαλώ http://www.tetrakinisimag.gr/teriosrally.htm  ;D εχει κλείδωμα κεντρικού και διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης πίσω

Επίσης η daihatsu κάνει και κάποιας μορφής απόσυρση με όφελος γύρω στις 2000?. και σαφώς πιο οικογενειακό απο το jimny...
Εαν θέλεις να ακούσεις γνώμες σχετικά με το τέριος πές μου, και κάποιοι φίλοι μου θα σε βοηθήσουν...

ΥΓ.Τεστ για την τετρακινηση του  gv δες εδώ.. http://www.tetrakinisimag.gr/tetrakinisi.htm δεν είναι ότι καλύτερο kardia μου.... ;D

Σχεδον off topic , το Grand Vitara 3D diesel εχει και αργο διαφορικο. Διαφορα τιμής δεν γνωριζω όμως.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #139 στις: Μάιος 07, 2008, 14:01 »
Το Grand Vitara Diesel σε τριθυρη έκδοση έχει 29990€ + χρώματα και ότι άλλο και η 5θυρη έκδοση 34790€+.....
Περισσότερες πληροφορίες δες εδώ http://www.autotriti.gr/auto/_NEA_MONTELA/choose_montel/page2_AUTO.asp?montela=SUZUKI  και φυσικά τσέκαρε ότι μπορείς να πάρεις diesel, και είναι πάνω απο τα χρηματικά όρια που έχει θέσει ο Dk...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2008, 14:03 από IronΜan »
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 07, 2008, 14:35 »
Ξεφύγαμε πολύ παιδιάαααααααααα!!! Μέχρι 20.000 ευρώ, τα δίνομεν....μετά άστο. Κάπου θεωρώ και τελείως περιττό να δίνει κανείς τόσα λεφτά, 25.000 και 30.000 και 35.000 ευρώ για αυτοκίνητο και να τα έχει ανά πάσα στιγμή εκτεθειμένα στο δρόμο. Γι' αυτό είναι κάθετα αντίθετος σε αυτές τις τιμές. Ευτυχώς όχι λόγω οικονομικών δυνατοτήτων, αλλά λόγω φιλοσοφίας....
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 07, 2008, 14:48 »
Kαι καλά κάνεις. Για την ανώτερη κατηγορία...μόνο μεταχειρησμένα σε καλή κατάσταση πλέον ;)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 07, 2008, 15:02 »
Ξεφύγαμε πολύ παιδιάαααααααααα!!! Μέχρι 20.000 ευρώ, τα δίνομεν....μετά άστο. Κάπου θεωρώ και τελείως περιττό να δίνει κανείς τόσα λεφτά, 25.000 και 30.000 και 35.000 ευρώ για αυτοκίνητο και να τα έχει ανά πάσα στιγμή εκτεθειμένα στο δρόμο. Γι' αυτό είναι κάθετα αντίθετος σε αυτές τις τιμές. Ευτυχώς όχι λόγω οικονομικών δυνατοτήτων, αλλά λόγω φιλοσοφίας....

Στην θεση σου DK θα επαιρνα το Grand Vitara με κλειστα τα ματια. Καλο το jimnaki αλλα απο χωρους κανει μονο για δηθεσιο. Ριξε μια ματια και στην Autoprofit για να κανεις συγκριση τιμων
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Grand Vitara;
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 07, 2008, 15:04 »
Τελικά, είναι να σε θέλει..Εχτές πήγα να κλείσω επισήμως το Jimny και προέκυψε η σπουδαία - πιστεύω - προσφορά του Grand Vitara 1,6 JX στα 19900 ευρώ!
Πάντως νομίζω οτι τελική τιμή σου θα είναι
19900+500 χρώμα +περίπου 350 εξοδα πινακίδες τελη +περίπου 250 ασφάλεια = 21000 περίπου, ε δεν θα του βάλεις και κανα εξτρα ,οπότε υπολόγιζε πάνω απο 21000 σίγουρα ;)

Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 07, 2008, 16:24 »
Γειά σου βρε Γιάννη! Πάντα συμφωνούμε!!
Παιδιά η Autoprofit κάνει ανταλλαγές;
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 07, 2008, 16:56 »
Γειά σου βρε Γιάννη! Πάντα συμφωνούμε!!
Παιδιά η Autoprofit κάνει ανταλλαγές;

Νομιζω οχι αλλα καλυτερα να ρωτησεις.  Στο Jimny ειχε διαφορα -800 ευρω απο τις επισημες τιμες της suzuki και καποια εξτρα παραπανω.

Ομως μην καθυστερεις για να μη χασεις τη προσφορα του vitara.

Οταν πηρα το δικο μου μετα απο λιγες μερες εβγαλε στα 16000 περιπου το προηγουμενο G vitara και φυσικα ξεπουλησε σε 5 μερες μεσα απ`οτι μου ειπαν. και το jimny επαιζε στα 17,000+
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 08, 2008, 01:37 »
Σορρυ αν σε πικραίνω  lol αλλα τo μικρό Grand το εχω οδηγήσει και με απογοήτευσε...πέρα από την κομψή γραμμή του
τα 106 (πόσα?) αλογα δεν τα πολυ είδα ή δεν μου φάνηκαν στο δρόμο (το ιδιο και τα 140 του 2λιτρου)
για χώμα τα πράγματα ήταν ακόμη πιο χάλια (πέρα απο την άνεση της ανάρτησης) αναιμικότατο (και αδύναμος συμπλέκτης),
το καζανάκι πίσω βρίσκει για πλάκα, η ελλειψη κοντών πρόβλημα...δες ακόμη και τα τεστ για την τετρακίνησης του,
που εκανε το Tetrakinisi mag και θα καταλάβεις!
Το μακρύ Grand πολύ πιο ικανό και καλύτερο value/money, βέβαια άλλα λεφτα.
Αν έφευγα από το Jimny θα πήγαινα προσωπικά στο καινούργιο Terios είτε το μικρό είτε το μεγαλο...καλοι κινητήρες,
χωροι σε οχι και πολύ μακρύ αμάξωμα, πολύ καλή τετρακίνηση, στιβαρότητα,
γενικά απο την εμπειρία μου πολύ καλές εντυπώσεις...

Βέβαια περί ορέξεως δεν θυμάμαι αλλα για καποια πίτα λένε lol


+1  :)

Η λύση είναι απλή...  :)

Αν σε ενδιαφέρει το 4χ4 παίρνεις jimny.... αν δεν σε ενδιαφέρει δεν έχεις λόγο να πάρεις jimny, θα σου πρότεινα και εγώ το terios για τους λόγους που σου είπε ο Κωνσταντίνος...

Το jimny πηγαίνει με 120 km αλλά σε κουράζει αρκετά ευκολα.....
Tα φρένα του είναι normal... το jimny δεν είναι για γκάζια....
Τελευταίο και σημαντικότερο, είναι λιτό και αξιόπιστο όσο δεν πάει.....
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 08, 2008, 12:09 »

Σορρυ αν σε πικραίνω  lol αλλα τo μικρό Grand το εχω οδηγήσει και με απογοήτευσε...πέρα από την κομψή γραμμή του
τα 106 (πόσα?) αλογα δεν τα πολυ είδα ή δεν μου φάνηκαν στο δρόμο (το ιδιο και τα 140 του 2λιτρου)
για χώμα τα πράγματα ήταν ακόμη πιο χάλια (πέρα απο την άνεση της ανάρτησης) αναιμικότατο (και αδύναμος συμπλέκτης),
το καζανάκι πίσω βρίσκει για πλάκα, η ελλειψη κοντών πρόβλημα...δες ακόμη και τα τεστ για την τετρακίνησης του,
που εκανε το Tetrakinisi mag και θα καταλάβεις!
Το μακρύ Grand πολύ πιο ικανό και καλύτερο value/money, βέβαια άλλα λεφτα.
Αν έφευγα από το Jimny θα πήγαινα προσωπικά στο καινούργιο Terios είτε το μικρό είτε το μεγαλο...καλοι κινητήρες,
χωροι σε οχι και πολύ μακρύ αμάξωμα, πολύ καλή τετρακίνηση, στιβαρότητα,
γενικά απο την εμπειρία μου πολύ καλές εντυπώσεις...

Βέβαια περί ορέξεως δεν θυμάμαι αλλα για καποια πίτα λένε lol


+1  :)

Η λύση είναι απλή...  :)

Αν σε ενδιαφέρει το 4χ4 παίρνεις jimny.... αν δεν σε ενδιαφέρει δεν έχεις λόγο να πάρεις jimny, θα σου πρότεινα και εγώ το terios για τους λόγους που σου είπε ο Κωνσταντίνος...

Το jimny πηγαίνει με 120 km αλλά σε κουράζει αρκετά ευκολα.....
  Tα φρένα του είναι normal... το jimny δεν είναι για γκάζια   
Τελευταίο και σημαντικότερο, είναι λιτό και αξιόπιστο όσο δεν πάει.....

[/quote]


+1 αλλα εχει γκαζι και φρενα
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος magkas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 08, 2008, 12:54 »
500 φτηνοτερα και καθολου εχτρα παραπανω. οι μεγαλες διαφορες ειναι στα επιτοκια αν σκοπευεις να το παρεις με δοσεις.
Μη κανεις στους αλλους αυτο που δεν θελεις να κανουν σε σενα

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 08, 2008, 14:12 »
Παιδάκια κατόπιν ωρίμου σκέψεως...το πόρισμα ολοκληρώθηκε και είναι....Jimny!  :D
Aν είναι να πάρεις 4Χ4 να ΕΙΝΑΙ 4Χ4!
Τη Δευτέρα το απόγευμα πάω και το κλείνω! ΤΕΛΟΣ!!
Παρατάω και τα Vitara και τα Terios και λέω...Jimny!  cl
Πιστεύω ότι ταιριάζει καλύτερα στην ιδιοσυγκρασία μου! Εγώ..αυτοκίνητο θέλω και όχι...γκαρσονιέρα...Τα 20άρια και τα 30άρια ας τα δίνουν άλλοι για να κάνουν το κομμάτι τους! Εγώ θέλω ουσία και διαφορετικότητα! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΑΝΤΟΥ!!  yah
Όσο για τους χώρους, τη λύση τη βρήκαμε και δεν επανέρχομαι να σας ζαλίζω. Μόνο που σε λίγο θα σας ζαλίζω για τεχνικά θέματα!! Οπότε θα μετακομίσω σε άλλο...topic!! Προβιβάστηκα!!
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια που μου δώσατε στο να αποφασίσω το Jimny! Και τα παιδιάκια μου είμαι σίγουρος ότι θα απολαύσουν τις εκδρομούλες μαζί του! 


ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!